Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

Morholt

Sympatický zloduch vs. nekompromisní strážce zákona, honičky okořeněné střelbou ze stupátek aut a perfektní temná atmosféra chicagského podsvětí 30. let. Jestli chtěl Mann tímto počinem složit poklonu gangsterkám staršího klasického střihu, tak se mu to určitě povedlo. Na druhou stanu mi to zase až tak nesedlo herecky. Proti Deppovi nic nemám, ale jeho Dillinger mi přišel nevýrazný a bez emocí, což mi trošku vadilo. a to samé by se dalo říci o postavě Christina Balea, jehož potenciál byl, z mého pohledu, nevyužitý. Na druhou stranu mi sedla Marion Cotillard a hlavně Stephen Graham v roli Nelsona. Čekal jsem sice trošku víc, ale Mann mě nezklamal. 75% ()

prome

Michael Mann už mnohokrát dokázal, že je výborný režisér. Bohužel tady šlápl vedle. Poprvé jsem se u jeho filmu nudil a sledoval čas s domněním, že se blíží konec. Čekal jsem od toho rozhodně více a jsem zklamán. Pro mě nejslabší Mannův snímek, co jsem viděl. ()

Lucasion

They ain't tough enough, smart enough or fast enough. I can hit any bank I want, any time. They got to be at every bank, all the time. Public Enemies. Film podle skutečné události. O jednom muži, co chtěl celý svět a právě teď. V roce 1933 zažívá Johnny Depp jako John Dillinger a jeho kumpáni zlaté časy. John Dillinger je bankovní gangster a to nejlepší ze všech. Dostane své kumpány z vězení a jde se vykrádat dolary do Chicaga. Zatímco Johnnyho společníci přemýšlí především nad kořistí z peněz, tak Johnny se zamiluje do půvabné Billy (Marion Cotillard). J.E.Hoover mezitím zakládá novou jednotku na chycení tohoto muže. Šéfem jednotky se tak stává Melvin Purvise (Christian Bale). Film dokázal skvěle zvládnout atmosféru 30. let a herecká esa Depp a Bale jsou pro tyto role jako stvořené. Christian Bale jako hlavní detektiv Úřadu pro vyšetřování působí nadmíru dobře. A Johnny Depp stvořil perfektní charakter, který si troufnu tvrdit, se stal jeho nejlepší zahranou rolí! Film navíc graduje skvěle vyprávěným příběhem, obsazením, hudbou a střihem. Příběh se tak vypráví svižně, akčně a přitom je to film založen na dialozích. Nemohu si pomoci, ale snímek se tak stal jedním z nejlepších, co může tento žánr nabídnout. Vykreslil dobře atmosféru i dojemný závěr. Veřejní nepřátelé jsou tak jedním z nejlepších snímků naší doby. (98 %) ()

Richie666

Absolutně o ničem. Chybí tomu náboj i spád a je to tudíž příšerně nudné. Naivní děj, ploché postavy, ke kterým se divák nemá šanci dostat. Můžete fandit Deppovi, ale Dillingerovi jen stěží. Navíc Bale si zřejmě nechal udělat větší zubní protézu, než by potřeboval. Ach jo. ()

Katullka

Nevytrhlo! Naprosto vůbec! Ano, výborné kostýmy i rekvizity, ale zbytek? Svícení je příšerné! Tak dlouho jsem neviděla, takhle špatně nasvícený film. Musím i s kamerou mít výtky, nedalo se na to někdy ani dívat. Depp opravdu nepřesvědčil, což se dalo čekat. Zklamaná a znuděná. Čekám od gangsterek prostě více a ne usoplenost! ()

jhrasko

Zvukovo a vizuálne excelentné, štýlovo obsadené, ale pre mňa osobne scenáristicky ploché, klišovité ( femme fatale ) až chvíľami nudné. Napadá mi porovnanie s Titanicom, ktorý mal všetko, len to hlavné nie - atraktívny a dobre vystavaný príbeh, i tu mi chýbalo prekvapenie. Marion Cottilard každopádne dostáva druhú šancu, po Edith Piaf som nebol úplne presvedčený..(krásne oči ).. ()

ScarPoul

Už od začiatku som nemal od tohto filmu veľké očakávania. Gangsterské filmy ma nikdy neohúrili až na výnimku De Palmových Nepodplatiteľných. Mann vystihol perfektne atmosféru 30 rokov a veľmi múdro obsadil do hlavnej úlohy Johnnyho Deppa. Ten aj keď nepodáva svoj najlepší výkon, je vo svojej postave uveriteľný a hlavne vo finále jeho výkon pekne zarezonuje na emocionálnu strunu. Trocha mi vadil nevyužitý potenciál jeho spolupracovníkov a aj povrchovo znázornený vzťah k Billie. Bale si strihol ďalšiu vedľajšiu úlohu, ktorá mu tentokrát nesadla a v ktorej bol ťažkopádny a strojený. Je vidno, že sláva mu nerobí až tak dobre ako by sa mohlo zdať. Ako keby sa ani nesnažil podať nejaký výraznejší a osobitejší výkon. Film sa nesie v pomalom tempe a celkovo pôsobí na mňa chladným dojmom, čo je tentokrát chyba digitálnej kamery. Tá bola v tomto prípade rušivá a kazila výsledný dojem atmosféry. Niekoľko výborných scén - nočná prestrelka v lese, návšteva Dillingera na oddelení, sú výborne zostrihané a emocionálne podmanivé. Ale v konečnom dôsledku je to film, ktorý z pamäti veľmi rýchlo vyšumí, bez toho aby zanechal v divákovi túžbu vrátiť sa k nemu s rovnakou intenzitou ako k už spomínaním Nepodplatiteľným. ()

Lacike

Zvlastna gangsterka, ktora postrada dobovu atmosferu a celkovo pôsobi dost chladne. Aj vdaka pouzitiu digitalu to vyzera skôr jak dokument, ktory zachycuje niekolko udalosti zo zivota slavneho bankoveho lupiča. Bohuzial su vsetky postavy dost ploche a preto ma film daleko k prepracovanej Mannovej klasike Heat, ktora u postav isla poriadne do hlbky. Postavy v tomto filme su jednorozmerni akcni hrdinovia, ktori absolvuju niekolko tradicne skvelych prestreliek a zrazu je koniec. Plusom je, ze napriek stredrej stopazi film nenudi, pretoze jedna prestrelka strieda druhu. Minusom je, ze nikto z tak spickoveho hereckeho obsadenia nema prilezitost cokolvek zaujimave predviest. Dokonca ani nejake cool figurky. Proste sa tu väcsina z nich len mihne. Vysledkom je po technickej stranke skvele natoceny akcny film s netradicnym digi vizualom, ktory ani na chvilu nenudi, ale zaroven vas ani raz nestrhne lebo postavy su vam ukradnute. Neviem ci bolo Mannovym cielom natocit tupy akcny film, ale vysledok presne tak vyzera. 6/10. ()

Gwaihir

Protože mám filmy o gangsterech z dob první poloviny 20. století moc rád, tak jsem si, samozřejmě, uvedení příběhu Johna Dillingera na plátna kin, navíc z takovým hereckým obsazením, nemohl nechat ujít. Je to velice dobrý snímek, který si na nic nehraje, i když se zřejmě trochu plochým dějem. Atmosféra třicátých let je vystižena opravdu výborně, přestřelky působí drsným, velmi věrným dojmem a hudba to všechno výborně podtrhuje. Na druhou stranu, čekal jsem od toho o něco více, hlavně po emocionální stránce. 85% ()

Caszidy

Nikdy bych nevěřil, že budu zklamaný z gangsterky, natočené jedním z mých oblíbených režisérů a s takovým obsazením, jaké Veřejní nepřátelé mají, leč stalo se. Hlavní trojice hraje opravdu kvalitně a zdatně jim sekundují i vedlejší role(hlavně Billy Crudup jako J.Edgar Hoover). Řada detailů a dobových drobností také potěší a na člověka tak vskutku dýchá atmosféra doby. Co však na mne působilo nesmírně rušivě, hlavně v akčních scénách, byla kamera. Při jakémkoliv rychlejším pohybu se scény stávaly naprosto nepřehlednými. Za další negativum bych označil mírně přehnanou stopáž k poměru příběhu a děje. Lehce odevzdaný konec vyvažuje nádherná scéna v kině, kde Dillinger sleduje Manhattan Melodrama. Zvuk a hudba byly narozdíl od kamery nesmírně povedené, avšak v celkovém výsledku u mne stejně mají Veřejní nepřátelé lepší tři hvězdy. Sice lepší, ale na čtyři to jednoduše nestačí. Tento snímek měl daleko větší potenciál, než jaký je výsledek. Škoda. ()

PROROK14

Jedným slovom úžasné. Neviem či mám skôr chváliť perfektného Johnnyho Deppa, alebo výbornú hudbu či strih. Tento film stavia na podľa mňa skvelom príbehu. Prestrelky sú krásne prehľadné a nemám prakticky čo vytknúť. Záver bol tak napínavý, že ma dvíhalo z kresla. Podľa mňa je toto spolu s District-om 9 zatiaľ najlepší film roku 2009. (23.10.) ... Po druhom zhliadnutí som sa len utvrdil v tom, že to je jeden z päť najlepších filmov roku 2009 ()

BoPo

Vizuálne jeden z najpodarenejších filmov roku 2009. No na môj vkus tam mohlo byť viac akcie a dĺžka filmu kľudne kratšia. Škoda nevyužitého potenciálu. Či už hercov alebo príbehu. Mohol to byť jednoznačne film roku, ale takto je to len nadpriemer, ktorý sa však rozhodne oplatí vidieť. ()

Hwaelos

Ploché melodrama a stereotypní gansterský životopis, který z průměru vytahuje jen způsob snímání a herci. Ti bohužel nedostali moc prostoru, přestože na duel Balea a Deppa by se po vzoru Heat dívalo z pekla dobře. Hlavním pozitivem tedy zůstává, že Mann se od doby Miami Vice naučil pracovat s digitální kamerou a vytváří tak nezaměnitelný obraz. ()

Martinibaby

Přece jen čytři. Vlastně si za to můžu sama, kdybych nebyla taková holka a bavily by mě přestřelkové scény, užila bych si to určitě víc. Takhle jsem se v určitých částech filmu nudila/byla zmatená a snažila se pochopit, kdo koho v té tmě a zmatku zrovna zabil a komu se podařilo zdrhnout. Jinak ale naprosto perfektní herecké výkony (hlavně ústřední trojice) a pár naprosto dechberoucích scén, spoilerovat nebudu, posuďte sami. ()

McClane

Bojím se, že po nějakým čase se mi (podobně jako u Nelítostnýho souboje) vykouří z hlavy, o čem to vůbec bylo, co se tam dělo a zbyde jako u souboje jen "nuda k posrání"... ()

Johny_fork

Mám slabost pro gangsterky a tahle je skvělá. Sice jsem měl ze začátku problém s Mannovou digitální kamerou, ale nakonec, podobně jako u Miami Vice, či Collanteralu, jsem si zvykl a, i když u tohoto typu filmu nikdy nedám dopustit na vizuál Road to perdition, v závěrečných pasážích filmu jsem kameru ocenil,. Za bezprostřední dojem a pocit maximální autenticity odpouštím šmouhy a kontrast. K věci. Začátek možná lehce rozporuplný, ale od geniální scény v lese jsem byl přitesán k obrazovce a polykal napětí, které nastávalo prakticky při každém Delligerově kroku, měl jsem pocit, že v obýváku za gaučem je fízl, co mě sleduje. Fantastické přestřelky, zvuk zbraní na jedničku a kulkami (ani rážemi:) se nešetří, herci skvělí, Bale se snaží, ale na Deppa tu prostě nemá, fandil sem mu a při závěrečné scéně se mi svíral žaludek, nejen kvůli němu, ale i kvůli Marion Cotillard, hrála skvěle a tu lásku jsem jim věřil. "Bye bye, blackbird." ()

Terva

Vyhlašuji válku Spojených států proti zločinu. John Dillinger je veřejný nepřítel č.1. Dělá banky, ne únosy, má pevná pravidla, je inteligentní, má rád kvalitní oblečení, rychlá auta a hraje ho Johnny Depp. U filmu jsem se docela nudil. Na můj vkus moc lásky a divné hudby. Zklamala i ta noční přestřelka v lese. Prostě průměrný film. ()

Ouwen

I přes 2 hodiny jsem se náramně bavil, což se nestává často.... ALE! Tohle je něco jiného. Je to určitě i tím, že je to podle skutečné události, takže jsem se do filmu-příběhu pevně zakousl. Dá se to bez problémů zařadit do akčního žánru, film má tak 4-5 velkých přestřelek, i když v noci v tom lese jsem se malinko při té střílečce ztratil. Nemám si na co stěžovat, i když takovou kameru, která je tady nemusím, tak mi nevadila, film mi nehorázně připomíná hru Mafia 1/2, navíc hudba (která se mi fajn poslouchala), kostýmy, auta, všechno je ve filmu přirozené. A občas jsem ani netušil, komu mám fandit! Dillingera mi bylo líto, protože mně docela zarazilo, jak ten špek vyslýchal jeho holku a Bale v roli federálního agenta přesvědčil taky. Hodnotím to tedy - 90% ()

Chermy

Trochu mě trápí, že ostřílený režisér, který má na svědomí brilantní Heat, Poledního mohykána a Insidera, se poslední dobou stará hlavně o to, jak co nejvíc rozklepat kameru.....Místy opravdu rušivý element, který zamrzí o to víc v kontrastu se skvělou režijí a střihem přestřelek, které považuji za vrchol filmu. Johny Depp byl výtečnou volbou a pro mě osobně je jeho John Dillinger nejsilnější rolí! Příště se snad povede ještě lépe ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)