Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (CinemArt SK)

cortez

Až na trošku zdlouhavý začátek, klišé hlášky a pár scén, které tam nezapadaly protože tam byly nelogicky, účelově vtlačeny jen proto aby nějak otočili děj, se na to dalo fajn koukat. "Nekonec" mě ovšem zklamal. Za diváka mě trochu mrzí, jak lákají do kin na nějaký příběh ale pak ho neukončí:( ()

jirka25

Je to tak mezi 3-4, ale protože jsem byl v IMAXU, tak rozhodně 4. Příběh podobně obyčejný jako má Avatar ale sem tam jsem si vzpomněl i na Kick Ass :), ale rozhodně neurazí a na tyhle technicky filmy se to hodí. Příběh je prostě klasika o lásce a tak no... Jinak je to zase technicky o kus dál než Avatar a moc hezky se na to dívá i ty akce jsou krásně přehledný. Tak teď už jenom aby konečně v IMAXu v Praze nainstalovali ty nové 4K laserové projektory (to 2K je prostě žalostně málo) jako mají v Berlíně a můžeme se třeba těšit na renesanci 3D formátu :) ()

Willynka

Anime na plátně se všemi svými pozitivy i negativy. Nebroušený diamant. Obzvlášť v první líné polovině je předloha hodně znát, ale paradoxně vám to vůbec nevadí, protože Alita staví svůj hollywoodský svět bravurně. Druhá o poznání akčnější půlka hýří nápady a otevřený konec je jen třešničkou na dortu. Nemůžu si pomoct, jak japonské! Takže jediné negativum jsou vlastně občas jalové dialogy, u kterých se ale domnívám, že kdyby byly v nani sore desu jazyce, tak je to čistá epika. Hodně svěží, hodně jiné. Chci ještě! ()

pds

Škoda len, že je to PG12. Od režiséra filmov ako Mačeta a Sin City by som čakal niečo trochu "brutálnejšie". CGI efekty a bojové scény slušné, asi mu do toho trochu kecal jeho "buddy" Quentin :) Veľké plátno IMAXu tomu pristane. No uvidíme čo ukáže pokračovanie a Edí Norton :) Za mňa slušných 80%. ()

panki9922

Neskutočne nabušená akcia. Nevedel som sa bojového módu Ality nabažiť a chcem viac, chcem pokračovanie. Takže hurá do kina priatelia ! Ku koncu sa niektoré postavy (Hugo a Jennifer Connely) chovajú trocha nelogicky ale divák je ochotný to prehliadnuť, pretože Alita nie je vzťahová dráma ale našľapaný a dobre premazaný akčný scifi film. PS: nabudúce trocha menej romantiky. VIdené v Prahe: Cinestar Anděl 19.2.2019 ()

MartCT

Už jim ty perfektně vyhlazené tvářičky, jak herců, tak robotů nevěřím. Město je jedno velké smetiště, ale všichni jsou pěkně umytí, vystylovaní, krása pohledět. Asi bych chtěl, aby to bylo špinavé a víc přirozené. Jděte už s tím rychlým digitálem do prdele. Kdyby to bylo natočené stylem Mad Maxe a s minimem té ukrutné lásky, mohlo to být fajn. ()

HellsAngel

Málokedy vidímena v kinách ožívať technológiu spôsobom, aký je prezentovaný práve v Alite. Jej anjelska tvárička a podmanivé digitálne oči posunuli počítačovú animáciu opäť raz na novú úroveň. Rozhodne to nie je iba akési technologické demo, no filmová revolúcia sa taktiež nekoná. Príbeh je overenou klasikou plnou klišé, čo mu ale neuberá nič zo svojho šarmu. Možno aj vďaka spoluúčasti Camerona funguje prechod od sladko naivných rozprávkových scén na bojové orgie tak plynulo. Vidieť to na veľkom plátne je nevyhnutnosťou! ()

Rian_witcher

Neubráním se srovnání s fenoménem své doby, Avatarem. Už jen proto, že scénář pochází mimo jiné i od Jamese Camerona. Digitální zpracování se opět posunulo o několik stupňů dopředu a je to znát. I samotný příběh, ač jednoduchý a opět využívající recyklované zápletky a záporáky, je o dost lepší, než v Avatarovi. Postavy se vyvíjejí a mění a i vedlejší postavy jsou zajímavé. Na barevnosti a přehnaných bojových akcích je znát manga styl a celkově vyznívá i celé zpracování filmu, že je tvořeno pro širokou cílovou skupinu a počítá se se ziskem z východoasijských zemí. ()

Teoretik

Pokud čekáte akční sci-fi tak na tento film do kina ani nechoďte. Ani se nedivím že někteří z kina během projekce odcházeli. Jedná se totiž film který ocení třináctileté děvčata které si z toho určitě budou trhat rodidla. Tuhle "Cyber Twilight" sračku už znova ne , děkuji. ()

Cako_SK

Dobré. Vlastne viac ako dobré. Film prešpikovaný najmodernejšími CGI a motion capturingom. Technickej stránke nie je čo vytknúť, z tej som bol očarený. Samozrejme hlavne zo samotnej "reálnej" Ality. Avšak plnú paľbu nedám, trošku inak som si predstavoval záver. Je mi jasné, že film je vytvorený na pokračovanie, ale aj tak. Presne takýto typ konca nemám rád. Kino - SK dabing (nebol u nás k dispozícii s titulkami, avšak s dabingom som bol na moje prekvapenie spokojný) 4+ ()

BlackAdder87

Původní mangu jsem nečetl, takže nevím jak moc se drží předlohy. Jako film ovšem funguje skvěle všeho je tu tak akorát, příběh povedený, postavy zajímavé svět úchvatný. Nemám co bych vytkl, možná jen ten otevřený konec, který si vylože říká o pokračovaní, tak snad se ho dočkáme (brzy). ()

halberdier

James Cameron díky přípravě dalších pokračování Avatara předal svůj vysněný projekt Robertu Rodriguezovi a mnozi fanoušci z toho byli zaskočení. Rodriguezova kariera v posledních letech za moc nestojí, ale právě Alita patří k tomu nejlepšímu od Planety Teror a jde o jeden z nejlepších jeho filmů vůbec. Přesto není Alita žádné převratné filmové dílo, má však velmi sympatickou (kompletně digitální) hlavní hrdinkou a překrásně zpracovaný a funkční svět. Je tak velká škoda, že se o něm nedozvíme trochu víc. Alita trpím klasickým neduhem všech originů - málo prostoru pro propracovanější příběh. Navíc zde je celkem osekaný i vývoj vlastní postavy Ality, který tak místy není příliš uvěřitelný. Ale nejspíš ze strachu z možného neúspěchu filmu (aktuální tržby to bohužel potvrzují) si tak film zároveň připravuje půdu pro další možné díly a také se snaží fungovat jako samostatný film. K tomu ale nemá dostatečně zajimavý příběh. Akční scény jsou na slušné úrovni a triky téměř bezchybné. 3D v IMAXU po delší době povedené. ()

MartinReno

Po velmi dlhej dobe film, ktorému nemám čo vytknúť. Netuším o čom bola predloha, ale film je spravený plnotučne a so všetkým, čo sa dá od žánru očakávať. ()

SamGee

Vizionársky režisér James Cameron sa snažil doviesť túto snímku na plátno už od roku 2000, ale nemal nato prostriedky, ktoré by dokonale prerozprávali tento príbeh. Pre tieto dôvody ho neustále odkladal, až kým sa ho nerozhodol zveriť do rúk Robertovi Rodriguezovi, filmárovi akčných hitov ako Desperado, Sin City a Od Súmraku Do Úsvitu. Bol som teda zvedavý, či dokáže Rodriguez s obrovským rozpočtom natočiť skvelý film založený na mange. Príbeh sa odohráva v 26. storočí, kde bohatí žijú na honosnom Zaleme a chudobní prežívajú v Železnom meste. Na jeho smetisku nájde kyberdoktor Ido (Christopher Waltz) torzo dievčaťa, ktoré následne dostane telo a meno Alita. Po jej oživení sa Alita (Rosa Salazarová) na nič nepamätá a preto sa rozhodne zistiť viac o svojom pôvode. Počas svojej cesty spoznáva okolitý svet, po prvýkrát okusuje lásku a bojuje s nebezpečnými nepriateľmi. Celý dej o hľadaní samého seba neznie originálne, avšak ponúka momenty, ktoré dokážu pobaviť, prekvapiť a rozosmútiť diváka. Platí to hlavne pri Alitinom spoznávaní sveta a jej interakciou s Idom a láskou s Hugom (Keean Johnson). Veľa ľudí sa po premiére filmu sťažovalo na túto interakciu z dôvodu afektovanosti. Ja si skôr myslím, že to bolo uveriteľné a posúvalo Alitin vývoj smerom vpred. Nesmiem zabudnúť na bojové momenty, ktoré vyrážajú dych svojou precíznou a dravou choreografiou. Kiež by sa to dalo rovnako povedať aj pri scéne Motorballu. Tá bola z môjho pohľadu ukrátená a nevadila by jej dlhšia stopáž. Najviac chválim z tejto snímky samotnú Alitu. Aj keď je vytvorená počítačom, dokáže si vybudovať sympatie u divákov vďaka akrobatickým kúskom, bojovému umenie a ľudskosti. Postavy doktora Ida a mladíka Huga podávajú chválitebné výkony. Bohužiaľ som nespokojný s postavami v podaní Jennifer Connellyovej a Mahershaly Aliho. Tieto charaktery nemajú zmysluplnú motiváciu a prepracovanosť, ktoré by zaujali bežného návštevníka kín. Hudba od Junkieho XLa nepodáva zapamätateľné motívy a ťažko sa dostáva pod kožu. Na druhej strane špeciálne efekty pod vedením WETA DIGITAL sú prepracované do každého detailu, či už ide o vzhľad kyborgov, kyberpunkového mesta alebo zbraní. Tie vyvolávajú dojem estetickosti a uveriteľnosti. Zároveň dotvárajú celkovú atmosféru vo filme. ALITA: Bojový anjel má menšie chyby, ale dokáže chytiť diváka a fanúšika mangy za srdce vďaka prepracovaným akčným scénam, dychvyrážajúcemu vizuálu a sympatickej hlavnej hrdinke. Dúfam, že sa jedného dňa vrátime do Alitinho kyberpunkového sveta. Príbeh: 7/10, Herecké výkony: 7/10, Hudba: 5/10 Špeciálne efekty: 8/10, Celkovo: 7/10. ()

Franki69

Po Ghost in the shell už jsem před adaptacemi japonských komiksů americkými gaidžiny trošku ostražitý. Ale v tomhle filmu se to vážně povedlo. Tedy až na obsazení Christopha Waltze jako doktora Ido. Ne že by byl špatnej, ale za a) japonsky nevypadá ani bez brejlí, za b) jeho rozmachy tím raketovým perlíkem představovaly dost WTF momenty v jinak šlapajícím filmu. Ale tím jsem vyčerpal v podstatě všechny podstatné výhrady a stará láska k eskapádám Rodriguezových badass hrdinů, kteří svoje protivníky eliminují těmi nejvíc cool technikami a zbraněmi v nedostižně předvedených soubojových choreografiích dostala čerstvý a mocný impuls. Romantická linka byla snesitelná, včetně vypjatého momentu s darováním srdce, motivace všech postav byla patřičně komiksově zploštělá a pochopitelná a hlavně, všudypřítomný digitálně – efektní svět byl vymazlený do posledního pixelu. Soubojové scény Ality jsou neskutečné a charismatické, až jsem si vzpomněl na první Matrix. A jako skrytý bonus tu byly Rodriguezovy easter eggy k jeho dřívějším filmovým peckám. Kdo jste si třeba při scénách v baru lovců připomněl některé momenty z Desperada nebo Od soumraku do úsvitu? Kouknu se ještě několikrát a schválně, kolik jich ještě najdu. Dávám jasných 80%, konečně můžu zapomenout na Sin City II… ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů