Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (CinemArt SK)

Sany33

Akoby sa každá hlavná ženská postava vo veľkorozpočtovom filme musela chovať naivne, zaľúbiť sa behom pár minút a nájsť samu seba až po tom, čo stratí niekoho blízkeho. Ide skrátka o niečo tak otrepané, že sme tu už videli tisíckrát a je vidieť, že sa v Hollywoode ešte stále nenaučili pracovať so ženskými postavami správne a mimo zabehnutých šablón. Celkovo je na Alite cítiť, že je to najprv rodinná zábava a až potom odvážne kyberpunkové sci-fi. Pokiaľ vám však nevadí jednoduchý príbeh, ktorý väčšinu neurazí no ani zďaleka nenadchne, Alita bude ideálna rodinná zábava. Pokiaľ vám fantastický vizuál nestačí a očakávate skôr vážnejší a odvážnejší príbeh ako v prípade Blade Runnera 2049, nadšení nebudete. 58% ()

VasaX

Hezká cyberpunk dystopická sci-fi která i přes to že má dvě hodiny tak ve výsledku má člověk pocit, že teprve viděl pilot k něčemu dalšímu. Celé je to hrozně šablonovité a to jak příběhem, tak celým konceptem i jednotlivými scénami. Ale hodně hezky se na to kouká, Železné Město vypadá skvěle a CGI tady opravdu ujde, na což jsem si poslední dobou už hodně odvykl. Bohužel je to takové zmatené a díky konci polovičaté, že jsem ve výsledku zklamán. Ale během sledování jsem se bavil, a když zavřu oči díky mé slabosti pro dotčené tématické celky, tak se to ještě na tu čtvrtou hvězdu vydrápe. Ale Cameron vzal původní mangu, popřípadě anime a namlátil to velkým kladivem do jeho oblíbené formičky a tak dlouho do toho bušil, dokud to nebylo podle jeho představ. A to je škoda. ()

Jaro.Krafcik

Cameron znovu ukázal že vie, aj keď v tomto filme iba ako scenárista postaral sa o poriadnu sci-fi akciu s mixom romantickej zápletky a neďalekej budúcnosti kde tvoria populáciu kyborgovia či lovci odmien. Alita ukázala perfektný vizuál a aj dobrých hercov, na to že to bolo sci-fi sme sa na predpremiére aj dobre zasmiali. Ako inak, keď sa postava podobá ma na vášho spolužiaka z ktorého si robia v škole srandu už 4 roky. Prvá predpremiéra v tomto roku a aj prva v živote priniesla prekvapenie. Dabing treba pochváliť a aj fakt že jediný deň to je v 3D. Efekty filmu boli na vysokej úrovni. A myslim si že Bojového anjela si užil každý v kinosále. Aj známy ktorý čakal v rade na popcorn a nevidel 10 minút z filmu. Zatiaľ to najlepšie čo nám nový rok v kinách priniesol. 5* ()

JustMeeKatie

Musím se přiznat, že Alitu jsem docela dlouho ignorovala. Věděla jsem zhruba o co jde, ale nevěnovala jsem tomuhle filmu až tak velkou pozornost. V pátek jsem ale naštěstí měla možnost ji zhlédnout v kině a musím říct, že to byla pořádně našlapaná jízda. Mangu jsem nečetla, takže za mě to byl velice povedený a poměrně originální příběh. Hlavním tahounem jsou samozřejmě efekty, které jsou udělané tak dobře, že člověku ani nepřijde, že naprostá většina toho, co vidí, byla udělaná počítačově (ještě že tu máme toho Camerona)... Až teda na samotnou Alitu, která byla velice příjemná hrdinka a všechny scény, kde někomu nakopala zadek, jsem si moc užívala. Ono celkově to obsazení je velice dobře vybrané. Líbí se mi, že z těch známých tváří tu máme víceméně jen Waltze, Connelly a Aliho - hezky vybrané trio, které se dobře doplňuje a zároveň na sebe nestrhává příliš velkou pozornost. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo, že byť délka filmu je cca 2 hodiny (což je dostačující), tak jsem měla pocit, že v kině sedím hodiny 3 - ale tady je možná i chyba na mojí straně, protože jsem byla unavená. Konec samozřejmě zůstal lehce otevřený, takže doufám, že nějakého pokračování se dočkáme. Alita je rozhodně důkazem toho, že se nemusí pořád jen vykrádat ty samé náměty a lze přijít i s něčím novým, co diváka uhrane. Rozhodně se vyplatí ji vidět na velkém plátně, je to totiž filmový požitek. ()

Nuach

Naprosto nádherný film. Upřímně řečeno, nevím, co více by filmový divák ještě chtěl víc. Vzalo mě to totál a film má vlastně jedinou chybu - že skončí... ()

blackJag

Na jednu stranu moc pěkně udělané, s přehlednou akcí, na stranu druhou je z toho cítit tématická uspěchanost, kdy se všechno valí dopředu, aniž by si to pořádně sedlo - navíc ten závěrečný cliffhanger, film určitě nevydělá, takže je to leda pěkně k nasrání. 60% ()

dragon94

Alita je velmi dobře a docela originálně a unikátně zpracovaný film. Rozhodně lze prohlásit, že něco takového se u filmů nevidí každý den, a rozhodně to zase posouvá hranice kinematografie o kousek dál. Alita jako taková vypadá skutečně velmi reálně a uvěřitelně, tedy do té míry, jak jen to u animované postavy jde. Po technické stránce filmu není co vytknout. Všechno vypadá naprosto úžasně. To nejlepší na Alitě jsou pak souboje, protože ty jsou sakra kvalitně udělány a jde vidět, že si tvůrci pohráli s každičkým pohybem. Soundtrack filmu je taktéž velmi povedený. Popravdě, když nad tím tak přemýšlím, tak jediné co mi na filmu vadí je, že zatím nemá pokračování a ani není jisté, že jej dostane. To né z důvodu, že by se mi to tak líbilo a chtěl jsem toho víc, ale z důvodu, že film nemá řádné ukončení. A i kdyby odklepli pokračování, tak mám trošku obavu, za jak dlouhou dobu se ho dočkáme, protože vznik tohoto filmu trval strašně dlouhou dobu. Bez řádného ukončení tento film bohužel nemůžu s čistým srdcem doporučit a ohodnotit 5*. Jestli vznikne pokračování, tak hodnocení o hvězdičku zvednu. Takhle jen velmi kvalitní 4* 82% ()

drackula

Vizuálna nádhera, aj keď príbehovo to dosť výrazne kríva. Respektíve je jedno klišé striedané ďalším a taktiež ma to nestrhlo tak, aby som mal nejakú veľkú chuť si pozrieť prípadné pokračovanie. Aj keď tu bola cítiť snaha o naštartovanie veľkého univerza/sveta. 70% HBO GO ()

Pedross800

Pro mě asi nejlepší sci-fi film roku, originální, vizuálně uchvacující, strhující, akční i romantický. Pecka a doufám a moc si přeji pokračování! ()

vyfuk

Po dlouhé době nějaký plnohodnotný film od Rodrigueze, který je nový a originální, i když podle mangy adaptace, tak i přesto zde jsme s tímto. Ano, kdo si nehoví v anime/manga/Japonsko hovnech, tak se moc nepomějete. Ale určitě nejde o nic, co by bylo nějak divné nebo snad i nechutné. Jde o v celku v pohodě a přirozeně zadaptovaný film, který udělal Mexičan, který si v tom libuje pro světový trh. Hlavně pro popularizaci v USA a západě a uspokojení Japonska. V rámci příběhu a zpracování asi nejde moc, co namítnout. Dobře natočené a odvyprávěné svým průměrem, kdy se někdy pohazujete v příběhu, který má svůj vesmír, svou logiku, ale musíte být fanoušci nebo vás to musí chytit, aby to za to stálo. Tím to končí. K tomu všemu opakující se postavy jako záporáci, kteří to už mají mít dávno za sebou, ale budou vás otravovat až do konce. Co dodat? ()

zigíš

Mistrovsky vybalancovaná asijská stylovost, s americkou hravostí (a zábavností) kde mi -na rozdíl od nového Terminátora- nedělá sebemenší problém uvěřit, že se tu, ať už v jakékoliv funkci, angažoval Železný Jim. Po novém Blade Runnerovi a Opičí trilogii, konečně velký, akční trikový film, za který se jednadvacáté století nemusí stydět. ()

Autogram

Je to film pre trochu mladšie ročníky, no nepomôžem si, veľmi som si užil takýto total recall úplne mimo nášho sveta. A tie veľké oči... –––– Už mně to nebaví. Chce, abych byla jeho dokonalá holčička. –––– Měla jsi pravdu. Duch válečníka potřebuje válečnícke tělo. ()

KASUGI

Rodruigez a Cameron se snažili, seč mohli, tentokrát je na vině předloha. Nezajímavá, stokrát viděná. Při sledování si nešlo nevzpomenout na District 9, Elysium, Blade Runner, Ready Player One a hromada dalších sci-fi posledních X let. Některé dějové zvraty dokonce působí, jako psané za pochodu: Alita najde bojový oblek Berseerker a my se v ten moment dovídáme, že existuje úžasný bojový oblek Berseerker. Nebo nájemní lovci nesmějí porušit určitý kodex nájemných lovců, jinak je stihne trest, ale my se to dovídáme až právě ve chvíli, kdy ten kodex poruší, že mají nějaká pravidla. Hrozně přiblble napsané. Triky jsou standart, ale jako obvykle nevyužité. Budíček Roberte, už máme perfektní CGI technologie, proč to neumíš použít? To jsou ti lidé tak neschopní proboha? Spielberg možnosti CGI pochopil naprosto dokonale a tak nám v Tintinovi naservíroval superefektní prolínačky scén a to nemluvím o dlouhatánském one shot záběru při nahánění lístku. Tady? Alita na závodech vyskočí, střih, podjede pod robotem, střih, chytí míč, střih, uhne útoku, střih, prostě neskutečně odfláknutá fušeřina.  Nebýt Alitiných roztomilých velkých očích, tak o tom filmu po týdnu nevím. Prázdné velké nic. Ani plánované Rko by tomu nepomohlo. ()

TroiMae

Líbilo se mi to. Prostě takové IMAXové sci-fi. Jsou tam sexy kyborgové/kyborgyně (zároveň kvůli tomu kyborgovému rozměru a náhradám se filmu nedá jen tak bez přemýšlení vytknout ableismus - vlastně si nad tím lámu hlavu doteď), je to multikulturní, heteronormativní a splňuje to Bechdelové test :) Je to amatonormativní, ale z hlediska kyberfeminismu to překračuje hranice mezi člověkem/strojem, takže aspoň tak. Já osobně a jako psycholog v tomhle jedu. Scénář je trochu propustný a láska k hlavnímu hrdinovi hraničí se Stockholmským syndromem. Myslím, že Iva Baslarová by si tam něco našla k tématu dospívajících dívek "intenzivně" podléhajících násilníkům – hlavní hrdina ani tak nemá máslo na hlavě, jako krev na rukou… Ale je to svalnatý štíhlý hezounek, no. A hraje tam herečka z Labyrintu s Bowiem jako králem goblinů (1986) <3 Takový bonus. Jako ještě mladé děvče jsem se s její postavou tehdy dost ztotožňoval :D Akorát na rozdíl od Ready Player One to nemá takové uzavřené a uspokojivé vyvrcholení, aby byl prostor pro sequel. Takže tahle vizuální masáž nemá happy ending. Ale to ten mladý pár také ne. Což mi připomíná ještě jeden rozměr a to asexuální potenciál hlavní romantické dvojice. ()

Hollohlaway

Úchvatný vizuál a asi nejlepší počítačem vytvořená postava jakou jsem kdy viděl ( sorry Glume ). Alita je vážně k sežrání a táhne to sama hodně nahoru. Ostatní postavy jsou totiž poměrně ploché a nějaké charakterové orgie nečekejte. Scénář trochu kolísá od poměrně ucházející zápletky po naivní říkanky o lásce a smyslu života cyborgů, nemohl jsem si nevzpomenout na P.K. Dicka a jeho Sní androidi o elektrických ovečkách. Ale akční scény jsou hodně nahoře. Zamrzí poměrně brzo avizované useknutí kvůli pokračování, ale jinak je to zábavná, akční, byť trochu moc puberťácká jízda. ()

shabazza

300 let starý robot z Marsu se naučí karate, jezdit na bruslích a líbat. Zabije malého robota. Zabije velkého robota. A nakonec hraje za Real Madrid. ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů