Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (Cinemart SK)

zdenur

Super, pastva pro oči, audiovizuální orgie. Sexy Alita má jiskru, šmrnc. Neokoukané prostředí sympatické obsazení a pak, uprostřed toho všeho, když čekáte, že to všechno začne.. Konec. ()

Yokolobuna

Scénář je místy vyloženě otřesný, ale akce, vizuál a Alita samotná to prostě na tu čtvrtou hvězdu dokopali. Jen se mi nechce věřit, že by Cameron postavám napsal místy tak ubohé repliky, ve kterých klišé střídá klišé... Guilty pleasure jak vyšitý. ()

VictorMartel

Vážnost, o kterou se film snaží, tu a tam vypadá směšně. Postupně se ale zlepšuje a má povedený akční spád. S přesahovými metaforami to taky umí a mocenská pravidla vyjadřuje bezchybně. Závěrečná matrixovská inspirace je skvělá a napadá mě i slovo „odvážná“. ()

Azurovydrak

K Alitě může mít člověk spoustu výhrad, a nutno říct že oprávněných. Příběh je klasický předvídatelný origin hrdinky, která je výjimečná, nepamatuje si svou minulost a hledá někoho, komu by na ní záleželo. Víceméně nemá čím překvapit. Stejně tak romanická zápletka je (ne)překvapivě plytká a Keean Johnson se ani nemusí moc snažit, aby byl otravný. Nemluvě o klišé formátu idealizovaného ráje jako vystřiženého z Ostrova anebo Nevědomí, který se ukáže být tím skutečným zlem. Přes to všechno si Alita dokázala získat srdce nespočtu fanoušků, včetně mého. Film je totiž čistá adrenalinová jízda ve stylu Ready Player One, dopřává efektní souboje, oku lahodící choreografii a všemu vévodí samozřejmě sama Alita, která jakožto nečekaně sympatická a roztomilá protagonistka dodává snímku emoční složku. Škoda, že ostatní herci sekundují relativně chabě, s výjimkou zlaté stálice v podobě Chrise Waltze. No a vzhledem k tomu, jakým odporným cliffhangerem film skončil, očekávám dvojku do pár let - 90% ()

Heroesak

Velice příjemné překvapení. Ano, film nepostrádá trochu toho patosu typického pro západní produkci (a východní komiksy), stejně tak v něm lze rozpoznat určitou šablonu. Ačkoliv mi tyto věci většinou dosti vadí, v Alitě mi to připadalo milé a hlavně jsem měl pocit, že je to režisérský záměr a Robert Rodriguez tím skládá poctu žánru (narozdíl např. od Marveláckých filmů, kde mi to připadá jako nucené zlo). Audiovizuální stránku ani nemá smysl zmiňovat, prostředí a animace jsou nádherné a Iron City nepůsobí jen jako laciná kulisa, ale skutečně fungující město. Po deseti letech - od doby, kdy byl do kin uveden Avatar - je to pro mě první film, kde má 3D skutečně smysl (doporučuji zajít do IMAXu). ______ Přemýšlel jsem nad 4*, a to hlavně kvůli useknutému konci. Cameron zde dává jasně najevo, že pro film zamýšlí pokračování. Osobně silně toužím po dalším díle a Alitě dávám 5* s tím, že jako úvodní díl svou roli splnila na jedničku. ()

TheHofi

Robert Rodriguez režisér, který poslední roky točil jen špatné filmy, které byly buď pro děti, nebo to byly sračky pro dospělé, tak ten teď natočil Alitu, která je dokonala po všech směrech, a to říká člověk, který má rád předlohu a první trailery na tenhle film se mu moc nelíbily. Má to pěkně natočenou akci, hudbu, nádherný svět, ve kterém se film odehrává. Herecké obsazení a výkony a výborné efekty. Podle mě tento film, který je remakem filmu z roku 1993 rozhodně svému předchůdci ostudu neudělal, ale naopak v mnohém překonal. Za mě to je plná palba hvězdiček a dávám si to do oblíbených, už aby byla dvojka. 100% ()

Lukin413

Plusy - hlavní hrdinka, z charakterového, i technického hlediska, world building. Minusy - další postavy nejsou tak zajímavé, idiot plot v jedné z podzápletek, zbytečný cliffhanger na konci. ()

AndreyCSFD

Bylo to vizuálně hezké, ale. Ale prostě mě to nebavilo, a to se u sci-fi prakticky nestává. Jak jsem psala - vizuál pastva pro oči, souboje přehledné, Alita je milá a tam kde má být zase ďábelská (jako ten fialový skřítek v Kick ass), jenže to je asi tak všechno. Prostě film nemá pořádný dramatický oblouk, obsahuje plno nelogičností, které až nasírají (proč proboha Hugo a ten týpek, co vypadal jak Feri, při potyčce, kdy se všechno podělá, neutekli? A proč tam Hugo vůbec lezl?). Romantická linka byla milá, ale Tom Hanks kdysi řekl - sebelepší animace nezachytí esenci polibku - a měl kluk ušatá pravdu. Nezachytí. Dalším nedostatkem byl timing scén - něco se táhlo a něco zbytečně odhrkalo, např. výprava do Pustiny si zasloužila třeba i scénku nějakého blbnutí party...a bylo toho víc. Prostě mi to přišlo jako ze seriálu udělaný film, kdy tu vatu, co navozuje realičnost a díky nímž si utváříte k postavám vztah, vypustíte a necháte jenom nosné prvky, což při 2 hodinovém filmu fakt není třeba. Zkrátka - technicky dokonalé, ale emočně ploché. ()

bezvim

Film krásný v jednotlivých okamžicích, ale že by se mi stalo, abych byl při jeho sledování napjatý, jaký dějový zvrat přijde v následující scéně, to ne. Příběh je čitelný a proto je dobře, že se film soustředí primárně na to, jak vypadá, dá divákovi dostatek času si všechno prohlédnout, užít si tu pastvu pro oči. Akční scény, které jsou opravdu krásně přehledné, naštěstí nenaplnily mé obavy získané z trailerů, že tam bude přemíra slow motions. Opravdu po technické stránce skvělý zážitek určený do kina, takže neváhejte, pokud vám akční žánr nevadí. Herecky je to taky zvládnuté. S hlavní postavou se snadno člověk sžije, fandí ji. Zkrátka všechno funguje, jen ten příběh je jak přes kopírák a ještě o něco jednodušší, než je zvykem. Takže v tomhle ohledu nečekejte žádná překvapení. Končí to hodně otevřeně, doufám, že bude pokračování navzdory tomu, že to produkovali FOXové. ()

Matli

Jeden z mála filmů, kterému IMAX přidává ještě tak 25% zážitku navíc. Efekty a 3D na hodně dobré úrovni (o těch kukadlech ani nemluvě) a celkově scénář a film jako takový za jedna. Do Rodrigéze bych to netypoval. Už se těším na druhou projekci. 85% ()

MAJkLSON

Kombinace Ghost in the Shell, Blade Runner a Speed Racer pro náctileté. Bohužel v celkové zábavnosti na úrovni prvně jmenovaného. Blade i Speed jsou někde jinde (i když je každý úplně jiný). ()

Bozvav

Skvěle udělaná, vizuálně vymazlená blbinka, na kterou se moc hezky koukalo. Děj svižně odsypával, dialogy ušly, Alita byla až překvapivě svižná a uvěřitelná osůbka. Ostatní nebyli jen do počtu. Jako jediné mínus bych viděla absenci vysvětlení, co je Zalem zač a kdo je Nova, popř. o jakou válku v minulosti šlo atd. Konec je otevřený, tak snad se dočkáme dalšího dílu. Za mne plný počet. ()

simon84

You've been given a chance to start over with a clean slate. How many of us get that? No moc ne.:-) Hezka, libiva, akcni pohadka o kyber valecnici. Svizne to utika. ()

Saur.us

Svižná počítačová omalovánka, která je ale zbytečně moc stavěná pro náctiletého diváka. Co zabíjí romantický patos alespoň vynahrazuje vymazlená akce a ve většině případů i dobrý audiovizuál. A sice přemodelovaná, ale díky tomu neskutečně kouzelná R. Salazar. Původní Cameronův záměr natočit film v eRku by se mi zamlouval víc. Pokuď ale výjde pokračování, nebudu se zlobit. ()

Gastovski

Rodriguez zřejmě těžce vyměknul. Očekával jsem nenáročný akční výplach, ale místo toho jsem dostal slaďácký romantický čajíček pro puberťačky, ke kterému se postupně přidává jedno klišé za druhým. Vizuál je super, ale k čemu to, když příběh je tuctovka bez jakékoliv invence. Abych se bavil a neodsoudil film jako patetický kýč, muselo by to mít erkový rating a místo otravné romantiky akční orgie. ()

Dlaha

Alita jako postava mi k srdci moc nepřirostla a tak se mi ukázaly všechny zbylé chyby tohoto dílka. Příběh mi přišel hloupoučký, vývoj postav zbytečně šroubovaný a špatně uvěřitelný. Navíc děj končí po dvou hodinách bez alespoň částečného conclusion a já mám pocit, že jsem viděl první díl seriálu. Na druhou stranu se mi líbí vizuální stránka onoho spojení živé tkáně se strojem a všudy-přítomná amputace končetin. Za surealičnost scény s mozkem v lahvi bych dal skoro o hvězdičku víc, tak mě ohromila. ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů