Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (Cinemart SK)

KoRner

Obstojné, ale zufalo neoriginálne scifi, akoby epizoda z japonskeho anime. Este aj tie triky, nad ktorymi vsetci zasnú mi prišli ako z nejakeho obycajneho animaku od Disneyho. Akcia však dobrá a hrdinka, na začiatku mi trochu lezuca na nervy, postupne prisla na chut a fandil som jej. Len tie kulisy mi prisli uplne nefunkčné a svet nezaujimavý. Vydat to na PS, mohlo to byt fajn, takto to asi zostane polozabudnutym prispevkom do sveta sci-fi. ()

Rudinsky

Veľmi snaživá a osviežujúca adaptácia! Osobne ma tento svet veľmi bavil (najma pri všetkých Marveloch a DC) a Alite by som doprial aspoň trilógiu, pretože stlačiť všetky okolnosti a postavy do dvojhodinového akčného filmu je nemožné. A i keď chápem, že Rodriguez nie je Cameron, prekvapivo to ustál so cťou. Čo ale tento film robí v mojich očiach nezabudnuteľným (teda až do času, pokým Cameron nezavolá chlapcov z Weta na Pandoru) sú jednoznačne triky. Možno najlepšie CGI, aké som zatiaľ vo filme videl - môžem si to púšťať kvôli hlavnej hrdinke dookola. Spokojnosť a veľmi by som si prial ďalší diel. ()

Devadesát Dva

Slovo 'svižná' na tenhle film sedí asi nejvíc - a taky přímočará pohádka, na kterou jsem narazil už dost dlouho zpátky jako na projekt, který chtěl Cameron realizovat po Avatarovi, nakonec jsem se filmu nějakou dobu vyhýbal, protože jsem čekal, že to na mě bude příliš young adult (a ono je). V pozadí 'Ality' se nenápadně objevuje plejáda skvělých vedlejších hereckých legend (Jackie Earle Haley ve své cyborg podobě vypadá spíš jako Vinnie Jones), mistři v back-to-back Oscarech Waltz a Ali, Connelly, ale i třeba Casper Van Dien, ti všichni ve stínu veliké a okaté děvočky, se srdcem na talíři. Chybí tomu hloubka, je to děsně mainstream a produkt doby, ale zároveń to má srdce, co ztratilo paměť a emocionálně to skvěle šlape, takže to nemůžete hateovat. ()

Wally

Vizuálně super, ale přeci jen jsem čekal od něčeho s názvem 'Bojový anděl' něco jiného než počítačem vyrendrovanou verzi Twilight Ságy... ()

Milano33

Podarená cyberpunková zábava s množstvom inovatívnej akcie, ktorá vychádza z japonskej mangy. A podľa toho, čo som počul, tak ide aj o celkom slušnú adaptáciu, sám to nemôžem posúdiť. Na filme pracoval sám James Cameron, ktorý sa chopil scenáru a túto látku s veškerou dôverou vložil do rúk režiséra Roberta Rodrigueza. Čo som si zo všetkého najviac vychutnával bol kontrast medzi live-action zábermi a anime vzhľadom Ality. Táto CGI animácia skutočne pôsobivo intereagovala s okolím. Alita od zvyšku obsadenstva disponovala dosť veľkými očami, ktoré krásne vynikli a vo väčšine scén boli nesmierne prenikavé. Alita ako humanoidný cyborg je schopná ľudských emócií, dokonca až do takej miery, že prežíva vôbec svoju prvú lásku. Tento cyberpunkový svet je plný cyborgov, humanoidných robotov a ľudí, ktorí si nechávajú implantovať robotické končatiny. Vizuál a kulisy sú veľmi originálne, pestré a bohaté na maličkosti. Scenár k príbehu je taký priemerný, ničím nevyčnieva od ostatných a z toho dôvodu sa snaží predovšetkým dávať do popredia akciu než charakterové momenty. Rosa Salazarn sa snaží, aj keď stále má čo zlepšovať. Christopher Waltz a Jennifer Connelly ma ako herecké esá príjemne potešili. ()

Han22

Alita je úžasná holčina, troufám si říct, že tak cute a zároveň vražedná hrdinka tu snad ještě nebyla. Já mám pro jisté odnože anime slabost a tyhle holky s velkejma očima se mi líbí i real life, navíc má nádhernou postavu. Díky tomu pro mě funguje i jinak otravná romantika. Akční scény jsou naprosto úchvatné, geniální choreografie soubojů, hlavně bitva s tím obrem vystřelujícím řetězy či souboj na stadionu... Rodriguez prostě je stará škola a umí natočit akci přehledně, ve vchodné chvíli použít zpomalovačku a udělat to zajímavé. A docela se mi líbil i ten svět - chudáci žijí dole, nahoře je nedostupné létající město. Kdysi tu proběhla válka s marťanskou aliancí, nastal kolaps, prakticky každý má naprosto šílené kybervylepšení, kdy už spousta lidí není ani lidmi, ale jen tváří na stroji. Trošku cyberpunk, trošku inspirace pár filmy (Rollerball, Elysium) a celkově vynikající film, který mě ovšem příšerně nasral ve finále. To totiž nijak neskončí, evidentně se cílí na další díl, který bude bůhvíkdy jestli vůbec. A ten srdcervoucí konec si mohli tvůrci taky odpustit. Být to uzavřené, dal bych i víc než 4*. ()

Zmrv

Alita je neuvěřitelně kýčovitá a očekávaně japonsky absurdní (i když míň než jsem čekal), což je znát hlavně na příběhu. Ale moc dobře se na to dívá, příběh utíká, Alita je sympatická, ostatní postavy taky nejsou zbytečné nebo otravné a vlastně mě celou dobu zajímalo jak to skončí. O to víc zamrzí hodně otevřený konec. Celkově je tak pro mě Alita milé překvapení, které ale v paměti asi neutkví a tuším, že za rok už si nebudu pamatovat, o čem že to bylo. 75% ()

Fary

Nějak jsem původně přehlédl to označení "Romantický" ve výčtu žánrů. Skoro se chce říct, že je to romantické sci-fi melodrama bez začátku a konce aneb o lásce jednoho kyborga a člověka. S výjimkou Ality a Waltze jsou všichni herci spíš nevýrazní, cyborgové přihlouplí a neskutečně neobratní. Asi jsem od toho podle traileru čekal trochu víc. Je to příjemná podívaná, ale chybí tomu celému pointa. ()

Hanys_

Letní akční výplach. Vizuálně pastva pro oči, příběhově už je to slabší - hlavně v neakčních scénách to Rodriguezovi skřípe a to má k dispozici nějaké herce. Na první dobrou ale i tak velká spokojenost. ()

SpaceOdyseus

Nejak se nemuzu rozhodnout jestli se mi to libilo nebo ne. A to mam na mysli cely film i Ality manga-cgi ksicht. Oboji chvilemi vladne (treba nektere akcni sceny, world building), jindy odvracim zrak nudou a nepochopenim (treba cela postava doktora, nebo hospoda lovcu bojovniku). Potencial tu je veliky, ale to by chtelo chytrejsi scenar s opravdovymi dialogy, mene debilni expozici a vetsi spad. A take by prospelo, kdyby to nebylo tak nechutne stredoproude. ()

aquiver

Popcornová komiksová zábava pro teenagery. Trikově slušná, nepůsobí tak uměle, zoufale a přeplácaně jako jiné dnešní komiksy, avšak i tento obal má uvnitř stále triviální a neoriginální obsah o tom, jak někdo proti někomu bojuje. Kéž by ty filmy měly aspoň nějakou rozumnou myšlenku a nestaly se tak časem zapomenutelnými z důvodu naprosté tuctovosti... 40 % ()

Janega

Úprimne, nudilo ma to. Režisér nedokázal nejako predať príbeh, x-tá vízia postapokalipstického sveta je pre mňa už pasé, postavy mi boli ukradnuté. Viac mi netreba. ()

Gogo333

Čekal jsem další peklíčko jako u GitS, ale ono nakonec ne. Film je zábavný, dobře natočený, dobře zahraný a docela se drží i mangy. Je tu pár změn, spíše kosmetických v podobě postav a tak, ale děj jede slušně a tak tu nevidim žádný problém. Za mě velká spokojenost a doufám v pokračování. 80% ()

F.W.Colqhoun

This is your brain. A normal healthy teenage girl's brain. If there is such a thing. Tvůrčí spolupráce Cameron / Rodriguez dávala v hypotetické vyhlídce na oddychový divácký zážitek jistý smysl. Ti dva by mohli v ideálním případě vy-krátit své nedostatky: Cameronův dohled garantuje nejvyšší technický standard, žádná "záměrně" béčková Machete, řeklo by se, zatímco Rodriguez oživí postavy, prvky, jež v posledních filmech hollywoodského Midase hrály roli nanejvýš přebytečné stafáže. Moc jsem se nemýlil. S napojením na osudy charakterově i vizuálně animovaných postav, které představují to, co od vysokoropočtového bijáku soudný člověk očekává, jsem měl daleko menší problém, než s hyperkapitalistickou pohádkou, jež se stejně jako většina debaty na téma útisku maskuje příběhem o emancipaci těla. Příběh sice nechává postavy usilovat o výstup z hřejivé idyly Železného města (jakási hispánská podoba bladerunnerského předměstí s logicky nepatrným úhrnem srážek) do elitního Salemu, vznášejícího se nad skleněným stropem jako jakási anime-Laputa. Snad z dramaturgických, možná z ideologických důvodů nicméně nedostupnost Salemu není zásadně zpochybněna, protože dochází k úhybnému manévru nevysloveného poznání, že zkažený svět zlořáda Novy (skvělá dvouvteřinová role Edvarda Nortona) za to nestojí. A hlavní hrdince je poskytnuta "svoboda těla" a možnost realizovat ji v v Motorballu, strašně zábavné vražedné soutěže pro masy, jejíž první cenou by hypoteticky mohl být společenský postup. Byl jsem příliš líný zjišťovat, jak se záležitost vyvinula v předloze. Mám podezření, že bylo vyznění pro mainstreamový biják upraveno; grafické novely nejsou žádná avantgarda, ale připosraností většinou netrpí. Rozhodujícím prvkem na váhách mezi třemi a čtyřmi hvězdami je angažmá nesourodé skupiny kvalitních herců, kteří dělají, co je v jejich silách. Nortona jsme už zmínili, ale Caspera Van Diena nikoliv a Mahershala Ali je pro (přesně) dvojrozměrnou polohu impresária okupovaného příležitostně loutkářem Novou skoro škoda. I am connected to this body. ()

Corpsegrinder

Hloupej příběh na pozadí slušnejch triků a překvapivě brutální řežby. Nejvíc pobavilo několik cameo rolí jako např. slizkej kyborg Dereka Mearse a nebo Casper Van Dien kterej tu dostal pravděpodobně největší roli od Hvězdný pěchoty (celejch 15 vteřin). ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů