Krajinou zdevastovanou zuřící třicetiletou válkou prchá potulný Vogel (O. Sharif). V zapomenutém cípu bavorských Alp nachází vesnici nedotčenou válečnou vřavou. Záhy se však zjevuje malý vojenský oddíl vedený Kapitánem (M. Caine), místo obvyklého drancování se však bitvami zocelený muž rozhodne strávit zde poklidnou zimu a nabrat síly před dalším tažením. Ve vesnici tak panuje křehké příměří - jak vojáci tak místní obyvatelé se musí navzájem respektovat, protože obě strany se paradoxně potřebují. Skrytě však dochází k vyhrocování vztahů, které vede po odchodu vojáků k boji o moc a nejen symbolické vyřizování účtů - ať už v rovině mezilidských či církevních vztahů. (Robbi)

Looka

70% Z dnešního pohledu už film vyznívá spíše směšně pohádkově. Trochu mi to připomělo nevím proč Mrazíka. Ale Clavellovu knižní předlohu bych si klidně přečetl. ()

karlee

S kapličkou se sice nadělalo zbytečně moc cavyků a pár dalších drobných výhrad, ale Caine je parádní a vůbec celý film šlape a nenudí. Holt dobrý scénář i režie. ()

topi80

Úchvatný film o období, kdy spor o to, čí Bůh má větší péro, zasáhl úplně všechny. Ve jménu toho jediného pravého Boha se plenilo, drancovalo, zabíjelo, kradlo, znásilňovalo a vůbec se všichni ti úžasně zbožní lidé chovali jak nejodpornější bestie. Vše podáno na kontrastu s doposud poklidně žijící zemědělskou vesnicí. Ukázka, co z lidí dělá přesvědčení, že jeho Bůh je ten největší kabrňák, v kombinaci se získanou mocí a vědomím své silové převahy. Všichni, kdo dnes horlivě schvalují přesun středověku do současné Evropy, by se měli podívat, co tento kontinent nevyhnutelně čeká. Podříznutí toho, kdo nevěří v toho správného Boha, a zmocnění se jeho dcer, se stane samozřejmostí tak rychle, že se člověk ani nestihne leknout. Lidská přirozenost je velmi flexibilní a je dost dobře možné, že právě tento film ji zobrazuje nejlépe, protože na prostoru této vesnice se zobrazuje snad celý běh lidských dějin... ()

Amonasr

Melodram zkřížený s westernem a zasazený do nakašírovaných pseudoreálií třicetileté války. Natočený tak, aby si v tom našel to svoje pokud možno každý člen rodiny a plnila se tak zdárně producentova kapsa. Sympatické na této trochu kýčovité pohádce pro odrostlejší děti i dospělé je každopádně to, že je namířena proti nesmyslnosti válek a škodlivosti jakéhokoli náboženského či ideologického fanatismu. ()

DJ Kritik

Výborne spracovaný pohľad na ľudské charaktery, na ich život, na ich útrapy, ale najmä na ideály prostého človeka. Celým filmom sa nesie akási zvláštna spriaznenosť kapitána a učiteľa. Každý sa snaží prežiť, ale všade naokolo je vojna a hlad. ()

nmarca

Film jsem kdysi viděla asi ve svých 12 letech a zanechal ve mně pouze pocit militantního ateismu. Dnes, po mnoha letech, ve mně žádné emoce nevzbudil a stěží jsem udržela pozornost. Snad k tomu připěl strašlivý ořez obrazu při vysílání v České televizi, snad hudba, sama o sobě krásná, ale nějak se nehodící k příběhu, snad nepříliš povedený dabing (zejména ženských postav). Příběh mne nezaujal, motivace postav mi byly cizí, jediným výrazným pozitivem byl Michale Caine v jedné ze svých mladších rolí. Ve třicetileté válce bych se asi úplně ztratila... ()

Kibernet

Televizní verze má skvělý dabing, jenom mne zarazilo, že podle úvodního českého titulku třicetiletá válka začala v roce 1818 :-)) Tomu říkám poselství kulturní fronty v ČT... ()

Mabfred

Velice realistické - ne naturalistické, ale prostě uvěřitelné vyprávění o tom, jak se v hrůzách 30. leté války snaží lidé přežít. ()

gicous

Rozehrává se tady šachová partie o nadvládu nad vesnicí, která je jako ráj, kolem něhož všude zuří peklo třicetileté války. Je tady fanatický kněz, který slepě následuje svoji víru a obhajuje všechno křesťanské. Ten má nad vesničany skutečnou moc, jednoduše proto, že všichni věří v to, co on káže. Pak tady máme jakéhosi starostu, který je ovládá skrze peněz a bohatství. Do tohoto rozvržení příjde učitel a voják. Učitel Vogel je zapřísáhlým pacifistou, odmítajícím násilí a příkoří pachaném na nevinném obyvatelstvu. Díky svému vzdělání a přesvědčení funguje jako prostředník mezi třemi klíčovými figurami. A konečně kapitán, kterého zrodila samotná válka. Ten ovládá vesnici silou a strachem. Všichni čtyři hrají hru o přežití a kličem k tomuto přežití je malý kousek země schovaný mezi horami a stromy. Filmařům se podařilo vytvořit naprosto idylickou vesnici, která po počátečním armagedonu působí jako skutečný pozemský ráj. Naprosto chápu motivy všech čtyřech kličových postav zachovat tuto vesnici, a díky ní tak přežít příkoří tehdejší války. Film se soustředí především na tichou válku mezi těmito čtyřmi postavami. Ve svých názorových střetech zustávájí neoblomní a tvrdohlaví. Jediný kapitán na konci dojde poznání a změní svůj názor. Ostatní tři zůstávají skálopevně přesvědčeni o svých názorech a víře. Vzhledem k tomu, že je film přes čtyřicet let starý, tak nejhůře dopadly bitevní scény, které ve srovnání se současnými historickými filmy působí trochu úsměvně. Není to ale příliš nazávadu, protože jich tam není moc. Jinak to je velice působivý film. ()

SAINTS

The Last Vallley ma exelentny uvod ,prvych 10 minut v ktorej vojaci prepadnu dedinu a utekajuci Vogel je svedkami ničivych dôsledkov vojny je natočenych skvelo.Skoda žť film na tento uvod dalej nedokazal nadviazat ale aj tak je to nadpriemerny historicky film so skvelym Omarom Sharifom v ulohe idealistickeho Vogela a Michaela Caina ktory zahral pragmatickeho vojaka unaveneho vojnou ktory počas vojny prišiel o vieru v boha. ()

Pete

Třicetiletá válka znamenala dobu temna nejen pro české země, ale téměř pro celou Evropu, jak se tu přesvědčili i obyvatelé zapadlé alpské vesničky. Poslední údolí zobrazuje dobu jako konflikt všech proti všem, triumf násilí, porážku morálky, a jedná se o velký film z několika důvodů. Clavell je výborný ve vystavění příběhu, který je zároveň komorní, má silné postavy, a unikátně se doplňuje s historickými reáliemi. Byť krapet nakašírovanými, kdy mají všichni stále čisté ruce, umyté vlasy a divadelní dialogy. Barryho soundtrack znamená další klenot v jeho bohaté tvorbě. Caineovi padla role kapitána na tělo naprosto ideálně. A český dabing starých hereckých mistrů se lépe hodí k této látce, než i v dalších aspektech až příliš britský originál. ()

mac000

Na velkém plátně výpravná podívaná, avšak ne ve stylu "pádu říše římské" či "Cida", ale pochmurného eposu, konfrontujícího názory učitele Vogela a kapitána vojenského oddílu na válku, Boha a víru. ( Kapitán k Otci Sebastianovi: "Odvažujete se mi mluvit o nepřátelích a spravedlivých válkách? Žádná spravedlivá válka neexistuje. Vy to víte, všichni to vědí. Pravda je taková, že vaši vůdci jsou fanatici, vaši generálové jsou bandité; zaměstnáváte každého žoldáka, kterého seženete, a papež hraje politiku! Pravda je, že vaše válka je špína, chamtivost a pokrytectví - a druhá strana je stejně prohnilá! Všechny strany jsou prohnilé, kromě lidí, jako jste vy, náboženských fanatiků, kteří podněcují k vraždění kvůli Bohu, kterého nikdy nepoznali." )--- Film vymykající se jednoznačnému žánrovému zařazení, se v 70. letech promítal v kinech v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku, jen u nás filmovým ideologům (nevím proč) vadil. Já sám jsem film viděl roku 1973 v kině v Budapešti ("Az utolsó völgy"). ()

sharka.68

A že by tento skvělej film znovu dali v TV? To ne, viděla jsem ho jako malá holka 2x a pamatuju si ho do dneška. Dávají ho dnes 21.6.2011. Jupííííííííííííííí. a včera zase 9.8.2020. ()

heavy66

Třicetiletá válka, po dvou světových válkách 20.století, zřejmě nejkrvavější celoevropský konflikt. Úbytek obyvatelstva činil neuvěřitelných 30-50%, např. při masakru v Magdeburku, který film zmiňuje, zemřelo více než 80% obyvatel města. Válka zásadně změnila společenské uspořádání v Evropě, české dějiny jsou navždy rozděleny na dobu před a po Bílé Hoře. Válka přidala do českého jazyka několik úsloví, jejichž původ dnes už málokdo zná "dopadl jako Kec u Jankova", nebo třeba "známe svoje pappenheimské". Film Poslední údolí ukazuje hrůzy války mimo velká bojiště, v prostředí horské vesnice, posledním ráji uprostřed válečného pekla. Jednoduchý a dramatický příběh i herecké výkony obou hlavních postav ztělesněných Michaelem Cainem a Omarem Sharifem jsou skvělé a velmi uvěřitelné. Chybička pro zasmání - anglický nápis Witch na dřevěném sloupu uprostřed hranice, v tyrolských Alpách! 02 07 2017 doplněny historické souvislosti - Chyba ve filmu - Magdeburg byl zničen císařskými vojsky v roce 1631. Když Vogel zmíní, že tam měl rodiče, ženu a syna, Kapitán řekne, "tak to už jsou všichni 12 let po smrti." Měl by tedy být rok 1643! V závěru filmu se Kapitán se svými muži přidá k protestantskému vévodovi Bernardu Sasko Výmarskému a společně útočí přes Rýn na město Rheinfelden. Nejprve jsou císařským vojskem generála Wertha odraženi, posléze město dobudou. Bitva se odehrála v únoru až březnu, ale v roce 1638! Sám vévoda Bernard zemřel 1639. ()

carl.oesch

Tohle není klasický historický film, proto je zbytečné se nimrat v detailech. Svého času jsem slyšel kritiku, že například přilba Micaela Caina vůbec neodpovídá své době, že vojáci mají výzbroj a oblečení, které se ve třicetileté válce na středoevropském válčišti nevyskytovalo a hlavně že by nemohli být nábožensky a národnostně tak různorodí....o to tady vůbec nejde. Doba třicetileté války slouží jako pozadí pro určitou modelovou situaci, je alegorií absurdní doby v maximální míře a koncentraci a hlavní postavyjsou prototypy, postupující podle schemat daných vzorovým způsobem myšlení a jednání. Dá se zachovat snesitelný život a vůbec svět na základě racionálních úvah a postupů? Je v zájmu lidí chovat se jako zvěř, žít ze dne na den, nebo je pro ně naopak výhodné si vyjít vstříc a se zaťatými zuby najít pravidla a ty pak dodržovat? Tahle story by se teoreticky mohla odehrávat kdesi hluboko v prehistorii nebo třeba ve skupině lidí, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Poslední údolí není ráj, ale ve srovnání s totální zkázou, zmarem a bezprávím se tak jeví. Jenže ani tady nikdo nedokáže přemoct své emoce, maximálně je dokáže potlačit a skrýt a postranní úmysly vyplují na povrch, jakmile chybí moc, která je dokáže udržet na uzdě. Principy se dají udržet jenom silou. A jak se tato síla skládá s rozumnými postupy a jak funguje a také nefunguje, to ukazuje tenhle film. Pro mě vůbec jeden z nejlepších. Dokonalá společnost neexistuje a nedá se vytvořit ani udržet. Každý z nás touží po nějakém tom posledním údolí, kde je klid a bezpečí. Jenže žádné takové údolí nikde neexistuje, a pokud si myslíme, že jsme ho někde našli, dříve nebo později poznáme, že je to fikce a že to všechno funguje trochu jinak. Takhle tenhle film chápu a tohle smutné poznání ukonejší snad jenom ona „nehrdinská“ část Barryho hudby, která je sice taky dost smutná, ale pohladí na duši…. ()

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (viac)