Krajinou zdevastovanou zuřící třicetiletou válkou prchá potulný Vogel (O. Sharif). V zapomenutém cípu bavorských Alp nachází vesnici nedotčenou válečnou vřavou. Záhy se však zjevuje malý vojenský oddíl vedený Kapitánem (M. Caine), místo obvyklého drancování se však bitvami zocelený muž rozhodne strávit zde poklidnou zimu a nabrat síly před dalším tažením. Ve vesnici tak panuje křehké příměří - jak vojáci tak místní obyvatelé se musí navzájem respektovat, protože obě strany se paradoxně potřebují. Skrytě však dochází k vyhrocování vztahů, které vede po odchodu vojáků k boji o moc a nejen symbolické vyřizování účtů - ať už v rovině mezilidských či církevních vztahů. (Robbi)

barons

Velmi povedený snímek, který se slovy dá těžko popsat, musí se vidět. Klady : Scénář, Herecké obsazení, Kulisa údolí, Syrovost třicetileté války a jako kontrast krajina Údolí, Dialogy, Výprava Zápory : Slabší hudba, Souboje 90/100 ()

Fixa

Michael Caine i Omar Sharif výborní - to je bez debat. Jinak začátek filmu je velmi dobrý, ale právě v údolí trochu děj drhne a tak trochu se nic moc neděje. Když už k něčemu dojde, je to přehnaně teatrální a působí to trochu směšně. Souboje vůbec, jsou takové, že např. jeden člověk stojí v pozoru a nějakou chvíli čeká, než do něj nepřítel střelí, aby mohl zahrát svojí životní roli komparzisty a po zbytek života ukazoval příbuzným, jak hezky zahrál zastřeleného. Nebo cvik s koněm, kdy ho "postřelený" zatáhne za uzdu, aby si pohodlně lehnul. A to ani nemluvím o zabíjení chladnou ocelí, kdy se seká do vzduchu o půl metru vedle. Chování některých postav je také občas nepochopitelné a nesedne do situace ve které se nachází. Když se film ubírá ke konci, je najednou všechno takové zkrácené a momenty, které by měly být důležité a dostat větší prostor jsou odbyty během několika minut. Nerovnoměrné rozložení dějových linií, chování některých postav a ne příliš vyvedené akční scény, to jsou pro mně hlavní negativa filmu. Samozřejmě s přihlédnutím ke stáří filmu se to dá pochopit. Takže dost kritiky a nějaká pozitiva - Skvělí herci v hlavních rolích, krásné malebné prostředí a tvrdá realita třicetileté války. Mám rád historické filmy, tento je dobrý a jsou v něm dobré momenty, dobří herci a docela dobře se na to kouká. Prostě dobrý film - nic víc, nic míň ()

P/\/EL

no, musela to bejt nádhera (nebo se to dá brát z jejich možného pohledu, pro vojáky to byla idylka, možná byly trošku zaslepení..ale...tak..ty Alpy.....možná to bylo s hygienou slabší :), ale....), Cainův kapitán se tváří furt stejně, ale má přirozenou autoritu, aspoň a chvilka měla smysl, Sharif mi byl sympatický méně, neschopný a slabý Vogel. Je to určitě výborně natočené, jenže zatímco spousta, co by jistě šla provést přesvědčivě, je zbytečně zpracovaná náznaky, jiné nákladné a náročné věci jsou zbytečně ukázány ve vší své nedokonalosti - viz. závěrečná (nekrvavá) bitva, jinak jsem rád za to toto výborné historické drama o době, která není zas až tak zpracovaná, no, výhrady bych měl k předloze, kt. jsem nečetl, lesco může působit najivně, jiné věci jsou ale jistě velmi autentické, psychologie postav je slušná, no, vede to pěkně k zamyšlení, takový blahobyt, ale lidé si ho neváží, vždycky chtějí něco víc, nebo se bojí..........protináboženské ladění, no, proč ne, zasloužej pánbíčkáři dostávat ve filmu.....ještě pořád, za všechny staré křivdy :), ale tak uplně hlavní téma to nebylo......jedno z mnoha......................no, možná, že to vyznívá pacifisticky (ikdyž pacifista je akorát slabej VOgel), ale takovejch filmů jsem už viděl, vzhledem k historickejm faktům, že 30ti letá válka bylo peklo beze smyslu, podobně jako 1. světová a atd., to si ještě vemte, že 30 let, to tenkrát byl skoro celej život, že jo......no, antináboženskej, ne jen antikatol., no, myslím, že tací lidé by se již tenkrát našli, kdoví, kdoví, myslet si to mohlo lidí, občas i někde říct :), no, chtěl bych vidět tu 70 mm verzi, jestli ta tv byla ořezaná, no, vypadalo to divně, přesto pořád hezky, je fakt, že ty ořezy můžou zcela měnit význam, ale českej dabing mi přišel velmi kvalitní, jak to sedělo i do pusy........ ()

bertrand

Filmu naprosto suverénně kraluje božský Michael Caine ve vrcholné formě. Ale i jinak jde o čirý nadstandard. Náboženské a světonázorové debaty jsou sice poněkud povrchní, ale originalita příběhu a až románově přesná práce s charaktery postav tyto rádoby promyšlené kydy celkem slušně vyvažují. Clavell je holt Clavell. Apropos líbený ústřední hudební motiv. ()

Tempter

Nebylo to úplně špatné, ale čas ani vývoj nezastavíš. S trochou nadsázky by se dal v ději vysledovat námět ze sedmi statečných, což v kulisách třicetileté války působilo poněkud nepatřičně. Místy i ten vizuál a vůbec režijní vedení celého filmu připomínal spíše western než tíživé válečné období Evropy 17. století. ()

Sejkorka

Velmi pozoruhodné. Herci, prostředí, příroda. Více však je téma zbytečných krveprolití ve jménu moci a Boha. Kapitán, který mi byl postupem času více a více sympatický to řekl tomu kněžskému fanatikovi zcela přesně. Bůh neexistuje, je to iluze. ()

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (viac)