V roku 1997, tesne pred návštevou pápeža v Rio de Janeiro, dostane kapitán Nascimento zo Špeciálnej operačnej policajnej jednotky nové poverenie – eliminovať drogových dílerov v nebezpečných slumoch, okolo ktorých pápež zamýšľa prejsť. Nascimento sa pokúša nájsť svojho nástupcu, pretože jeho manželka je tehotná a on je rozhodnutý odísť z aktívnej služby a pracovať ako tréner nových regrútov. Medzitým dvaja idealistickí priatelia Neto a André Matias nastúpia do policajného zboru a očakávajú, že sa z nich stanú čestní policajti a budú bojovať so zločinom. Lenže vidia iba korupciu, nekompetentnosť a hlúpu byrokraciu. Po vážnom incidente v Morro da Babilônia sa preto rozhodnú prejsť k Špeciálnej operačnej policajnej jednotke. V nasledujúcich mesiacoch sa životy kapitána Nascimenta, Neta a Andrého vzájomne prepletajú. V uliciach Rio de Janeiro prežijú len tí najschopnejší... (oficiálny text distribútora)

jayman

Nekompromisné, špinavé a nasadené, som nadšený. Kpt. Nascimento je neskutočný sympaťák, aj keby mňa možno označil za špinavého ľavičáka. Najlepšie na tom je. že toto je dôkaz, že film môže odkazovať na Foulcaulta a poskytovať kopec podnetov na rozmýšľanie a nemusí to byť pseudointelektuálna artová nuda. ()

Brziii

hm hodne velkej masakr, by sme potrebovali takovouhle jednotku na nase poslance, ale luxus pribeh doufam ze navazuje na dvojku , musim za pet jen tak se neco nevidi, dej vyhral nad spracovanim ()

MaxForValue

Milionár z Chatrče, Mesto Bohov, všetci slúžia tým, ktorí najviac zaplatia alebo korupcia na každom kroku. Cením si aktuálnosť témy, spracovanie, už menej Padilhovu zmätenú réžiu a celkovú neprehľadnosť. Ono každý kto videl Mesto Bohov, tak vie do čoho ide, vie, že vykreslenie postáv je vždy čierno-biele, kde niečo "medzi" prakticky neexistuje. Zaujímavé áno, niečím nové, to však nie. Elitná jednotka je ako nová ryba vo veľkom močiari, snaží sa spoznávať okolitý svet, ale stále je len tou bezvýznamou rybou. ()

carbono

Vlastně si tu v těch našich končinách nežijeme až tak zle, že? Chladnokrevné, sirové a přece ryzí. Ukazuje svět v jeho pravých barvách a stejně se nemohu zbavit dojmu, že realita je ještě o trochu horší. Škoda jen, že pointa a celý příběh staví (a padá) na tak banální věci, jako jmenování nástupce. Přitom během filmu se nabízela spousta atraktivnějších témat. Velké plus jsou dotažené side-story a závěrečný twist. Nic nekazí dojem tak jako zbytečná a nedořešená side-story (viz. Flight). ()

vinc_vega

Tento film mi okrem iného ujasnil jednu veľmi dôležitú vec. Viem, kde nechcem žiť. V slume Rio de Janeiro. Príbehovo prostý, no výrazovo plný film. Akčné holywoodske filmy toto strčí za klobúk. Je to film, v ktorom je obraznosť nutným doplnkom a nie iba prvkom na efekt. Filmu som krutý realizmus, ktorý zobrazuje úplne uveril. Poctivé štyri! ()

lucky.loo

Perfektně a realiticky natočená sonda do speciálních jednotek v Riu, které je proslulé svojí abnormální kriminalitou. Silný a dle skutečných výpovědí podaný příběh. V daném žánru mi nezbývá než ohodnotit absolutoriem. Hodnocení:90% ()

1mara2

Brutalita. Vlastně už prostředí Ria nenabízí snad ani jinou možnost. BOPE se s níčím příliš neserou, metody vyslýchání a jejich surovost jsou asi tak stejně rutinní, jako každodenní čištění zubů, prostě nic zvláštního.. André je frajer, i když musím říct, že se mi víc zamlouval André verze 1.0, protože jak se postupně mění jeho priority, vzdaluje se i mým sympatiím. Nicméně, děj zaujme, nejsou tam zbytečný prodlevy a nějaký nudný pasáže, zkrátka kvalitní zpracování nejednoduchých poměrů. ()

unrocker

Po filmové stránce neotřelé , trošku mi vadila ta kamera, ale jinak vynikající... Co se týká reality Ria tak doufám, že se jim bude v reálnu dařit líp... :) ()

gicous

Očekával jsem čistě akční záležitost s množstvím přestřelek a soubojů. Místo toho se mi dostalo realistického a ambiciozního vyprávění zachycující (minulý?) stav věci v Riu de Janeiro. V místě, kde se hranice mezi policií a zločinem stírají. Či lépe řečeno jsou načrtnuty tak vágně, že je v některých případech nelze zřetelně rozeznat. V místě prolezlé korupcí a úplatky, kde mezi řadovými policisty v podstatě neexistuje poctivost nebo čestnost. Ti, kteří podobné vlastnosti mají, jsou buď semleti systémem a stávají se jeho součásti, a nebo jsou vytaženi do elitní jednotky, která jako jediná opravdu bojuje se zločinem. Jsou-li její prostředky, jež k tomuto používá za daných okolností správné či odpovídající? To ať posoudí každý divák podle svých vlastních zásad a názorů. A to je také myslím jedno z hlavních témat a cílů tohoto filmu. Nabídnout divákovi prostor k zamyšlení. Snímek byl pro mě nesmírně zajimavý a řekl bych, že místy až fascinující ve své první fázi, kdy diváka seznamuje s fungováním celého systému, v jehož rámci jsou zločinci a policisté propleteni. Naopak mirné zklamání pramenilo z velice nepřehledných akčních scén, snímaných roztřesenou ruční kamerou. Kromě toho, že jich nebylo příliš, jsem také subjektivně vnímal z toho plynoucí neatmosferičnost a ztrátu zájmu. Každopádne pro mě Elitní jednotka představuje typicky jihoamericky dynamickou, drsnou a prostředím nezvyklou podívanou, která informuje, baví a nutí k zamyšlení. 8/10 ()

Loreleis

Musím říct, že ačkoliv jsem tento film objevila až v roce 2015, absolutně mě dostal. Akce je neuvěřitelná a všechno má spád. Nerozumím tomu, proč tento film někdo nazývá kontroverzním. Od Brazile jsem nic jiného nečekala a na hrubý pytel prostě patří hrubá záplata. Hudba skvělá a kamera hodně autentická. Wagner Moura je milé překvapení. Nemůžu jinak než za plný počet *. ()

Bartex

Jsem rád, že jsem se dokopal se na to podívat... Drsné, bez servítek... Kluci z BOPE prvně střílí a až poté se ptají případných přeživších... Návstěva papeže spouští obrovskou čistící akci slumů v Riu... Kdo neviděl, nepochopí... Kdo viděl, chápe a snad je za to i rád... U mě jednoznačně za 5* ()

subic

Takový typický film, kterému bych dal 7 hvězd z 10i. Brazilská vojenská policie má takovou zvláštní jednotku zvanou Bope, které má černé uniformy, a jako jediná je schopná likvidovat gangy ve slamu/favel v Rio de Janeiru. Má na to svoje metody a místo soudu je rovnou kulka. A taky její příslušníci jsou zvláštní týpci, skoro až psychopati, navíc se dost diskrétně musí chovat i v soukromí. Čtyři frčky nedám, protože to dělali Brazilci, je to takové sirové, Španělé nebo Francouzi by k tomu přidali ještě trochu tamtoho a trochu tamtoho, aby to bylo ještě o trochu lepší. 70% ()

0verseer

Po filme Město Bohů pohľad na rovnakú problematiku života v brazílskych favelách z druhej strany, teda očami člena elitnej policajnej jednotky BOPE (tlieskam výkonu Wagnera Moura známeho skôr ako Pablo Escobar v seriáli Narcos ;)). Trochu mi vadila hektická prvá hodina, od výcviku nováčikov ma film ale dokázal pevne príputať k obrazovke. Oceňujem tiež snahu o zobrazenie krutej reality a metód, ktoré týto chlapíci na boj zo zločinom využívajú, niekoho to môže pobúriť, ale do snímku s takouto tématikou to jednoducho patrí. Keby sa podarilo udržať konštantné tempo od začiatku, neváhal by som s plným hodnotením, takto musím trochu ubrať, keďže aj už spomínané Město Bohů bolo po vyprávačskej stránke lepšie zvládnuté a zanechalo lepší filmový dojem, napriek tomu som s Tropa še Elite spokojný, 8/10. ()

JosefTomas

Akční drama, které sice dominuje v akci a tempu, ale poztrácí strukturu příběhu. Popravdě ani nevím, jaká zápletka tam byla. Dělo se tam toho až zbytečně moc a Padilha už to nemohl zachránit, ostatně ale právě jeho režie drží film pohromadě a diváky ve střehu. Smířlivých 75% protože jsem se sice nenudil, ale absence zápletky je nepřehlédnutelná. ()

adamix

O žiadnu Brazílsku PREPADOVKU sa nejedná a zatiaľ čo v pre mňa prvej slabej polovičke sa moc rozoberajú hlavne postavy do nežiadanej hĺbky, v tej druhej, ktorá začína náborom nových členov a končí strelením brokovnice do ksichtu vodcovi kartelu, som sa našiel. Bolo zaujímavé vidieť Wagnera na strane polície, vzhľadom k tomu, KOHO o niekoľko rokov neskôr preslávil svojím nekompromisným výrazom :). U mňa 3*. ()

PlysovyMacko

O policajtoch zo špeciálnej jednotky, ktorá bojuje proti gangom v brazílskych slumoch. Film trpí neprehľadnosťou v deji aj postavách. Vôbec ma nestrhol, skôr ma nudil. ()

Lish84

Atraktivní téma a snímání ve stylu Paula Greengrasse. Obojí film má a přesto je překvapivě většinu času docela nudný. Jako akční drama se jen tváří, jeho hlavní náplní je vyvolávat diskuzi na téma "drogová problematika v Jižní Americe". A dá se říct, že nejen hlavní náplní, ale i hlavním problémem. Scén poukazujících na zkorumpovanost tamní policie je snad až moc a hlavně chybí silnější zápletka, která by je více provazovala. Vůbec příběh sám o sobě není tak strhující, jak by se dalo od tématu čekat. Teprve v polovině filmu jsem měl pocit, že opravdu začal - to když odstartoval výcvik nováčků. Vše, co se do té doby odehrálo, byl jen zbytečně dlouhý prolog. Scény ze zásahů jsou sice napínavé a mrazivé, nicméně je jich málo a navíc jsou vždy podivně useknuté, že ani nestačí doznít. Aby nedošlo k omylu: ne, že bych si přál více střílení, násilí, krve a nelidského mučení. Jasně, že tvůrcům nešlo o veskrze akční film. Ale bohužel zapomněli na heslo "nejdřív bav, potom sděluj" a udělali to přesně naopak. Chtělo to lepší scénář s opravdu napínavou zápletku, která by jen jakoby mimoděk poukazovala na problémy související s drogami. A režiséra, který by to takhle cítil. ()

Mephisto

Adrenalinem hnaná akce o kruté a tvrdé realitě brazilským favel... Jen tak na okraj, miluji komentáře všech rádobyhumanistů o tom, jak je to fašistické, blablabla... Zkuste žít pár týdnů v Riu a rychle vás vaše názory přejdou. ()

jack_scott

Nevím co na tomhle snímku kdo vidí. Z úvodní scény se dalo usuzovat ze to bude tedy snímek o BOPE a její práci, že půjde spíš o vojensky/kriminálně zaměřený snímek, ale v celkovém důsledku to tedy moc není. Je to spíš antiarmádně zaměřeno, protože pokud to bylo myšleno, výsledek je přímo tragický. Z hlediska akce je snímek zklamáním, moc scén v něm zrovna není, a jakási pseudopropagace tvrdosti výcviku působí neskutečně směšně a nevěrohodně, to musí snad i civilisté vidět že je to "nějaké divné". Je sice hezké že se snímek lehce opřel do levičáků v pár scénách, ale nechápu proč se tito pohoršují. V jediné scéně jsou vykresleni reálně, a hned to soudruzi nemohou unést...a že jednotka ve filmu moc nezatýká ale zločince likviduje...To bude asi tím že slušný člověk narozdíl od levičáků na práva zločinců moc nehledí. Ano,bylo by fajn kdyby pro vyváženost jako v reálu aspon pár z nich zatkli, ale snímek si na realitu moc nehraje. To je zvláštní, ale když už snímek vykresluje soudní systém jako neschopný a armádu jako jedinou složku co v tomhle ohledu funguje, je zřejmé že speciální jednotka vojenské policie je určena spíš než k zatčení kriminálníků k jejich likvidaci, když je normální policie není schopná zatknout. to je celkem logické. Teroristy taky nechytají policajti, protože policejní výcvik a pistole proti ak-47 by znamenalo vítězství terorismu. Policie je prostě na svojí práci, a když jí nezvládne, musí nastoupit další složky. Je škoda že ve snímku nějak nejsou prezentovány speciální složky brazilské policie,ale to jen podtrhuje nedokonalost snímku. Snímek se spíš snaží lákat na něco co není. škoda. 65% ()

Miloško

Začiatok pútavý,kamera nevadila,ale čoraz neskor,jedna veľká nuda,neprehladnosť,až to padlo do pre mňa podpriemeru.Nepochybujem,že v slumoch je veľká korupcia,že policajti sú úplatní(ako všade, u nás možno ešte viac),ale sledovať 120 minút tento príbeh bolo pre mňa veľkým utrpením 3/10 ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (viac)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (viac)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (viac)