Chlapec v pruhovanom pyžame

• Česko Chlapec v pruhovaném pyžamu (viac)

Osmiletý Bruno je synem nacistického důstojníka, který je povýšen a poté odvelen z pohodlí Berlína do opuštěné oblasti na venkově. Bruno, jehož starší sestra už má jiné zájmy, se cítí osamělý a nemá si s kým hrát. Z nudy a ze zvědavosti neposlechne matčino varování, že se nemá vzdalovat od domu, a vydá se k nedaleké „farmě“. Netuší, že je to koncentrační tábor, kde se v praxi provádí „konečné řešení“ židovské otázky. Náhodou se však setká se stejně starým Shmuelem, který je oblečený do pruhovaného „pyžama“ stejně jako kuchař, který pro Brunovu rodinu vaří. Přestože chlapec na druhé straně plotu s ostnatým drátem žije úplně jiný život než Bruno, dvojice se skamarádí a Bruno si zvolna si začíná uvědomovat, jaký je doopravdy svět dospělých. Střet s realitou 2. světové války však pro oba chlapce končí tragicky… Drama podle románu Johna Boynea, jež ukazuje z neobvyklého pohledu brutalitu, nesmyslnost a zničující důsledky války, natočil režisér Mark Herman. (oficiálny text distribútora)

david666

Vidět tyto věci z pohledu dítěte má možná větší sílu než z pohledu dospělých. Film začíná nevinně, ale už po prvních minutách dává tušit, že se něco bude dít. Naivní dětské otázky na svého otce, či člověka, kterého považuje za "farmáře" nahání mráz po zádech a říkáte si, co mu asi tak odpoví. Některé věci jako třeba proč lékař nechal své praxe a teď škrábe brambory nebo proč chlapec z poza plotu nemůže přijít na večeři a zvědavost jakou hru to na "farmě" hrají, když mají každý číslo a proč vlastně nosí "pyžama" mu nejdou na rozum. Film pomalu graduje do brutálního finále, které sice tušíte, že přijde ale i tak Vás dostane. ()

ill

Technicky brilantní navýsost příjemné překvapení s nekompromisním závěrem, který, ač lze (jen několik minut dopředu!) odhadnout, budete stejně rozdýchávat. Slibuji. ()

salome

Skvělý film a už jsem dlouho něco tak silného potřebovala. Doporučuji! Závěrečné vyústění nečekáte a to je na něm originální! ()

nubeek

Kniha bola o dost lepsia. Aj ked na film sa dalo pozerat, no ako aj v knihe, tak aj vo filme bol zaver dokonaly, kde sa ukazalo, co autor chcel odovzdat divakom a citatelom. Odporucam pozriet, ale radsej precitat knihu od Johna Boyna. ()

Kkahunaa

"Nemohli bychom jít raději do kavárny?," říká Bruno. "Kavárny?" diví se Shmuel. Tento dialog opravdu zmrazí každého, kdo si ještě neotřel slzy od sledování Schindlerova seznamu (který v tomto filmu má opravdu silného konkurenta). Jen jedna otázka pro tvůrce: Proč by Němci poslouchali anglický swing? Reálie jsou snad reálie. To už klidně mohli mít anglické uniformy a celý příběh se mohl přenést do Afriky. Toto byla opravdu velká chybka. Ale nebuďme maximalisté. Film se tím neotřásl v základech. ()

eternity1

Niekedy je lepšie, keď idem pozerať film s tým, že netuším o čom je. V tomto filme sa to jednoznačne potvrdilo. Postupne ma viacerými vecami šokoval a možno aj práve vďaka tomu sa mi takto páčil. Myslím, že každý kto si rád pozrie nejakú drámu nebude ľutovať, ak siahne po tomto filme. ()

brunette_1

Smrt dětí ve filmech je velmi citlivé téma a nikdo by si neměl dovolit na něj sahat. Ale v tomhle ohledu je zase tento film originální. Žádný ani trochu podobný film jsem zatím neviděla a proto si myslím, že se hodně po dějové linii povedl. Film si zaslouží můj obdiv, protože tohle je myšlenka filmu, na kterou nepříjde jen tak někdo. ()

pierre9

Jedna vec ma iritovala celý čas a neodpustím ju žiadnemu filmu. Totiž, pokiaľ budú nemeckí dôstojníci rozprávať po anglicky a ešte aj spevák na rozlúčkovej party bude spievať po anglicky, tak dovtedy to za plný počet nebude. Ale inak nie je o čom, nádherný, resp. smutno-nádherný film. ()

necrosrandist

Vynikající podívaná, plná dětské nevinnosti, hrůzy nacistické mašinérie a také s nevyhnutelným koncem. O něm dopředu víte, ale stejně vás to sejme. ()

jopal

Hodnotu filmu maximalne zvysuje jeho koniec. Nie zeby dej bol slaby, ale to, preco nan dlho nezabudnete, je prave jeho koniec. "Kto s cim zachazi, s tim take schazi..." ()

Ellush

Neskutečný, brečela jsem už v 23. minutě. Jsem možná kapku citlivka, ale dětská naivita a bezprostřednost v kombinaci s nacistickým vlastenectvím a genocidou, je hodně silný kafe. Tenhle příběh má neskutečnou sílu a podpořen skvělými hereckými výkony, drtí divákovo srdíčko, které bylo v úvodních minutách filmu hlazeno, hýčkáno a mazleno vizuální krásou s jemným hudebním podkresem. Do filmu byla vložena neskutečná porce emocí, která celý snímek polidšťuje a poukazuje na iracionalitu genocidního chování, aniž by se omezil na pouhé sdělení, že nacisti jsou ku*vy. ()

RomaS

Silný příběh dvou osmiletých chlapců z odlišných světů viděný svět kolem sebe svýma nechápavýma očima s kulervoucím závěrem. ()

Tejca

Od nejvyššího hodnocení mě odrazují místy moc naivní až americky kýčové scény, které by v takovémto filmu být neměly. Konec byl naproti tomu na můj vkus až moc drsný. Ale v celku se mi film líbil, ikdyž to byl tak trochu střet zájmů. ()

zazka

Ctrl+C filmu Život je krásny s tým, že pribudol ďalší chlapec a príbeh sa neodohrával v tábore, ale v zámožnej rodinke nemeckého veliteľa. Tvorcovia filmu stavili na úspech hneď dvojnásobne, a to témou vyhladzovania Židov a detským pohľadom na svet. Beriem to, len sa mi vidí, že detský aspekt tu miestami až príliš tlačí na divákove city. Niekedy som totiž nevedela, či mi židovského chlapca je ľúto preto, že je v tábore, alebo preto, že je ešte dieťa. Odhliadnuc od toho je to vydarený kúsok, záver je pekne vygradovaný a dosť mi podrásal nervy. Plus dávam aj sympatickému židovskému chlapcovi Shmuelovi. ()

Nut

Zajímavý snímek z prostředí holocaustu, tentokrát z druhé strany. Zajímavý je především vývoj postavy chlapcovy matky, které mi bylo skoro líto. Pohled na hrůzy války dětskýma očima vždycky zaujme. Až neuvěřitelně prosté dětské činy a myšlenky ukazují, jak trapně povýšenecky, hloupě a iracionálně se lidé chovají. A tento pohled dokáže člověka zákonitě hodně dojmout. Oproti tomu závěrečná scéna ve mě vyvolala až závratný pocit zadostiučinění. Bylo jasné, k čemu film směřuje a očekávala jsem jistou lítost nad Brunem, leč musím uznat, že jediné na co jsem pomyslela, bylo "dobře jim tak, skopčákům sviňskejm, přesně to si zaslouží." Možná bych se i zasmála, kdyby mě přitom zároveň nemrazilo při představě, že lidé takhle opravdu žili, zabíjeli a umírali pro nějaké pomyslné přesvědčení a ideály, které jsou tolik scestné a nepodstatné. ()

Stradivarius

Toto je jeden z mála filmů, který opravdu každému doporučím ke shlédnutí a který ve mě zanechá hluboké vzpomínky... Film i přes určité nedokonalosti v kameře a poskytnutí faktů /pro američany rozhodně mohli napsat pár informací o letech, místech a na konci o celkových obětích holocaustu/ se mi film velice líbil. Doporučuji v originálním znění. I bez titulků mu lze perfektně rozumět... ()

Hans07

Celý film se nic zvláštního neděje, ale závěr pekelně zamrazí. Bohužel zde to neodnese žádné fašistické hovado, ale chlapec/chlapci, kteří se chtěli "jen" kamarádit. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (viac)