Smrť čaká všade

• Slovensko Smrť číha všade (viac)

Ak je vojna peklo, prečo sa toľko mužov hlási do armády? V čase, keď armády netvoria regrúti ale dobrovoľníci a muži sa hlásia do vojenskej služby dobrovoľne, je adrenalínové prostredie bojiska silným a neodolateľným lákadlom, často priamo závislosťou. Napínavý príbeh elitných vojakov, ktorí majú jedno z najnebezpečnejších povolaní na svete - uprostred bojov deaktivujú bomby. Keď sa velenia špičkového pyrotechnického tímu ujme nový seržant James (Jeremy Renner), prekvapí svojich dvoch podriadených, Sanborna (Anthony Mackie) a Eldridgea (Brian Geraghty), a priamo uprostred bojov v uliciach mesta ich vtiahne do smrteľnej hry. James sa chová tak, akoby si neuvedomoval, že môže zomrieť. Kým sa obaja muži snažia svojho nového veliteľa udržať pod kontrolou, v meste okolo nich sa rozpúta absolútny zmätok a Jamesova skutočná povaha sa ukáže spôsobom, ktorý všetkých z nich navždy poznamená. (TV JOJ)

RomanHyde

Snímek nezaujme dějem, protože téměř žádný není, ale spíše atmosférou jednotlivých sekvencí ze kterých se film skládá, a která je mistrovsky gradována a doslova z plátna kape. Režisérce se výborně podařilo zachytit pocity hrdinů, kteří se dnes a denně vystavují v současné otevřené válce nebezpečí, které číhá v každém autě, každé popelnici, za každým rohem a hlavně ve všudypřítomných "domorodcích". Je to tedy v prvé řadě prvotřídní filmařina, jejíž výrazové prostředky byly u tohoto filmu bezezbytku využity. Film má samozřejmě díky tomu i veliký morální přesah, jelikož nás nechá s co největší autenticitou zažít pocity vojáků a tím samozřejmě poukáže na nesmyslnost jakéhokoliv válčení na Zemi. ()

dezert

Ty vole, 6 oscarů? Kameraman měl asi třes v rukách a taky v nich měl tiky, jinak si není možný vysvětlit, proč se to tak nehorázně a ÚPLNĚ ZBYTEČNĚ drbe. Ten film je úplně vážně totální nuda. Kdyby to bylo jenom bez příběhu. Ono je to i bez pořádnejch postav, situací a ty zpomalovačky?! WHAT THE ASS?! Ty byly stejně úplně k ničemu, protože do toho třesu vůbec neseděly. V současné době to vypadá, že stačí natočit vážný téma s třesoucím se kameramanem, a máme Oscara za umění! .........:::::::::::::...........Ale teď čtu Cahiérs du Cinema, a tam píšou, že tenhle film je tak nízkorozpočtovej, že si nemohli dovolit zaplatiti pořádnýho kameramana. Tak najali vysloužilýho týpka s Parkinsonem, kterýmu nemuseli platit. Výsledkem je sice roztřesenej obraz, ale zase nemuseli platit kameramanovi. Takže mohli natočit víc materiálu. Prej to celý točil levou rukou, protože v pravé už nemá cit a nemůže ji zvednout. To ale zase vysvětluje ty záběry na zem. Teď se ale dozvěděl, že mu měli zaplatit, a tak je moc smutnej. Takže respekt. ()

kubyno

Tak trochu jiný válečný film. Je to realistické, působivé drama, ve kterém moc akce není, spíše film nabízí pohled do životů vojáků (pyrotechniků). Ano, natočeno je to geniálně, ale šest oscarů? Jsou to jen jednotlivé scény, chybí souvislejší příběh, a pár věcí je nedotaženo. Plus za trochu jiný pohled, ale pořád je to americký film (asi proto ty oscary). Já osobně mám radši ''Mariňáka''. I tak je to ovšem film, který podle mě stojí za to vidět. ()

M.E.K.Y

Válečných filmů bylo, je a ještě bude natočeno spousta, ale až na několik výjimek jsou téměř všechny na jedno brdo. Ale The Hurt Locker je zrovna ta výjimka. Není to film z druhé světové války nebo z Vietnamu, ale z moderní doby a já bych se jej nebál přiřadit k filmu Černý jestřáb sestřelen (Ridley Scott)! Tento film je ceněný tím, že mapuje život nejrizikovější vojenské skupiny - pyrotechniků. Podobný film jsem ještě neviděl, takže je v podstatě jedinečný a to nejen tím, o čem pojednává nebo co chce říct, ale také způsobem natočení, které je výborné! Scény jsou napjaté jako struna, prostředí vyladěné opravdu do nejmenších detailů, když už je akce, tak má vždy co nabídnout a tempo se snaží polevovat co nejméně. To vše nám zprostředkovává opravdu exkluzivní kamera, která mě zaujala hned od prvních záběru. Poklona Barrymu Ackroydovi! Kromě toho se nezapomíná ani na vykreslování charakterů jednotlivých postav, což ale nebývá pravidlem, protože většinou už na to nezbývá místo. A teď se podržte. Tento velmi dobře zpracovaný válečný film má na svědomí žena! Režisérka Kathryn Bigelow už nejednou dokázala své "válečné" kvality a tímto filmem si u mě výrazně polepšila. Určitě stojí za pozornost. Herci, hrající vojáky působili opravdu velmi profesionálně, ale nedá mi to, abych jednoho nevyzdvihl. Jeremy Renner (James) hrál hlavního "pyromana" a počínal si suverénně! Byl sice tvrdohlavý jako beran, ale role mu sedla perfektně. A nejen ta vojáka, ale i otce! Zatím je neznámý, ale já osobně v něm vidím obrovský potenciál (podobně jako u Sama Worthingtona). Ostatně, charisma na to má a herecké kvality také! Závěr? Jestliže holdujete válečným filmům ze současné doby, tak není co řešit. Kathryn Bigelow prostě umí! Tohle musíte vidět, protože tato režisérka jej natočila mnohonásobně lépe, než kdejaký zkušený válečný veterán (režisér)! ()

nikoletkaa

Původně jsem hodnotila 5 hvězdami a to ani nevím proč. Možná jsem byla příliš ovlivněna tím vesměs kladným hodnocením ze všech stran. Když jsem si tenhle film ale nechala uležet v hlavě, došlo mi, že to není taková ta 5ti hvězdová bomba. Proto jsem svoje hodnocení snížila na 4 hvězdičky. Potom ale tenhle film dostala tolik Oskarů a já se ptám: Proboha za co? Vždyť jediné, co mě dokázalo udržet v napětí, bylo čekání, kdy kde kdo šlápne na nějakou minu. Pokud to srovnám s jeho největším oskarovým konkurentem Avatarem, Avatar je dle mého jasný vítěz. Proto nakonec své hodnocení končím na 3 hvězdách... ()

masiko

Camea (nebo spis male role) Pearce, Fiennese a Morse samozrejme potesi, Jeremy Renner je fajn, ale vsechno jde stejne nazmar kvuli faktu, ze Hurt Locker ma zajimavy pouze namet, nikoliv dej. Ten valstne ve filmu chybi uplne a asi diky tomu jsem se vetsinu stopaze doopravdy nudil. A ze si to Kathryn nataci nekde v Jordansku a ze pri nataceni musela prekonavat spousty problemu... To je mi uprimne jedno, na filmu se to zadnou extremni kvalitou nepodepisuje (i kdyz realisticnost se musi priznat). ()

DuanBerry

Upřímně nechápu, čím tenhle snímek oslnil porotu, že mu uštědřila takové vyznamenání. Během sáhodlouhé projekce jsem se nedokázal ztotožnit s jedinou postavou, děj byl neuvěřitelně přímočarý a fádní. Spíše šlo o několik poslepovaných sekvencí, z nichž každá byla samostatnou ukázkou likvidace nálože. Pokus o navození lidskosti a morálního poselství v podobě navázání vztahu s afgánským klukem, dle mého názoru, vyzněl naprázdno. Emoční plochost, stereotypnost jednání postav, špatně navozený pocit strádání a nadto zcela průměrné herecké výkony nejsou jistě důvodem, proč si tenhle film zasluhuje Oskara. Jsem si vědom, že vojáci v Afghánistánu nemají na růžích ustláno, ale vrchovatě by mi postačil hodinový dokument a ne tohle pochybné citové vydírání. ()

M1k9

Jeremy Renner je skvělý herec pro bojové role. Bez pochyby! Námět velmi dobrý, zpracování ala blockbuster. V takto důležitých tématech to bolí. Účelovost v podání US po x-té a na n-tou. Velmi slabá hudba (zda-li vůbec nějaká) plus atmosféra a hlavně příšerná kamera z které mě rozbolela hlava. 6/10 ()

JK-Stinger

Na ženskou řežii povedený válečný film. Dokument o pyrotechnické jednotce je dobře zvolené téma, scény jsou natočené napínavě a hlavní hrdina je se svou povahou taky dobře zahraný. Bohužel mi trochu vadily některé skoky mezi scénami a některá trochu hluchá místa. Na jedno shlédnutí ale pěkná věc. ()

xxxvodnikxxx

Výborný zpracování práce pyrotechnika, sic film nemá skoro žádný příběh, přesto má něco čím zaujme. Příběh je nekonzistentni, a jsou to spíš výstřižky z paměti pyrotechnika, potažmo týmové prace celého týmu. Munice s rozbuškou, které mohou kdykoliv vybuchnout a on se k nim vydává jako jejich stvořitel, na druhou stranu když bouchne, tak díky obleku má víceméně jen otřes. Všichni ho obdivují a jednou všichni pochopí, že se z práce stává koníček. Film ukazuje problémy s civilisty, nekontrolovatelnost a kontroverzi ceny přežití a života protivníka a povstalců. ()

Nolanofil

Smrť čaká všade, dokonca aj pred TV. Skoro som skapal od nudy. Ďalšia z mnohých Oscaroviek, ktorá získala Oscara, len vďaka tématike a nie kvôli spracovaniu. Scenár prakticky neexistuje, ide sa od jednej misií k druhej a medzitým je to vypchaté dialógovou vatou, ktorá je na úrovni slovenských TV - seriálov. Nemám chuť to ani ďalej rozoberať... ()

Jennifer67

Kathryn Bigelow dokáže naprosto dokonale vystihnou psychiku postav. Proto si taky myslím že označení filmu od distributora jako "válečný" je trochu zavádějící. Ano děj se odehrává ve válce v Iráku ale samotná válka tam rozhodně nehraje hlavní roli. Hlavní roli hraje vztah mezi vojáky ve vypjatém prostředí války. Celý film je navíc obohacen o naprosto dokonalou práci kamery. Vidíme jak se střídají detaily, zpomalené záběry s normálními záběry což přidává na napětí. Všechny složky do sebe naprosto dokonale zapadají. Kathryn Bigelow je prostě Auteur jak se patří. ()

majec4

Realisticky zachytene, ale tak ako vacsine, chybala mi tam nejaka zapletka. Nenudil som sa, no prakticky do polky filmu som cakal o co pojde. Ked som si uvedomil ze z toho nic nebude, trochu ma to sklamalo. Vsetko okolo vsak fungovalo, takze zlaty stred. ()

Zuzanv

Trefná a presná psychologická sonda človeka. Podobne ako v 30 minút po polnoci aj tu Bigelow podriadila celý dej filmu predovšetkým k vykresleniu charakteru hlavného hrdinu. To všetko pomocou nehostinného, no pre mňa neuveriteľne atraktívneho prostredia. 5* ()

petikacka

Jo, tak to mě dostalo...Silné...černobílé...strhující...a napínavé jak kšandy...I když jsem fanoušek válečných filmů, tak nejsem nekritická, ale toto nenápadné a nevelkofilmové dílo si zaslouží můj obdiv...Taky to ukazuje o čem se tenkrát ještě moc nemluvilo a to PTSP...Za mě 100% P.S. Znovu viděno 3.1.22 a je to barevně?! Naprosto nechápu! ()

Muel

| First Light | The Hurt Locker si ide svoje. Nevníma žiadne dejove postupy, rozvíjanie postáv, ani neženie dej dopredu. Ten tu totiž nie je. Je to mozaika udalostí vojakov bojujúcich za svoju krajinu a pri každej zneškodnenej bombe, aj o svoj život. Na udalosti sa film pozerá objektívne, nesúdi nič, iba vojnu. Už len začiatočný citát hneď napovie, odkiaľ fúka vietor. A vietor fúka poriadne, ale pre konečný plnohodnotný žážitok film uspel iba pomerne mdlo. Ale predsa uspel. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (viac)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu

17.11.2014

Sepsat celovečerní adaptaci videohry Uncharted není legrace. Na tomhle úkolu si vylámalo zuby už několik lidí, a to včetně Davida O. Russella (Terapie láskou), Thomase Deana Donnellyho a Joshuy… (viac)

Alexander Skarsgård jako vikingský mstitel

Alexander Skarsgård jako vikingský mstitel

15.07.2011

Byl by asi hřích, kdyby mu dříve nebo později taková role nespadla do klína. Stellanův syn a hvězda seriálu Pravá krev se ze všech sil snaží rozběhnout filmovou kariéru. Po Melancholii, remaku Straw… (viac)