Noc na Karlštejne

• Československo Noc na Karlštejně (viac)
Československo, 1973, 83 min (Alternatívna 86 min)

Scenár:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelná hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (viac)

Jeden z najznámejších a najobľúbenejších českých filmových muzikálov rozpráva pôvabný príbeh o cisárovi Karlovi IV. a jeho hrade Karlštejne, na ktorom podľa jeho zákazu nesmeli bývať ženy. Jednej noci sa však na Karlštejne objavia nielen Karol IV. a dvaja nezvaní hostia, cyperský kráľ Peter a bavorský vojvoda Štepán, ale aj dve ženy v mužskom prestrojení. Jednou z nich je cisárova manželka Eliška Pomoranská, ktorá z lásky porušila zákaz, aby mohla cisára aspoň zahliadnuť. Tou druhou je Alena, neter správcu, ktorá sa stavila s otcom, že dokáže stráviť na hrade noc v mužskom prestrojení. Kým Alena privádza svojho snúbenca Peška do šialenstva, múdry arcibiskup Arnošt z Pardubíc pomáha prestrojenej Eliške preniknúť ku kráľovi, a tiež ju chráni pred sliedivými pohľadmi cyperského kráľa a bavorského vojvodu, ktorí neveria, že by na hrade naozaj nebola žiadna žena. (TV JOJ)

Zagros

Nemám rád muzikály a Noc na Karlštejně patří k mým nejoblíbenějším. Nedává to smysl? Mně moc taky ne. Přesto, že mě muzikály nikdy nebavily, tento mám velmi rád. Film má zvláštní kouzlo a všechny jeho složky (výprava, obsazení, dialogy či texty, vtip, herecké výkony, příběh, atd.) parádně fungují v dokonalém souznění. Dokonce i ty písničky jsou pěkné a mnohdy vtipné. Tentokráte zasloužené čtyři hvězdy. ()

Ripley

Tahle směs historického filmu,muzikálu a komedie mě nikdy nebrala.Pokud bych měl zvolit jeden žánr ve kterém by mě film zaujal,byl by to žánr historický.Nejvíce jsem trpěl u některých písniček a u některých rádoby vtipných scén.Celkově jsem se hodně nudil.Líbili se mi jen scény s V. Brodským,dvě písničky a záběry na Karlštejn.Samotný film bez hudby a písniček za dvě hvězdičky a samotná hudba a písničky(jen dvě)za čtyři hvězdičky. ()

thorewi

Možná přemrštěné hodnocení, avšak když přihlédnu k tomu, jak nemám rád muzikálové filmy, se mi tento opravdu líbil a to zaslouží přeci jen nějakou tu hvězdičku navíc. ()

Bohemák

Popíkář Svoboda dokázal dát dohromadu několik vynikajících melodií. K tomu klasický námět, skvělí herci a zpěváci. Nejoblíbenější film mého dětství! ()

Paity

Noc na Karlštejně je bezesporu náš nejlepší muzikál všech dob, který už nikdo nikdy nepřekoná. Všemu navíc dominuje, i když skrytě, návaznost na Karla IV., kterého velká část národa považuje za nejlepší hlavu státu v dějinách, snad s výjimkou Masaryka. V každém případě jde o parádní podívanou, kterou ne, že dokresluje, ale naopak vytváří geniální hudba Karla Svobody, kterou bude lidem v uších znít ještě hodně hodně dlouho. ()

ti88na

S každým ďalším pozretím milujem tento film viac. Karel Svoboda skomponoval nezabudnuteľnú hudbu, herecké obsadenie je bez jedinej chybičky a zaváhania, scenár prekrásny, kde pri mnohých momentoch a textoch mi naskakuje husia kože. Helena Vondráčková má smolu, lebo pieseň Lásko má já stůňu si vždy spojím s krásnou Janou Brejchovou. Noc na Karlštejne je ten pravý film, ktorý mi pohladí srdce i dušu, keď je to potrebné. ()

kolemjdouc

i po tolika letech velice příjemný zážitek!!! propracované nádherné kostýmy,dobrá práce maskérů nádherná hudba.Celá plejáda vynikajících herců - mnoho z nich se na tu dnešní filmařskou hrůzu kouká zhůry.Veliká škoda.. ()

dopita

Roztomilý historický muzikál, který je poprávu ve zlatém fondu českého filmu. Zdeňku Podskalskému se povedlo famózně skloubit muzikál s komedií, obsadil film výbornými herci (nejlepší je Jaroslav Marvan) a Karel Svoboda protkal film písničkama, které jsou všechny hitovky. Škoda jen, že zasranej bolševik nutil filmaře v době temna točit i kinofilmy na tehdejší televizní formát 4:3 - širokoúhlý obraz by především tomuto filmu sednul, jak prdel na nočník. ()

quelhar

Vynikající komedie s pěknými písničkami, která pobaví i při několikátém shlédnutí. Jednoduchost děje není nijak na škodu, stejně jako fakt, že se film nezakládá na skutečnosti. ()

mirkaaa

Nádherný muzikál Zdeňka Podskalského s plejádou předních českých herců a k tomu nestárnoucí písničky Karla Svobody. Škoda jen, že pro Jaroslava Marvana to byla jeho poslední filmová role. ()

Wishkah

jeden z nejlepších a nejkrásnějšíh muzikálů. Celý film působí jako reklama na Karlštejn, protože kamera celý hrad snímá s láskou. A když se to spojí s krásnými písničkami Karla Svobody není co řešit. Vždycyk se mi líbily hlavně rozmluvy Waldemara Matušky a Miloše Kopeckého ()

Prochy38

Komediální historický muzikál s tím snad nejlepším, co jsme v herecké i muzikálové branži měli. Jednoduchá zápletka, krásné kostýmy, nádherné písničky, příjemní herci a neuvěřitelná sranda... "Já jsem tetička a už nechci nic slyšet!" ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)