Thor

Thorovmu otcovi, vládcovi bohov Odinovi, trvalo veľa rokov, kým vo svojej ríši Asgard nastolil krehký mier. Jeho arogantný a domýšľavý syn ale robí všetko preto, aby túto rovnováhu narušil. Keď pohár trpezlivosti jeho otca pretečie, Odin Thora exemplárne potrestá. Odoberie mu jeho božské schopnosti a zvrhne ho medzi obyčajných smrteľníkov na planétu Zem. Zvrhnutý a zavrhnutý Thor spočiatku ľuďmi opovrhuje, ale postupne sa mu dostávajú pod kožu, najmä pohľadná vedkyňa Jane Foster. Thorovi ale nie je dopriate užívať si pozemský pokoj. Jeho brat Loki chce využiť Thorove aktuálne oslabenie a pošle naňho armádu všetkého schopných zabijakov, ktorá rozpúta peklo na Zemi. Odinov synček sa bude musieť rýchlo rozhodnúť, či nechá ľudí za seba umierať, alebo sa vzchopí a vyrazí do boja. (TV JOJ)

Slartibarkfast

Abych to zhodnotil rychle a jednoduše. Nejlepším hercem byl samozřejmě Anthony Hopkins, zábavných scén tam bylo opravdu málo, tak snad vzpomenu tu, kdy Natálka podruhé přejela Thora autem. Naopak trapných scén tam bylo mnoho a Thor, ocitnuvší se ve světě lidí, mi přišel spíše jako tupý buran a ne vznešený a pyšný bůh, ale asi to tak mělo být. Navíc jeho přeměna na Mirka Dušína mi přišla více než expresní, neřkuli instantní. Epické scény z Asgardu byly naopak jedinou audiovizuální složkou filmu, která se mi velmi líbila, jinak tam toho vskutku filmaři mnoho nepředvedli. Letní vzplanutí komiksových hrdinů na mne tedy působí mnohem hůř, než ukončení série s Henry Plotrem. Odin s námi.. PS: Viděno opět po sedmi letech a musím snížit hodnocení, anžto tohle je opravdu pitomost. 40% ()

Eawy

Keď všetky mikroprvky a makroprvky tohto filmu dáme dohromady tak zistíme, že je to veľmi príjemná vecička. Cítiť z toho pána Branagha. Ako sa snaží pripraviť pochutinu podla niečoho písaného bez veľkých vymýšlačiek naviac. Herci sú v poriadku aj keď sa mi zdá že hlavný hrdina má na tvári viac ako prvú povedzme pol hodinku stále rovnako. Natalie Portman nemám z osobných dôvodov(na kt. som doteraz ani ja sama neprišla) veľmi rada ale v tomto filme je príjemná, určite aj jej postava pôsobí úplne jednoducho, čo sa týka charakteru i samotného konania. Hudba je výborná, graciózna, rovnako ako aj tie efekty. V momente ako v scéne v bare v pozadí počuť Walk od Foo Fighters, moje srdiečko začne biť o dvakrát rýchlejšie a zmysly sa mi okamžite otočia na 120%. Je to zaujímavé, milé, rozprávkové, mytologické čudo. No, ale aj tak Loki je Loki...takže 80% uvidíme, či a aká bude dvoječka:D ()

Zodd

Snad první film od MCU, který sklouzává do komedie, hlavně svou vyumělkovanou derivací severské mytologie. Přitom v komiksech vypadá docela badass. Ovšem ta komedie funguje a nezabije se přehnanou vážností, ani áčkovým backgroundem. Naštěstí u Marvelu pochopili, že se z toho dá těžit, tak se o nějaká léta později stal z Thora komediant. Díky bohu... totiž Ódinovi. ()

nash.

Při pohledu na Lokiho garderobu jsem konečně pochopil odkud pocházel Větrník, Měsíčník a Slunečník. Jinak byl Thor, možná pro příliš velká očekávání, spíše zklamáním. Asgardská část vypadala kulisami i teatrálním hraním jako bohatě dotované Letní shakespearovské slavnosti, kde chyběl už jen polonahý Tříska, pozemská část byla naproti tomu nevýrazná a Thorova proměna z nafoukaného frajírka v uvědomělého reka nevěrohodná. Hop skok a hotovo. Přes všechny výtky však stále jde o solidní filmovou zábavu. Potěšil občasný závan humoru a emoce dodávané především Lokim. ()

Ratemus

Další do mlýnku filmových marveláků je Thor, na kterého připravil závěr Iron mana 2. Kenneth se s tím popral a nedá se říct, že by to dopadlo špatně. Chris je výborná volba a skutečně i jako Thor působí, MCu nabralo další hvězdná jména ať už Skarsgarda, Elbu nebo Hopkinse či Portman. Asgard vypadá moc hezky, i když se v něm jen ohřejete a hned je děj zase v Midgardu. Na film se nekouká vůbec špatně, je to pohodová jednohubka a ničím to nenudí. Film také představuje vůbec nejlepšího padoucha ve filmovém Marvelu, Loki v podání Toma Hiddlestona je naprosto unikátní. K filmu se moc rád vracím, pořád je to ale lepší průměr. Jednu věc mi ale vysvětlete, Asgard je země severských bohů, tak co tam sakra dělá černoch a asiat. ()

Slarque

O Thorovi jako komiksovém superhrdinovi jsem prvně slyšel, když se začal připravovat tento film. A ohledně chlápka s velkým kladivem jsem byl dost skeptický. Ale pořád tu byl Kenneth Branagh, který dokázal dát velký dramatický příběh i stokrát omletému Frankensteinovi. A režisér se do toho opravdu opřel zejména ve scénách z Asgardu, který působí opravdu pompézně. Akce je tu možná trochu méně, ale také není nijak ošizená. Herecké obsazení v čele s neznámým svalovcem je zcela na svém místě a přímo vynikající je hudba Patricka Doylea. Lépe už to snad ani dopadnout nemohlo! ()

Vitason

,,Co to je? To je nějaká nová Starkova hračka?" Kdyby měli ve Valhalle televizi a náhodou tam zabloudil zrovna tento snímek, tak by asi měl shakespearovec Branagh co vysvětlovat partě rozzuřených vikinských nájezdníků. Ale když si odmyslím tu snahu o genderovou a rasovou vyváženost, tak je Thor velice příjemné překvapení, které přináší dvě rozdílné poloviny filmu. Ta část, která se odehrává v Ásgardu, je vizuálně vymazlená. Celá ta barevná a podivná architektura, která se pojí se zvláštními kostýmy, na mě z fotografií působila velice zvláštně, ale v pohybu je to prostě úžasné a noblesní zároveň. Pozemská část snímku je o poznání temnější, ale zase ji prosvětluje infantilní humor, který sem překvapivě docela pasuje. To vše propojuje Branagh až nevyhnutelnou osudovostí… Thor se může pochlubit dobrým švihem, pěkným vizuálem, příjemnými herci (Hermsworth je vysloveně sympaťák), kteří jen podtrhují dojem z příjemného filmu, kterému neubližují ani zaběhlá klišé, či občas slabší triky. A navíc ta nakloněná kamera (ne že by to byl první film, který ji používá) je prostě sexy. P.S. Možná přijde i Hawkeye :) ()

Happens

Zklamán, jen - není se čemu divit, vznik Thora vychází ze starověkých norských legend, které jsou typově zařaditelné do žánru Pána prstenu, což s komiksem moc neladí. Tedy tvůrci se s tím v rámci možností poprali vcelku dobře. Nadějně čekám na Thora II, tohle je pohádka spíš než komiks ... ()

eLeR

Taká fajn fantasy rozprávka. Chris sexi hlas, Portman nádherná, Loki zlatíčko. Medzi smrteľníkmi sa mi to ale pozdávalo viac ako v Asgarde. ()

Rocky62

V současné éře komiksových přenosů na plátno považuji Thora, který byl jedním z těch co tuto éru odstartovali, za velké škobrtnutí. Příliš divoký a neucelený rozjezd, během něhož jsem se nemohl zbavit pocitu, že tvůrci vlastně pořádně neví, co chtějí točit. Slušná hromádka klišé a tradiční žánrové schéma s asistencí solidních vizuálních efektů a brutálně OP nádherné Natálky Portman. Z mého pohledu nikterak zásadní a veskrze průměrný přínos do marvel sbírky. 50% ()

Chrustyn

Spojení Shakespearovského Branagha s komiksovým filmem je pro mě stejné, jako spojení Michaela Baye s romantickou komedií a ačkoliv je pro mě druhá možnost absolutně nemyslitelná, Branagh ukázal, že si rozumí i s komiksovým žánrem. Tedy jak se to vezme. "Thor" je ve všech ohledech úplně jiný než film pod kterým si divák představí "komiksový akčňák" a to už tím, že akce je zde tak malé množství, že v jiných podobných filmech by zabrala jen jednu scénu a navíc je jakákoliv akce vyloženě slabá. Nedá se to ale Branaghovi zazlívat, protože byl už od začátku přesvědčen, že akční film netočí a ačkoliv se to může zdát nemyslitelné pojal "Thora" podobně jako své Shakespearovské adaptace. To znamená, že se zaměřuje převážně na postavy a jejich cíle a myšlenky a dialogy mezi jednotlivými postavami jsou -i přes svou kýčovitost- tím nejlepším co film nabízí. Pokud tedy divák půjde na zábavný akční blockbuster bude jednoznačně zklamaný, jak množstvím akce, tak i její kvalitou a hlavní hrdina, také není takový nabušený sympaťák jak by se dalo čekat. Od "Thora" jsem nečekal nic, takže mě ani nezklamal ani nepřekvapil ale utvrdil mě v tom, že komiksové filmy se dají točit různými způsoby. ()

klerik

Nie je to zlé. Thor je dobre obsadený, Portmanka je znesiteľná, intrigy v Asgarde sú fajn, Lokiho motivácie sú brilantné, vizuálna stránka pôsobivá, humor odľahčujúci. Napriek tomu musím skonštatovať, že samotný námet je hrozne béčkový (zlého boha zvrhnú na Zem, aby si uvedomil, aký bol pyšný a hlúpy). Táto základná zápletká je jediná slabá, všetko ostatné je zábavné. Z princípu (slabý scenár a skvelý režisér je takmer vždy horšia kombinácia ako skvelý scenár a slabý režisér) nemôžem ísť nad tri... NEUVERITEĽNÝ HULK možno pôsobil miestami béčkovejšie, ale jeho gulervúca akcia z neho spravila zábavnejší film... Mimochodom, v Thorovi je akcie dosť málo... ()

SeBig

Obával jsem se že mě to Thor nebude bavit, ale jak se dostal do světa lidí začalo to byt vtipný a ja si takhle Thora oblibil. Potěšil i Hawkey, kteryho jsem nečekal. ()

mcb

Neskutečně nabitý velkofilm, který nemá ve svém subžánru obdoby. Tam, kde ostatní komiksové spektákly útočí předraženými digitálními kejklemi a rádoby akčními scénami, tam Thor přihazuje osudový příběh plný archaických motivů, témat a střetů zdatně zasazený do severské mytologie. Branagh ví, že má v rukou klasickou látku, tak nezačne hned překypovat dnešními moderními trendy a zasazovat asgardskoho hrdinu k zástupu temnějších, realističtějších a dynamičtějších bratříčků, ale přichází s krásnou pohádkou, jejíž děj a pojetí má vskutku epický rozmach. Poctivá "limonáda" se shakespearovskými proporcemi naplno uspokojí jak milovníky osudového dramatu, tak nadnesené situační komedie (samozřejmě ironické), stejně jako stoprocentně splňuje svůj účel jako obyčejná letní blockbusterová zábava. I když Thor klasickým komiksům o zrodu superhrdiny neuhýbá a mnohokrát zavání klišé, je těžké mu něco vytknout. Výborně ztvárněné charaktery z masa a kostí (Chris Hemsworth (!) a asgardská linie jednoznačně vede), krásný pohádkový vizuál (srovnejte s vizuálem Iron Mana), konečně funkční zasazení do kontextu budoucích The Avengers a především ten nezaměnitelný mix humoru a vážnosti, který dělá z Thora ve svých vodách ojedinělý (a ohrožený) druh. Kenneth Branagh natočil sice ničím nevybočující, ale téměř dokonalý příklad ideálního letního blockbusteru, který vypadá stejně tak dobře, jak je odvyprávěn. Důkazem toho je fakt, že na svou 130min stopáž film až nepříjemně rychle skončí. 9/10 a jako výtku opravdu nepovažuji občas nepovedené vizuální efekty. ()

packa

Tak jako vnímáme přelom padesátých a šedesátých let jako éru kostýmních historických velkofilmů, budou jednou naši potomci vnímat současnou kinematografii jako éru komiksových filmů. A troufám si tvrdit, že Thor bude mezi nimi zaujímat čestné místo. Kenneth Branagh se vytáhl, nikdy bych nevěřil, že autor řady ceněných shakespearovských adaptací natočí komerční film par excellence. Což je možná větší kumšt, než natočit pro hrstku "bláznů" další "nudný" shakespearovský film. Protože co si budeme namlouvat, potlesk Spáčilek producenty nezajímá, ti chtějí zpět svých 150 milionů dolarů, nejlépe s tučným nádavkem. O jejich prachy tentokrát obavu nemám, tvůrci odvedli dobrou práci a producenti budou mít bohatého ježíška. Zajímá vás, jestli je Thor bezchybný film? Ale kdeže, i tento film obsahuje řadu lapsů, které ale tvůrcům rád odpustím, především kvůli skvěle dávkovanému humoru - když vejde Bůh hromu do Zverimexu a začne se dožadovat koně, není snad v sále nikoho, kdo by se nesmál. Dávám zasloužených 5* ()

heyda

Docela solidní fantasy snímek s parádním vizuálem, fajn herci a dobrým napětím od začátku až do konce. Kamarádi o mně ví, že nemám sci-fi filmy moc rád, ale Thor se mi líbil, takže to berte jako velké doporučení ;-) 75% ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu… (viac)