Che Guevara: Revolúcia

• Česko Che Guevara (viac)

26. listopadu 1956. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu Fulgencia Batisty. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník, rychle si osvojí umění partizánského boje. Jakmile se Che pustí do boje, s nadšením ho oslavují jeho velitelé i kubánský lid. Tento film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce. (oficiálny text distribútora)

campix

Doufal jsem,že když se Soderbergh pustí do příběhu někoho tak známého, někoho kdo je symbolem revoluce, tak bude mít příběh určitou sílu a váha, ale žádné velké pocity to ve mě nezanechalo. Všechno nějak tak rychle začne a nejste-li uvědomělí v tématu, tak zpočátku tápete. Jinak je vše velmi pěkně natočeno a závěrečná půlhodina ve formě dobývání klíčových měst je velmi povedená, ale jak říkám tento námět se dal zpracovat daleko lépe. ()

zette

Che Guevara si urcite zaslouzi dobry film. Del Toro se sve role ujal skvele. Film ma ale strasne pomale tempo, misty pusobi zmatene a nesourode, akcni sceny spise podprumerne. Celkem slusne promarneny namet, skoda. ()

mortak

Obratná montáž falešných scén a obrázků z revoluce, která se velmi podobá ruským bolševickým filmům typu Čapajev. Sodenbergh chtěl (a) montáží dvou rovin ukázat, že revoluce je jednání bez diskuze, zatímco demokracie je zdlouhavé jednání většinou bez výsledku (viz Carl Schmitt) (b) prosazovat vznešené hodnoty ve hmotném světě znamená ušpinit se popravami a zabíjením. Bohužel scénář je ilustrací revoluční mytologie, ve které budoucí vůdci pronášejí ty správné fráze (opravdu by Fidel u večeře sděloval všem svým blízkým statistické údaje o chudobě kubánců???), didaktických scének (rabující dezertéři a jejich potrestání, tělesně slabí nováčci se silnou vůlí) a obrazu Guevary nejen jako ideového vůdce revoluce ale jako vítěze nad sebou samým (astma). Jako divák se chci dozvědět kdo to byl Che ve skutečnosti, a nikoliv být masírován jeho revolučním mýtickým obrazem. ()

blitzer

Hergot, ten Che byl ale charakter! Takového cnostného, čestného, spravedlivého, kultivovaného, chápavého, přátelského a dalšími superlativy nabitého člověka, aby jeden pohledal. Vysadit takovou skupinu správňáckejch partyzánů do každý odporně zatuchlý imperialistický země a hned by nám bylo na světě lépe a radostněji... aneb z toho jak byl Che vykreslen pomalu jako světec, se mi dělalo krapet nevolno. Každopádně 2* dávám za Benicia a za perfektně realisticky provedevný přestřelky (hlavně ve městech, v džungli to byla trochu nuda). ()

WolfR

Ono to má svoji atmosféru a taky kouzlo. Příběh a osud Che Guevary je velice zajímavý, koneckonců, je to významná historická postava revolucionáře. Ale přesto všechno to tak nějak úplně v pořádku nebylo. Místy to bylo zmatené, nekonzistentní a ne tak úplně dramatické. Navíc trošku se pozapomnělo na poodhalení Guevarovy temné stránky. Na druhou stranu nám byl poskytnut slušný náhled na vývoj osobnosti této podivuhodné postavy, na jeho schopnost rozsévat své myšlenky na utopii a jednoduše na jeho cestu za svrhnutím vojenského režimu na Kubě. A vznikla tak solidní autobiografie, která sice místy nebyla dobrá, ale celkový dojem zůstává kladný. To by ovšem nebylo nebýt vynikajícího Benicia Del Tora v hlavní roli, a dovolím si říct, že v jeho životní roli, 4 hvězdy. ()

majo25

Poctivé remeselné spracovanie, páčili sa mi vojnové scény i ponášanie sa postáv na originály. Posolstvom mi to však prišlo, že Guevaru chcú tvorcovia vyniesť do výšin, úplne patetický pohľad na túto socialistickú postavu dejín. Doktor, ktorý išiel kvôli svojim princípom cez mrtvoly (zabíjanie ľudí pri násilnom prevrate sa inak nazvať nedá), si "zaslúži" trochu iný, reálnejší pohľad. Tiež by filmu prospelo skrátenie stopáže, viackrát nudí, a to nielen pri čiernobielych 'antiretrospektívach', alebo ako to mám nazvať. ()

angel74

Obrovské zklamání a ještě k tomu od Stevena Soderbergha. Životopisné filmy docela vyhledávám, ale tohle dílo se krutě nepovedlo. Na jedné straně nezáživná agitka a na straně druhé bezbřehá nuda. Ani tradičně skvělý Benicio Del Toro to nedokázal zachránit. ()

SeanLSD

Del Toro hrá Che Guevaru – to bola stávka na istotu. A Soderberghova réžia bez snahy o nejaké výrazné formálne výboje plne slúži príbehu. Nijaké prekvapenia sa nekonali – skôr v pozitívnom slova zmysle, proste poctivá, solídna prácička. Treba však uznať, že keby sám jeho životný príbeh nebol tak fantastický a on v ňom doslova filmovým hrdinom akého by kdejaký scenárista nevymyslel, šlo by o skrz-naskrz priemerný životopis. Chýbala mi nejaká ambicióznejšia umelecká snaha o postihnutie jeho osobnosti, pocitov, psychológie – a hlavne jeho ideového spektra – predsa len sa práve vďaka nemu stal legendou. ()

bk81

Zajímavé osudy slavné postavy světových dějin, ale natočeny (soderberghovým) stylem, který mi až moc nesedl. Ale dobrý. ()

Radiq

Konečně se někdo rozhodl natočit film, kde se nemluví anglicky, aby se zalíbil americkému publiku. Na film se můžete dívat jako na retrospektivu, ale protože většina děje se odehrává v minulosti a jen málo scén (černobílejch) je z pozdější doby, já se na to díval spíš jak na futurospektivy (jestli jsem vymyslel nový slovo, tak hurá). Nejen jazykem je to reálné. Taky přestřelky jsou nádherně uvěřitelné a většina postav jsou taky jenom lidi. A nejvíc se mi líbí, jak je tam pěkně podaná ta myšlenka revoluce, že to není zásluha Fidela nebo Che, ale že to dokázali všichni lidi a nikdo se nad nikoho bezdůvodně nepovyšuje. I když jsem u toho jednou usnul, vím, že to bylo únavou a ne špatným filmem - to zas rozpoznat umím. ()

hans500

Vynikající polodokumentární styl vyprávění, fantastický Benicio Del Toro (Ernesto Che Guevara), pomalé tempo, perfektní scénář, kvalitní výprava a několik nepřehnaných, realistických přestřelek. Velmi dobrý výkon předvedl také Demián Bichir (Fidel Castro). ()

Sonnik

Docela zklámání. Hlavně kvůli Beniciovi jsem se dost těšil, ale nijak zvlášť nezaválel. Rozhodně to ale není jeho chyba. Spíše asi Soderberghova scénáře. Ten se s tím vůbec nesere, skáče s kubánských lesů na summit OSN jak se mu zlíbí a Che samotný jako charakter má prostor nulový. Začátky guerill jsou takové nudné, nekompaktní. Až samotné vyvrcholení bojem o Santa Claru stojí alespoň trochu za podívání. Snad bude pokračování lepší. ()

Struhy

Chvílemi spíš dokument, chvílemi nedotažené drama, chvílemi todle, chvílemi tamto ... chvílemi nuda. Nemastný, neslaný. ()

ecceHOMMO

Jediné k čomu sa vyjadrím je strih...prišiel mi vyslovene nevhodný a pričinil sa o menej pútavý dej (ikeď bol tým pádom rozmanitejší a čiernobiele pasáže boli prínosom). ()

Redi

Poměrně nuda, ale zato moc pěkně natočená, tak se snad pustím i do 'Part Two'... Del Toro jako 'Che' samozřejmě naprosto výborný, ale tak to bylo jasné už předem. ()

VasaX

Part one. Příběhově a historicky se snaží kopírovat reálie, což se celkem daří, co se týče scénáře, tam už to začíná váznout. Prostřihy na "misi v USA" rádoby reportážně stylizované brzdí poutavost děje a Del Toro mi moc jako Ernesto nesedí, i když se celkem dost snaží. Každopádně by to mohlo být horší, jak po stránce herecké (která je vlastně v součtu obstojná), tak po stránce zpracování. Nechám se překvapit, co přinese druhá část a jak, zde se zdržím na čtyřhvězdičkovém hodnocení, které je takové jen tak tak. ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes