Valkýra

• Česko Valkýra (viac)
USA / Nemecko / Taliansko / Španielsko / Francúzsko / Japonsko / Veľká Británia, 2008, 121 min

Nemecký dôstojník Claus von Stauffenberg bol počas nasadenia v Afrike ťažko zranený a po tom prevelený do záložnej služby. Vtedy sa stal členom rozsiahleho spiknutia, ktorého cieľom malo byť odstránenie Adolfa Hitlera. Napokon to bol práve on, kto priniesol na stretnutie v jednom z Hitlerovych hlavných stanov aktovku s bombou. (RTVS)

hammerhead

Hodně dobře zpracovaný námět nejznámějšího pokusu o odstranění říšského vůdce, ďábel ovšem ostatním ukázal, co to pevná vůle doopravdy je :). Líbí se mi herecké výkony, neprofláknuté tváře a vůbec špatný není ani Cruise. Ano, člověk sice ví, jak to všechno špatně dopadne, přesto jsem byl při dobře natočených scénách napjatý jak struna i po odeznění chorálové hudby Johna Ottmana doprovázející závěrečné titulky. ()

Marys

Veľmi dobré, kruto realistické. Až som si želal, aby to neskončilo tak, ako to skončiť muselo. Alternatívny koniec však neprišiel. O to väčšmi cítim akúsi ľútosť a zároveň pocit z dobrého filmu, ktorý som zhliadol. ()

xHarryx

Skvělou angličtinou hovořící náckové jdou zabít Hitlera. Jasně, Tomík potřeboval restartovat karieru a Singer si napravit po Supermanovi reputaci. Ale tohle? Na mně celý film působil strašně uměle, ale fakt šíleně. Tohle téma by si zasloužilo lepší zpracování. Na druhou stranu ovšem nemůžu říct, že bych se celou dobu nějak extrémně nudil. ()

AIMÉE

Další velká role T. Cruise - tentokrát je na skladě válečné drama. V tomto případě jsem se po dlouhé době na film s ním dívala "dobrovolně", a to hlavně proto, že v něm hraje tlupa jiných nad míru kvalitních (ne-li kvalitnějších) herců. Bill Nighy, na kterého jsem byla obzvlášť zvědavá kvůli vážnosti této jeho role a jak se s tím popere... nezklamal. Více podobných rolí a budu spokojená. Ale i K. Branagh nebo Tom Wilkinson se zhostili svých rolí se ctí. Příběh byl zachycen věrohodně, takže jako biograficky-naučný válečný film může dobře fungovat. Koneckonců jsem neodpočítávala každou minutu do konce a ostatně ani Cruise mi až tak nevadil, ale tak či tak jeho obsazení se uskutečnilo hlavně díky jeho podobě se Stauffenbergem. ()

mysak.pitlik

Tento film mi doporučil uživatel Hismael a jelikož se jeho a můj vkus příliš nepotkávají, neslibovala jsem si od toho mnoho. Ale užila jsem si to náramně. Ačkoli je předem jasné, jak to musí dopadnout, dokázal mě film udržet celou dobu v napětí. Chtěla bych mít kolem sebe takové lidi, kteří by pro své ideály byli ochotni obětovat vše. ()

laepus

Člověk sice ví, jak to nakonec dopadne, přesto je napnutý od začátku do konce a doufá, že to přece jen dopadne "nějak jinak". Musím se přiznat, že mám slabost pro tenhle film, mám slabost zejména pro Branaga a Nighyho, ale všechny role v tomhle filmu jsou obsazeny naprosto přesně - Valkýra = řemeslná filmová dokonalost. ()

spiritus

Můj oblíbený válečný film, založený na skutečné události, jednoho z nejvíc promakaných pučů a atentátů, spáchaných na Hitlera. I přesto se to nepovedlo, jelikož pučistům nepřálo štěstí v zásadních a klíčových věcech a to zejména fakt, že to Hitler přežil a také přílišná loajalita některých nacistických pohůnků. Velká škoda, utrpení v Evropě mohlo skončit o rok a nějaké dorbné dříve. Tom Cruise je vynikající a i ostatní herci hrají velmi přesvědčivě. Claus von Stauffenberg byl bezesporu odvážný muž a tento film beru také jako poctu jeho hrdinskému počinu... ()

Nethar

Historicky věrně zpracované, dobrý film se vším, co by podobný kousek měl mít. Singer si sice něco trochu kvůli filmu upravil, ale jsou to většinou drobnosti. Na druhou stranu je zajímavé, jak jsem se dočetl, že některé události naopak záměrně vynechal, protože by zněly příliš vyumělkovaně a neuvěřitelně, ačkoliv se opravdu staly. Ani ten Cruise mi nevadil, ač jsem si říkal, že se do podobné role nebude hodit. Nighy je opěvovaný, mám ho rád, ale úplně jsem tady tu jeho postavu nezpracoval. ()

Garch

Asi nemá cenu rozpitvávávat, jestli Tom Cruise neměl přepustit roli někomu, kdo není vždy Tom Cruise (4. hvězda). Není to špatný film a je výborný jako popis skutečných událostí kolem asi nejvážnějšího pokusu o převzetí moci v hitlerovském Německu. Na Adolfa Hitlera bylo spácháno 19 až 46 potvrzených nepovedených atentátů (co na to Bůh?). Operace Valkýra II byla propracována do detailů obsazení Berlína a následném vyjednávání se západní koalicí. Pro nás v Česku stojí asi za úvahu následný postup, při sjednávání příměří: 1. konec bojů na západě. 2. Odtlačení Rusa zpět. 3. zakonzervování hranic, dle národností = Bez Sudet a na východě se Slovenským štátom. Ale, třeba se pletu. ()

ArthasKarfa

Velkofilm formátu hodného starých válečných filmů o úctě k vlasti, která předčí i neskutečný strach. Hrstka lidí se pár měsíců před koncem války pokusila zachránit stovky tisíc životů, o které lidi připravil fanatismus nacistů a jejich touha podmanit si celý svět i ve chvíli, kdy byla válka již prohraná. Tom Cruise dokázal zahrát postavu Stauffenberga, tak že v očích jeho osoby odrazil odhodlání a odvahu, kterou bylo pro takový čin třeba. ()

Fajla

Jak ohodnotit příběh, který víte, jak skončí? Kdysi jsem někde četl poměrně pěkné moudro. "Nezáleží na konci, ať je jakýkoliv. Cesta, která k němu vede, je to, na čem opravdu záleží." Valkýra je úžasně věrohodně zfilmované spiknutí proti Führerovi. Někteří uvádějí jako slabinu to, že je Valkýra velmi chladným počinem bez větších emocí. Podle mě toto pojetí funguje velmi dobře a ještě více to podporuje atmosféru oné temné "hodiny", v které se nacházíme. Precizní rekonstrukce historických událostí tak, jak se staly. Žádná omáčka, bez příkras a natvrdo. (85%) ()

martalini

Singer má talent a nebojí se ho ukázat. Valkýra mohla bejt lepší, ale taková jaká je, je dobrá. Troufám si říct i lehce nadprůměrná...A nejenom díky kvalitní režii, ale hlavně díky vážně dokonalýmu castingu...Toma sice nemusim, ale, jak už několikrát dokázal, i on umí dobře zahrát...Ovšem hlavní devíza podle mě leží ve vedlejších postavách, ať už Nighy, Wilkinson, Stamp a především opravdu vynikající Thomas Kretschmann (kterej měl mimochodem původně hrát hlavní roli) a Kenneth Branagh, všichni dávají svým postávám maximálně vyniknout a přenášejí a rozšiřují tíhu děje mimo hraběte Von Stauffenberga...I když je předem všechno jasný, tak si film udržuje napětí a kvalitu až dokonce a zbytečně neplýtvá emocemi, patosem a zachovává si věrohodnost i když bohužel na druhou stranu občas tomu chybí "šťáva".... ale jinak vážně kvalitní práce... ()

Ad4mson

Člověk si možná říká, že jak možné být napnutý jak struna, když v podstatě víte jak příběh dopadne. Jenže Bryan Singer není kdovíjaký režisér, ale jeden z mála, který má osobitý styl vyprávění. I když ze začátku slyšíme von Stauffenberga mluvit německy a poté jak plynule přejde do angličtiny, kvůli tomu, aby divák nebyl rušen, jazyk mluvený v tomto filmu považuji za jeho největší zápor. Avšak klady mnohem více převažují nedostatky. Kamera je vynikající. Dlouhé a táhlé záběry jsou příjemným osvěžením po některých epileptických filmech. Hudba Johna Ottmana je geniální a tvoří dobrou polovinu skvělé atmosféry filmu. Valkýra je opravdu studený film a ukazuje nám dobu, kdy všichni, jak občané, tak nacističtí pohlaváři žili ve strachu z Vůdce a právě mnoho z nich maskovalo svou zbabělost za nezměrnou oddanost svému Fuhrerovi. Herci jsou vynikající, ale Cruise zůstává jaksi v pozadí ošlehanějších vlků stříbrného plátna. Takže vesměs u mě převažuje spokojenost. Něco málo zde ale chybělo. Postrádal jsem více plánování samotného atentátu, více nervozity před akcí. Ale stejně jsem při odchodu z kina (jinak zdravim Veselduu_! :)) věděl, že jsem zhlédnul skvělý film, na čemž se podepsal hlavně vynikající konec, který je emocemi nabitý k prasknutí. ()

poet

"Musíme ukázať svetu, že nie sme všetci ako on" veta, ktorá vo mne bude ešte chvíľu rezonovať. Film, ktorý si určite zaslúži, aby bol videný v kine. Oceňujem zvukovú stopu a prepracovanú kameru a aj to ako sa Singer pohral s vizuálnou stránkou. Išiel som na to hlavne preto, lebo chcel vidieť v akcii starú hereckú školu ako popasuje zo svojimy úlohami. Celkom potešilo aj angažovanie nemeckých hercov známejších z Pádu tretej ríše. Zaujímovo vyriešené zobrazenie Hitlera a Goebelsa, ktorý sú ako veľmi známe ksichty len epizodné postavy , ale aj tých krátkych momentoch sú silnou konkurenciu. Možno na pár scenáristických prešľapov veľmi solídne natočená dráma v novom šate. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (viac)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (viac)