Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

playboxguest

Parádní 3D i celkové technické zpracování, prostě radost pohledět i poslouchat, domácí kino div neposkakovalo veselým hobitím tanečkem. Dějově ale dost vleklé, bavilo mě setkání s troly a setkání s Glumem, jinak jsem ale byla většinu stopáže v podobném rozpoložení, jako když v práci tvrdnu přesčas, tzn. že parta může bejt sebelepší, ale stejně se sem tam neubráním nervóznímu pokukování po hodinkách. První půlhodinka mi, nebýt alespoň toho pěkného 3D, nesedla vůbec. Snad bude druhý díl živější, dráček mě docela navnadil. ()

Madsbender

Skeptici by mohli povedať, že Hobit je len zhrnutím viacerých samostatne stojacich príbehov okorenených historkami typu "ako vznikol golf a koľko škratov tento meč posekal". Hobit je v porovnaní s Pánom Prsteňov iný, a zároveň až príliš podobný. Je to však stále výborný film, ktorý je oproti Jacksonovmu Pánovi Prsteňov stále značne odľahčený, i keď to nie je až tak rozprávkovo štylizované ako predloha. Atmosféra je skvelá, krajinka nádherná a celkovo je vizuálna stránka veľmi pôsobivá. Postavy všetkých rás a pohlaví sú oblečené klasicky, podľa zásad žánru, takže tu znovu uvítame bandu neskutočne metrosexuálnych elfov pod vedením Huga Weavinga, hnusných a odpudivých škrato, škretov a škriatkov, či klasickú bandy drsných a veselých trpaslíkov, ktorý do Hobita vnášajú to, čo nebolo v LOTR (Lord Of The Rings) príliš zastúpené - humor a niektoré nezabudnuteľné hlášky. Škoda len, že výsledný dojem kazí občasná nelogickosť chovania určitých postáv v určitých situáciách a pár kiksov, ktoré vznikli menovite kvôli natočeniu Hobita až po LOTR (na čom má veľký podiel viny MGM, ktoré nechcelo v 90.-tych rokoch predať Jacksonovi práva na Hobita s vidinou veľkého zisku mysliac si, že bez Hobita by LOTS snáď natočil len blázon). Koniec dobrý, všetko dobré, Jackson nám proste vrátil na plátna žáner klasickej fantasy s veĺkou slávou a všetkým, čo k tomu patrí. Obrovské očakávania však bohužiaľ nenaplnil, čo má na svedomí aj použitie lokácií takmer totožných s tými z LOTR. ()

Hromino

Na úvod musím přiznat, že jsem ze vzdoru k okradení se o neviděné záběry neviděl před promítáním ani jeden trailer, teaser nebo TV spot Hobita. Tolkienovy knihy a jeho fantazijní svět mám hodně rád, filmy Pána prstenů považuji za jedny z nejzdařilejších adaptací knižních předloh a vůbec za jakési zásadní milníky žánru fantasy ve filmu, ale že bych nějak nemohl kvůli čekání na Hobita celé měsíce spát, měl si hryzat nehty na nohou a na rukou a pravidelně ukájet svou touhu sledováním a čtením všeho možného, co s Tolkienem a Středozemí souvisí, to opravdu ne. Ne že bych se na Hobita netěšil, to rozhodně ne, ale ohledně očekávání něčeho kvalitativně filmařsky srovnatelného s LOTRem jsem byl opravdu hodně zdrženlivý. Ještě že tak, protože jinak bych byl nepochybně ještě zklamanější. Ne že bych teď po zhlédnutí první části byl kdovíjak zklamán – to ne, ale i přes všechnu tu předem zaujatou zdrženlivost mám k filmu nemálo výhrad. Mám-li k nějakému konkrétnímu filmu připodobnit své současné pocity z Hobita, pak to bude překvapivě první epizoda nové trilogie Star Wars. Pravda, trochu zvláštní příklad, ale řekl bych, že tyhle filmy toho mají z mého pohledu společného víc než jen to, že jsou prvním dílem trilogie, která se časově odehrává před původní trilogií filmů. Obojí je místy infantilní víc, než je zdrávo – nejen humor (často jsem se divil tomu, jak ony "vtipy" mohou lidem v sále připadat vtipné), ale i postavy (dobře, je fakt, že Radagast otravnosti Jar-Jara nedosahoval a taky naštěstí nebyl ve filmu celou dobu). Co mě ale postupem času čím dál více vytáčelo, bylo naprosto všudypřítomné deus ex machina. Je fakt, že použití tohoto postupu mě prakticky sere v každém filmu, ale když vidím, jak má někdo už poněkolikáté spadnout z obří výšky a rozplesknout se, jenže jej pateticky zadrží ruka věrného druha, či má-li umřít bolestivou smrtí a následně být sežrán, přičemž je úplně na poslední chvíli zachráněn nějakým naprosto debilním způsobem, mám chuť udělat na celý sál takový facepalm, až by to slyšeli i diváci úplně vzadu. Posledním zásadním neduhem, který tu zmíním, je nemálo zbytečných scén čistě na efekt a na prodloužení stopáže. Zároveň však na jakousi obhajobu Hobita musím poznamenat, že přestože nejedna scéna je na efekt, onen efekt stojí opravdu za to. Je to jeden z mála filmů, kde nelituji toho, že jsem na něm byl ve 3D (ačkoli jinak jsem spíše odpůrcem této technologie), protože zde byl jako opravdu málokde jinde onen trojrozměrný efekt znatelný. Jackson i přes onu zmiňovanou infantilnost a kýčovitost (západy slunce a modré oblohy opět nezapomenutelné) dokazal, že stále umí natočit vynikající a nápaditou akci se skvělými triky (až na to otravně časté deus ex machina, přirozeně), bravurně nasnímat novozélandskou scenérii a Howard Shore opět potěšit jak klasickými motivy z LOTRa, tak i těmi novými (samozřejmě trpasličí song a jeho hudební variace vedou), díky čemuž opět pocítíte onen příjemný závan vzduchu ze Středozemě. Jen škoda, že tentokrát mi voněl lehce nepříjemně. Rozhodně si však nemyslím, že by mi po dotočení a zhlédnutí všech tří částí voněl stejně, nedejbože ještě hůře. Přece jen si od příští části slibuji méně příležitosti pro infantilnost, větší rozvinutí příběhu, méně přešlapování na místě a zbytečných scén na efekt. Lepší 3*. () (menej) (viac)

sheen

DOKONALOST :P je úžasné vrátit se zpět do Středozemě, tentokráte ale s jiným příběhem. Po dlouhé době mě opět běhal mráz po zádech a měl jsem na krajíčku, část s Orly byla famózní, pro tyto scény, stejně jako u Lotra mám prostě slabost. Uvidíme co nám parta okolo PJ naservíruje v pokračování. Letos můj filmový zážitek č1. Moc dlouhé? Nudné? Přesný přepis knihy? Rozdělené na tři díly? Natočené jen kvůli prachům? Lidé si budou furt na něco stěžovat, já jako fanda Středozemě jsem byl opět pohlcen, omámen a užíval jsem si toto dobrodružství plnými doušky:) ()

Indiana

Stejně super jako Pán prstenů. Opět krásná výprava, pěkná hudba, slušná sestava trpaslíků (napoprvé sem se ztrácel v tom, kdo je kdo, ale pak sem si jich většinu oblíbil, hlavně Dwalina a Kiliho). Gandalf stejnej mazák jako předtim, prostě je to paráda. ()

hippyman

asi to není úplně na pět, ale člověk zas nesmí bejt zmlsanej pánem prstenů a čekat, že to bude lepší... nestává se mi moc často, že bych četl knihu před filmem, takže jsem byl některými scénami a odlišnostmi trochu rozčarován, podobně i pár "wtf" momenty a překvapivě nepovedenými efekty, které se draly skrz zelené (kdysi dávno tzv. stříbrné) plátno až do půlky sálu... ve spojení s trilogií, shorovou hudbou a lety s DrD je to ale fantastická srdcovka, takže s přimhouřením oka čtyři a půl... a těším se na další dvě šmakuládní pokračování, i když by se bývalo vše jistě vešlo do dvou dílů... ale prachy jsou holt prachy. 90% ()

salahadin

Víte, srovnávat Hobita s Pánem Prstenů je pitomost. Klíč k tomuto konstatování se ukrývá v jednom dialogu ze Společenstva prstenu, kdy Frodo říká skokově zestárlému Bilbovi při shledání v Roklince, že jeho dobrodružství je úplně jiné. Ano, je jiné, proto logicky nelze srovnávat. A proč taky srovnávat po všech stránkách vyzrálejšího Pána prstenů s dětinsky hravým Hobitem? Filmový Hobit tuto svou charakteristiku naplňuje do puntíku. PS: Zcela se ztotožňuji s komentářem uživatelky Květula! EDIT: Poznámka k EE: Zvyšuji na 5*, dostalo se mi nahatých trpaslíků, made in Rivendell a vůbec to celé mnohem víc sedí. A taky z upřímné soustrasti elfům, jejichž spižírna po nájezdu třinácti smradlavých a nenažraných trpaslíků připomínala tu Bilbovu. EDIT po 3. díle - Cesta je nejlepší film celé trilogie, takže hodnocení nechávám. Zlobím se na Jacksona, že tuhle látku zabil třemi díly! Ach kdyby jen ty prachy nevládly světu, mohli jsme dostat film jeden a bylo by na co koukat. Umíte si to představit? Jeden nadupaný film o hobitovi, který šel tam a zase zpátky. Achjo. Jacksone, ty pitomče! ()

Pilda17

Hobit první část je neočekáváně příjemná podívaná. Trpaslíci byli naprosto úžasní a každý má své kouzlo. Nejlepší na všem je hudba Howarda Shorea, poněvadž u ní leze mráz po zádech a každé scéně dodává své. Hobit má pomalejší rozjezd, ale postupně dostává více šťávy a divák si v závěru nepřeje konec, teď nezbývá nic jiného než čekat na další díl. Peter Jackson vytvořil další skvělou podívanou, při srovnání s Pánem prstenů je Hobit spíše pohádka, ale své si každý určitě najde. Akce moc není, ale vizuální stránka je nádherná a diváka potěší na nejvyšší úrovni.. 9/10 = 92% ()

Rosaviva

Předem upozorňuji, že můj komentář v podstatě obsahuje veškerý děj filmu a značné spoilery. Pokud jste ho neviděli, tak dál nečtěte (a ano, uvědomuju si, že spousta toho, co vytýkám je chyba předlohy, ale tu jsem nečetla, takže nevím co v knize bylo a co je jen vymyšlená výplň, takže to smáznu najednou). Peter Jackson vzal knížku se jménem Hobit, prolistoval ji a sám sebe se zeptal "Jak by se na tom dalo vydělat co nejvíc peněz? Aha, jasně, rozdělíme to ne do dvou, ale rovnou do tří filmů - každý po třech hodinách!" A podle toho to pak vypadalo. Zdlouhavý úvodní začátek, po kterém následovala "akce" ve formě návštěvy trpaslíků. Proč tam dát jednoho, či dva, když jich tam můžeme dát rovnou padesát, že? Jeden vypadal jako druhý, takže ještě štěstí, že měli alespoň tak odlišná jména, aby je člověk rozeznal (Kili, Miri, Diri, Siri, Tiri, nebo co..). Následuje dlouhá scéna trpasličího obžérství, než laskavě dorazí hlavní trpaslík, který se sice, narozdíl od ostatních, dá poznat, ale jednak vůbec nevypadá jako trpaslík a ještě ke všemu se zbytek filmu tváří nasraně. Nakonec si trpaslíci zazpívají "dojemnou" písničku a já zjistím, že neuplynula ještě ani hodina. Dobrá, takže se konečně vydali na nějaké to dobrodružství a aby to nebyla taková nuda, strčíme tam opékání trpaslíků, bitku se skřety, divného kouzelníka s králíky a voila jsme v Roklince. Čas na další trpasličí obžérství, píseň a rychle zpátky na cestu. Pár úchvatných záběrů na přírodní scenérie Nového Zélandu a zpátky do akce, tentokrát s kamennými obry - scéna naprosto zbytečná a nelogická, nikdo z nich by to prostě nemohl přežít. Naštěstí pak najdou jeskyni, kde si můžou odpočinout, jenže ejhle, šup a jsme v říši Skřetů. Scénáristy napadlo, že už dlouho nebyla žádná písnička, tak sem tam s ní. Následuje hodina plná nechutných skřetů, krkolomných pádů (a naprosté nelogičnosti, zlatí obři, potom jak tam bojovali a padali - to by nerozchodil nikdo), která měla očividně jen zaplácnout čas a byla dost zdlouhavá a nudná. Naštěstí to trpaslíci přežili a schovali se na stromech. Nevím proč Gandalfa nenapadlo zavolat ty ptáky dřív, rozhodně by si tím ušetřili dlouhou a nepříjemnou cestu. Ale ne, oni se nepoučili a nenechali se odnést až do cíle, nechali se vysadit na nějaké skále kilometry daleko, jen aby měli co řešit další dva díly. Sečteno a podtrženo, přesně jak jsem si myslela, nadšení z Hobita naprosto nerozumím. Jedná se o průměrný snímek s nesympatickými postavami a ještě je nesnesitelně natažený. 3* ()

666teen

Příběh je jedna velká, nastavovaná kaše, plná podivných digitálů a čackých trpaslíků. Neobsahuje žádné týrané, nezletilé matky, ani homosexuály s krizí identity, takže hovno umění. Jacksonovi se prostě ze Středozemě nechce. Mě taky ne. ()

Cappuccino

Gigantický filmový orgazmus aký sa dostavil stovkám tisícom ľudí po zhliadnutí Spoločenstva Prsteňov síce nečakajte, ale rozhodne nebudete pocitovať ani žiadne sklamanie. Hobit - vo svojej knižnej i filmovej predlohe - je podstatne odlišnejší od série LOTRa a keď tento fakt dokážete pochopiť, dostane sa vám vysoko kvalitného, filmového zážitku. A i keď by sa našlo niekoľko nedostatkov (miestami neprehladnosť bojových scén, nie moc uspokojivý záver a príliš rozprávkovo-komické zobrazenie čarodeja Radagasta), ako som už spomínal, dobrý pociť neustále pretrváva a to hrá pri mojom hodnotení vskutku veľkú rolu. Navyše dve a pol hodiny prebehli ako voda, čo vraví takmer samo za seba. 85%, slabšia päťka. ()

GilEstel

Když se Jackson snaží natočit Hobita podobně, jako PÁNA PRSTENŮ, nemůže to dopadnout jinak než špatně. Rozmáchlý třídílný film napěchovaný akcí rozhodně není něco, co by odráželo ducha knížky. Kam se poděl ten fantastický svět, jenž stvořil Tolkien v 30. letech pro svoje děti? Na dějovou kostru je nabalena celá řada věcí, které tam nemají co dělat. Krása jazyka a pohádková poetika se ztrácí, když je nahrazena chaotickým scénáristickým know-how a přehnanou bitevní vřavou na každém kroku. Naprosto chybí uvěřitelná empatie. Zůstává pouze chladná technická dokonalost, která pobaví, ale nenechá v člověku hlubší stopu. ()

S.Quentin QUALE

Co jste čekali, ocasové? Vytýkat se Jacksonovi dá pouze to, že ač má kniha pouze nějakých 300 stran, tak se jí nedokáže věrně držet, přestože film ubíhá zdánlivě velmi pomalu, a je pravdou, že při takovém časovém prostoru by jste ji stačili současně číst. Sice jsem Hobita četl snad před patnácti lety, ale hned jsem poznal nejméně dvě nesrovnalosti (určitě jich tam je víc), spoustu vynechávek (některé věci jsou sloučené s jinými) a něco je dokonce navíc. Škoda. Ku prospěchu ale Jacksonovi buď, že jelikož Pán prstenů byl zfilmovaný dříve, hodně na něj odkazuje, takže se vlastně chronologicky předbíhá, tudíž obě filmová díla vyzní kompaktně - prostě pro laiky, kteří třeba ani nikdy nic z díla Tolkiena nečetli. Já měl jako pravý fanoušek Tolkiena vždy radši Hobita, protože to bylo seznámení s Tolkienem, takže s tím, co jsem dnes dostal, jsem naprosto spokojený. Vždyť je to daleko víc pohádka než diametricky vážnější Pán prstenů. Trpaslíci jsou pěkně rozmanitě obsazení, sám jsem si je nepředstavoval jako takový hovádka. Co je super, skřeti jsou mnohem větší bestie než v LOTRovi. Kompletně je film daleko megalomanštěji natočený, přibylo také vtipných scén. A to si nechci ani představit, co ještě přijde za stvoření v dalších dílech. Lidi, jste cvoci! Detaily doplním, až prolistuju knihu. 90% ať nežeru a nechám si fóra na pak...Viděno ve 2D s titulky samozřejmě. Nic jinýho bych neriskoval. ()

-OverLord-

Peter Jackson dokázal předčit sám sebe, a to tím, že natočil velkolepej příběh odehrávající se ve světě Pána prstenů, ale tak, že to s Pánem prstenů nemá téměř nic společnýho. Ten byl rozhodně o dost temnější a drsnější, ale což o to, tady se hlavy sekaj taky... Jen je to celý uchopený úplně jinak a je to mnohem pohádkovější. Kulervoucí dobrodružná výprava, kde téměř tři hodiny filmu utečou jako nic a přitom se toho v podstatě moc nestane. To je ale úplně fuk, protože vidět takovej skvost z pera pana Tolkiena na plátně, a takhle zfilmovanej, to je neuvěřitelnej zážitek. A naposled se tak stalo před deseti lety. Dlouhá to doba. Byla to krásná podívaná a já se už těším na další díl. Největším překvapením byl asi Richard Armitage v roli Thorina. Super bylo se vrátit i na dobře známý místa. A hudba? Skvost! Misty Mountains Cold mi bude znít v uších ještě hodně dlouho. Jen škoda, že ji českej dabing tak zabil, měli tu píseň radši otitulkovat. O to víc se těším, až se na to mrknu v originále. ()

Mi Nü-Chai

Vzhledem k faktu, jak moc se mi nelíbil už Jacksonův Pán prstenů, přistupovala jsem k Hobitovi s obavami a předsudky, byť stále soudím, že mělo-li by se nějaké Tolkienovo dílo filmovat, je k tomu právě Hobit zdaleka nejvhodnější. Žel je Peter Jackson ještě větší megaloman než býval v dobách LOTRa, tak jsem namísto příjemné pohádky dostala další pokus o velké epické vyprávění ještě většího příběhu…a opět mne nepotěšil. Celý film působí, jako by ho někdo složil z několika jiných, navzájem příliš nesouvisejících filmů, digitální potvory vypadají hrozně, zejména Azog je vyloženě otřesný – a nemyslím tím, že by triky byly špatné po technické stránce, jen mi přišly jakési…blbé, nezajímavé a někdy skoro až oku vyloženě nepříjemné (a na 3D to svádět nemohu, neb jsem to ve 3D nevidělo). Herci to moc nezachraňují, vychvalovaný Thorin, který mi ze všeho nejvíc evokoval Sandokana v dobách největší slávy, neumí snad víc než jeden výraz (co se hereckých výkonů týče, mohou si s výše zmíněným Azogem podat přední končetiny), ostatní pajzlové až na růžolící buzničky Filiho a Kiliho poněkud splývají a zbytek osazenstva se v té náloži orgií tak trochu ztrácí. Saruman byl jako vždy excelentní, ale strávil na plátně cca pět minut a Gandalf s Bilbem sice táhli káru s plným nasazením, leč proti režisérově záměru, který předpokládám zněl nějak VÍC! VŠEHO! OBŘI! EPIC! DLOUHÉ ZÁBĚRY! JEŠTĚ DELŠÍ ZÁBĚRY! TOČTE KAMEROU DO ZBLBNUTÍ! PATOS! neměli mnoho šancí. Pravda, Radagast i v tom všem docela ční a ať už jeho oživování ježka nebo jízda s mnohospřežím králíků či zajíců je mocně až montypythonovsky WTF, avšak nevím, jestli zrovna tohle slouží filmu ke cti. Á propos, Radagast. Celou dobu jsem si říkala, že je Hobit takový strašný slepenec, až by mě tam nepřekvapil ani Doctor Who s budkou či Darth Vader na lyžích – a posléze jsem zjistila, že podivně povědomý představitel Radagasta hrál též sedmou inkarnaci Doctora. Jen ten Darth Vader nepřijel, což byla nakonec snad i škoda, neboť téměř jediné, co mne zde bavilo, byly různé trololo a WTF momenty . Upřímně řečeno, děsím se dílů dva a tři, hlavně ten druhý bude pravděpodobně brutopekelně vycpávkový a rozvleklý k nesnesení. Což mi připomíná, že Hobita-knihu jsem četla kratší dobu, než trval Hobit-film. ()

Allien.9

Po rozpačitém úvodu, za který mohl především doznívající vztek vyvolaný dvanácti kino-reklamami, jsem prožila něco, co lze jen těžko popsat slovy. Když jsem seděla v kině a sledovala první díl "Hobbita", byla jsem opět dvanáctiletou holkou, která leží na zemi před televizí a zároveň jako neviditelný společník doprovází hrdiny na jejich pouti Středozemí. Opět mi bušilo srdce (nalezení prstenu & hádanky - tato jediná scéna s Glumem dokázala rázem uvrhnout v zapomnění všechny předchozí), opět mi tekly slzy nefalšovaného ohromení a naprostého okouzlení (let na orlech) a opět jsem se rozplývala nad krásou a roztomilostí (Kraj, Roklinka, Martin "John" Freeman apod.). Nicméně, "LOTR" to prostě není, proto "jen" 4,5*. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby… (viac)