Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (viac)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiálny text distribútora)

Ainy

Plný počet hvězdiček, jednoznačně! :-) Moderátor: "V České televizi byl zatčen Jan Zakopčaník pro opakovaný styk se zvířaty. Sám Zakopčaník před kamerou přiznal, že nejtepleji bylo v Oslu." :-))) Moderátor: "A nakonec zpráva pro sázející. V pondělí zkuste brambory, ve středu to bude mrkev a v pátek tam vražte řepu." Moderátor: "Co čert nechtěl, naši republiku navštívil papež" ... ad.ad.ad. :-))) ()

sud

"Česká soda" se z počátku rozjíždela velmi pomalu. Humor byl ještě takový neohrabaný (zvláště první díl) a tvůrci pořádně nevěděli co si mají dovolit a co ne. Postupem času se humor vybrušoval, zmizly jakékoli zábrany a na svět přicházela jedna kultovní scéna za druhou. "Českou sodu" mám rád a čas od času si ji pouštím. Ovšem ani ona se neubrání nevyrovnanosti. 80%. ()

viperblade

No tak to je něco. I Češi umějí udělat velice dobrý satirický pořad! Ano, díly jsou dost nevyrovnané, co se týče kvality, ale kvůli pořadu "Alles Gute" nemůžu prostě jít pod pět. Opravdu ne. ()

D.Moore

První díly byly neskutečně trapné... Ovšem časem to začala být celkem Soda. Naprosto hloupé scénky jsou tady spolu s takřka geniálními namíchány v poměru půl na půl, čili tři hvězdy úplně stačí. ()

Xmilden

To nej co kdy televize uváděla! Zároveň se i divím co někdy ještě mohlo projít na televizní obrazovky, protože to někdy byla pěkná síla. ()

Big Bear

S ,,Českou sodou'' je to jako se skutečnou sodovkou. Když ji vychlazenou otevřete a nalijete, je skvěle svěží, plná vyskakujících šumících bublinek, které při prvních doušcích až ,,řežou'' v krku a nejednomu žíznivému horlivci skočí až do nosu... Po čase pak ve sklínce zbyde jen nateplalá voda bez bublin. V nouzi usrknete, ale své dobré časy má tato sodovka u za sebou. Tak je to i s tímto seriálem. V dobách, kdy byl vysílán se ještě lecos smělo. Svět byl ještě normální, nebyl přiblble korektní jako dnes. Kdejaké individuum ještě nemělo svá práva respektované společností jen proto, že se ono chová jinak. A tak přišla tato politická satira, která tepela do aktuálního dění ať už v politice či běžném životě. Ani televizní reklama nešla stranou a málokdo kdo viděl, zapomene na novou Magdu, dámské hygienické vložky z nejjemnějšího bodláčí Jauvejs či skvělý prací prostředek Nový Árijec, který vybělí i vaše ne zcela bílé dítě a u kterého je navíc v každém balení plastový essesáček zdarma. Jak říkám, dnes už něco naprosto neuvěřitelné, že tohle tenkrát běželo v TV a nikoho nezavřeli. Komu nestačily politické diskuse, měl tu pořad Alles Gute! kde se ti pozornější přiučili i nějakému tomu novému německému slovíčku. To vše už je pryč, stejně jako devadesátá léta, ta podivná směsice svobody, bláhových představ i divokého budování kapitalismu p 40 letech komunismu. Mám párd dílů sody na DVD a sem tam se zaměji, ale člověk dnes už zapomněl na všechny ty kauzy a tak některým vtipům a narážkám nerozumí. A také možná a teď posuďme zda je to dobře či nikoliv, mu některý humor přijde za hranou. Člověk je už jaksi opracován. Možná masáží dneška tím co se smí a co nesmí, co by se mělo a co nemělo a také možná pouze tím, že zestárl o více než 20 let a tak se už všemu nesměje... Já osobně sodu nevylévám, nechávám si jí ve sklence takovou jaká je a nikdy nezapomenu na ten čas, kdy Miloslav Štibich poprvé odzátkoval Českou sodu. Marně se ji pak leckdo snažil napodobovat viz. npř. fekální Tele Tele... Dávám tedy za 4 Škody Henlein! * * * * ()

petaspur

Prožil jsem všechny díly "v přímém přenose" a parodované reklamy i politiky si dobře pamatuju. Vždycky jsem obdivoval odvahu tvůrců, kteří každým dílem posouvali hranice, když si zkoušeli, jestli jim i tohle projde. Dramaturgie se pokoušela pořad zničit jeho zařazením do doby, kdy už televizi nikdo nesleduje, ale pár nadšenců přesto dokázalo dostat pořad do povědomí dalších lidí. Nikdy bych nevěřil, že z něj bude v době neaktuálnosti většiny gagů, tak oslavovaná záležitost. Nejraději mám zpívánky s poslancem Bendou http://www.youtube.com/watch?v=jz9w0wv9EBw. ()

Disk

I přes některé slabší skeče (Chcete mě?) se jedná se jedná o nejlepší satirický pořad devadesátých let. Česká soda reagovala na aktuální situaci, takže mladší ročníky můžou mít menší potíže s orientací. Co naopak vůbec nezestárlo, jsou reklamy, především ty, které měly "rasistický" a "nacistický" podtext. Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler a David Vávra si skutečně nebrali servítky. V dnešní politicky korektní době je bohužel nemožné něco podobného natočit. ()

Ruut

Připomenul jsem si sodu v roce 2009, tedy v době kdy mnoho narážek na dobové události bylo už značně mimo. Stejně musím ocenit vysokou úroveń celého pořadu. Tohle je opravdu kvalitní sžíravá satira. Ovšem zase bych ji až tak moc neglorifikoval. Na to je v ní přeci jen až moc hluchých míst a laciných frků. ()

Javert

Škoda Henlein, prací prášek Árijec, a vůbec celá show Alles Gute...jen to si zaslouží 5*...když k tomu přičtu Čtvrtníčka, nemůžu jinak. ()

kingik

Mělo to svou sílu, ale dost často to vše bylo hozeno až do nevkusné podoby. Vtipů dobrých se našlo stejně tolik jako vtipů slabých. Většina z vtipů už dnes ztratila na síle, protože to nějak odvál čas. ()

Anderton

Kedysi bol toto maximálny komediálny nášup, z ktorého boli hotoví všetci intelektuáli. Ja so "ujíždel" predovšetkým na lekcii nemčiny Alles gute, dodnes si pamätám na fóry z dielu o nemeckých číslovkách, kde sa tí idioti Šteindler so Čtvrtníčkom premávali po dialnici a odchytávali šlapky. A55, ein nummer fur 50 mark, no veď viete... ()