Tom Cruise v hlavnej roli špionážneho thrilleru. Film bol z časti natočený v Prahe, vznikol na motívy populárneho televízneho seriálu, ktorý sa u nás vysielal pod názvom Nulová šanca. V Spojených štátoch sa film, v ktorom Tom Cruise nielen stelesnil ústredného hrdinu, ale tiež ho aj produkoval, stal diváckym superhitom... Pri akcií na americkej ambasáde v Prahe dôjde k masakru elitnej špionážnej jednotky CIA. Šéf chce odhaliť zradcu vo vlastných radoch a podozrieva mimoriadne schopného agenta Ethana Hunta. Nespravodlivo obvinený mladík sa preto púšťa do pátrania na vlastnú päsť a na každom kroku mu pri tom hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Odhalená pravda je šokujúca pre všetky zúčastnené strany... (TV Dajto)

Renfield

První mise se v rámci Cruiseovi filmografie (a série vůbec) ještě drží při zemi, navíc je více než na samotné akci postavena na příběhu. Hold Brian De Palma je za ní znát, tedy i filmově, myšleno především kamerou, vypadá velmi dobře. Nádherné lokace natáčení jsou samozřejmě velkým kladem, ale velmi dobře působí například i scény komornějších rozhovorů, nebo zásadní akční. Když píšu zásadní, nemůže být řeč o ničem jiném, než o dnes již kultovní loupeži dat v Langley! Fantastická scéna, skutečně do detailu natočena, protože právě ty detaily, jako je například prostá kapka potu, dělají scénu tím čím je a dávají ji obrovské napětí. V kontrastu k ní je tu přepálené finále... nebo takhle, scéna ve vlaku je ještě velmi solidní, opět napětí nepostrádající. Jenže potom se děj vyhoupne na jeho střechu, což má za následek několik (snad alespoň v některých případech) záměrně vtipných momentů, které mi k předešlému dění tak úplně nesedly. To ale není nic proti problému nejzásadnějšímu, kterým je tu rozhodně scénář, dělící film do neexistujících kapitol, které dohromady působí hodně nesourodě. U filmu který je jak jsem psal v úvodu postaven především na příběhu, je tohle hodně velké mínus, se kterým nic moc nenadělá ani De Palma 60% ()

Milky.

Vlastně kromě ikonické scény Toma na lanech a paranoidního "mission failed" začátku nic extra zajímavého. Z dnešního pohledu je dost mínus i devadesátkový styl technologií, aneb hackování stylem "napíšu activate alarm, počítač ví, že má aktivovat alarm" Ale jako začátek série a klasika je to dost povedené. Znovu to vidět nepotřebuju, ale stráveného času úplně nelituju. ()

Oralfabet

Spíš špionážní thriller protkaný paranoiu a intrikami než akční spektákl, co přijde později v sérii (i když scéna vloupání do trezoru spektakulární rozhodně je), což mi celkem vyhovovalo. De Palmova režie dodává filmu styl a osobitost (úvod v Praze má fakt skvělou atmosféru) a Cruise byl od začátku filmová hvězda jako vyšitá. Děj je trochu zmatený, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Btw: Cruise tady má víc sexuální chemie s téměř šedesátiletou Vanessou Redgrave, než s jakoukoli mladší partnerkou v jiných dílech. A je tady Marek Vašut s vlasama. 7/10 ()

Garch

Hlavní držák asi už dnes není Tom Cruise v latexových maskách, ale nesmrtelná hudba Dannyho Elfmana. Plus několik nesmrtelných scén (Hurvínek na šňůrkách). Ale vážně musela být scéna s vlakem tak moc nevěrohodná? Bláznivá střela hadra. ()

Emo-haunter

Ke každému dílu jen krátce, jelikož kompletní shrnutí chci napsat až u dílu aktuálně posledního. Rozhodl jsem se mrknout na kompletní špionážní filmovou sérii s Tomem Cruisem. První díl jsem si nesmírně užil, byl skvěle natočen, měl zajímavé postavy, dějové zvraty, spoustu napětí i solidní akce. Líbila se mi i první část odehrávající se v Praze, kde zaexceloval i Marek Vašut. Prvnímu dílu není moc co vyčítat, takhle si představuju dobře natočenou krimi akčňárnu, která má šťávu! Celkový dojem 8/10 ()

hell_boy

Hodně svižná špionážní akce s excelentním hereckým obsazením, která má všechno, co má správný akčňák mít a jako bonus ještě zajímavý a zamotaný příběh. Herci jsou skvělí, hudební doprovod vynikající a závěrečná scéna monstrózní (i když možná zbytečně přehnaná). Jako oddechovka ideální. ()

Kroupa

Jedinými devizami tohoto trháku jsou Emmanuelle Béart a to, co je vidět z Prahy. Účast dalších prvotřídních herců (stejně jako prvně jmenované) je mi záhadou. ()

Brejlil

Samozřejmě, že to není logické... Samozřejmě, že to nedává smysl ani po vypnutí mozku... Ale... Jsem patriot, a úvodní část v Praze mně vždycky bavila. Kombinace neskutečné licence (schodiště Národního muzea v Lichtenštejnském paláci) s podivnou snahou o přesnost (zastávka je skutečně na rohu Příkopů a Nekázanky) je směs, které nedokážu odolat. Velice dobrá a nápaditá je také akce v centrále CIA, ale ten konec s vrtulníkem v tunelu, ten to celé kazí. ()

M.E.K.Y

Osvěžil jsem si úspěšnou "akčňárnu" a s ledovým klidem můžu říct, že to s ní není zase tak horké, jak se může zdát. Od De Palmy jsem přece jen čekal víc, než takové průměrné akční "béčko". Nikoliv akční pecku! Obsazení je sice dobré, ale film ztroskotává na dalších věcech. Hudba Dannyho Elfmana je průměrná a hudební motiv, který se už stal kultovním, potěší, ale to je tak všechno. Závěr? Jména, která přislíbila účast zaručovala kvalitu, ale v mých očích je to jen akční "béčko", které může jen tiše závidět opravdovým konkurentům v tomto žánru. Nechápu, jak se tento film mohl stát tak úspěšným! ()

Rekpet

Ta scéna s vrtulníkem úplně shodila jinak vcelku dobrý akční film. Před ní bych uvažoval o 5*, po ní nad 3* jít prostě nemůžu... ()

Erik7595

Po pozretí nadupanej Abrahamsovej trojky a adrenalínovej vertical jazde v štvorke mi jednotka pripadala veľmi nudná. Rozumiem, že je film starý už 16 rokov, čiže nejaké úchvatné efekty a vymazlený vizuál čakať nemôžem. Ale keď som sa takmer počas celého filmu nudil.. Chýbalo mi napätie, výnimkou bola špionážna scéna v centrále FBI, najlepšia scéna vo filme, ktorá je z hľadiska spracovania veľmi slušná. V dnešnej dobe sa radí skôr k podpriemeru, ale vzhľadom k tomu, z ktorého roku tento film pochádza, tak dávam tri hviezdičky, predsa v tej dobe priniesol nový nádych a smer špionážnych filmov a technické vychytávky. ()

Hepy13

Kdyby se celý film nesl v duchu špionážní akce z centra CIA, tak by to byla bomba. Kdyby si režisér odpustil tu přehnanou akční scénu s vrtulníkem, a místo toho tam píchl další špionážně promyšlenou akcičku, taky by to nebylo vůbec na škodu. Ale to jsou jen moje kdyby. Faktem je, že až na špionážní akci je to nuda. Děj se sice mění každou chvíli jak počasí. Bohužel místy doplácí na to, že je až příliš zmatený, a zamotává se sám do sebe. Ačkoliv jsem film pozorně sledoval, tak jsem se občas v ději, a ve jménech ztrácel. Jednu hvězdu za Cruise, druhou za noční Prahu, a třetí za už zmiňovanou špionážní akci. ()

Echelon1

Zložitá zápletka, teda dej je naozaj dobrý, obsadenie skvelé (Emmanuelle Béart krásna), špionáž a legendárna scéna v trezore CIA sú skvelé. Spomedzi ostatných dielov je podstatne iný, je takmer 100% vážny a v old-school štýle, skoro ako z konca 70.-80. rokov, dokonca aj soundtrack bol veľmi zastaraný aj na pomery 90. rokov. Veľmi ma prekvapuje, že o dva roky bol natočený film ako Nepriateľ štátu, toto vypadá takmer vo všetkým ohľadoch ako o dekádu staršie. Ale to nevadí. Zápory snáď nejaké chyby (TGV zastaví behom momentu?). ()

TheSpearCZ

Na to, že je film starý již něco přes dvacet let je parádní. Pro ČR je ještě více speciální, protože se jedná o jeden z prvních hollywoodských filmů, které se u nás natáčely. No jinak ještě mladičký Tom Cruise tradičně výborný i se zbytkem hlavních postav, kde vynikala hlavně Emmanuelle Béart :) U příběhu bych měl jedinou výtku a to možná až moc přehnaný scénář, ale upřímně, jaký akční film to dnes nemá? A velké plus za výbornou počáteční akci v Praze. Takhle jednou začala jedna výborná série. Čisté 4* ()

Muel

| Paramount Pictures | Prekrásna Praha, super akčné scény, výborná scéna s lúpežou a frajer Tom Cruise. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Flopik

Až teraz som si uvedomil, že som vlastne prvý Mission ešte nevidel a som rád že som to napravil. Na ten rok to musela byť neskutočná paráda a dokonca to dokáže zaujať aj teraz, hlavne teda finále na vlaku. Jediné čo mi tu vŕtalo do hlavy celý čas je, ako nádherná Emmanuelle skončila v páre s Jon Voightom... Ale inak skvelá a takto sa teda zrodila legenda Ethan Hunt. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

24.10.2023

Mise: Posunuta. Tak by klidně mohl znít název příštího filmu v sérii Mission: Impossible herce a producenta Toma Cruise, který byl studiem Paramount nejenže čerstvě odsunut z června příštího roku až… (viac)

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

20.06.2023

Tom Cruise loni vlastnoručně zachránil kina a jeho Top Gun: Maverick se po fenomenální jízdě napříč světem zastavil až těsně pod 1,5 miliardami dolarů. Letos se něco podobného, ačkoliv tam to člověk… (viac)

Studio Paramount odhalilo názvy svých novinek

Studio Paramount odhalilo názvy svých novinek

29.04.2022

Tento týden probíhá ve Spojených státech akce zvaná CinemaCon, na níž jednotlivá studia prezentují novinářům a všelijakým insiderům své nadcházející snímky. Jen za posledních pár dní jsme se tak… (viac)