Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

Indyi

Prvoplánové, laciné, za každou cenu šokojucí. Psychofilm víceméně o ničem, jehož cílem je šokovat a který se tváří, že nese hlubší poselství, ale pozor, pouze se tak tváří. Kdo neviděl, o nic nepřišel. Největší zklamání, jaké mi kdy Trier připravil. ()

Zombiepod

Zaujímavé, nápadité, náročné, zvrátené, a veľmi ťažko pochopiteľné. Pravdepodobne som veľký laik čo sa týka filmov tohto druhu, pretože som nedokázal za celý čas prísť na to, čo autor chcel filmom naznačiť (alebo či vôbec niečo naznačiť chcel). Pre mňa osobne veľký problém nájsť si k samotnej myšlienke a k postavám akúsi cestu, napriek tomu sa to celé nedá nazvať inak ako umením (práca s kamerou, herecké výkony priam neuveriteľné !). Bohužiaľ ale pre mňa aj vďaka vyššie uvedeným faktom aj dosť nudným. ()

Chasida

Antikrist se mi hodnotil velice těžko. Takový film snad snad ani nemůže podléhat hvězdičkovému hodnocení. Několikrát mě při něm napadlo, jestli je tohle JEŠTĚ umění nebo jestli je právě TOHLE umění. Ponechme stranou myšlenky - ty tu hodnotit nebudu - jiné stránky jsou na plné... Možná právě Antikrist je filmem, který mě v určitém slova smyslu změnil. ()

hero_bk

Po stránce zvrácenosti přirovnatelné jedině k Srbskému filmu, smysl to dává asi jako že Agáta Hanychová půjde na operaci na zmenšení prsou... Dva otřesní herci (Dafoe vypadá podobně jako Mick Jagger po boxerském zápase) předvádí otřesné herecké výkony, příšerná kamera i střih, která mi u Triera vadila vždy, jen u Dogvillu jsem ji přežil, protože ten byl jinak úplně výjimečný, ale s Fontrýrem už nechci mít nikdy nic společného. Dávám 1 hvězdičku za povedený prolog, zbytek je odpad jak Brno. ()

dewil21

Bezesporu kultovní film, alespoň pro skalní fanoušky Larse von Triera, tedy i pro mě. Intimní drama mezi vnitřně rozervanou ženou a psychiatrem (což mluví za vše), kteří ztratí dítě. Úvodní scéna, ač velmi poeticky natočená, podbarvená vážnou hudbou, mě svou brutalitou naprosto odrovnala, pak už jsem jen ztěžka dýchala a propadala se do větší a větší deprese. Mám to ráda a Trier je v manipulování s city opravdu Mistr. Všechno to, co druzí kritizují - záběry na padající žaludy a pod - já naopak vyzdvihuji, je to estetický zážitek, to dlouhé zobrazení kratičkého okamžiku...jako by maloval obraz, jako by chtěl zastavit nebo alespoň zpomalit čas... Trier je prostě každým coulem všestranný umělec a Antikrist rozhodně boří všechny konvence a jde svou vlastní neušlapanou cestou. Výkony Muže i Ženy jsou naprosto perfektní, pokud se tomu trochu otevřete a nebudete se pohoršovat nad naturalitou a trochu sado maso výjevy. Antikrist nese poselství a ti, jimž film nevoní, k tomu jaksi nedošli a ti ostatní, mají mnoho prostoru na výklad symbolů a výjevů, protože Trier to neříká naplno, divák musí snímek vnímat, musí cítit chaoz v rozpoložení postav a asi musí tak trochu mít minimální základy psychologie a sociologie. Ano, není to film pro každého. Skoro to vypadá, že ho Trier točil jen pro sebe. Což je v dnešní konzumní společnosti vítaná změna. ()

karlee

První a druhá kapitola jsou zbytečně roztahané a moc mě nebaví (téma ztráty dítěte je celkem profláknuté), naštěstí jde jen o předehru slušné magořiny třetí a čtvrté kapitoly. ()

Petike

Ako nechcená komédia je to dobré. :-) Charlotte je už klasicky príťažlivá. Máriška, ak von Trier natočí viac takýchto somarín, možno ho aj začnem brať vážne ako režiséra. Uhni, Dogville, uhni, Prelomiť vlny... našiel sa váš jasný preborník ! :-P A nezabudnite, deti: "Chaos vládne, bububu !" x-D P.P.S. Som to iba ja, alebo je tento film len mysogýnna sebaukájajúca fantazmagória von Triera, ktorý ju nakrútil len preto, že prešiel krátko predtým rozvodom ? Možno som to iba ja, ale... Lars, si pseudointelektuálny debil. Zručný. Ale debil. ()

DogtownCZ

Jo emoce, to Lars umí. Nevím, jestli tento film vystihuje i jeho celkový pohled na ženy, ale já na závěr filmu koukal s otevřenou pusou. Možná se na ten film ještě někdy podívám, možná ne, protože Larsovi filmy jsou možná někdy tak na jedno podívání, ale určitě stojí za to. ()

Knor

Tak a je to tu zase - kontroverzní pověst, zvěsti o psychické ůnosnosti filmu a šokující umění. Pověst tohoto filmu ho opravdu hodně předchází. Na tenhle snímek jsem se hodně soustředil a doufal v náročné, těžké dílo. Psychologická část filmu se mi líbila, stejně tak obrazotvornost. Bohužel to prostě nefunguje dostatečně silně a takové ty pokusy znechutit nás tvrdým zákonem přírody apod. na mě nepůsobili. A závěrečné ůdajné extrémní šílenství bylo neúnosné jen kvůli absolutní nelogičnosti a neuvěřitelnosti, takže zklamání a snad se na to nebudu muset někdy koukat znovu. ()

Oudee33

Umělecký... total brutal morbid utahaný porno! Jen se divim že si po tý akci, kdy si hlavní "hrdinka" vytunila klín, ještě alespoň 1x nezašukali!!!??! Hodně zvláštních 65% ()

Milda003

Při sobotním večeru jsem si snad nemohl vybrat větší haluzárnu. Larse mám rád, ale u tohodle díla jsem v podstatě nepochopil co tím chtěl básník říct.. Až po konzultaci jsem některé věci pochopil ale stále jsou tam některé věci které jsem nepochopil, takže bohužel Larsi, musím hodnotit jako průměrný film... ()

darthhokro

No jo no, když ženskou svědí píča, tak si musí vytunit svého manžela, pořádnýma kolama a pustit mu kazeťák na plný koule. Příště doporučuji sehnat radši Ježíše, sice nemá kola, ale zase vydá za šest leprikónů. Horor byl koukat se na tu hnusnou ježibabu, i ten Vilda, byl víc sexi. Příště by měl pan Triedr radši použít normální pornoherečku, třebas Jennifer Lawrence ()

LuW

4 * o prsa paní Gainsbourgové... Krásné scény ve slo-mo, tolikrát omílané OBRAZY, které jsou místy opravdu dechberoucí. Dlouho jsem se filmu bránila, nechtělo se mi do něj z nepochopitelných důvodů. Teď vidím, že důvod byl možná, abych se nezklamala. Zklamaná asi nejsem, ale urvaná taky ne. Psychologické drama vystřídal až moc určitý drsný horor, který mi zážitek trochu pokazil, a nemohla jsem si pak užít ono vykoupení mučených žen v poslední scéně jinak zajímavého počinu. Herecké výkony jsou samozřejmě úžasné a Charlotte i Willem si dali záležet, aby jim divák uvěřil. Možná to bylo vyhajpováním celého filmu v mé vlastní hlavě, ale nedokázala jsem se do sledování zažrat, nepohltil mě - a to by tedy Trier měl. ()

movemat

Škandolózny to môže byť film jedine pre tých, pre ktorých je film len zábava. Pre Larsa je ale film umenie. Obrazovo-zvukový metaforický prednes. Spôsob vyjadrenia. A robí to ako chce a ako to cíti. To je mi na tomto filme a na jeho tvorcovi veľmi sympatické. Len škoda, že viaceré fascinujúce pasáže striedali tie nudnejšie. ()

neo250 odpad!

Ani neviem co k tomto filmu napisat. Ako vlastne definovat to co som videl. Trier je zvrhly drbo. Antichrist je velmi divny film, po technickej stranke zas zaujimavy. Neviem vsak co si mam z toho zobrat. Najzaujimavejsia cast je uvodnych 5min, ktora aj tak nedava zdravu logiku. Za mna tento film EE. Jedine ak sa budem chciet zabit, tak si to pustim znovu. ()

hrumsrt odpad!

Co je moc, je příliš. A v tomhle podání u mě už Lars von Trier překročil onu hranici. Jenže ne v podání, jaké bych u něj jako vypravujícího provokatéra čekal, nýbrž takovou jež bych neodpustil nikomu.. Příběh plný symboliky, v němž silně převládá forma nad obsahem, v němž terapeut a jeho klientka překročí nejen hranice svého kodexem nastaveného vztahu, ale i všemožné limity čehosi, co jde považovat za realitu.. Ať už Antikrista sebevíc táhne herecké duo (na plánovanou Evičku Green by se dobře dívalo, ale zbytečnější film, abych u ní pohledal), které mě po celou dobu přesvědčovalo, že by se přece nespojili s režisérem za každou cenu jen kvůli pověsti, ale chyba.. A co vypadá, jak kdyby to točil Vláčil pod tím nejsilnějším vlivem psychotropních látek linoucí se z čerstvé dávky podomácku vyrobených kodeinových pastlí, není pro mě. Dva lidi, co se k sobě neumí chovat hezky, zneužívají přirozeně lidských či osobních slabostí toho druhého, aby dosáhli svého. Třeba se udeřte dřevem do slabin, pokud lžu, počkat, přesně to totiž udělá ústřední duo ke způsobení intenzivnější rozkoše.. Sociální kritiku tady nečekejte, ba snad kritiku samotné lidské podstaty, která má za jednu ze svých zásad radovat se a "milovat bližního svého". Tvůrčí samoúčelná hovadina, která se utápí ve vlastní špíně.. Antikrist by potřeboval prohnat školou českého podobenství a ukázat von Trierovi, že se dá i o depresi vyprávět jinak a nemusí při tom lidi snižovat na úroveň divokých prasat. Ale když vám terapeut nařídí, ať svoje pocity ze sebe vypotíte do scénáře, je vaší povinností tím pak zakomplexovat nevinnost diváctva.. A ať už sebevíc zkouší prostřednictvím nejprostších prostorů a všelijakých animálních projevů dokázat lidem, že společnost zabila vztahy a v téhle nové etapě jsme všichni vstoupili do toxické éry, v níž je erotické spojení muže a ženy (nebo toho, za co se aktuálně každý z nich cítí) kromě blaženosti prohřeškem, ze kterého jediné vykoupení je dítko, vlastně se na tom nehodlám takhle podílet.. Příliš metaforické zvěčnění subjektivních aktuálních společenských problémů, které tvůrci přibíjejí na kříž a doufají, že tak odvážně hrdinskou skutkem dovedou celé generace ke spáse. A na to já ti XXXX.. 5% ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)