Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

BaronX

Mám rád složitá dramata, ale.... co je moc, to je moc ... úžasná hudba, užasné zpomalené obrazy, ... a pak už jen chaos! ()

Gridlok

Trier umí vtáhnout do děje a do hlav filmových postav jako málokdo. Umí obratně zapůsobit na naše vnímání a pocity. To se mu opět povedlo na jedničku. Pravda, některý scény jsou těžko stravitelný, ale to k tomu asi patří. ()

stiewe

Už pronikavý trailer si mě něčím dostal a mé natěšení na Antichrista bylo den ode dne větší. Musím, ale bohužel konstatovat, že jsem byl v leckterých věcech sklamán. Namlsán úvodním prologem jsem se připravoval na skvělou jízdu, ale už záhy jsem pochopil, že tomu tak nebude. Ono v podstatě až na pár scén, které jsou po grafické a zvukové stránce dokonalé film ztrácí ve všech směrech, hlavně kamera, scénář s nedostatky a pro mě vrchol mluvící liška. Herecké výkony byly ohromující, obvzlášť Ch. Gainsbourg co dokázala zahrát se jen tak nevidí. Souhlasím, ale s názory, že Antichrist má nejen jednu připomínku k ženám a jejich světu, a rozhodně si nebere žádné servítky. ()

Nostos

Když tomu dám tři, nebude to sice vůbec vyjadřovat to, jak úžasně JINÝ a jedinečný je tenhle film, na druhou stranu, já ho nenávidím a už ho nikdy nechci vidět. Proto tři. ()

nicneznam

Úvodní věta vjery celkem vystihuje můj dojem z Trierova díla. Při sledování jsem měl nepříjemný pocit z toho, co na mě tento režisér vytáhne a ono se nakonec nebylo čeho bát. Hodně jedinců si v tom skutečně dokáže najít něco, co je filmařsky uspokojí, ale já vidím nudný lesní blábol propletený nějakými mytickými pohádkami (tři žebráci) a psychohrami (tady tě postavím na šutr a ty půjdeš k druhému šutru). Posouváme se čím dál tím dál, až nakonec dojde k té tělesné destrukci. Nevidím v tom touhu šokovat, ale jen obyčejnou součást filmu, který se v zobrazování násilí nijak vyžívá. Každopádně pokud máte chuť na sex, jet na chatu do přírody nebo se jen procházet po lese a pozorovat srnky, ale jste líní to uskutečnit, pusťte si Antikrista a ono vás to na chvíli přejde. Jestli má film nějakou filozofickou myšlenku nebo sdělení, které jsem nepochopil, je mně to tak nějak jedno, protože i kdyby měl, výsledek by byl typu - ženy jsou ďáblice kruté jako příroda nebo že bezcitného chlapa neprobudí ani když mu nohu vrtáte. Nic, co bych musel hlouběji studovat. Jediná věc, kvůli které bych mohl film doporučit je atmosféra. Nějakou ten film přeci jen má, jako každý jiný divný film, ale nic krásného to není. (viděno v přítmí kinosálu) ()

Yahey

Spousta lidí se tu ptá: Whats the point? Má interpretace zní: Vše je naopak! Dokonalá manipulace. Tento film je natočen z optiky muže - Krista - snažícího se nás přesvědčit, že on je a) spasitel (pomáhající, terapeut), b) trpící oběť, která se pouze brání, c) nevinný ohedně smrti syna a že d) za vše může žena, to žena je zlo, to ona je antikrist., e) on je rozumný, ona nerozumná, chtonická, vášnivá, démonická, f) ona ho svádí k sexu, on (neviňátko) pouze podléhá. g) duch (muž) je dobrý, příroda (žena) zlá a temná. Když to celé vezmeme tak, že to, co je nám předkládáno, není "realita" ale vypravěčská manipulace tohoho muže (pravda přeživšího - mrtvá žena už nepromluví), může nám vyjít přesný opak: Antikrist je Vyprávějící, Antikritst je Muž, Antikrist je Církev, Antikrist je Křesťanství. Skutečnou obětí, tou, která přinášela oběť od věky věků - je žena. Podle mě tuto vypravěčskou manipulaci pochopilo dost málo lidí, a proto se tvrdí, že jde o nějakou protifeministickou agitku: vážně si myslíte, že Trier je takový debil? Vždyť Trier říká: Takto jsme byli církví manipulováni celých 2000 let. Natočím dokonale manipulující film ve stejném duchu: to žena je démonické, obscénní, iracionální zlo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Použiji dokonalých naturálních scén v šokující filmové řeči, abych vás silou emočního znechucení přesvědčil o SVÉ PRAVDĚ. (Svou manipulaci obalím do dokonalé "vznešené" barokní hudby, abyste měli pocit, že vyprávím o něčem velkém a krásném). Uvěřili jste mi? Tak vidíte: zase jste uvěřili propagandě sebepropagujícího se mága - spasitele - tentokrát v rouše Trierově. I got you again. Antikrist. ()

lost_viking

Film jsem se snažil nějakým způsobem pochopit, ale nějak se mi ho nezdařilo správně uchopit. Vizuálními obrazy jsem byl nicméně okouzlen. Znovu už se na tento film ale asi nepodívám. ()

rottik-cb

První film, u kterého jsem vážně uvažovala, že odejdu z kina. Bylo to tak ošklivé, vulgární, nechutné! Nicméně síla zážitku mě opět přišpendlila k sedačce. Námět dobrý, zpracování skvělé, herecké výkony úchvatné. Znalci von Triera jistě odhalí nespočet symbolů, motiv silné ženy a do extrému pokroucených lidských vztahů. Jen při některých scénách jsem skutečně otáčela hlavu... ()

Chamyl

Tak tomuhle jsem buď ještě nedorostl nebo jsem na to už moc starej. Takže pro mne uměle šokující, zdlouhavá a nudná manýra o ničem, co se tváří jako velký filmařský milník. Lars chtěl opět do novinových titulků a to se mu podařilo, aniž by vytvořil něco, co se alespoň vzdáleně přibližuje nedostižnému Dogville. Myšlenka není úplně špatná, řada scén i obrazů působí velmi intenzívně, ale celkově je to žalostně málo. Jsem nešťastná - zasouložíme si, štveš mě - zasouložíme si, mám strach - zamasturbuju si, mám tě dost - vyhoním ti ho... Prvoplánově kontroverzní satanské klišé, které je ve finále jednou velkou onanií kvalitního a komplexního filmu. Všechny ty vzletné úvahy Trierovců jdou zcela mimo mne a pouze zakrývají prázdnotu, která je v tomto filmu (neplánovaně) všudypřítomná. ()

marmeli

Tohle byl opravdu zajímavý film. Není to můj šálek kávy, to přiznám hned ze začátku. Antikrista jsem si pustila s tím, že to bude horor, jenže se z toho vyklubal trochu jiný typ hororu, než jsem očekávala - ale můžu si za to sama, mám si přečíst recenze. Ještě i po dvou letech mám z něho smíšené pocity a jsem si jistá, že ho asi nikdy nepochopím. Velice náročný snímek. Nejsem si jistá, jestli bych ho někomu doporučila... Je tam však skvěle nahozeno okolní prostředí a ta správná atmosféra nechybí. Není to film vyloženě špatný, je dobrý, jen na mě příliš drsný. ()

JohnZ87

Tohle mě teda těžce nebavilo, do půlky jsem to přetrpěl a pak už jsem některé scény přeskakoval. Námět nebyl špatný, ale forma, jakou je to natočené, nebyla z mého pohledu šťastně zvolená, já se u toho prostě nudil a některé scény se mi vyloženě nelíbily. ()

Izz

Lars von Trier chtěl tak moc natočit geniální film,až zapomněl na to,že by se na něj taky mělo dát koukat.Antikrist je jeho nejzbytečnějším a nejsamoúčelnějším počinem,protože divákovi absolutně nic nedá,možná ho párkrát znechutí a až na pár krásných záběrů (efektivní prolog) je film i na pohled ošklivý.Pro mě osobně strašlivé zklamání. ()

Bounded

Trierovu tvorbu si často dobírám, když přijde řeč na filmy, ale nějak nedokážu říct, proč se na ně potom ještě koukám. Antichrist začíná slibně, má nápaditou kameru, krásně nasnímanou přírodu, efekty, a celým filmem se rozprostírá cosi nepopsatelného a zlého. Škoda, že to začíná tak slibně a končí kontrastně docela banálně. To, co je mezitím, je totiž správně mrazivé. Osobně preferuji filmy, kde na mě ptáci pokud možno vůbec nevybafávají, a ani to bych nekomentoval, kdyby mi to nepřišlo trochu samoúčelné. Představuju si Triera, který se potichu směje v plném sále a říká si, jak je možné, že na něco takového donutil lidi dobrovolně koukat, a ještě to nazývat uměním. Můj verdikt je tedy docela rozporuplný, ale dá se velmi jednoduše shrnout do názvu Kontroverzní umělecká kokotina. Jsem rád, že jsem ji viděl. ()

Strider

Naturalisticky brutální a v jistém smyslu zvrácené filmy nemám vůbec v lásce. A závěr Antikrista je až příliš drastický a na můj vkus se vydává až moc hluboko do temných zákoutí lidské duše. Né že bych se na to nemohl dívat, ne že bych nic nevydržel. Nemám vcelku nic proti brutálním válečným filmům, kde se ukazuje, jaká zvěrstva se prováděla na nevinných, jelikož aspoň lidi vidí, že taková válka není nic o co bychom měli stát. Nemám nic moc proti různým vyvražďovačkám s vesmírnýma obludama, jelikož je to prostě nereálné, navíc co je špatného na tom, že má obludka hlad:) Ale Antikrist je jiný. Jeho zvrácenost nemůžu jen tak přejít. Objektivně je to samozřejmě nesmírně kvalitní film. Režie a kamera exceluje doslova od prvního záběru, herci výborní, z tohoto pohledu není moc co vytknout. Ale já se prostě nedívám na filmy, abych se vyžíval v nechutnostech. A nejsem si vůbec jistý, jestli jsou takovéto filmy krokem správným směrem. P.S. Z původních 3 hvězd snižuji na 2. ()

Majzlík

Neskutečně mocný film, který se vám doslova vytetuje do mozku. Podobně hutnou psycho atmošku balancující na hraně šílenství dokázal už jen David Lynch. Rozhodně nic pro slabší povahy... ()

dj_kure odpad!

Neuvěřitelně nechutná blbost. Takový porno pro úchyly a jiná individua. Nehodlám tomu dát ani puntík i když Antikrist zaujal několika skvělými záběry. V jedné větě. Hezky natočená nudná a nechutná sračka která "blbcům" jako jsem já neřekne vůbec nic. Už nikdy víc (jinak souhlasím s Malarkey až na hodnocení) 5% ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)