Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

Fearoth

Rádoby hlubokomyslná, lyricky laděná slátanina bez zápletky, skutečného vyvrcholení a bez konce. Tímhle filmem mě von Tier dost zklamal, jelikož Dogville mě úplně ohromil a i přez podobné ladění mystického prostředí se silnou vazbou na lyriku(psychiku) mi přišel tenhle kousek jen jako nedotažený nápad... jako by celý film stavěl na desetiminutovém záchvatu tvořivosti. ()

Marťulka

Antichrist. Určitě není pro kdejakého diváka. Člověk slabší povahy, má co dělat, aby zvládl některé Tierovy sadistické scény. Stříhání klitorisu, to je absolutní sadismus. A co vrtání do nohy? Nebo rána dřevem do rozkroku. Se divím, že se z toho ten chlap vůbec dostal a byl schopen se plazit lesem, schovat se v noře, pak zase zpátky....... Hned začátek filmu byl pro mě hodně, wow, jak to říct, ne kvůli tomu dítěti, samozřejmě, bylo my ho líto, ale bylo to v něčem jiném, co nedokážu popsat... Prostě pár minut užasné atmosféry (do toho ta skvělá hudba), ve které byla láska v hlavní roli. Nemyslím slovem "láska" sex, ale prostě čistou lásku, kterou jsem v tom začátku vnímala. Ve zbytku filmu, ale už ne.... Pak najednou konec a je tu úplný opak. Bolest a smutek v každém kousíčku obrazu. Vizuální tajemno. Dále pak příroda. Někdo 3. v pozadí, i když tenhle film bravůrně zvládli jen 2 herci. Příroda a člověk. Člověk v poslední době zapoměl, kde byly jeho začátky a kde hledal oporu, zdoje a sílu. Možná kecám kraviny... Ale co když...? Lars von Tier nám jen prostě ukázal přirozenost člověka. Vyhrocená situace, smutek, žal a bolest je jen spouštěčem toho, co v člověku opravdu je. Tvář, kterou si žádá společnost je pryč. Je zde ten "starý člověk". Jední ho odsoudí, protože nedokáží příjmout sami sebe, někteří se v něm vidí :-) Antichrist vás totálně vysaje. ()

Furry_Sheep

Téměř po roce jsem si dílo dánského sadisty pustila podruhé, přestože jsem se zapřísáhla, že tak neučiním. Už u Prologu jsem si říkala ať už to skončí - a zároveň jsem film nedokázala vypnout. Logické nesrovnalosti a pár zbytečně přehnaných scén? Já osobně jsem je potřebovala, jinak by mě film zcela pohltil. A nemluvím teď zrovna o lišce. Charlottte Gainsbourg se nebojí zahrát "ženskou na zabití", Dafoe rovněž exceluje. "Stříhací" scéna mě kupodivu "dostala", přestože jsem o ní četla už před uvedením snímku tolikrát, že jsem spíš čekala, že budu obracet oči v sloup. Tady se nabízí srovnání s oční bulvou v Andaluském psu... Film je rozhodně pro náročnější, přemýšlející, možná i "tak trochu jiné" diváky. Kdo chce vidět klitoris, ať mrkne na porno, kdo chce vidět divná zviřátka, ať si pustí Vydrýska. Tenhle film nemá být prvoplánově skandální. Jestli ve mně Záhada Blair Witch odstartovala posvátnou hrůzu z lesů - tremens et fascinans - pak Trierův Antichrist ji završil. Po druhém shlédnutí trvám na čtyřech hvězdičkách, po třetím možná přibude ještě pátá. ()

bachacek

Ale tak, pokud nekoukáte jen na sobotní filmy na Nově, tak Antikrist zas tak vizuálně šokující není. Prvoplánový, to už jo. Často i teatrální, včetně lehce popuzující dedikace Tarkovskimu, a čas od času nepříjemně předpokládatelný, viz Prolog. Myšlenku, nebo spíš jakousi cestu do hlubin ženské duše to všechno sice ohrožuje, ale svůj otisk na vás film zanechá. Trier se totiž v lecčems trefil: A Gainsbourg to podala na výbornou. Neoznačila bych film přímo za antifeministický, naopak: Trier se v ženě snaží až úzkostlivě vyznat a odskáče to chudák chlap, v porovnání s hlavní hrdinkou působící jak bezcharakterní děcko. ()

Jantrneny

Naturalistická zběsilost, na kterou je chvílemi potřeba mít pancéřový žaludek. Není to klasický ďábelský horror, kde hlavnímu protagonistovi (v tomto případě protagonistce) rotuje hlava kolem dokola. Ďábel si se svými obětmi zahrává jiným způsobem. Daleko podlejším a více zneklidňujícím. Díky tomu, že Trier se nesnaží nic cenzurovat a rozjíždí zmíněný naturalismus na plné obrátky, má prostor k budování poměrně skličující atmosféry. Ta je ale ukotvená pod povrchem a musíte se nechat filmem strhnout a nechat táhnout, abyste ji objevili. V jiném případě hrozí nuda a stereotyp a budete se říkat "proč to všichni chválí? vždyť je to jen napínavý porno...který není vlastně ani tak napínavý". Pokud si ale dáte říct a věnujete Antikristovi svou plnou pozornost, budete unešení z výborné kamery, hereckých výkonů, originality výpravy a vaše představa o přírodě už nikdy nebude tak panenská... ()

DJ Kritik

Už na začiatku Händelovo-Lascia ch'io pianga navodí mystickú atmosféru a pomaly vás začne unášať dejom. Pohltí vás obrazom, obscénnosťami, sexom, pachom krvi, a drastickosťou. A i tak na záver poviete, tak teda na tento film budem dlho spomínať. I keď sa tu objaví mužský orgán najrýchlejšie ako to len ide nepôsobí film pornograficky. Mysterióznosť tu srší z celého diela. Ale musím priznať, že film je veľmi provokatívny. Vtiahnutie do deja: **** Erotika: *** Obscénnosť: **** Drastickosť: **** Akcia: *** Mysterióznosť: **** ()

HChinaski

Lars je naprostej šílenec a v Antikristovi to je ze všech jeho filmů nejpatrnější. Sadismus, strach a noční můry povyšuje na umění. Úvodní scéna mě naprosto dostala. Jen víc takových tvůrců. Absolutní nekonvenčnost Trierova díla mě odzbrojuje při každém shlédnutí. Tradičně skvělý Dafoe a úžasná Charlotte Gainsbourg. PS: Poslechněte si hudbu, kterou Charlotte dělá. Je to nejenom skvělá herečka, ale i talentované muzikantka. ()

Guinivieve

První třetina filmu byla úchvatná a já jsem v duchu tleskala a už psala pět hvězdiček, jenže pak se to nějak natáhlo, druhá třetina přešlapovala na místě a ta třetí už byla bohužel jenom úchylná a nechutná, takže jsem vlastně jen čekala co všechno si kdo ještě uřízne, aby to mohlo skončit. Škoda. ()

Sedliak

Mám rád Triera za Kingdom a po Náuke o snoch mám rád aj Gainsbourgovú (Dafoe je veľký šéf, tomu nejde nefandiť). Nemám rád Antikrista. Celý film išiel úplne mimo mňa. Vôbec sa ma to nedotklo a moc nerozumiem tomu poprasku okolo Antikrista. Dávame 5 hviezdičiek, lebo Lars? No, vlastne jeden efekt to na mňa malo ... prestal som na nejaký čas masturbovať. ()

lake-lake

terapeuticky moc zajímavý a profesionální pohled na zhroucenou ženu a muže, kterého tragédie v rodině nijak viditelně nezasáhla. je své ženě oporou v nejtěžších chvílích, neuvědomuje si však, že její pochyby, strachy, smutky, hrůzy a bolesti postupně zachvacují jeho samotného, zatímco žena rozkvétá - a vzápětí se ukáže, že nebyla až tak skvělou matkou ... podobenství Pekla a Ráje, Emocí a Racia, Chtíče a Milosrdné lásky ... některé scény však vyvolávají obavu, zda sám rejža nebude časem potřebovat nějakou terapii. máte-li podezření, že jste pro maminku vlastně až taková vzácnost nebyli, mrkněte se, zda nemáte na fotkách z dětství opačně nazuté boty ()

UnholyEvil

Takhle zoufale ujetý film jsem už dlouho neviděla. Z části to bylo neuvěřitelně nudné, asi dvakrát jsem se lekla, z té rozklepané kamery mi bylo v jednom kuse na zvracení, při scéně, kdy manžel s perforovaným lýtkem a vloženým brusným kotoučem plazmo zdrhá ženě jsem se smála vyčerpáním( asi proto, že je to tak nepravděpodobné a absurdní, až to bolí) a po scéně s ustříženým klitorisem nebo krvavou ejakulací, už prostě nikdy nebudu stejná. Ach jo, že já se na to dívala. Dokážu snad ještě pochopit, že nadmíru extrémně otevřeným lidem se může zdát, že se v tomto "snímku" skrývá jakési poselství, hloubka, či co, ale souhlasit s tím, že zrůdně a zvráceně vyobrazená sexualita a příroda má v sobě něco uměleckého, to už prostě nemůžu. Nezlobte se na mě, ale tohle prostě není rozbor lidské přirozenosti a pátrání v duši jedince, který se ocitl na dně, to je zkrátka kýbl nevkusu a prachsprostá urážka všeho, co má s přírodou něco společného. A může mi někdo vysvětlit, jakou že to poruchou žena trpěla, a co za druh léčby to na ní manžel sakra prováděl?! I tak se mi však moc líbila symbolika tří žebráků a herecké výkony byly obdivuhodné. Pár záběrů bylo taktéž poetických, nicméně i tak bych doporučovala autorovi tohoto díla provádět více dechových cvičení a méně se zabývat honěním Satana tam, kde evidentně žádní není. Jen pevně doufám, že při nátáčení nebyla zraněna žádná zvířátka. Mimochodem, máme doma stejné krejčovské nůžky... už si s nimi neustřihnu ani růžek krabice od mlíka. ()

iz67

Safra safra, co jsem tady proboha psal? Po zhlednuti civilnejsi veci od LvT (Nymfomanka) si budu muset dat Antikrista znovu, abych tady ty svoje bludy napravil. ..... ....... Proč musel nakonec LvT zasadit drama a tragédii dvou lidí do širšího (umělého) kontextu? Asi by to bylo jinak moc obyč. A ty poškozované pohlavní orgány ... . Jak hezké to bylo v Dogville, když to bylo jen o lidech a jejich vztazích. ()

KateW

Působivé a šokující. Když jsem si tento film pouštěla,očekávala jsem, podle názvu a traileru, že se jedná o něco nadpřirozeného. O to jsem sice byla ochuzena, ale zůstala jsem jako bez dechu po konci filmu. Strhující film, který není ničím obyčejný ()

Olafsson

Úvodní scéna = VIZUÁLNÍ ORGASMUS (doslova i v přeneseném slova smyslu). Celkově tak hutný film, že leckteré slabší povahy budou mít problém ho strávit.. Sexuálně explicitní scény... Naturalismus nejhrubšího zrna... Násilí a ubližování... Citlivějším slečnám nedoporučuji... A chlapům, kteří dávají svému penisu jména a povídají si s ním, taky ne... ()

Mikel LetsGo odpad!

Jedna velká režisérova onanie!Samoúčelný, extrémní hnus, který si hraje na psychologické drama. Nechápu takové plítvání talentem, nechápu jak tahle věc mohla dostat tolik procent a hlavně nechápu tu hromada impotentů co si tu hraje na filmové recenzisty a ve snaze dělat důležitý zdobí tenhle brak pěti hvězdičkama. Kam až ta doba zašla, když se musí ve filmu mlátit špalkem mezi nohy a stříhat si genitálie aby to diváky zaujalo!! Ze začátku jsem hodnotil dvěma hvězdama..přece jenom některé prvky jsou povedené a já dokážu snahu a originalitu ocenit,ale z odstupem času musím za celkový dojem dát ODPAD! a je mi upřímně líto těch co si myslí jak jsou odvážní a kulturně vyspělí když se jim to líbí! ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)