Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

amarth

Silné kafe, Lars nezklamal. Úvodní prolog je dech beroucí obrazový výlev s podkresem Handelovy árie z opery Rinaldo. Ta je zde zazpívána velmi prostě, tak, jak si Handel svoji hudbu představoval: v jednoduchosti je krása je, tuším, i Trierovo heslo. Snímek nabírá obrátek v rozboru psychického rozpoložení hlavní aktérky, avšak zde přichází zlom a dílo se ubírá psychydelickým směrem a přetváří vyobrazení ženy v symbol ďáblův. Dokonalá metafora a já smekám.... ()

matthew.17

Tento film neviem nazvať inak, ako vŕtačkou do duše. Tento film útočí na to, že divák je človek, že pociťuje lásku, útočí na to, že má pri sebe Boha a skrze perfektné herecké výkony a naozaj nekresťanský vizuál spraví v každom obrvoskú emočnú dieru. ()

Akana

Takhle zdeptat, zadupat do země umí jedině Lars von Trier. Už ho trochu znám a i pověst o výjimečné brutalitě Antikrista ke mě dolehla, přesto mě film vyplivnul absolutně vyždímaného, ale - a to je důležité - ne bez katarze. Všechny ty nechutnosti, ať už fyzické nebo psychické se sice dotýkají hranic kdy už se to nedá vydržet, ale nejsou samoúčelné. von Trier velmi precizně sleduje, rozvíjí a završuje myšlenku rýpající se v samotné podstatě naší existence. V tom zápase Divokost versus Civilizovanost nevyhnutelně vítězí morálně netečná, všeobjímající příroda, smrt a život, dobro a zlo v jednom lhostejném chumlu. A tohle si připustit není pro naší zbytnělou člověčí ješitnost určitě nic příjemného. Von Trier tady zcela opustil všechna pravidla Dogmatu, která spoluvytvářel a Antikrist je zatím jeho vizuálně nejvytříbenější film, v němž skoro každý záběr je malířským plátnem. Herci si zaslouží ten nejhlubší obdiv a napadá mě, jestli by nebylo od věci zřídit speciální kliniku pro von Trierovy spolupracovníky, protože účinkování v jeho filmech jim musí přinášet doživotní traumata. Asi by šlo stejnou myšlenku ztvárnit šetrnějším způsobem, ale nebylo by to určitě zdaleka tak působivé a zdrcující. Netuším, jestli ještě někdy najdu odvahu se na to podívat a zdráhám se ten film dokonce někomu doporučovat. Ale nad stoprocentním hodnocením neváhám ani vteřinu. ()

BOURQUE

L. von Tier týmto filmom len dokazuje, že patrí medzi najkontroverznejších režisérov v súčastnosti. Film, ktorý bez sporu skrýva v sebe úctu pred pánom Lynchom, je však výnimočný len v určitých momentoch. Každopádne dvojica Willem Dafoe a Charlotte Gainsbourg podali bezchybný výkon. ()

GOREGASM

Intenzivní zážitek, který místy nemá daleko k fyzické hmatatelnosti, a který mnohokrát definuje křivky estetické dokonalosti. Lars von Trier nikdy nebude pro masového diváka a jeho Antichrist mi v tomto dává více než za pravdu. Mysteriózně psychologický, nebo psychologicky mysteriózní... vlastně na tom nesejde, protože režisérova vize se vám tak, či onak zařízne do všech smyslů. A protože je Lars velmi audiovizuálním artistou, pro kterého není žádné tabu dostatečně tabu, pochopím, když to některý divák kupříkladu po krvavé ejakulaci vypne. Po několika dnech si ale stejně všichni uvědomíme, že nám v hlavě leží právě von Trierův Antichrist a nechce se mu ven. Provokativnost snímku je absolutně účelná a prohlubuje jeho působivost do maximálně hutného diváckého prožitku. 100% ()

KNTRFKT

Od Triera jsem viděl Nymfomanku, díky který se pravděpodobně nebudu už nikdy moct podívat na porno v kategorii "double penetration", Melancholii, u který bych asi dokázal rozebírat, co se autor vlastně snažil říct, nebo co si člověk měl myslet a nakonec možná uznat (po dobrym vysvětlení člověkěm, kterej rozumí trierovský dvojznačnosti), že to nebylo, až na ten debilní konec, špatný. No a pak jsem teda viděl tuhle pyčovinu. Po zhlídnutí musim konstatovat, že Trier je, dnes už možná vyléčenej psychopat. Protože Antikrist je bezesporu dílem psychopata. O pěti hvězdičkách se nedá ani polemizovat, to spíš o uplně opačnym pólu tohohle čsfd hodnocení. Nakonec jsem tomu ale dvě nadělil a to se teď pokusim vysvětlit. Úvodní scéna musí kategoricky zaujmout, jednak proto, že je to na ní stojí, ale hned v ní si už Triér začíná s divákem hrát. Nechybí tomu smysl pro detail a vlastně hned od začátku se vymezuje vůči všem mezím a tak trochu naznačuje, že žádný meze nemá. Což je, mimochodem, věta jak lusk. K věci. Film nemá mít žádnej význam, není v něm schovaná žádná komplexnost lidskýho vztahu, nejsou v něm ukrytý žádný obrazový ani verbální metafory, nejde o příběh ženy a muže v pravym slova smyslu, dokonce nejde ani o to dítě na začátku, nejde o konflikt zla a dobra, lásky a sexu (ve vztahu porno x erotika), nejde totiž vůbec o nic. Celej Antikrist je totiž soubor obrazů, který běžej souvisle za sebou tak, že je oko prstě není schopný registrovat jako obrazy a vnímá je jako film-souvislej celek. No a tenhle celek je totálně přervanej násilím, sexem a odporností v tý nejčistší podobě a už je na každym, jak to celý přijme. Jenže to, co se na první pohled zdá jako kokotina přecpaná násilím, je vlastně režisérův osobní experiment a pokusnej vzorek tak nabejvá obrovskejch rozměrů, protože cíl je každej, kdo si to pustí. Cílem totiž je zjistit, jak lidi reagujou na podobný nechuťárny. Z celýho filmu sálá touha magora vidět, jak se bude divák tvářit, když mu předloží scénu masturbace v lese, nebo když si ta slizská vagína hraje na Mechanika a spraví svýmu manželovi nohu. Typicky melancholicky pojatý absurdity zabalený jako hovno do lesklýho papíru, nejsou výjimkou: srna v lese, liška v kapradí (střet dvou světů, pokus o nastoupení sugesce u diváka..) Ono v tom opravdu jde hledat hlubší smysl, jenže já jsem přesvědčenej, že žádnej není a že cílem bylo představit nejbizarnější scény plný podnětů,kterejma je tahle doba tak strašně nasáklá-totiž násilí a sexem. POZOR SPOILER: Přijde takhle žena do ložnice a říká svému manželovi: "Miláčku, potřebuju, abys mě podpořil, už dlouho si chci ustřihnout klitoris, ale jsem hrozná sračka a neumim si ho ustřihnout sama..." Konec příběhu. ()

Rathalos

Toto co bolo,pytam sa sam seba,necakal som to,kedze tu hraju znami herci,beznych divakov to nenadchne a budu to odsudzovat,ale nie je to taky extrem,ako tu poniektori pisu,len su tam urcite veci,ktore sa jednoducho vela ludom nebude pacit,je to tazky,depresivny,zvrateny,sialeny,silny,znepokojujuci a netradicny film,herecke vykony su super,hlavne Charlotte Gainsbourg to zahrala genialne a urcite to neodporucam pozerat v case,ked mate zle dni,lebo vam bude este horsie,takze za pat...:-) ()

domirovec

Antikrist je pro mě nejen první dílo pana von Triera, které jsem kdy v životě shlédl, ale také pro mě jeden z nejzvláštnějších snímků, které jsem kdy v životě viděl. Jde opravdu vidět, že hlavně v dnešní době (a že ten film už je nějakej ten pátek starý) se dá udělat nějaké to ''umělecké dílo'' naprosto ze všeho. Což je asi také ten důvod, proč to Larsovi vždy s těmi jeho ''bizarními'' filmovými kousky projde bez větších obtíží. Sám sobě se totiž divím, že jsem ten film dokoukal a že dám vyšší hodnocení. On je to totiž neskutečně zvláštní kousek, který ROZHODNĚ nesedne každýmu. Ovšem furt bych chtěl film pochválit za to, že dokázal vybudovat sice divný, ale zároveň hrozně zvláštním způsobem zajímavý děj ohledně věcí, které se jednoduše sledují těžko. 4/5 ()

aleshat

Trier je mistr filmové režie a Antichrist pro mě událostí roku. Jen nevím, zda-li lze takové myšlenkové vypětí, o kterém Antichrist vzhledem ke svému autorovi svědčí, přežít ve zdraví. ()

wata

Nepoznám predchádzajúce diela LvT, a preto som film začínala sledovať bez nejakých očakávaní či predsudkov. Prológ mi naozaj vyrazil dych. Úžasná štúdia chvíle, ktorá môže zmeniť život a hoci trvá krátko, trvá tak neuveriteľne dlho. Naozaj bravúrne zachytená subjektívna štruktúra momentu. Škoda, že Trier zmenil kameru. To, čo nasledovalo, bolo pre mňa tak trochu sklamaním. Neviem prečo, ale digitálna kamera mi vo filmoch vadí. Mám vtedy pocit, akoby sa strácalo niečo z toho, čo má byť povedané. Iste, film má mnoho stránok okrem tej obrazovej, a u tohto filmu toho teda bolo, áááááále už tomu niečo chýba. Muža a ženu postavil Trier do až príliš absurdného kontrastu racionality=muž a emocionality/iracionality=žena. A tohto zobrazenia sa dokázal držať až do úplného konca. Chlapík, ktorý dokáže po smrti vlastného syna zostať s chladnou hlavou, je akýmsi archetypálnym mýtom racionality, ktorú dokáže premôcť iba vyostrená emocionalita, ktorá prešla žialom, bolesťou aj zúfalstvom. Žena, ktorá dokáže prejaviť najsilnejšie emócie a nenechať sa obalamutiť žiadnym rozumným slovom, je najväčším zlom a zároveň najväčším vykupiteľom, vedie k poznaniu (viď epilóg). Ten film môže isto mať milión iných interpretácii, ale tu ja končím. Alebo začínam? Ak bolo cieľom tohto filmu vyvolať rozporuplné emócie, tak sa mu to u mňa podarilo. Len neviem, či to je to, čo ma na filmoch priťahuje. ()

Al44...

Psychologický film, který pojednává o postupném rozkladu osobnosti ženy, které něšťastnou náhodou zemře dítě. Vše je podáno dosti syrovou formou a navíc mnohdy pouze v náznacích - divák si po každé druhé scéně musí pokládat otázku "co tím chtěl autor vlastně říci". Film obsahuje pár velmi drsných (až nechutných) scén, které jsou však plánovitým vyustěním toho co se děje na obrazovce. Atmosféra snímku je velmi dobrá, mě však vadila docela velká rozvleklost a nejednoznačnost celého počinu. ()

posh.exe

Masturbace. Sex. Zvrácenost. Nemáme dost. Dekadence. Nespavost. Postrádala jsem v tom souvislejší děj, ale jednotlivé abstraktní obrazy maximálně zaútočily na všechny smyslové i mimosmyslové vjemy. Větší PsychoBlairWitch, než bychom čekali. ()

Shona

Nestává se příliš často a vlastně se to ještě nestalo, že bych nějaký film nebyl schopen kompletně ohodnotit. Zatím jsem byl vždy schopen nějak vyjádřit své pocity a udělit příslušný počet hvězd. U Antikrista se pokusím alespoň o tu první část. Prolog a epilog je věc naprosto dokonalá a k hereckému výběru rovněž nemám výhrady. Ten úsek mezi tím je to známé: "co tím chtěl básník říct?" Vím ale 100%, že Lars von Trier je dobrý režisér a přesně takhle to chtěl natočit. Chyba je spíše v mé nechápavosti a nevědomosti. Rozmezí je jasně dané 1-5*, jenže kterou zvolit? ()

MJ

Tenhle film ne že není pro slabé nátury, jako spíš není skoro pro nikoho, kdo není kapánek úchylnější. Herecké výkony bezpochyby skvělé stejně jako kamera, ale ten příběh? Nejde o to, že bych ho nepochopil, ale tenhle film se mi prostě nelíbil. Hlavně proto že nebyl ani tak umělecky zvláštní, jako prostě divnej. ()

Utero

S filmy režizéra jsem se předtím setkal snad jen u Dogvillu. Proto pro mě shlédnutí Antikrista bylo šokující, často nestravitelné, strašidelné i nepochopené. Jeden z nejkontroverznějších filmů, co jsem zatím viděl. ()

ontik

Film obsahuje několik brutálních scén,při kterých i otrlí jedinec(za něhož se považuji)schovává tvář do dlaní.Po shlednutí tohoto Erotického/Psycho/Horroru nemohu vzít nůžky do ruky aniž by se mi netřásla ruka.Film překračuje všechny hranice,které by měl film obsahovat,především v morbidních a erotických scénách.Mé hodnocení je 80% ale nedoporučuji se dívat! ()

desolator6

Film ktorý sa mi páčil, ale už si ho nikdy nebudem chcieť pozrieť. Úvodná scéna ma vážne zaujala asi najviac (asi ako každého) a celý film bola prvotriedna ukážka ako zobraziť na plátne pocity a sny človeka. Na druhej strane film sa snaží byť viac metaforickým ako v skutočnosti je, napriek tomu že to vôbec nebolo nutné. Prekvapilo ma že dej ktorý bol viac-menej nulový mi vôbec nechýbal. Ale pokiaľ máte slabší žalúdok tak vám radím „nepozerajte to“! ()

kiimi

Osobně bych tento film ohodnotil čtrnácti křížky, než nějakými hvězdičkami. Chybí tu stupnice do dalšího prostoru. Zatím nemám tušení, jak se s tímto snímkem vypořádat. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)