Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

jamalka

Trier je jedním z nejzajímavějších a nejoriginálnějších současných evropských režisérů. Taky jeden z mých nejoblíbenějších. Moc nechápu nafouknutou novinářskou bublinu o tom, jak brutální a nechutné scény ve filmu jsou. Paní Zaoralová dokonce říkala, že Ostrov od Kim Ki-Duka je vedle Antichrista čajíček. Nevím, ale tak se mi zdá, že paní Zaoralová asi jeden z těchto filmů neviděla. Spoustu lidí se na Antichrista bojí jít, protože slyšeli, jak moc to je brutální. Čekal jsem masakr a nechutné a neopodstatněné scény. Nepřišlo ani jedno. Trier je sice asi trochu blázen, ale taky trochu génius. Film Vás dostane do kolen hned úvodní scénou (která je víc než dokonalá) a Vy pak celý film sledujete vývoj psychického rozpoložení ženy, která se po smrti syna postupně hroutí. Výkon Charlotte Gainsbourg zaslouží obrovský potlesk. Z letošního MFF KV si odnáším z Antichrista nejsilnější dojmy. I v tomto filmu jako ve všech ostatních od Triera je schováno mnoho otázek, které Vám budou vrtat hlavou a na které nedává jednoznačné odpovědi. Ostatně samotný konec zůstává tou největší hádankou (alespoň pro mě), která nabízí hned několik vysvětlení- a v tomhle je Trierova největší síla- v tom, že Vás nutí přemýšlet. ()

iantomasik

Trierovi se podařilo ve mne tímto kouskem vyvolat nefalšované fyzické příznaky úzkosti a na mluvící lišce nebylo vůbec nic vtipného, vlastně pochybuji, že by mi kdy po skončení projekce bylo hůře, jako horor to tedy obstálo. Vizuálně měl Trier také co říci, byť ani déšť žaludů, ani podprahové snímky v záběrech na les a nadto zpomalená sekvence nejsou něčím zvlášť objevným, zafungovaly. Pro film je příznačná atmosféra tušeného zla, která velmi dobře vzbuzuje tíseň a jak už to bývá samotné proklamované drastické scény jsou tím nejméně působivým. Téma je pro mě sporné - patrně zlo v ploditeli. Film má vyzněním blíže ke kusům jako Osvícení, čím dřív na to divák přistoupí, tím lépe pro něj, nelze jej však nikomu doporučit, neboť je jeho autor nemocný a jeho genialita spočívá v tom, že tuto chorobu dokáže šířit. ()

Lenulinka

Já bych řekla, že tento film musí divák buď milovat, nebo nenávidět. Já ale z něj byla a jsem tak zmatená a šokovaná, že nejsem schopna podat racionální hodnocení. Dám tedy 3* a dejte mi pokoj. Ani málo, ani moc. Protože opravdu nevím, jak si tohle dílo vyložit. Až se z toho vzpamatuju, tak to třeba ještě poupravím. Ale teď... nenacházím slov. ()

Josefin

No to je prostě on excentrista Lars vonTrier. Začátek freudovy psychoanalýzy mě zaujal o další části to říci nemůžu. Pak samozřejmě přitvrdil a dostalo to spád. Dostáváme se k otázce kontraverze, samozřejmě je tu přítomna, jenže zde v celé pasáži a bez obalu. Ostatně je i v mnoha jiných filmech. Prvoplánově chce šokovat a to se mu i daří.To, že člověk o něco přišel a je na dně, většinou řešíme radikálně, ale né takovou sadomasochistickou palbou. William Defoe a Charlotte Gainsburbourg opravdu hráli na maximum a skvěle. Určitě mě to nijak nepohoršovalo, ale Trier není má krevní skupina, tak ho záměrně nevyhledávám! ()

VooDoom

Opravdu zvláštní pocit mám z tohoto snímku.Už podle tří vojáčků, kteří leželi na stole, mi napovídalo, že to bude mít opravdu hluboký podtext.Boužel, celkový dojem z filmu je moc chaotický, chladný, nezanechávající ve mně žádnou dobrou, ani špatnou myšlenku.Nicméně, když nad tím popřemýším, tak krásná druhá polovina dává tomuto filmu pravý pekelný šmrnc :-) a to nepíšu o úplném závěru.....Sečteno a podtrženo 4 hvězdičky.Líbili se mi oba dva herci, ale i kamera.Některé záběry mi připomínaly, lesy z Šumavy, nebo jiných českých hor, ale to jen tak by the way... :) ()

zolo23

Páni...tak toto bol filmový zážitok aký som už dlho nemal. Lars von Trier natočil umelecké dielo, ktoré vo mne zanechalo (zanechá) veľmi silnú stopu. Skvelá réžia ,vizuálna stránka,kamera, hudba proste všetko do seba zapadlo ako lego. Pri niektorých záberoch som musel naozaj odvrátiť zrak (krvácajúci penis, nožničky...---...,srnka,líška,vrana). Naozaj to nieje film pre slabé žalúdky. ()

U.Tarare

Začlo to geniálním prologem, ale to byla jedna z mála věcí, která mě na filmu uchvátila. Ruční kamera mě solidně srala, byla tak nehorázně rozklepaná, až mě to společně s podivným střihem iritovalo. A jebačky těch dvou vyšinutejch mamlasů? No, ty si Trier mohl vodpustit, stejně jak ty žaludy (teď už myslím žaludy jako žaludy, žádný jebátorský inštrumenty). Chatka s plechovou střechou, na kterou za minutu spadnou snad tisíce žaludů..., takováhle zhovadilost se jen tak nevidí. Podobně dementních momentů tam pro mě bylo víc, ale i tak měl film něco do sebe. ()

ImNotThere

Po Dogville moje druhá zkušenost s Larsem. Když jsem se prvně rozhodla, že uvidím tento film, tak jsem ani zdaleka nevěděla do čeho jdu, a to i přes to, že jsem obsah nastudovala téměř nazpaměť. Musím říct, že četba sebevíc podrobných recenzí byla v tomto případě zbytečná a postrádala jakýkoliv smysl. Tohle se musí vidět, aby člověk pochopil, co znamená šokovat. Trier nám naservíroval mozaiku nejsyrovějších myšlenkových pochodů zaměřujících se na podstatu lidského bytí. Všechno konání se orientuje do konfrontace mezi racionalitou, iracionalitou a anarchií. Příběh působí tak otevřeně, jako žádný jiný film, který jsem za poslední dobu viděla. Dýchá neskutečně temnou atmosférou, způsobuje ohromné emocionální pnutí mezi jednotlivými scénami. Člověka nechává celou dobu pod tlakem a nutí ho přemýšlet, v čem že je vlastně ta chyba.V závěru zůstává jako opařený a jen těžko lapá po dechu. Pro mě osobně byla nejsilnějším zážitkem imaginární procházka hlavní hrdinky skrz les, díky které nebylo o klaustrofobické stavy nouze. Pokud chcete vidět skandál bez cenzury, směle do toho. Chaos reigns. ()

Almásy

film je nesmierne podmanivý svojou ohromujúco pochmúrnou atmosférou, ktorá práve v tejto komornej štúdii ,,zla v nás,, vyniká zo všetkých von trierových filmov najviac. film je ukážka von trierovej scénaristickej geniality a zároveň jeho obrovskej veľkosti ako ,,leadera,, hercov. to kam vo svojich schopnostiach zašla charlotte gainsbourg je pre mňa obdivuhodné a toto je pre mňa najlepší výkon roku 2009. film ku ktorému si musíte nájsť cestu. ()

giovanni3

Velice zvláštní film (asi tak zvláštní jako jeho autor) chvílemi mne držel přilepeného u obrazovky a chvílemi nudil... chvílemi mne fascinoval obrazy (kombinace úmrtí dítěte ve chvíli, kdy se rodiče milují, nebo pomalu všechny scény z okolí ,,chalupy,,) jindy se mi obrazy až hnusily (hlavně ta liška v lese to byla síla..) a korunu tomu nasadil úder dřevem ,,do koulí,, a to co následovalo poté... fuj to byla scéna. No celkově bych film rozdělil na dvě půlky 1. (do úderu) krásná pohodová fascinující 2. (po úderu) spíše než fascinují bych řekl zvrácená a o to víc nedomyšlená a méně fascinující... dávám 4z5 za 1. část bych dal s přehledem 5 za 2. bych byl mezi 3 a 4.. = 4z5 ()

jefff

Naprosto originální, netypický film, který je uměleckým dílem, i přes svou možná snad příliš brutální náplní. Od začátku do konce je Antikrist totální psycho, ze kterého je špatně i fyzicky. Celý tento odporný klenot je skvěle promyšlený, což je neprostý unikát, neboť filmy krásné na pohled bývají prázdné a tupé. Antichrist také není geniální ve své myšlence, ale není tomu až tak vzdálený. Na druhou stranu, poprvé v životě jsem od scény odvrátil zrak. Všechno vidět vážně nemusím, to možná Trier trochu přepískl. ()

venca163

Podle začátku jsem myslel, že se bude jednat o nějaké psychodrama, kde budeme sledovat, jak se pár vyrovnává s tragédií ztráty dítěte a s vlastní vinou. Úvodní scéna byla excelentní. Zhruba do půlky to tak vypadalo, film byl nepříjemně znepokojivý, ale zároveň jsem od něj nemohl odtrhnout oči. Tušil jsem nějakou zradu, chování ženy mi bylo od počátku značně ne po chuti. Zrada přišla v podobě kvalitní scény (na jejíž docenění zřejmě nejsem na dostatečné intelektuální výši), kdy žena přerazila mužovo penis nějakým špalkem, muž upadl do bezvědomí a žena ho následně rukou uspokojila. Přirozenou korunovací této scény bylo, že žena provrtala mužovi lýtko a zašroubovala mu do vzniklé díry jakýsi brusný kotouč. Do konce filmu už se režisérovi podařilo vměstnat jen pár nezajímavých nebo úchylných nápadů. Za zmínku stojí ještě parádní scéna, kdy si žena ušmykne poštěváček nůžkama. Její postava byla naprosto šílená a nerozumím tvrzením o všelijaké symbolice jejího chování. Podle mě šlo hlavně o prvoplánovou snahu šokovat. (55%) ()

TonySad odpad!

Pro mě naprosto nezáživný a nudný film na který jsem se díval po půl hodině jen letmo. Nevím za co si získal tolik procent. Jediné co se mi líbilo byl soundtrack. ()

Krasus

Odporné, znechujícící, násilně účelové. Slabý čajíček od mistra, jenž jakoby pozapoměl, že forma má být pouhým doplňkem obsahu, ne naopak. ()

Casablanca

Vizuální provedení na začátku - klasa! Ale asi bych tomu nedávala označení horor... Lars má neuvěřitelné nápady, což jeho tvorba krásně dokazuje. Jeho filmy (a seriály) probouzejí emoce, diskuze a s tímto filmem tomu není jinak. Na mě příliš surové. Pornoherci odvedli kus práce... ()

TroiMae

Kamera nádherná. Zbytek nemám zapotřebí. Mám dost problém přistoupit na hru, že manžel vezme svou manželku do opuštěných lesů, aby ji psychoterapeuticky léčil. Je to stejně tak pravděpodobné, jako by si sám chtěl operovat zánět apendixu. Tedy ne nemožné, ale u Promethea všichni vřískali a zde se rozplývají nadšením. Principiálně je to stejné. Takže zatímco ona byla duševně nemocná, jeho vraždění jako sebeobranu brát nelze. ()

Bernhardiner

Římská vlčice souloží s indickým brejlovcem na vrcholu pyramidy. Po dvou dnech milování se brejlovec se cítí vyčerpaný a odmítá pokračovat dál. Vlčice z toho má deprese a obviňuje sama sebe z nymfomanie. Skarab, který sleduje jejich počínání, vzpomíná na to, jaké to bylo poprvé. Vlčice situaci nezvládá a raději skončí svůj život skokem z pyramidy. Na počest římské vlčice se u pyramidy koná smuteční slavnost. Na ní se schází nejrůznější bytosti jako například valkýry, sfinga, Napoleon Bonaparte a Justin Bieber. Píšu bláboly? Ano, to, co jsem napsal, je zhruba stejně logické jako von Trierův příběh. Nechápu, proč do toho ti herci šli, vždyť jim samým to přece muselo připadat divné. Hlavní hrdinka se chová podivněji než nejhorší chovanci z blázince. Ta ženská byla divná ještě před smrtí syna. Tenhle film nezachraňují ani pěkné záběry na genitálie (bez nich by to nebylo ono, že?), solidní herci a pěkná hudba. Mám podezření, že tohle von Trier natočil jako masturbační video. Pokud je tomu tak, měl by se tvůrce svěřit na delší dobu psychiatrům. Tady totiž ani acylpirin nezabere. 35% ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)