V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

dopitak

Kdyby Ve stínu bylo aspoň tak surový jako Pouta, uznal bych, že to je pecka. Konec není špatnej. Takováhle atmosféra zatím provázela jen filmy z druhý světový, poprvé se podařilo aplikovat něco i do neméně šťastné, ale přeci jen snadnější doby. ()

Chrustyn

Vizuálně překvapivě sofistikovaný český snímek, který se sice snaží zaujmout i propracovaným thrillerovým příběhem, ale ve skutečnosti je pouze zbytečně utahanou kriminálkou se spoustou postav a silným tématem. Trojan, jako vždy velice dobrý, režie slušná, zpracování výborné. ()

Crocuta

Skvělá atmosféra, cit pro dobový detail, výborná kamera i herci. O to větší škoda je naivního pojetí kriminalistické práce, "záhadného" vraha, kterého jistě předem dávno odhalila nemalá část diváků a zejména toho ultrapolopatického zobrazování StB jako zlého (a zároveň pitomého - proč by musela celou provokaci inscenovat tak zhovadile složitě?) draka z pohádky - všeho moc škodí a neustálé omílání téhož ubírá na účinnosti výpovědi. No nic - ten rok 1953 stál asi vážně za prd. Jak vždycky říká jeden kolega našim spolupracovníkům výše zmíněného ročníku: "Měna byla, neurodilo se, Stalin chcíp, Gottwald chcíp a vy, blbci, jste se narodili!" :-)). ()

korbitch22

David Ondříček to dokázal a natočil nejlepší a nejsilnější film od dob Musíme si Pomáhat.Přiznám se, že v začátcích sem Ondříčkovi příliš nevěřil, přeci jen to byl režisér "prdlých" komedií ( ale nejlepších českých filmů nové vlny ) a přeci jen ta látka je dost těžká.Omlouvám se, klaním se a smekám.Prakticky vše ve filmu je zvládnutý na 100%, především výprava a lokace.Samozřejmě famózní herecké výkony, Trojan je prostě legenda a zalouží si být doslova oslavován.Líbil se mi i Ondříčkuv přístup k výběru herců, byla na něm znát jeho komediální historie a obsazením některých postav příběh odlehčil, ne schodil ale odlehčil.Jako příklad samozřejmě uvedu Babčákovou, Žáčka nebo Pokornou.Jejich postavy jednou za čas tu tíhu všeho trošku odlehčili a dovolili divákovi na chvilku procedit úsměv, i tak u vážného tématu.Rovněž byly užásné rozhovory mezi postavou Hakla a jeho synkem.Jediný co musim vytknout je trošku střídmější střední část filmu, kdy mohl Ondřiček malinko zvýšit tempo, přeci jen nabušený začátek, kdy sledujete prakticky jenom Hakla a jeho vyšetřování s tou buldočí zarputilostí bylo famózní a já měl po letech konečně pocit, že sleduju český film, který je absolutně světový a jeho nenominování na Oscara je smutné.Taky jsem nemohl za žádnou cenu najít sympatie k postavě Zenkeho, to bylo prostě skoro nereálné, ale jeho zapojení do příběhu bylo nakonec Ondříčkem zpracováno vlastně dokonale.Konec, jakkoliv byl očekáváný byl strhující a při scéně konfrontace Hakl/Pánek šel doslova mráz po zádech a z Taclíka mi bylo na blití.....učel splnil opět dokonale.Ukápla mi slza a dojetím, i přes malé, leč naprosto malicherné výhrady ukazuji zdvyžený palec, konstatuji, že všechny Lvy byly uděleny po letech po právu a já si z kina odnesl druhý nejsilnější zážitek v tomto roce, hned po Nespoutaném Djangovi.Jestli bude mít český film víc takových Davidů Ondříčků, má snad ještě naději.99,999999999%.Viděno v Městském kině Chrudim. ()

classic

Ďalší pozoruhodný český film, druhý po sebe, som rád za každú kvalitnú súčasnú českú kinematografiu, aby som zase nemusel loviť v ďalekých vodách... Skôr si pozriem niečo od našich susedov, ako od domácich, kde ma maximálne zaujala Eva Nová, a to je na dlhé obdobie všetko, na čo mám chuť sa pozrieť. Vidím, že pán Ivan Trojan, je excelentný UMELEC s množstvom filmových ocenení, preto mám v hľadáčiku niekoľko ďalších projektov, kde vystupuje Trojan, lebo je to mimoriadny HEREC. Zahral si v kriminálnom dobovom filme z nebezpečných 50. rokoch o „obyčajne” vykradnutom klenotníctve, v ktorom stelesnil úlohu policajného kapitána, ktorý si začne s mocnejšími, ako je on sám, a následné udalosti, kompletne zmenia jeho doterajší život, bezpečie rodiny, manželky a syna, sa stáva pre neho dosť ohrozeným. Hm.. a čo trebárs, jeho vlastné ohrozenie života, strašne bude visieť na vlásku, až... Vinníci sa našli zo židovskej obce, obvinia niekoľkých, ktorí sa na súde ku všetkému priznajú, pričom v skutočnosti, sú nevinní, stávajú sa obetnými baránkami za úmyslom vplyvnejších, ktorí si robia, čo chcú. K vyšetrovaniu prichádza na „pomoc” major z NDR, ktorý o všetkom tomto vie, lebo je vydieraný... Zahral si ho všestranný nemecký herec, Sebastian Koch, a je to veľké PLUS, keď sa objaví na plátne, tak pomaly zatieni i Ivana Trojana, ktorý sa s ním pobije !!! Samozrejme, ale podľa scenára, však rozumieš ? Slováci v českých filmoch musia - MLUVIŤ, kde ich čeština, je dosť čisto - rýdza. Pekná, Soňa Norisová. RETRO snímky majú väčšinou výbornú vizuálnu stránku, kde to môžem potvrdiť i tu, za čo som opäť, rád ! Je to pomerne veľmi podarený a napínavý FILM, aký som ZNOVU videl, to znamená, že úroveň medzi Čechmi a Slovákmi, v štýle nakrúcania, je na trochu inej úrovni. My by sme asi len ťažko dnes nakrútili takúto žánrovku ? ! ()

VenDulin85

Pro mě naprosto dokonalý zážitek v kině, do kterého jsem zavítala po dlouhé době a tím pádem jsem nejprve byla znechucená množstvím reklam a pouze jedné ukázky jakéhosi Pí... No tohle všechno šlo stranou hned jak film začal, i kdyby "Ve stínu" zpracovával nějakou slabší stránku, Trojan dokáže téměř zázraky a ostatní mu velice zdatně přihrávali. Jen když jsem se dívala na Marka Taclíka, na chviličku mi blesklo hlavou, že záporáků už si užil docela dost a měl by aspoň na chvilku přeladit. Na některé scény jsem musela přivírat oči, jindy jsem je zase měla na vršku hlavy a na konci se mi trochu zamžily. Hudba to celé jen dokreslila. ()

triatlet

Při sledování filmu jsem si vybavil pár řádků z povídky Oty Pavla, v níž líčí, jak pan Popper četl po únoru 1948 Rudé právo a smutnil nad výčtem odsouzených Židů... Tvůrci filmu Ve stínu antisemitskou kampaň zpracovali do výpravného příběhu, v němž se mi líbia detektivní linka, převažujující skvělé dialogy z rodinného prostředí. Krásný je opakující se motiv s fotbalovým míčem. Naopak až téměř nadpřirozené Haklovy schopnosti a místy nevěrohodný scénář trochu kazí rozmáchlé vyprávění (např. to, jak Hakl odhalil Zenkeho původ, hraničilo s kouzelnictvím...). Ke kladům patří perfektní herecké obsazení (Trojan s Norisovou spolu fungují velice dobře) i líbivá hudba. ()

heyda

Chtělo to ten konec líp vygradovat. Je to škoda, David Ondříček natočil film, který sahal po nejvyšších metách v rámci českých filmů. Nicméně malé nejasnosti v příběhu (ve smyslu co přesně kdo a proč dělal) a nevygradovaný závěr způsobily, že se jedná ´´jen´´ o nejlepší český film roku 2012. Mohl to být jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Každopádně mu musím obrovsky poděkovat, protože mě už nebaví koukat furt na české pseudokomedie a pseudoromantická dramata. Je super, že čas od času vznikne i film, který si dává větší cíle a 4 hvězdičky, které dávám, jsou bez debat zasloužené. ()

Yardak

Ondříčkova detektivka zasazená do roku 1953 táhne hlavně perfektně vybudovanou atmosférou a hereckým výběrem. Kromě famózního Trojana tu ještě skvěle hrají: Koch (co taky čekat od evropské megahvězdy:o)), Norisová a Štěpnička, dobře jim taky sekundují Taclík, Švehlík a Myšička. Výprava, režie a i scénář na velmi slušné úrovni. Po delší době zase český film, který ve světě udělal dobré jméno, díky! U konce filmu jsem skoro nedýchal a závěrečné vyznění snímku se tam hodilo, né že ne! Pro mě určitě nejlepší český film za rok 2012. ()

lillien

Plně chápu nadšení většiny místních pětkujících samců, protože kdyby do pětky scházel malinký kousek, který už nešlo vyšťourat z ód na nad české poměry brilantní výpravu, herecké výkony a skvělý scénář, instinktivně ten kousíček k pěti hvězdám zalepilo sympatizování s vyšetřovatelem Haklem (Trojan). Ten nejen že to brilantně zahrál, ale konečně mohl obyčejnému českému chlapovi bez steroidů, Em šestnáctek a vysolarkovaných bárbín po boku ztělesnit reálného hrdinu, jakým by mnohý z českých samců chtěl ve skutečnosti být. Hakl je zanícený, zarputilý, odvážný, s citlivým smyslem pro právo a spravedlnost, jednající bez zbytečného patosu a afektu. Přitom stále reálný, bez nadpřirozených schopností, tedy i mírně nerudný, mírně se strachující a v plném soustředění na vyšší cíle i mírně zanedbávající svoji ženu, což mnohým nefilmovým samcům nemusí ještě tak dobře projít, anžto i zde to bylo o kozy ( nebýt scény s vlhkým výstřihem Haklovy ženy v prádelně, tak zcela netušené). Přesto mi k pětce něco scházelo. Možná jen neumím řádně docenit dobrou kriminálku, ale zřejmě se i podvědomě bráním nechat na sebe příliš dopadnout tu hnusně černou a temnou dobu padesátých let smrdící postgottwaldovskými zmrdy, lidovými soudy a mohutně se rozvíjející vládou svinských estébáků, z nichž ještě dodnes spokojeně přežívají celé baterie, aniž by je národ český po zásluze veřejně zlynčoval. Je mi z této doby temna českého národa smutno, ale ještě víc z lidí, kteří "rádi" zapomněli, nebo mají dokonce v těch hovnech namočené ruce. Film v kategorii potřebný, ale deprese plodný. ()

jojinecko

Aj keby nič iné nefungovalo (čo našťastie neplatí), tak už len kvôli tej parádnej retro štylizácii sa tento film oplatí vidieť. Naozaj veľmi vkusné a vypiplané do posledného detailu tak, aby bola dobová autenticita čo najväčšia. O to viac teší, že aj samotný príbeh, hoci zjednodušený a vcelku lineárny, má svoje opodstatnenie. Ako celok je Ve Stínu pre mňa veľmi dobrým filmom, ktorému všetkých tých Levov, ako aj komernčný úspech úprimne prajem. ()

sharky

Technická stránka filmu je vynikající, námět zajímavý, scénář je na úrovni slohového cvičení žáka 5. B., psyhologie postav nevěrohodná, herecké výkony značně afektované, jediný, kdo působí přirozeně, je Koch, Trojan nehraje špatně, ale do hlavní role se příliš nehodí. A ne v 50. letech opravdu nebyli u policie žádní hodní kluci, víc než půlka práce detektivů kriminálky se týkala politických zločinů a s lidmi od STB si moc nezadali. Úplně nejhorší je poslední scéna filmu, působí jak z Bláznivé střely, opravdu jsem se musel ve smrtelně vážném momentu smát a to není moc dobrá vyzitka. Ondříček prostě není dobrý dobrý režisér a tohle byla látka, na kterou absolutně nestačil. Prý byl film razantně sestříhán, možná byl původně dobrý a scénaristické nedostatky způsobilo okleštění při střihu, ale bohužel na možná se v reálném světě nehraje. ()

Flego

Sprvu to vyzerá ako bežný kriminálny prípad... vstupom Štátnej bezpečnosti sa dostáva prípad do obludných rozmerov. Vynikajúca dráma mapuje nedávno-dávnu minulosť, keď pravda neznamenala nič a strach bol účinnou zbraňou aj proti vlastným... ()

poz3n

Technicky i atmosfericky slušně zvládnutý film, který se za svou vizuální stránku nemusí vůbec stydět a v porovnání s cizí produkcí rozhodně v tomto ohledu nezaostává. Bohužel ale opět disponuje nešvarem, se kterým se potýká spousta našich novějších filmů. Jako by Ondříček nevěděl o čem přesně točí a co je nosným prvkem filmu. Škoda, protože jinak se na to opravdu pěkně kouká a Trojan je výborný. 7/10 ()

honajz

Poselství je jasné - být živým otcem svému synovi, ale zbabělcem, který drží krok s hajzlíky, nebo statečným mužem, avšak mrtvým otcem? Poselství až tak jasné, že se dítě na konci filmu podívá do kamery na nás, na diváky, zda bychom i my drželi hubu a krok, nebo nasadili kejhák. Což je věčné dilema. Nebýt tohoto prvplánově neustále sugerujícího vztyčeného prstu a nebýt neustále otravné hudby J. P. Muchowa, který tentokrát střelil zcela vedle a ruší celkový dojem, dal bych klidně i pět hvězd. Moc rád bych si někdy zkouknul film bez Muchowovy hudby, měl by zcela jiné dimenze, a to hnití a strach by lépe vynikly. Kachyňa v Uchu hudbu skoro nepoužívá, a jak to ticho někdy vyzní! Možná by stálo za to také více vysvětlit motivace Trojanovy postavy, takhle podaná je spíše rodinný typ, a ne hrdina. Pravda, a to komiksové ladění v některých pasážích tomu také spíše škodilo - vypadalo to jak něco od Rudiše s pokusem o nějakou nebelovštinu. Jinak ale velmi solidně natočený film, kterémmu prospělo, že do něho Trojan přidal pár suchých hlášek, vynikající je výprava i triky, jako kdyby člověk v těch 50. letech byl. Herecké výkony nadstandardní, tedy s výjimkou Taclíka, který sem spadl z Kriminálky Anděl, prostě sem nepatří, ale dětský představitel je přirozený, což v českých filmech nebývá. Sebastian koch ani nemusí hrát, stačí mu se tvářit, a často na sebe strhává větší pozornost než Trojan. Ale clekově podařený snímek, jaký je i potřeba, aby lidé nezapomínali, jaký byl ten skutečně reálný komunismus. ()

Roman.Ticka

Tady jednoznačně předčila forma obsah a v ničem si nezadá s veledíly světové produkce, nejtěsněji s kriminálkami ze severské stáje. Bohužel jsem se dost motala v nepřehledném ději, nechápajíc "bratrství" nenáviděných národů (Němci) těsně čerstvě po válce, když padlo slovo Bonn, zamotala jsem se totál(it)ně. Až ve finále jsem došla k jakémustakémus vysvětlení, něco o kolaboraci se sionisty a starými nevyřízenými účty s nacisty, což ve výsledku dává neznalému rovnici o několika neznámých a něco málo o praktikách tehdejší STB. Nelogických děr by se našlo více, ale opakuju obsah přebila výtečná temná dobově brilantní, efektně nasnímaná, skvěle zahraná Forma. Jen si tak říkám, jak se ti naši okupanti mají, když se jim pořád tak lehce nabízíme a ještě se k tomu perfektně učíme příslušný jazyk. ()

rikitiki

Film, který umí vyprávět a ví, co chce říct, je žánrovkou, nad kterou srdce zaplesá. Tuhnoucí atmosféra 50. let je ztvárněná sychravými záběry matných barev, omšelými exteriéry a šedavým oblečením. Nádherná kompozice záběrů pak snímá třeba pršící bankovky jako zoufalý déšť podvedených. Detektivní story udržuje napětí a nezapomíná ani na detaily, třeba když se něžně a vášnivě přitiskne německý detektiv na krásnou pradlenku, ve scéně nepadne jediné slovo a divák až na konci zjistí, co to pro vyšetřovatele ve skutečnosti znamenalo. ____ Příběh sice nemá reálný základ, ale reálně působí pocit beznaděje, kdy všechnu snahu a poctivost ubíjí nelítostný komunistický moloch, který je tupý, ale zato neváhá využít všechny podpásové zbraně, aby si zajistil výlučné postavení, moc a jediný správný výklad světa. Tenhle pocit je i na vymyšlené zápletce zobrazen autenticky tísnivě a například v porovnání s pohádkovým blábolem Vyprávěj, kde vše bylo fajn, jen se občas muselo mlčet, ukazuje jasně, že politická zvůle buď lidi pokřivila, nebo je zlikvidovala, ale uniknout nemohl nikdo. ____ Uvědomuji si chyby ve scénáři. Například německý přidělenec by s tím, co měl za sebou, vypadal úplně jinak. Ostatně jeho přítomnost ve filmu byla nelogická, příběh by se líp obešel bez něj. Byl přibrán hlavně jako atrakce zahraniční hvězdy Sebastiana Kocha. Hlavní vyšetřovatel Hakl má snad smysly Sherlocka, protože z nepatrných stop vydedukuje celou spletitou past. Komunisté jsou k němu dlouho až příliš benevolentní. _____ Ale za to vystižení atmosféry, upřímně procítěné herecké výkony a jasné pojmenování hrůzy, kterou do značené míry způsobili Češi sami sobě, nemůžu jít pod nižší hodnocení, než je maximum. ()

Deschain

Tak ale môžeme na to hodiť nálepku noir, nie? Klobúkov, dlhých kabátov, dažďa a hlavne cigariet tam bolo dosť. A tiež taký ten húževnatý hrdina, ktorý vyšetruje, aj keď sa to mnohým nepáči. Herci sa mi páčili veľmi - najmä Trojan (posledná scéna s ním je silná), Koch a ten balistický týpek. Podozriví boli všetci a postupne som už neverila nikomu. Ako Hakl. Téma ma zaujala a myslím, že aj trochu obohatila (aspoň viem, že nejaká menová reforma bola). A napadlo ma, ako veľmi si takýto film užívajú fajčiari. Vadí im veľmi, že si nemôžu v kine zapáliť spolu s postavou? Hudba príjemná, trochu ma prekvapila anglicky spievaná skladba v titulkoch. Keby to bolo k súčasnému filmu, tak budiž. Takto mi to k tým 50tym rokom úplne nezapasovala. To už mohlo odznieť radšej 99 Suspekten. Ale zase beriem, že ak sa má film posunúť von, treba angličtinu (hlavne, keď sa teraz posunul do toho boja o Oscara). Síce som bola na slávnostnej premiére za účasti režiséra a niektorých hercov, ale nedozvedela som sa nič extra zaujímavé (len to o tom Oscarovi), čo by stálo za to zverejniť. Aj keď, na recepcii po filme mali naozaj dobré morčacie mäso. (17.9.2012 - Cinema City Eurovea) ()

eraserhead666

Abych pravdu řekl, u Ondříčka, který se dosud pořád věnoval aktuálním soudobým problémům mládeže a třicátníkům, jsem se výletu do historie trochu bál. Ale nakonec mě přesvědčil (a snad možná až tímto filmem), že je opravdu dobrým filmařem. Protože tuto kriminálku s politicko-historickým podtextem z padesátých let, natočil opravdu výborně. Jen ten příběh je od jistého (brzkého) okamžiku hrozně čitelný a předívdatelný, kladem však je, že to vlastně ani nevadí. Dobrí herci v dobrých rolích v dobrém příběhu který je dobře natočený. Jen jednu výraznou výtku bych měl. Postrádal jsem ve filmu Táňu Wilhelmovou, kterou Ondříček obsazoval vždycky. ()

Pítrs85

Ve stínu je ukázkový případ, proč že to vlastně moc nedůvěřuju českým filmům, člověk se těšil na dobovou kriminálku, těšil se na hlavního hrdinu a hlavně se těšil, že si po několika letech zase jednou pochutná na noir bonbonku. A co jsem dostal? Trojana, kterej určitě umí zahrát lépe, Muchowa, kterej určitě umí skládat lépe a Ondříčka, kterej určitě točit lépe neumí, protože on točit neumí vůbec (Samotáři budiž onou výjimkou bla bla bla). Jediné co mě vytrhlo z hodinu a třičtvrtě trvající nudy, byla kvalitně vyvedená atmosféra let padesátých (ty krásný šaliny!) a pohled do výstřihu Soni Norisové :-) ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)