Carrie

(festivalový názov)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

hony23

Od Sissy famózní výkon, kdykoliv jsem ji později viděl v jiné roli, hned jsem si vzpomněl na Carrie. Samotný film má ale hluchá místa a vše zachraňuje až finále. ()

sibskyn

Mladičká dívčina, kterou nemá nikdo rád, podstatě ani její vlastní matka ne , se stává totálním drsným vrahem, aniž by o to stála. Ale ruku na srdce, já bych měl ty stejný myšlenky, kdybych zažil to stejné jako ona. Říkám si, že ve směs si toho skoro všichni tam zasloužily. Přesná ukázka toho, jak by měl vypadat horor. Atmosféra, drsnost, spád, nápad, vraždy. ()

zigy

Teenagerské školní drama s lehce hororovým koncem. Začátek je šokující, stejně jako konec, i když úplně jinak. Film, který vás překvapí, ve všech směrech. Solidní 90tkový dabing (Hanžlíková jako Carrie). Bylo mi jí moc líto. Skvělý výkon hlavní Sissy Spacek, která se nestydí. ()

Baldrick

Zajímavé vidět film znovu po dvaceti letech. Z prvního shlédnutí mi zůstala vzpomínka na plesové finále, ale víc nic. Přitom následuje definitivní vrchol filmu. Póza matky ve dveřích sice působila trochu směšně, ale budiž, odpovídala celkovému pojetí. A samotný závěr mě dostal. Fantastické bruslení na hraně kýče versus formální dokonalosti. Skvěle natočené, ale dokážu to ocenit až nyní. Typické propriety a postupy, zpomalený let napříč a natruc žánrům. Slow motion jako stylotvorný prvek daleko předtím, než to přišlo do módy. ()

Lendak

Carrie ako knihu milujem a je to aj moja najobľúbenejšia kingovka. Preto si dávam veľký pozor čo tu vlastne napíšem. Neviem vlastne ako moje ohodnotenie pojmem. Urobíme to tak. Rozdelím to na dve časti. V tej prvej budem porovnávať knihu a film, a v tej druhej bude môj celkový názor na film. Film je vlastne verný knižnej predlohe, jediné čo tu nie je, sú menej rozpísané postavy a ich vzťahy. A to je vlastne aj najväčším negatívom. V knihe sa postavy za veľmi krátky čas predstavia, a človek si ku nim vie potom nájsť cestu. Tu, teda okrem Carrie, nieje žiadna ďalšia postava predstavená, a človek ich potom vníma len ako komparz a nie ako postavy, ktoré by posúvali dej. Tiež mi vadilo, že film sa veľmi, ale veľmi málo venuje matke Carrie. Keby sa jej film viac venoval, bolo by to skvelé psychologické dráma, s trochou mystery. Zároveň tu je oproti knihe lepšie, viac krvavé a napínavé finále, a nie tak pritiahnuté za vlasy ako v knihe. Scéna, kedy sa Carrie, spolu s celým domom, doslova, prepadáva do pekla, je proste úžasná, alebo som to tak pochopil. No, už stačilo, ideme k môjmu názoru. Film má skvelých hercov (Sissy Spacek), nervydrásajúcu, creepy hudbu, a spolu s kamerou a strihom je to finále v škole také úžasné. Jediné, čo mi vadí je celkom pomalé tempo, a (ako som už hovoril) menej rozpísané postavy. Ale to je u Kingových adaptácií celkom normálne. Film tiež aj ukázal najlepší outfit na stužkovú. Plesové šaty so šiltovkou. VERDIKT: 8,5/10. ()

Jumbo_007

Film jsem viděl hodně dávno moc si ho už nepamatuji. Ale moc dobře si pamatuji že při některých scénách se opravdu špatně sedělo. ()

Olivier

Film, na kterém se Brian de Palma udělal. Přesto jde jen o mírně nadprůměrnou adaptaci Kingovy novely ( čili nic moc). Velice slibný začátek (Carrie ve sprše) postupně vyšuměl v průměrnou sondu do života Amerických studentíků, občas okořeněného nějakou tou telekinezí. Ono by to koneckonců nebylo vůbec špatný (když se Carrie Whiteová chovala normálně, tak se mi film vlastně i docela líbil), ale závěrečná apokalypsa mi připadala tak nějak odfláknutá. Nevyčítám De Palmovi, že neměl prostředky na zničení půlky města (jako v předloze), ale ono to působilo strašně studeně a odtaženě. Carrie Whitová jde jak oživlá mrtvola hořícím sálem - střih na její vyvalený oči - střih na padající kulisy. Chtělo by to prostě víc emocí. Navíc mi ten závěr strašně připomněl Červeného trpaslíka - epizodu Karanténa. Ale to už je můj problém. Zajímavá může být první větší role Johna Travolty. ()

Henk

Možná budu za rouhače, ale když jsem poprvé viděl Carrie, o které se už tehdy mluvilo v superlativech, byl jsem neskutečně zklamán a kdybych film hodnotil tenkrát, nedal bych mu ani dvě hvězdy. Bylo to možná tím, že mi byl prezentován jako horor a jako k takovému jsem k němu přistupoval. Po letech jsem ho viděl znovu a trochu mne přinutil přehodnotit názor. Dobrý příběh, životní výkon Sissy Spacek(tři hvězdy). Ale co dál ? I na psychothriller(nebo co) příliš poklidný průběh gradující až závěrečnou scénou, která mi přišla všechno možné jen ne děsivá a nervydrásající. Tenhle druh filmů mě nějak nebere. ()

Phillippus

Fantastické ozvučenie, bez ktorého by to bolo na 3*. Inak veľmi zaujímavý a napínavý film, oveľa lepší ako nudná knižná predloha s absolútne dementými vstupmi v podobe retrospektívnych výpovedí. Sissi Spacek bola neskutočná. ()

Adoshek

Hororová klasika od hororového klasika Stephena Kinga.... Nevím proč,ale nějak jsem tomu filmu nemohl přijít na chuť. Postava Carrie je ztvárněna výborně, stejně tak její matky a rozhodně bych s jejím životem utlačované, šikanované a ponižované holky v letech střední školy nevyměnil a film je opravdu natočen velmy syrově a mrazivě, ale pořád mi tam zkrátka něco v tom filmu chybí.... že by větší pointa a zápletka? ()

wrzec

Výborné! Jedna z těch velmi povedených adaptací podle knížek Stephena Kinga. Sissy Spacek v tomto filmu nemá chybu a DePalma byl prostě v 70. a 80. letech ve formě. ()

montel

Carrie White (Sissy Spacek) chodí na střední školu, kde také dostane svou první menstruaci. Spolužačky si z ní neustále utahují a kvůli tomu zůstanou všechny týden po škole. Proto se chcou Carrie pomstít a to na blížícím se školním plese. Carrie tam sice nemá v plánu jít, ale na ples ji pozve nejhezčí kluk ze školy. Carrie se rozhodne, že pozvání příjme i přes naléhaní své fanatické matky. Na Carrie ale na plese čeká nemilé překvapení, které jí přichystali spolužačky, které ovšem netuší, že Carrie ovládá telekinezi...Sečteno potrženo, kniha Stephena Kinga totálně zmasakrovala tento přes 30 let starý film Briana De Palmy. Kniha působí oproti filmu opravdu hrůzostrašně, kdežto film je brán spíše jako drama. Navíc mě hrozně nebavily sekvence, kdy matka týrala Carrie, protože nemám rád náboženské fanatiky. Kdybych nečetl román, asi bych na hodnocení přidal. 50% ()

Archvile

Hororová klasika v hlavnej úlohe s výbornou Sissy Spacek. Za zmienku určite stojí aj ešte mladý John Travolta v úlohe vedľajšej. ()

Smartynko

Toto je zatiaľ tá najšialenejšia Kingovka akú som videl. Šialené a dokonalé. Keď som čítal obsah tohto filmu vôbec som netušil do čoho idem. Zostal som hrôzostrašne prekvapený, zalial ma strach, pohltila ma tá nádherná perverznosť tohto príbehu. Kto toto nečítal, alebo nevidel ten nevie kto je Stephen King. Jeden si povie, že toto nemohlo vyjsť z hlavy zdravého človeka, ale pravdou je, že keby Stephen King nebol niekde tesne na hranici absolútnej zvrátenosti a šialenstva jeho príbehy by neovládli celý svet... ()

Johgas

Film jsem brala než jako horror spíše jako film o šikaně. Carrie si to pořešila po svém. Když holt není podpora v rodině, tak musíme sáhnout k jakýmkoliv postředkům. Občas u toho holt někdo umře, no.... Skvěle zahraná fanatická matka, to teda bylo něco. Její neklidné kývaní s obrovskou řeznickou kudlou na konci filmu bylo famózní. Zaujail i John Travolta v roličce rozhodně ne hodného studentíka. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (viac)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu

21.02.2005

Doma ve vitríně se jí leskne jedna pozlacená soška Oscara. Sehrála řadu charakterních rolí, ale v současnosti znovu začíná koketovat s napínavými filmy. Řeč je o Sissy Spacekové, rodačce z Texasu.… (viac)