Carrie

(festivalový názov)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

andrii

... oblékla šaty krvavý.´ Nepochopena. Tak chutná podupané srdce pomsty ve vší hororové počestnosti. Telekineze zabodnuta do krku "drahému" kruhu spolužáků, kruhu pochlebovačů a posměváčků důstojnosti. Ples na usmířenou zdobí jen kýč a přetvářka kolem. Izolace ve společnosti "svatoušků" otočené zády a kvílení popelkovské Carrie v apokalyptické "očistě." Sissy Spacek a její rejstřík variant pohledů - stydlivé nepřítomnosti, samotářského otloukánka, apatické odstrkovanosti, miss maturitního parketu, výrazu zděšení i rozzuřené zloby. Útočný výkřik ďábla v myšlenkách zabořen v matčině batesovském syndromu zatracení. Odplata za nářky hany laškovné, mlčky, bez dechu vykonané. Pykání za příkoří trestem tekutiny tělní prolité "Kdo jinému jámu kopá, ..." ()

TomPrusik1

Oldschoolové horory na mě moc nefungují. Spíš se u nich směju (př. Pátek třináctého, Vymítač ďábla), než abych se nějak bál a klepal při tom zubama jako to má u hororů být. Carrie (chcete-li Cassie) byla ale trochu jinde, než dojde na nějakou pořádnou akci, kde by jsme se mohli eventuálně bát, tak vás čeká hodina nudy (to je to ticho před bouří). Zkrátka, jak možná víte, Carrie dostane menstruaci ve sprše (způsobem, jakým to bylo natočené, tak mi to dost připomínalo předehru k nějakému pornofilmu), holka brečí a utírá krev o spolužačky, ty po ní na oplátku hází tampóny (svině jedny), až konečně přiběhne učitelka a dá to do pořádku. Tohle byla nejakčnější scéna v té hodinové předehře, protože pak se tam akorát nadávky na učitele, trápení největšího štramáka pro Carrie, která mu lásku neoplácí, fanatická matka, která se řekne: ,,Pojď, jdeme se modlit" a zavře dceru do skladu, nebo Travolta, co zabíjí prase. No a pak se jde na ples, kde to vypadá, že budou všichni žít šťastně až do smrti, ale to by to nesměl napsat Stephen King. Jediná scéna mě nějakým způsobem nevyděsila a ani nevím čeho bych se měl bát. Toho jak všichni ke konci umírají? To je ten horor? Větší masakr byl třeba ve Scarface viz. https://www.youtube.com/watch?v=a_z4IuxAqpE a tam bych se tedy měl bát víc. Takže ve výsledku se hodinu nudíte a pak čekáte na masakr, kde se budete trochu bát a tam se nebojíte. Co to je za film? Jediné plus můžu dát za lehce hororovou hudbu, která těží ze Psycha (možná, že budete stejně bát, když si pustíte jenom tuhle hudbu a budete ji hodinu a půl poslouchat) a pak, že De Palma zvládl natočit příběh, který je podobný předloze (která je trochu lepší). Možná, kdybych ten film viděl v 70. tak bych se bál, ale postě to na mě nefunguje. 40% ()

Madlenka26

Mám hodně výtek. Film vůbec není horor, ale spíš psycho, které se Vám nějakou uličkou a různymy oklikami dostane do hlavy. Hororových prvků je v Carrie velice málo, nebo jsem je nepostřehla. Zezačátku je film spíš jen příběh šikanované holky po boku její přepámbičkované matky, která vše bere jako hřích. Zvláštním způsobem mi bylo Carrie líto a na druhou stranu ne( je to zvláštní) mám velice smíšené pocity, ale 3* mi příjdou málo, jelikož na rok 1976 jsi myslím, že je to velice dobře natočené ''psycho'' s dokonalou Sissy Spacek, která už mě děsila jen svým vzhledem. Na tu dobu beru ohled! Ale jo bylo to dobrý :) ()

moviefilm

Mal som tú smolu, že najskôr som videl TV film z roku 2002 (v domnení, že ide o pôvodnú verziu) a tak som príbeh vedel popodrobna. Určite sa preto nevyhnem porovnávaniu, ale posnažím sa byť objektívny. Každý z filmov má niečo do seba. Novší upcháva niektoré logické diery prvého (niektoré ale vytvára), hlavná herečka novšieho (podľa mňa) viac vyjadrila Carieinu zakríkntosť aj v pohybe, kým Sissy Spacek som až tak neveril, že je tak odcudzovaná okolím. Na druhej strane, záverečný prerod v monštrum som viac veril Spacek. Ďalej sa mi zdá, že staršia verzia je viac uponáhľaná, čím sa vytvárajú niektoré nelogickosti a stráca sa napätie. Napr. scéna vraždy prasaťa je v novšom filme dlhšia a napínavejšia, no v starom rýchla a nevziká ani napätie, ani odpor, ani nič, rovanko, ako scéna s chlapcom na bicykli. Ďalej sa mi zdalo, že Carrieine schopnosti sa v staršej verzii ukázali na začiatku (kde ich bolo veľa) a an konci (kde ich bolo tiež dosť) a v strede sa objavia možno dva-krát. Nový film to má tak plynule roztrieštené po celom filme. Ale uvedomujem si, že keby som videl najskôr Carrie (1976), tak by som naopak kritizoval novú verziu (prehnanosť - ohnivé gule, šťastný koniec, atď...), takže objektívne zaokrúhlim o hviezdiku vyššie... ()

Noviik

Carrie je naprosto skvělá kniha. Carrie je zároveň kvalitní, ale oproti knize drsně okleštěný film. Sissy Spacek je skvělá a atmosféra poslední půl hodiny naštěstí slušně dosahuje atmosféry z knihy. ()

Aquarius

Klasický De Palmovský vtípek, ktorý však tentokrát kazí dvojité finále, z ktorého to prvé je výrazne lepšie než to druhé (matricide). ()

veertiik

Toto zpracování zhruba odpovídalo tomu, jak jsem si to představoval při čtení. Moc dobře zpracované. Kdyby se hodnotily knihy, dal bych čtyři hvězdy, proto stejně i tomuto zpracování. ()

SeanLSD

Musel to byť veľký bestseller, keď došlo k adaptácií tak rýchlo... Filmové spracovanie geniálne vystavanej Kingovej prvotiny o šikane, bigotnosti a pekelných následkoch dobrých úmyslov nenaplnila celkom moje očakávania ako celok (skratkovité a lineárne, so slabou atmosférou, vykreslením postáv a psychológiou), ale ďaleko ich prekonala v detailne spracovaných ikonických scénach úvodnej sprchy a záverečného plesu. ()

hans500

Možná nejlepší horror ve filmografii Briana De Palmy. Excelentní scénář a perfektně obsazení herci (Sissy Spacek předvedla ohromující výkon, ve vedlejší roli se objevil John Travolta). Technická stránka filmu je opět brilantní (jako ostatně u De Palmy vždy), tentokrá nevyužívá úžasné nasnímání filmu, perfektní dlouhé záběry kamery, střih, mnoho režisérské originality a všelijaké další technické parádičky jen pro režisérskou exhibici, ale skutečně vhodně to zakomponoval do filmu. Hudbu tentokrát nekomponoval De Palmův oblíbený Morricone, přesto si soundtrack zaslouží velkou pozornost. Takže si toto mírně psychologické drama přecházející v horror zaslouží plných 5*. ()

Doudis19

V první řadě nejde o horor, ale o hodně krotkej thriller. Možná je to tou zastaralostí, ale mě se ten film celkově prostě nelíbil, když už mi nebylo zle z pošahaný matky, tak ze šeredný dcerušky. Při podobnejch filmech o outsiderech mi je jich většinou líto, ale tady jsem Carrie nepřál absolutně nic dobrýho. ()

Mr.Ripley

Kingova předloha byla formou hravá a netradiční. Ač se předloha a De Palmův film obsahem a závěrečným vyzněním značně liší, cit pro hravou formu zůstal. Oprávněná legenda a jedna z nejlepších filmových adaptací nedostižného Boha knižního hororu. ()

mr.kliky

horor, ze kterého vlastně nejde strach, ani v něm nenajdete žádné lekačky (až na tu legendární na konci), nicméně je naprosto a dokonale zlý, a to absolutně po všech stránkách (dokonce i krucifix je tady zlý). ()

LeoH

Lehce stravitelná, ovšem zdaleka ne jalová hororová metafora o těžkostech dospívání šikanovaného ošklivého káčátka a ničivé síle vzteku z ponížení a bezmoci – no proč ne, zvlášť když kamera hýří neotřelými kompozicemi, muzika zdárně buduje nálady spíš komorní než úzkostné a po plátně pobíhá krom neuvěřitelné Mařenky Špačkové taky ukázkově nábožensky zfanatizovaná Piper Laurie alias Catherine z Twin Peaks v mladším vydání, za hlavní padoušku (jejíž padoušství se ovšem pěkně symetricky odvíjí taky z pocitu ponížení a bezmoci) je budoucí Robocopova parťačka Nancy Allen a za jejího testosteronem sjetého spolupachatele skorodebutující Travolta. Střední část možná zabředá do banality teenage dramatu o malinko hloub, než by bylo nezbytně nutné, a totéž by se dalo říct o nadpřirozeném haraburdí v závěru, ale na druhou stranu právě pnutí mezi těmito dvěma polohami je to, čím Carrie vyčnívá z průměru, a autorem předlohy je koneckonců Stephen King a ne Ladislav Klíma. ***1/2 a chlup. ()

filmmovier

Prvotina Stephena Kinga je zároveň jednou z jeho nejlepších a pravděpodobně po psychologické stránce postav nejzajímavějších knih. Tato adaptace sice není lepší, než předloha, ale i tak se jedná o výtečné převedení na plátno. Velkou roli v tom samozřejmě dozajista hraje režie Briana De Palmy, která je skvělé, ale v téhle verzi Carrie je tou nejdůležitější složkou nejspíš herecké obsazení. To je naprosto výtečné, nejen ve vedlejších rolích, ale zejména ustřední dvojice Sissy Spacek (která byla pro Carrie rozhodně správnou volbou - a to nejen vzhledově) a Piper Laurie, která tu nechutně fanatickou šílenkyni matku ztvárnila naprosto dokonale. Ačkoliv stopáž je poměrně krátká (a odpovídající), hlavně ve středu to na mě působilo mírně, ale opravdu jen mírně natahovaně, samotné finále pak nebylo tak ničivé, jak jsem očekával, ale jinak si asi není nač stěžovat, začátek výtečný, ples výtečný a hraje tam (skoro) Psycho hudba. Skvělé drama s fantastickými výkony, ale na druhou stranu nijak zázračný film, na který dost možná rychle zapomente. I tak je to ale skvělá záležitost, který stojí za pozornost. 75%. ()

Motinski

Carrie je pramočiará, jednoduchá ale oproti remaku určite atmosferou dokázala vyvolať vačší pocit úzkosti. Rýchlo odsype, technicky je všetko zvládnuté, no nemôžem povedať že ide o niečo výnimočné. Film na jedno pozretie a čo sa týka kingových adaptácií tak jedna z tých lepšich. ()

A.L.E.S.

Co se asi tak může stát, když matka-náboženský fanatik má dceru, která ovládá telekinezi..., toť překrásný námět mistra Kinga. V hlavní roli mě imponovala nepříliš hezká Sissy, dost mě překvapil i John "Pomáda" Travolta. Jelikož jsem jako první viděl druhý díl tohoto filmu, věděl jsem přesně, jak dopadne, jelikož v něm byly drobné útržky z právě sledovaného snímku. Hodnocení zde tedy bude stejné jako druhého dílu, historie se zkrátka opakuje. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (viac)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu

21.02.2005

Doma ve vitríně se jí leskne jedna pozlacená soška Oscara. Sehrála řadu charakterních rolí, ale v současnosti znovu začíná koketovat s napínavými filmy. Řeč je o Sissy Spacekové, rodačce z Texasu.… (viac)