Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Hvězdář

Neuvěřitelné, co všechno dokáže člověk podstoupit pro svobodu. Možná proto, že svoboda je právě tak cenná. Tenhle film se mi líbil asi ještě více, než tématicky podobný - http://www.csfd.cz/film/90621-bile-peklo/ Jako bonus k silnému příběhu nám navíc dává krásné záběry přírody. Škoda, že nebyla více propracovaná první asi třetina filmu, hlavně začátek byl na mě příliš "skákavý". ()

Saxos

Cesta z ruského gulagu až do daleké Indie pouze z pohledu uprchlíků. Každodenní boj s přírodou, s nedostatkem vody i jídla, postupně vedoucí k smrti nejslabších členů skupiny. ()

Maaris

Mám tenhle typ filmu rád a určitě by se měl vzdávat holt takovejm lidem,ale podle mě snímek dost uvadnul s odchodem Farella a na Into the Wild to taky rozhodně nemá, nicméně kulisy super a Farell s jeho kérkama dokonalej ()

Rust_Francis

Pro mě osobně film bez sebemenší chybičky, viděl jsem ho již několikrát, ale pokaždé má na mě stejně silný účinek. Perfektní scenérie a příběh o tom, co člověk dokáže všechno vydržet pro to, aby získal svobodu. Já mám prostě tyhle filmy o posunu lidských hranic rád a kor když se v nich sejdou ještě moji oblíbení herci. Colin a Ed výborní. Moje srdcovka. ()

esmoke

Drama podle události z roku 1940, kdy skupina vězňů utíká z ruského gulagu. Slibné téma nenaplnilo možnosti, kdy po útěku se napětí a drama vytrácí. Režisér to asi záměrně natočil jinak, bez napětí a adrenalinu. (2D dabing) Rozpočet: $30 miliónů, Tržby: $20,34 miliónů ()

TonoM

Skvělé drama které je zachycené podle skutečné události a je o ní napsaná výborna kniha. Řada silných detailů. Film rozdělen do několika etap ta v Gulagu, a v útěku až po Rusko je výborná, po tom to začíná být ohrané a v Mongolsku až zatraceně nudné a zlouhavé....Naštěstí film se pak znovu rozjede a výkony herců jsou výborné. ()

Kalda69

Jak uz bylo nescetnekrat napsano. Filmu nejvic ublizuji vystrihane/nenatocene sceny a casti deje, ktere bych jako divak rad videl. Kde napr. sehnali po prejiti pouste ty kabaty do Himalaji? No nic, uz takhle byl film dost dlouhy a vyssi stopaz by mu nejspis dost ublizila, pokud by ovsem sceny navic neobsahovali akcni vsuvky jako treba samotny utek, vice souboju s vlky, nejake potycky nebo alespon komunikace s mistnimi obyvateli apod. No ale rozhodne to stoji za shlednuti, uz jenom kvuli Colinovi. ()

Gregor_Samsa

Takovej hodně dlouhej parádní trek, chtělo by se říct. Půjdu se podívat, jaký byl ten skutečný příběh, podle kterého film vznikl. Peter Weir to natočil dobře, i když možná trochu dlouze. Sibiř je dost nechutné místo, hlavně ten gulag s člověkem dovedl asi dost zacloumat. Šance jedna ku miliónu, tak by se to asi nějak dalo shrnout, ale přesto to těmhle borcům vyšlo. Poctivej film o tom, že svoboda je nejcennější. Těžko o tom něco více psát a nesklouznout ke klišé a frázím. Zajímavé obsazení herců; Colin mi tam seděl velmi, jakože nehrál hlavní roli a vůbec tam byl spíše do počtu. Jasně že to je v mnoha ohledech přitažené za vlasy, ale to utrpení a touhu jít dál a dostat se pryč to vystihuje dokonale. [80%; 2016-09-25 Home sweet home] ()

Kozlowski8

Film o strastiplné cestě skupinky uprchlíků ze sovětského gulagu za vysněnou svobodou...Skvělá charakteristika postav, které jsou velice povahově a národnostně rozmanité, výborně vybudovaná atmosféra, kterou neoslabuje absence akčních momentů, úžasní herci v čele s Colinem Farrellem, zajímavá kamera a působivá hudba. Dílo, které není dokonalé, ale přesto je nezapomenutelné a příběh těch chlapíků je obdivuhodný a téměř neuvěřitelný. 85%. ()

KorenGeorge

Silné drama o útěku ze sibiřského lágru v režii Petera Weira. Výborní herci, precizní režie a úžasná kamera zabírající krásy přírody v Rusku, Mongolsku a Tibetu. Samotná kamera je tak na 3 hvězdy. Na začátku příběhu máme možnost seznámit se s hlavními protagonisty v nelidských podmínkách gulagu, kde útěk znamená možnost, byť pramalou, osvobodit se od téměř jisté smrti. Tato část filmu je pro mě nejlepší. Po útěku sledujeme strastiplnou odyseu mezinárodní nesourodé skupiny, kde jsou zastoupeni agenti, umělci, vrazi i duchovní. Zde bohužel Weir nedokázal hlouběji vykreslit všechny jinak zajímavé charaktery, a proto jsem si je občas pletl. Po přechodu Transibiřské magistrály film ztrácí trochu tempo a ač se i v této části pořád jedná o silný survival film, absence kriminálního živla Farrela ubrala na zajímavosti, a kvůli jisté plochosti postav jsem se do hrdinů nedokázal vcítit a emočně mě jejich strasti nijak zvlášť nezasáhly. Škoda. Poselství filmu je však samo o sobě strašně silné; muži s morálním kreditem z celého světa dokáží pro svobodu a spravedlnost riskovat a podstoupit vše a ani zrůdný režim, jaký panoval v tehdejším Sovětském svazu, je nedokázal zlomit a ani nejdrsnější podmínky z nich neučinili zvířata bez svědomí. Český překlad vyznívá velmi špatně, protože originální anglický mnohem lépe vystihuje podstatu cesty polského hrdiny. Pointa na konci moc hezká a až historicky palčivá. Cesta zpátky ke svobodě může opravdu někdy trvat celý život. ()

brasek

Drsný snímok. Taká životná road movie, kde neviete kedy a kde bude váš koniec. Veľa momentov v snímku stojí na hereckých protagonistoch a tí sa zhostili svojich úloh naozaj zodpovedne. Záver snímku nezodpovedá skutočnosti, čo viac menej zamrzí. ()

Baldrick

National Geographic Entertainment uvádí... Že prý podle skutečné události, jak jistý Slawomir Rawicz (ne)napsal knihu o svém (někoho jiného, jestli vůbec) útěku ze Sibiře na jih... Ale nebojte se, Reader´s Digest vám to osvětlí... Ještě že máme takové specialisty na historii. A jistý Peter Weir, jinak slavný (v Halyvůdu domestikovaný) pravdolibec, se smyslem pro realističnost (jak mnozí dosvědčí) a citem pro spokojenost pamětníků, o tom natočí dojemnou road movie, která ale, ajajaj, mnohé diváky jaksi unudila až k vydloubání soplů... Inu, ale to Bulharsko a Maroko vcelku solidně zaskočilo za Sibiř (Himaláje) a Tibet (Mongolsko), nasnímané je to vskutku pěkně a přihlouplých didaktických vsuvek o škodlivosti komunismu je tam jen několik do hodiny. Pokud tedy nepočítám ten srandovní začátek. A pateticky školometský konec. Panenko skákavá, čenstochowská... ()

Astonko

Za mňa už všetko povedal vo svojom komentári Enšpígl a ja teda iba zhrniem, že je škoda vidieť taký dobrý námet natočený tak nezáživne lebo potom ten film pôsobí príliš urýchlene a zdĺhavo zároveň 6/10 ()

Xaeroo

Paráda.. pokud je to pravda , tak teda klobouk dolů.. i když se mi nechce uvěřit tomu, že by člověk něco nechytil z kalné vody , následně dehydratace , průjmy a smrt.. No , ale jinak parádní práce s vyprávěním , ani chvíli není nuda, kamera, autentičnost, prostě super. ()

trawex

Kniha Dlouhá cesta podle které byl film natočen,je určitě napínavější,ale i přesto se podařilo filmařům ji hezky vystihnout. ()

miromir

film mel velice dobry nastup zacatek v gulagu byl fakt dobrej, ale jak mile utekly uz to byla vcelku nudna 6500km dlouha prochazka, Colin Farrell byl uzasny ()

rene75

Respektuji velmi pana režiséra (Truman show, Dead poets society), ale tohle se nepovedlo? Kde je jaké drama a napětí? Skupina lidí, o kterých se skoro nic nedovíme (co jsou zač, jaký mají charakter), pořád jde až dojde. Konec pochopí asi jenom v Americe. Chápu, že režisér to asi chtěl pojmout realisticky, ale ta realita je ubíjející (měl radši natočit hraný dokument). Jednu hvězdičku přidávám za pěkně vykreslený lágr na Sibiři. Fuj, brrrr. ()

looose

Zajímavý "cestopis", u kterého se nenudí nenáročný divák. Obsazení na slušné úrovni, hlavně v podání výkonu Colina Farrella ten to z mého pohledu často přenášel do nadprůměrných hladin. Ovšem mi přišlo jako vysoce ořezaná knížka při přechodech mezi jednotlivými etapami, ale možná to byl úmysl :), bohužel význam jsem toho nepochytil. 3,5* ()

Rozmarýna

Mám ráda filmy o přežití a tento se mi moc líbil a navíc vychází ze skutečné události. Když putovali pouští Gobi, sama jsem cítila tu strašnou žízeň a útrapy. Vadilo mi snad jediné: nejdříve plánovali útěk a najednou byli na útěku. Prostě mi tam chybělo to, jak se z gulagu dostali. A taky mi vadil ten závěr - ten vývoj komunismu až k jeho pádu a nakonec to setkání s manželkou si mohl režisér odpustit. Proto dávám 4 hvězdičky. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)