Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Mkartaylas56

Celkem slušný snímek, popisující neuvěřitelnou cestu uprchlíků ze sibiřského gulagu. Co se týče hereckých výkonů tak jsem byl docela spokojený, každopádně mi v určitých chvílích chyběla nějaká doprovodná hudba. Obecně to bylo sice pěkně ztvárnění jedné z událostí během druhé světové, ale prostě mi tam chyběla ta šťáva, která by to ješte více vyzdvihla. ()

MirkaP

Dlouhatánské putování, které mě ve své podstatě vůbec neoslovilo. Útěk tam vlastně vůbec nebyl, pak šli a šli a šli s většími či ještě většími obtížemi, postupně kapali a pak někam došli. Bylo to prostě jalové. ()

Pitryx

Tak já jsem o panu Sławomiru Rawiczovi četl poprvé až po zhlédnutí filmu. Nevedlo mne k tomu to, že jsem hercům nevěřil, ale to, co bylo v ději filmu. Nikoli knihy, neplést prosím. Protože ten nesmysl s podpisem na začátku mne skutečně pobavil. Jsa kdysi čtenářem pana Solženicina, a pár věciček od pana Šalamova, vím, že podpis NKVD skutečně nepotřebovala. A i když už, buďto jej prostě zfalšovali, nebo toho kdo nechtěl podepsat, prostě odpráskli. Také samotný tábor mi připadal ve snímku ne moc dobře vykreslený. Snad to chtělo více minut filmového času, snad více scén o tom, co se tam odehrávalo skutečně. Scéna, kdy dozorce nechá vězně ukrýt před bouří je sice dojímavá, ale málo pravděpodobná. Také lidé tam jsou divní. Borci se s útěkem moc netají, tváří se vzdělaně, a nikdo z nich neví, že komunisti vládli v Tibetu už od roku 1924? To na to přišli, až se (hleďme jaká náhoda) objevili u „brány“? Mluvu bude rozebírat nebudu, pamatuji se na film, kde se muži na útěku z gulagu setkali s domorodci, kteří mluvili anglicky. Mám nachystán snímek „Bílé peklo“ k opakovanému zhlédnutí, protože mám pocit, že to bylo zrovna tam. A navíc chci oba snímky porovnat „začerstva“. Nu a dále, když pominu naprosto poklidné přespávání v mínus čtyřiceti stupních, jak tvrdí jeden z mužů, jeví se mi silně nepravděpodobné, v jaké formě tu urazili tu vzdálenost. Nechce se mi však pátrat v materiálech, zda pan Rawicz náhodou děsně nekecal, to již za mne udělali druzí. Člověk vydrží všechno, a zvykne si i na šibenici. Ale ta dálka, podmínky, povahy těch lidí, hlavně Valka, no, nevím, nevím. Ale uhnu od pochybností autenticity, a budu hanět film samotný. Nelíbil se mi střih, a ani kamera tomu moc nedala, mimo některých záběrů přírodních scenérií. Děj postrádal jakýkoli náznak napětí, celé mi to připadalo jako skautský výlet pro lov adrenalinu. Špatný střih i kamera se projevil nejvíce ve scéně přechodu přes tenký led jezera. Ani jeden záběr nemířil tam, kde by bylo možno posoudit, zda by se to nedalo obejít. No, dosti hanění, nebudu zde psát celý román, a že by toho ještě bylo ke psaní dost a dost. Takže přece jen však nakonec musím uznat, že jsem se sice chvílemi nudil, ale že to nebylo zase tak hrozné. Něčím to zaujalo a já nevím vlastně čím. Přítomností Eda Harise? Opravdu nevím. Proto zcela výjimečně hodnotím výše, než bych hodnotil za normálních okolností, kdy bych použil knoflík pro zrychlený posun. ()

iz67

Pakliže si odmyslite konec, který už byl hodně Hollywood (Himálaje a dal), tak to nebylo tak zle. Určitě dobré pustit školákům, co tady ten rudy šmejd vyvadel. ()

PlysovyMacko

Z každého políčka filmu srší špina, zúfalstvo ale aj odhodlanie. Vadilo mi, že dôležité momenty ako utek z tábora alebo prechod cez Himaláje neboli ukázané. Tiež ma prekvapilo,  že takú dlhú cestu prežili bez pravidelného prísunu potravín a vody, proste občas niečo chytili a k realizmu mi chýbalo to, že postavy by mali byť vychudnute na kosť. Film vo mne zanechal rovnaké pocity ako dej-bola to dlhá štreka. ()

Bobofon

Na to, jaký je to neobvyklý příběh, jaký má ohromný potenciál a jací jsou k dispozici herci, to zase tak dobře nedopadlo. Nebylo to nijak strhující ani jsem to neprožíval tak jak bych měl, a - po pravdě řečeno - ke konci už jsem se nudil. Prostě (trochu lepší) průměr. ()

waitFORit!

Moj pravdepodobne prvý film( ovšem nie dokument ) na ktorom spolupracoval i National Geographic. V tomto filme keď sa nachádzate na Sibíri tak viete že tak to tam vyzerá, keď v Gobi tak viete na 100% že tak to vyzerá v Gobi, Tibet je Tibet a India je India. Príbeh napísaný pekne, určite už niekde bolo niečo podobného preto netreba na to nadávať ale hlavne si treba pozrieť jeho spracovanie a to ma dostalo. Prírodu proste mám rád tak sa autorom podarilo ma preniesť a ovšem očariť ňou v tomto diele. Tak isto sa mi páčilo že to na rozdiel od väčšiny takýchto filmov poňali čo najreálnejšie a nie že hŕstku ľudí naháňa polovica Sovietskeho Zväzu ked im boli vlastne ukradnutý. ()

p.i.t.b.u.l

Útěk ze Sibiře může působit jako dobrodružný a velkolepý film. Zdání však klame a my před sebou máme obyčejný film, který staví na jednom z nejodvážnějších útěků v historii lidstva. Jenže když to srovnám podle mého názoru s daleko lepším, realističtějším a napínavějším filmem Bílé peklo, musím přiznat, že mně tento film trochu nudil. Někteří se mnou možná nebudou souhlasit, nicméně takhle to prostě vidím. Když vezmu hned začátek filmu a zdejší pohled na Sibiřský gulag, zde je ukázán spíše jako skautský tábor než nejhorší věznice v Sovětském svazu. Všichni se tady smějí, hrají karty...no myslím si, že v tom má navrch již zmiňovaný film Bílé peklo, který situaci mnohem více realističtěji popsal. Další věc, naivita Američana v podání Eda Herrise je až do nebe volající. Pochybuji, že to co si dovoluje ve filmu, by bylo možné. V gulagu by s ním asi rychle zametli. Ale k filmu. Celý útěk působí trochu komicky. Vlastně ono to je tak rychlé, že ukáží trochu sněhu, vítr a hned jsou u jezera Bajkal plní síly a elánu. Ušli to jakoby nic, při tom hned na začátku filmu jim bylo řečeno, že vězení není ostnatý drát ale vlastně Sibiř. Velká 13 miliónů km2. To je velká dálka. Oni to zvládli hravě. Postupem času někdo odpadl, jiný zase šel vlastní cestou. Celý film pak působí hrozně naivně, těžkopádně. Herecké výkony jsou dobré, jenže ani ty občas nedokáží zázrak. Film jako celek není špatný. Ujít nějakých 6,5 tis km zaslouží obdiv. Dle mého, kdyby byl kratší bylo by to snesitelnější. Takhle 50%. ()

jack_scott

Zajimavé, obzvláště zpočátku. Člověk si na zvláštní typ vyprávění zvykne, přesto že se chovají i hrdinové divně...njn, blbej scénář. National Geographic udělal z Bulharska Sibiř, z Maroka Mongolsko...luxus. Režie a výkony herců taktéž, podruhé v krátké době se mi Colin Farrelll hodně líbil... Škoda scénáře, a zbytečných nelogičností v hlavním tématu- survivalu. Nechápu že když měli poradce a herci se to učili, proč se tomu ten imbecil scénárista nepřizpůsobil. Zkurvilo to celej film. *** a 65%. ()

Gortyna

To byl Hollywood z té horší stránky. Jedno klišé za druhým. Rádoby efektní záběry na putující skupinu, v níž ale mají všichni na milimetr stejné rozestupy. A když jdou náhodou za sebou, tak ve vyrovnaném zástupu. Málem byly vidět v písku značky. Místy to bylo až komické: Pod námi Himaláje - hop a za pět minut už jsme v Indii mezi rozesmátými domorodci. Ve druhé půlce filmu Farrell vždy s módním zástřihem. A na závěr happy end jak z červené knihovny - a to to u nás dávali ve filmovém klubu! ()

Blazis34

Útěk ze Sibiře je skvěle natočené historické drama. Režisér Peter Weir dal dohromady výbornou enklávu hereckých es, kteří se své role ujmuli neskutečně procítěně a důvěryhodně. V tomto filmu mi scházela nějaké větší akce, která by diváka probudila z ponuré šedi, která panuje skoro po celou dobu. Bylo to výborné dílo, ale v určitých fázích trochu nudné, právě tou ponurou atmosférou. Jinak mimo herců, bych chtěl ještě pochválit výborně udělané různé nemoce a proměny kůže. Díky vyzážistům byla v zimě namrzlá, v létě se postupem času každý spaloval a usychali mu rty a vlastně celá kůže. Skutečně o důvěryhodnou atmosféru nebyla nouze. Tímto zdávám hold, kteří tutu težkou cestu absolovali a buď přežili, nebo to byla jejich poslední vzpomínka. Za toto kruté dílo dávám čtyři hvězdy - 75%. ()

Kazisvet III.

Nechápu hodnocení 74%. Pokud to srovnám se snímkem podobného žánru - Bílé peklo, tak The way back je fakt nuda, nuda a málem bych zapomněl, nuda. 2/5 s odřenýma ušima. ()

Sin410

Zatraceně dlouhá cesta. Colin pro mě nikdy nemůže zahrát cokoliv jiného než angličana, možná by ani neměl, protože jakmile otevře pusu všechno ho prozradí, proti jeho výkonu ale výtku nemám, má totiž talent na to hrát lidi s nižším IQ. Ed je sympaťák který působil jako taťka celý výpravy. Herecky mi film seděl ale přišlo mi že po útěku šlo jenom o to aby si divák vsadil na to kdo odpadne v jakém pořadí. Klobouk dolů za to že to je podle skutečné události, jinak by pro mě ten film byl propadák. ()

a0001

Vo svojej podstate krásny film, silný pravdivý príbeh. Film veľmi kvalitne natočený čo sa týka všetkého, nevidím žiadny nedostatok, až na empatiu ktorou má divákovi spôsobiť príjemný zážitok a tu som začal byť s niečim nespokojný. Bol to dej! Dej nám neponúka žiadnu zaujímavosť. Na začiatku útek a potom už len chôdza, chôdza a chôdza. Koniec z časti môj zážitok vylepšil, ale nemôžem tento film radiť medzi zaujímavé filmy a zrejme ho nebudem chcieť pozerať znovu. ()

Umpa-loomp

Jednoduchý a jasný námet, ktorý bez potreby scenáristických zvratov, či dynamických akčných scén premenil Peter Weir v úžasné dychberúce divadlo. Príbehy jednotlivých postáv sú dramatické avšak podávané bez zbytočného sentimentu, ich putovanie neuveriteľne náročné, no i tak zobrazené autenticky, kritika vtedajšieho režimu zrejmá, ale nie nasilu prehnaná. K tomu treba prirátať nádherné prírodné scenérie zo všetkých krajín, v ktorých sa príbeh odohráva. Nemám čo vytknúť. 5* ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)