Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Venous666

Nemastné, neslané .... Myslel jsem si, že to bude drama o holé přežití. Že je sověti jen tak nenechají prchnout až na jih do Indie, ale bohužel tomu tak není. Dokud se tam hemžil Valka (C. Farrell) , tak jsem se ještě bavil... Po překročení hranice SSSR film měl velmi rychlý spád a já jsem od té doby odpočítával minuty do konce. Spíše než drama o holé přežité, to byl cestopisný dokument napříč Asií. Dvě hvězdy za C. Farrella, E. Harrise a dokonalé masky. ()

Ramone11

Výborně zpracované s úžasnými záběry na sibiřskou přírodu, Bajkal, poušť Gobi, napínavé, emotivní, výborný Colin Farrel, a vůbec všichni herci...nicméně totálně odfláklý konec, který si toto zpracování pravdivého příběhu moc nezaslouží. Velká škoda. Natáčení šlo na konci asi už přes rozpočet....:) ()

KoleckoR

Film velmi podobný "Bílému peklu" - http://www.csfd.cz/film/90621-bile-peklo/ Až na to, že tam byl na to sám, tady je parta utečenců. Přesto Bílé peklo bylo o hvězdičku lepší, dokázalo mě více vtáhnout do putování přes celé Rusko. V tomto díle bylo celé putování nějaké nedotažené do konce, ze všeho se dostali moc rychle, ať už z věčně zmrzlé Sibiře, či Himalájí. Přesto cesta byla na tolik dlouhá, že kdyby každou její část měli popsat důkladněji, tak film asi bude mít 4 hodiny. ()

Fairbanks

Peter Weir umí točit filmy tak, že si je divák ještě nějaký čas živě pamatuje a přemýšlí o nich- a je jedno jestli vypráví o australských běžcích, americkém komikovi nebo francouzském imigrantovi. Zde ale musím říct, že krom hereckých výkonů (skvělý Colin Farrell!) mě film nijak nezaujal. Absence dramatu (občas někdo umře, ale je bohužel jedno kdo), filmový (ne)čas (přechod Himalájí je asi hračka a dá se zvádnout za odpoledne) a nejasné hlavní téma (komunismus, vůle, láska nebo co teda??)- to jsou asi důvody, proč bych ke shlédnutí doporučil spíše Bílé peklo. ()

Gastovski

Nebýt rodičů, tak bych se po filmu vůbec nescháněl, což bych hodně prohloupil. Krásné přírodní scenerie, více než příjemné herecké obsazení se kterým jsem cítil každou útrapu i radost a povedený soundtrack. Ve srovnání s Bílým peklem volím Útěk ze Sibiře všema deseti. ()

Gerrard8

Viem, že to nie je dokonalý film ale aj tak dávam plný počet tak 85% a hlavne vďaka neskutočnému hereckému výkonu Colina Farella. Filmu vyčítam, že niektoré pasáže zbytočne natahované a tie ktoré by si to zaslúžili sú odflaknuté. ()

simon84

Ať už se ten útěk odehrál nebo ne, ten příběh je opravdu silný. Ta vůle po svobodě a životu je tam podle mě ukázána nádherně. A taky si člověk trochu uvědomí, co za hrůznej režim to bylo, když před ním musel člověk utíkat přes 6000 km aby si byl jistý, že mu unikne... ()

Gandiri

"Skvelý dobrodružný príbeh natočený podľa skutočnej udalosti, ktorý veľmi autenticky zobrazuje atmosféru tábora v mrazivej sibírskej divočine. Weir sa snažil vykresliť atmosféru samotného putovania, boj o život a vytvárania dôvery, čo sa mu určite aj podarilo. Jediné čo by sa snáď dalo vytknúť sú menej vykreslené postavy, v niektorých situáciách." ()

Pidzey

Vynikající, takhle si představuji správný film. Výborný scénář, skvěle propracované postavy, přesný obsazení, výborní herci a skvělá hudba. Není tu nic co by diváka rušilo od příběhu, žádná scéna či záběr navíc. Ed Harris předvádí dost možná svůj životní výkon, Colin Farrel v pro něj (pro mě) nezvyklé roli je skvělý, Saoirse Ronan mě znovu přesvědčila že je obrovsky talentovaná. Ovšem asi nejvíc skvělý tu je pro mě neznámí Jim Sturgess. Ostatní herci tu hrají taky bezvadně, když se nad tím zamyslím tak (nepočítám-li český Karamazovi) dlouho jsem neviděl tak vyvážené herecké výkony a zároveň na tak vysoké úrovni. Útěk ze Sibiře patří mezi mé největší filmové zážitky. ()

Procker

Je až neuvěřitelné, co jsou lidé schopni zvládnout. Jaké překážky dokážeme překonat při dosahování svého vytouženého cíle. A o tom to vlastně je. Je to o překonávání sebe, o dosahování nemožného. Zároveň bych chtěl apelovat na náš všechny, abychom nezapomínali na minulost a mohli se z ní poučit. Protože jen málokdo z nás si dokáže plně uvědomit všechna ta zvěrstva, která se stala během 2. světové války a za socialismu. Proto obdivuji ty, kteří se dokázali alespoň nějakým způsobem vzepřít a bojovat za to, čemu věřili. Útěk ze Sibiře o tomto všem v podstatě pojednává, ale jen takovým nenápadným způsobem, který vyvrcholí v posledních pár minutách, které pro mě byly vysoce emotivní a měl jsem z nich mrazení v zádech. ()

Rehooo

Skvělý film, který pojednává o skupině lidí, kteří se chtějí dostat ze Sibiře. Úžasně zpracovaný a napínavý snímek. Překrásné scenérie kruté přírody a odhodlání přežít a získat vytouženou svobodu. ()

kaze

3* stačia. A určite si ich film zaslúži. Je to síce dlhé, neikedy nudné, ale na to, aby si človek uvedomil, čo to za utrpenie muselo byť, to také musí byť. Silný príbeh a super zvládnuté herecké výkony...ale raz stačilo ()

jane1106

Souhlas s kolegyní Ilickou, ne sice dvakrát akcí nabité, pořád ale kvalitní pokoukání (exteriéry!) v režii Petera Weira. Škoda kratičké role Marka Stronga. Harris jako obvykle herecky vyčnívá, ale králem Sibiře je pro mě Colin Farrell coby uprchlík s poněkud zvířecími móresy.:) ()

Wawer

Útěk ze Sibiře je promarněnou příležitostí udělat strhující film ve strhujících exteriérech. Přestože jsou někteří herci velmi přesní, Weir ani scénář nedávají možnost k jakémukoli přilnutí k hlavním hrdinům. Celé dějové zpracování působí poněkud odfláknutě. Útěk,z lágru, který v sobě skrývá velký potenciál napětí je přeskočen (divák si ho domyslí), scéna s vlky naprosto vyšumí. Nepomůže ani to, že herci ze svých postav ždímou co můžou (především Farrell). Ani po hodině se nedá moc v postavách vyznat. To se sice později zlepší, ale ani tehdy k nějaké silnější empatii nedojde. Navíc tak jak je první polovina zkratkovitá, je druhá natažená, že i divákovi vyschne v krku. Když tohle martýrium končí přechodem do strhující horské přírody, najednou se vrátí zkratkovitost a zničeho nic je konec. Sečteno podtrženo: Útěk ze Sibiře vůbec nepůsobí jako film režisérského matadora, spíš bych ho přičtl někomu, kdo to hodně umí s kamerou, kdo si potrpí na vytříbený vizuál, ale s vyprávěním příběhu zatím moc zkušenosti nemá ()

KosiR_ksr

Útěk (ať už z koncentračního tábora nebo zajetí) přes nehostinnou přírodu a jiné nástrahy už začíná být žánrem sám o sobě. Útěk ze Sibiře patří k těm zdařilejším se spoustou impozantních záběrů. Bohužel hluchých pasáží se pár naskytlo (hlavně v druhé části) a chvílemi je to trochu klišé. O něco kratší stopáž by také neuškodila. Nejvíc mě asi zamrzelo, že Farrell neměl více prostoru. Jeho postava dodávala filmu šťávu. Vykreslení všech postav bylo skvělé a přesvědčivé, ale Farrellův Valka byl z nich jedinou skutečně výraznou postavou, která film oživila a dodávala mu jistou míru nepředvídatelnosti. 70% ()

goniss

mínus hvězdička za to, že se film nenatáčel v prostředí, kde se odehrával celý děj (až na Indii).. Tímhle film tvůrci malinko posrali, nicméně skvělý příběh, který mě bavil od začátku do konce. ()

Rambo159

Skutočne veľmi krásne a impozantne natočené, celá tá príroda navôkol, to putovanie - mám rád také filmy. Z družiny mi bol najsympatickejší Ed Harris, možno ešte aj Colin Farrell a mrzelo ma keď sa len tak zrazu vyparili. Koniec bol tiež pekný. Nepamätám si ale žiadnu hudbu, ak tam vôbec bola, ak nie tak mi chýbala, ale čo - je to fajn film. 4* ()

Saur.us

Předlouhá pouť za odpuštěním, která, zřejmě za pomoci produkce National Geographic, dostala přenádhernou trasu. Kromě zřejmě smyšleného, ale o to neméně silného, námětu Slawomira Rawicze mě kromě dovolenkových destinací nejvíce zaujal Colin Farrell, který svého ruského mukla vystřihl více než dobře. Škoda jen, že jsem si ho neužil déle. ()

tomashrabek

Slabota. Napriek množstvu postáv ostávajú všetky plochými a prednášajú len plytké, gýčové vety. Zaujímavé zloženie skupiny (s výborným Farrellom ako zločineckým hrdlorezom!) ostáva trestuhodne nevyužité a vlastne mi bolo jedno, či všetci pomrú. Nemôžem sa ubrániť porovnaniu s Bielym peklom, ktoré úplne rovnaký motív dokázalo stvárniť drsnejšie, ľudskejšie a hlbšie. Tomuto hollywoodskemu kalkulu podľa učebnice chýbal výraznejší konflikt – postavy neboli skúšané ani ruskými vojakmi, ktorí im mali byť v pätách, ani prírodou, ani napätými vzťahmi vo vnútri skupiny. Všetko jasne smerovalo k nádhernému koncu. A to je zakaždým nuda. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)