Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Skip

I přes docela dlouhou stopáž mi film přišel poněkud zkratkovitý. Ale celkový dojem je kladný a klobouk dolů před tím, co ti lidé na své dlouhé cestě dokázali. ()

Vědma

Film, který není nutné sledovat až tak pozorně, aby člověk pocítil tu tíhu kilometrů v nohou. Nejvíc se mi líbil úsek na Sibiři. Cesta pouští byla příliš protahovaná, cesta přes Himaláje zase neúměrně zkrácená. Ale dohromady, hlavně díky hercům je to film hodný pozornosti. ()

Sheldra

Tak asi se to dalo znatelně zkrouhnout, protože místy už mě to jejich piňožení fakt téměř uspávalo (tolik co verbal jsem toho teda nestihla :-), na druhou stranu herci se snažili, seč mohli (národnost stranou), obzvlášť Colin Farrell coby vychcanej Rusák mě dostal, hudba a výprava (hlavně zásluhou exteriérů) byly vcelku úchvatný, jenže příběh místy haproval a opravdu z toho dýchá Amerika víc, než je na tohle téma a hlavně na Weira zdrávo. ()

Huntelaar

Za největší problém vidím nepochopení Weira a jeho týmu, protože taková látka s tolika postavama se prostě do 133 minut nevejde. Nebo-li nevejde natolik, aby divák po shlédnutí neremcal. Protože pokaždé když film houstne a nakrásně vtáhne, je něčím utnut, což je problém jen a pouze stopáže. Mít možnost, stejnou hereckou sebranku a smlouvu na minimálně 6 hodinový seriál, Emmy a Zlaté Glóby by se rojili jak houby po dešti. ()

rastlinka

Časť filmu odohrávajúca sa v zajatí je v podstate o ničom, so scénami, ktoré by tam pokojne ani nemuseli byť. Na druhej strane je to trošku škoda, pretože to malo potenciál chytiť diváka za srdce, čo sa však nekonalo. No tá časť, kde sú protagonisti na ceste za slobodou je naozaj o kusisko lepšia. Tu už (logicky - vzhľadom na skutočné udalosti) cítiť akési uvoľnenie, radosť (o prekrásnych scenériách ani nehovorím) a prítomnosť mladučkej Saoirse Ronan je priam osviežujúca, obzvlášť medzi chlapmi zničenými bojom za opätovné nájdenie vlasntého života a zničenými samotnou prírodou (oceňujem maskérov filmu!:)). ()

kapsomut

Nedokázalo mě to připoutat k obrazovkám tak, jak to od takových filmů očekávám. Občas zbytečně rychlé /támhle je indie/střih/jsme v Indii/ atd. atd. Někdy zase docela zdlouhavé. Bohužel, myslel jsem, že takový film má ode mě jasných 5* a ze začátku to i tak vypadalo, ale po celkovém vyhodnocení je to 3-4* ___ zvolil jsem tu lepší variantu, za dobré herecké obsazení. A co mě opravdu naštvalo, o Československu se tam ani nezmínili (jen v závěru o Praze), ale to je hodně málo pro mě! ()

fmash

Jak průměrnému americkému divákovi naznačit, že to v Evropě a v Rusku bylo tenkrát fakt na houby, a nebýt při tom přehnaně polopatický? Asi nijak, což se skoro povedlo, nemalou zásluhu na tom má ovšem někdo jiný... A potom už dlouhý pochod přes všechny vegetační pásy, co jich mezi Sibiří a Tibetem je. Že v tom má prsty National Geografic, je více než zřejmé i bez úvodní znělky. Ale Farrell se mohl přetrhnout a příroda byla pěkná, což mě vždycky ukonejšilo ve chvíli, když jsem se snažil tipnout, co nám ta parta ještě nového může předvést.          Trochu podivná mi přijde skutečnost, že příběh je sice dle textu distributora založen na pamětech Slawomira Rawicza, ale drobnost, že scénář je doslova nabitý Kolymskými povídkami od Varlama Šalamova, jaksi unikla pozornosti. Jen doufám, že je to politováníhodné opomenutí, a nikoli záměrná hanebnost. ()

GILLWANDER

Záverečné dojmy sú miestami dosť rozpačité. Obdivujem hlavne na tomto filme vážny prístup k žánru a dej, ktorý sa plynulé rozrastá. Byť deja, ktorý ukáže viac než len nevyspitateľnú cestu za slobodou a popri nej hladanie obživy, deja, ktorý nám predstaví postavy bližšie, atmosférou viac oddaný, bolo by to aj za 5. Inak diskutabilné 4. ()

d-fens

Bože, keby toto tak natočil Herzog pred 30 rokmi! Nie, nie som určite spokojný, ale ani sklamaný. Dostal som presne čo som očakával. Veľkolepú výpravu, dlhé putovanie, mráz, sneh, horúčavu, smäd, hlad, pochybnosti a štandartne veľmi dobré výkony Harrisa, Farrela, ale aj Ronanovej.... zobrazenie citov, vývoja vzťahov v rámci skupiny, celkový existenciálny presah už boli poslabšie, tak ako to väčšinou v hollywoodskych produkciách býva. A aj keď kvitujem niekoľko ruských viet z úst amerických hviezd, k vyobrazeniu ruských reálií si autori pomohli použitím klasického "napudrovaného klišé". Film postráda presvedčivosť. Tvrdosť a heroickosť príbehu je obrúsená romantizmom. Uvažoval som nad 3*, ale film má samozrejme aj ideologický presah, a preto som sa rozhodol ako rozhodol. Ponižujúca brutálnosť totality vs. povznášajúca brutálnosť slobody. Ten symbol dlhej strastiplnej cesty a ku koncu ešte prekročenie najvyššieho pohoria na Zemi potrebných k dosiahnutiu slobody a bezpečia sa mi veľmi páčil - ja viem, znie to povrchne :) ()

dee-key

Příběh to má asi jako pán prstenů. Je to o partě lidí, která někam jde. Kecám a přeháním. Je to o partě lidí z gulagu co chce vzít roha a tak jdou a jdou. Jenomže ono jít takovou štreku není zrovna jednoduchý. Naštěstí s sebou mají ruskýho cigoše se Stalnem na hrudi a další bezva týpky, co se po cestě starají o zábavu. Ne, tak abych nekecal, je to fakt pěkný, občas napínavý a dobře obsazený film. ()

SonG

Popravdě jsem čekal větší nášup, trailer sliboval něco, co tu ještě nebylo. A musím říct, že to, co jsem viděl ve filmu, jsem viděl už stokrát, nutno podotknout, že i líp podané a zpracované. Ed Harris samozřejmě nezklamal ( mne tedy nezklamal nikdy), a i Colin Farrell v trochu záporné roli potěšil, avšak to se týče náplně filmu,ta zeje prázdnotou. Na to, jak je film dlouhý, je úplně nesmyslně rozkouskovaný na jednotlivé události, které nijak moc nedrží u sebe a nutno podotknout, že ani vztahy mezi jednotlivými uprchlíky nejsou vykresleny nijak zvlášť do hloubky. Není to zlý film, pří jeho sledovaní jsem se docela bavil,ale na podruhé už to rozhodně není. ()

berusche

Tak s Colinem jste to odflákli, ještě jste kopírovali tady německé peklo a můžu vám říct, že to bylo podstatně lepší. Ani tomu nepomohlo, že to kluci snad opravdu ušli. A ty populárně-poučné záběry na konci jsou hrůza hrůzná. Je mi líto, road movie s pointou jdeme-umíráme-jdeme-vyhrajeme se vážně moc nezadařila. A teda od Harrise bych taky čekala větší frajeřinu po tom, co má za sebou. Možná příště víc vlků, víc drámy, méně záběrů zdálky na dav jdoucí pustinou a mohlo by to vyjít. Jediné, co si budu pamatovat, je překvapení u čínské brány, to mě dojalo... ()

buchli

Příroda hezká, herecké výkony standardně dobré, to ano (i když pseudoruský přízvuk u Farrela a spol. spíše pobaví)... ale to je skoro všechno, co může Útěk ze Sibiře nabídnout. Chápu, že film o tom, jak skupina lidí dlouhé měsíce někam jde a postupně se zmenšuje (tvůrci ještě chytře hned v úvodních titulcích vyzradili, kolik osob dorazí do cíle, aby diváci mohli celý film strávit spekulacemi, jak k tomu asi dojde - problém je v tom, že veškeré divácké spekulace asi v tomto případě byly zajímavější a originálnější než to, čeho se na plátně opravdu dočkali), nemůže být nijak extrémně akční, ale zasloužilo by si to třeba konfliktnější vztahy mezi postavami nebo méně rozplizlý závěr... ()

ilemas

Ukecaný a nudný film o utečencích z gulagu, kteří jdou a jdou a jdou až někam dojdou. Nějak mi to nesedlo, s postavami jsem se nesžil a bylo mi jedno, kdo padne a kdo ne. Jinak filmy tohoto typu mám rád, ale na tohle téma je mnohem lepší Bílé peklo. ()

honajz2

Není to špatné, ale celé to působí, jako by to natočil nějaký režisér řemeslník (tz. naprosto průměrný, kterého svět ani nezná). Problém je v tom, že Weir rozhodně není žádný řemeslník, ale opravdu geniální režisér. A z Útěku ze Sibiře to opravdu znát není, jelikož to fakt působí tak strašně průměrně a nijak překvapivě, že tu ani není znát, že by to točil právě Weir. To je ten hlavní problém co s tím mám. Taky tomu chybí nějaká silnější atmosféra a víc napětí... Prostě je to průměrný film se vším všudy. Pokud nemáte hodně v oblibě pana režiséra, tak vás nezklame ani nenadchne. A ten, komu jsem fandil, tak těsně před koncem zmizel bůhvíkam. 3* ()

M.i.k.e

silný příběh,úžasná výprava a velmi dobré herecké obsazení by z tohoto snímku měli učinit minimálně jeden z filmů roku a je velká škoda,že to tak není.Možná až moc je z toho všeho cítit rutina,odosobněnost a určitá povrchnost a jakkoliv je Peter Weir zkušený režisér tentokrát diváka trošku podcenil.Naštěstí jak píše Renton The Way Back není vyloženě špatný film a jako celek nenudí,jen se z něj zkrátka dalo vyždímat mnohem víc...70% ()

SallyZen

Skvělé drama po mnoha stránkách. Jim zahrál překvapivě skvěle, Harrise hodně dobrá role a Farrellovi tyto postavy sedí. Velkým plusem je parádní ozvučení filmu a hudba. Sibiř i poušť krásně vykreslená. Ale abych tento film tolik nepřechválil, tak zmíním některé mínusy. Např.. odfláklými scénami, které mohli být zlomové a dost akční(souhlas s Enšpíglem). Taky mě zarmoutili rychle ukončené příběhy ostatních členů "útěku ze Sibiře". Například nakonci mohli, alespoň naznačit, jak dopadli ostatní(Colin, Ed, apod..). Přesto výborná podívaná, ale hodnocení tu je tak akorát. 75% ()

julinkaa10

Do tohoto filmu se mi moc nechtělo a myslela jsem si, že mě nebude bavit. Opak je ale pravdou a už v prvních minutách jsem se nemohla odtrhnout od obrazovky. Ponurá atmosféra byla vynikající stejně jako herecké výkony. Jediné, co mě trošku naštvalo, bylo to, že se tam vůbec neobjevil samotný útěk z tábora a musím se přiznat, že jsem očekávala něco víc od konce. ()

Hennes

Oproti BÍLÉMU PEKLU se jedná o únik skupinky, čímž by to mělo být pro hrdiny trochu jednodušší, ale realita je jiná. Drsná příroda si vybrala svou daň jak v chladu, tak v nesnesitelném vedru. Výborný Colin Farrell, jako drsný vrah a přitom oddaný soudruh své zemi. Kamera filmu byla výborná a ve spojení s krásami Sibiře a Himalájí je to skvělé. Samotný příběh mi přišel trochu nedotažený. Únik z tábora proběhl jakoby nic a u dramatu mi tady chybělo větší napětí, je to prostě pochod krajinou, zda dojdem či nedojdem. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)