Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Nick321

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Myslím, že takoví ti dnešní děsně drsní náctiletí gangsta's by zde v sovětském gulagu na Sibiři byli totálně ztraceni a nevydrželi by ani tu těžkou práci, zimu a hladovění, natož útěk úplnou divočinou. ()

cheprer

Slaby, nemastny - neslany, vzhledem k obdobnemu filmu Bílé peklo, mi to prislo malo syrovy (temer sterylni), coz je smutny, protoze tenhle film mel rozhodne vetsi potencial. ()

Fischa77

Tak tenhle snímek, mě fakt trošku zklamal. 81% celkevého hodnocení, no čekal jsem více. Děj už tady jednou byl (Bílé peklo), ale to vem čert, ale vůbec neutíkal, žadné napětí, přechody mezi jednotlivými scénami dějů rychlé až nedokončené, místy se člověk ztrácí, kde děj je a najednou už je o pár dní dále. Většina filmu ve tmě, kde se nic vidět, sem tam sněhová vánice. Film ně vůbec nevtáhl do děje a měl jsem co dělat, abych u toho ty dvě hodiny vydržel. Váhal jsem dát i **, ale díky Colinovi, jenž je asi držákem tohoto filmu dávám 3. ()

cyglos

Celým filmem nás provází neobyčejně ponurá kamera, která se v záběrech dlouhým sklem rozostřuje. Pracuje se šerosvitem, který umocňuje atmosféru nesnadného úkolu s nejasným výsledkem. Rozdílné povahy spojuje útěk a vidina svobody i za cenu nejvyšší. V jednom okamžiku řeší to, zda prvního, který by zemřel, budou jíst a následně ty další. Utrpení a svízele se podepisují na všech. Umírá i žena, která se náhodou k útěku připojí. Je přesto, že to ve filmu přímo není, zpovědníkem všech. Skon podtrhuje trnová koruna na její hlavě, původně s účelem chránit proti slunci. Neustálé utrpení všechny zbývající spojuje. Film není jen o tom, že se několika šťastlivcům podařilo utéci z ruského gulagu, ale o Zločinu? Trestu!? A Odpuštění!!! O hodnotách a vůli zlomit nemožné. O lidské solidaritě v nouzi. ()

m.dodoss

čekal jsem od toho pouze to že to bude podobné jako Bílé peklo ale že mě to až tak strhne to jsem teda nečekal Colin farrell aniž by hrál hlavní roli tak to zahrál pěkně včetně Eda harrise a scéna na poušti mě velmi dostala není nad větší sílu než jak přežít ()

majky.20

Ačkoliv je tento film o útěku a bojovném duchu v touze získat svobodu, chvílemi je člověk připoután k pohovce a chvílemi, by stihnul i upléct svetr a možná i ponožky. Podkreslení o nesnášenlivosti komunismu dává příjemný náboj, protože co bylo jsou dějiny a ty člověk nevymaže. Chtěl jsem srovnávat s filmem "Bílé peklo", a i když jsou oba filmy jako dvojčata jsou na hony vzdálené. V tomto filmu jednoznačně dominovaly scenérie, které byly úchvatné, a neméně zajímavé bylo také maskování herců. A když už jsme u herců. Colin byl jednoznačně můj favorit, protože zdejšího pošuka s jednou koulí zahrál bravurně ;). A co se týče Harrise a Stronga? Řeknu to šalamounsky. Být ten film ještě o dvě hodiny delší, možná by se dostali až do Austrálie a tím by u mě bodovali ;). ()

karmalat

Dobré téma (zfilmované Soustroví Gulag by bylo grandiozní), nádherná příroda, ale bohužel průměrný film. Za vidění to stojí, ale dlouho v hlavě nezůstane. A je to škoda. Ale nakonec je fascinující, že je to opravdický příběh. Takže takové smíšené pocity. ()

prera

no nevim, rozhodně z toho mohli dostat více....například film Bílé Peklo na mně nechal mnohem větší emotivní dopad než tento snímek, i když špatně natočený to rozhodně není....to vůbec...Farrell i Harris jsou vyborní, ale prostě něco tomu chybí...troška napětí, nebo mohli protáhnout tu pohodu když našli Bajkal a šli na ryby atd, prostě něco...těžko se divák v žije do jejich role když je to celé utahané...začátek je uplně marnej, jednu chvíli plánuji útěk z lágru a najednou jsou v lese a vy vlastně ani nevíte kdo je kdo , Himálaje taky střihli jako kdyby byly velikosti Jeseníku .... za to Mongolsko se táhne jako smrad snad většinu filmu...ale jo, jednou to vidět neurazí, ale pokud budete mít chuť na nějaký survival film ze Sibiře tak raději doporučím již zmiňované Bílé Peklo i když to byl mnohem levnější a hůře zahraný film tak ta hodnota je jinde. ()

ghostwo

Kdo má trochu rád procházky a přírodu (i když ani ta tam nějak extra ukázána není), tak film s trochou sebezapření dokouká (aby byl na konec zklamán odfláknutým závěrem). Vzhledem k tomu, že film režíroval takový velikán jako je Peter Weir, tak bych se nebál mluvit přímo o průšvihu.Naprosto nijaké.Nechtělo se mi tomu věřit, když jsem před zhlednutím četl komentáře, ale je to tak. ()

matkoslav1

Tak pokud je Umučení Krista sáhodlouhý film o krvi tekoucí z Ježíše, The Way Back je film o sakra dlouhém chození. O tak dlouhém chození, že z něj začnou člověka v kině bolet nohy. Na jednu stranu - 133 minut je sakra dost, ale divák má před sebou putování přes půl Asie, příběh o přátelství, sounáležitosti, dodávání odvahy... A místy hodně smutný příběh. Ale příběh, na který stojí za to se podívat. ()

lenny71

Vynikající film. Dokonalé herecké výkony, úžasný a na tak drastický film dokonce i vtipný scénář. Až na poněkud zdlouvahou cestu pouští, kterou mohli trochu zkrátit, nemám co bych vytkla :) ()

g4nj4lf

Herci to zvládli vynikajúco, ale čakal som viac emócií a možno viac prepracovaných scén v boji o prežití. Miestami som sa začínal nudiť. Najviac sa mi páčilo vykreslenie drsných podmienok gulagu. ()

Srbic

existuje role, která farrelovi nesedne? ed harris skvělý jako vždy, nicméně hlavní hrdina tak úplně neseděl... dějově je to trochu nevyvážené, přesto dostatečně působivé. dovedeme si vážit svobody, když jsme nepoznali nesvobodu (my mladší)? těžko můžeme vůbec pochopit význam toho slova. ()

tekedozai

Velka chvala tomuto film, i ked ma mnoho much, dokazal ma udrzat v strehu celu stopaz. Co mi vadilo na nom, su akokeby nedotiahnute pasaze a osudy jednotlivych postav. Farrell to vyhral na plnej ciare, ale zrazu ani neviem ako proste skoncil. To iste malo byt finale - prechod cez himalaje (na ktore som sa tesil asi tak pol filmu), ale nakoniec sa nic take neudialo. ()

P/\/EL

já nevim, spíš bych dal tak 3,5, uplně sem uchvácen nebyl, bylo ti pěkně natočeno, nijak zvlášť originálně, ale herci dobří, otoky apod. dobře udělané, Farrel sice nepříliš ruský typ, ale hrál to pěkně, postupně nekompromisně přicházíme o nejzajmavější postavy......teda jinak...Radek99*****, ježiš, utěk bří. Mašínů zfilmovat :), no to mě podrž, jistě komunismus v jistejch fázích o nic lepší - horší jak nacismus, ale teda to by byl sakra kontroverzní film, jinak já si teda všim, že tihle utečenci ze Sibiře nebyli žádní teroristi a zabíjet ani krást nechtěli, takže to srovnání neni uplně nejvhodnější.....útěk bří. Mašínů se s timhle nedá absolutně srovnávat, Mašíni sou proti tomuhle zbabělco-teroristi, co moc daleko neutíkali......útěk ze Sibiře, těžko říct, kolik vlastně měsíců jim to mohlo trvat...možná si ten příběh vygůgluju..nebo vlastně je nějaká kniha......... ()

Thimpu

Spěchal jsem do kina na tenhle film. Těšil jsem se, až mi představí opravdové hrůzy ruských gulagů – zimu, týrání, hlad. Místo toho ale nabídl opravdový útěk ze Sibiře až do Indie. Možná v tom byl ten problém – v názvu je útěk, nikoliv třeba život nebo přežití. I tak jsem si s uprchlíky rád prohlédl „krásy“ Ruska, Mongolska či studeného Tibetu, pouť přes hory, pouště, řeky či skály. Nebyl to úplně špatný film, ale já si představoval trochu něco jiného. Ale co – tři hvězdy za přesnou ukázku toho, co člověk musí udělat pro to, aby přežil. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)