Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiálny text distribútora)

kuces

Nechce se mi věřit, že tento snímek nedostal lva za kameru. Lituji, že jsem na tom nebyl v kině. Velice dobrý film a v našich filmových hájích je to perla. ()

matt85

Někdo si tady dovolil upravovat/vylepšovat Dostojevského... naštěstí to byl Zelenka. Právě on, herci a občasná dokonalá hustá atmosféra vás zařežou do sedačky a přinutí vás na to koukat s neuvěřitelným zaujetím až do konce. Btw. Koho zajímá, že je to reklama na Dejvice, když je to tak super?! ()

Avantgarda

Tento film si dovoluji zařadit na samý vrchol pyramidy záznamů divadelních her, pokud se to tak vůbec dá nazvat! Neboť se nejedná pouze o divadelní záznam hry, ale odehrávají se zde dva samostatné děje, které se vzájemně prostupují a vytvářejí tak pro diváka naprosto pozoruhodnou atmosféru. Je úžasné jakým způsobem se zde pracuje s prostorem i se samotným děním mimo divadelní scénu. To vše je, ale pouhé nic v porovnání s hereckými výkony a to především s výkony Ivana Trojana, který jakoby snad ani nehrál, ale po celou dobu, co byl na jevišti byl v jakémsi transu a v okamžiku, kdy se řekne: "stop" se z něj nějakým způsobem probral a mohl si odskočit do samoobsluhy pro vlašák a tři rohlíky. ()

junxi91

Takový pěkný film, jehož hlavním obsahem je zkoušení sedmi českých herců v dost neobvyklém prostředí - v průmyslové hale oceláren v Nové Huti. Zde herci zkoušejí Dostojevského klasiku Bratři Karamazovi, takže kdo to nečetl nebo neviděl v divadle se s tímto dílem může dost dobře seznámit. Herecké výkony byly dost přesvědčivé. Na pozadí jejich zkoušení se však odehrává drama jednoho z pracovníků těchto oceláren, jehož syn je těžce nemocný a během sledování zkoušky se dozví, že zemřel. Navíc jsou tu jisté peripetie samotného hereckého souboru, kdy chtěl jeden herec odejít ze zkoušky, ale režisér mu to chtěl zatrhnout. Takže takový vedlejší příběh herců a jednoho pracovníka na pozadí jejich divadelní zkoušky. ()

elessar04

Herci Dejvického divadla přijedou do polské továrny, aby na poněkud alternativním divadelním festivalu předvedli představení Bratři Karamazovi od Dostojevského (úprava legendární Evald Schorm atd). Na pozadí sledujeme krutý příběh jednoho z dělníků, jemuž v nemocnici právě zemřelo dítě. Poprosí tedy herce a ti hrají jen a jen pro něj. Petr Zelenka patří mezi mé nejoblíbenější tvůrce (jeho Příběhy obyčejného šílenství - jak ve filmovém tak i v divadelním provedení - či Rok ďábla považuji za naprosté skvosty). Karamazovi jsem velmi dlouho odkládal, ale konečně jsem se k nim dostal. Zelenka nám naservíroval ve všech směrech naprosto perfektní snímek, který dokonale pracuje se stopáží. Má rychlé tempo - i díky úžasné herecké akci. Tady je potřeba pochválit všechny herce, protože to bylo doopravdy neskutečné filmové divadelní představení se vším všudy.  Krásná kamera a výborná hudba. Rozhodně jeden z nejodvážnějších českých snímků 21. století. ()

Kessler

Už dlouho jsem neviděl film s tak silným nábojem. Úryvky ze zkoušky přímo srší energií a příběh, který se v průběhu jednoho odpoledne odehrává v polské ocelárně, je těžký a přitom uvěřitelný a stravitelný. Herci jsou bezchybní, především Ivan Trojan v roli démonického Karamazova exceluje. A mončičák byl skvělý. ()

Shizuru

Málokdy se stává, že po skončení filmu, když už svítí světla a dveře jsou otevřené, všichni dál zůstávájí sedět a čekají až skončí titulky... Film je úžasný, stejně jako herci, nejvíc mě však uchvátila hudba od Kaczmarka. ()

elshish

Musím uznat, že Petr Zelenka je fakt borec:) Spojení industriálního prostředí a skvělému hereckému podání Ivana Trojana a dalších mě v tomto filmu nadchl. Nemohu jinak hodnotit, než plným počtem. Člověk se tak může aspoň zamyslet nad dobou, ketrá byla strašná v totalitním režimu a skvěle zakomponované hry pana Dostojevského do tohoto prostředí. ()

Dan

Trošku jsem přemýšlel, jak se tvůrci vyrovnají s komplikovanou a mnohovrstevnatou předlohou. A byl jsem velmi mile překvapen, pohlcen poloveřejnou tovární zkouškou. Tak jako jsem byl pohlcen samotným Dostojevským, pohltil mne i film a nabídl mi nové pohledy. A samozřejmě české tragikomické propojení s mimodělní realitou. A i když mi řada herců neseděla k mým představám Dostojevského postav, velmi rychle si mne získali ;-) Jenom mi z filozofičtějších pasáží přišla poměrně nedotažená scéna velkého inkvizitora :-( ()

pabelito

Petr Zelenka bol od čias Knoflikářov pre mňa najoriginálnejší český režisér, ale pred jeho najnovšou filmovou predlohou som mal po Trierovom javiskovom extempore trochu rešpekt. Nechcem Karamazových porovnávať s Dogville, je to totiž o päť tried lepšie zvládnuté divadlo a ak vám na tom hollywoodskom pologýči celý čas niečo vadilo, pri najnovšom Zelenkovi zistíte čo. Petr zostáva najoriginálnejším českým režisérom a jeho najnovší opus sa stáva jednou z najskvelejších drám, aké som za posledných 25 rokov, čo mi oči slúžia, videl. Díky Péťo, malo to nenormálne gule! ()

Tamten

Příliš jsem nepochopil, o co se tenhle snímek snažil. O zachycení divadelní hry? Na to jsou její části příliš nekompletní a přerušované. O zachycení hereckého spolku? Na to se příliš zabývá hrou a málo jejím pozadím. O vylíčení tragédie zaměstnance továrny? Ani tomu není věnována až taková pozornost. Všechno najednou? A v tom bude ten problém. ()

Camling

Spousta věcí ve filmu nefunguje - místy by potřeboval nůžek víc, místy míň, některé motivy jsou ve výsledku celkem nepochopitelné, jelikož vysvětlení patrně zůstalo ve střižně. Ale každý problém je zastíněný částmi divadelního představení v nezvyklém, dokonalém prostředí. Těžko říct jestli by nebylo lepší zajít si na samotné divadelní představení, ale kdo ví. Možná je kouzlo právě v prostředí železáren a v zaměření na nejvýraznější scény divadelní hry; celý kus by mohl být rozvláčný. Každopádně i v tomto nedokonalém provedení jsou pro mě Karamazovi nejlepším českým filmem za hodně dlouhou dobu. Zvláštní zmínku si pak zaslouží hudba k filmu - jedinou vadou na její kráse je nevydání soundtracku. ()

sanikope

Zelenka sa mi zda od Happy Endu tym najvacsim zjavom na ceskoslovenkej scene takze prirodzene som bol zvedavy co to zasa ukuchtil. Musim priznat ze som necakal az taku silu Dostojevskij bol vzdy moja slabost takze az tak som nebol prekvapeny silou ale to spracovanie zasadenie do fabriky cosi ako zive nosice obrazov v galerii ked treba na hajzel tak nesu so sebou Monu Lisu i tam. Asi dnes este neviem posudit ze kam toto dielo poleti. Urcite by som ho zaradil medzi to najlepsie v dekade po 2000 u nas. Nema ani vyznam vytahovat ktory herec ma zaujal najviac, vnimal som to iba ako celok. Urcite 100% bez oddychu ()

Poker_Face

Bez Trojana by to nebylo ani na 4*, ale určitě zajimavý film, který se vymyká šedi českého filmu. Další plus je konečně kvalitní obraz. Netušim na jaké kamery nebo jaký formát obrazu se u nás točí, ale Karamazovi je snad jediný film minulého roku, který mi obrazem nepřipomínal nedělní TV filmečky na ČT. ()

Slimakovec

Českýmu filmu (jako všeobecně) jsem nějak nepřišel na chuť. Proto tohle bylo příjemný překvapení, že jsem konečně viděl českej film, kterej neni tou typickou tragikomedií, jakou jich většina bejvala. Že jsem si konečně mohl vychutnat skvělý (sice divadelní, ale bez nich by to nebylo tím, čím to je) herecký výkony a celkově dobrou atmosféru filmu. Líbil se mi Zelenkův Rok ďábla a líbí se mi i jeho Karamazovi. ()

cdome.82

Opravdová síla divadla v absurdních kulisách. Emoce, prvotřídní herectví v klasickém díle. Geniálně jednoduchá hudba v pozadí, která tvoří další úroveň příběhu. Přelévání mezi představením a realitou. Vypočítavý závěr, pasující ale do příběhu. Scéna otevírající a zavírající vrata dějiště. Prvotřídní kus nejen v českých poměrech. (Mé dojmy pak osvětlí desítky ostatních komentářů) ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

25.12.2008

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech

13.07.2008

Přestože si nejnovější režijní počin Michaely Pavlátové Děti noci samotný cenu neodnesl, hlavní herečtí představitelé filmu Martha Issová a Jiří Mádl doslova ovládli podium velkého sálu hotelu… (viac)