Úspešný cievny chirurg Richard Kimble (Harrison Ford) ohlási vraždu vo svojom dome - jej obeťou sa stala jeho manželka Helen (Sela Ward). Lekárovmu rozprávaniu o jednorukom mužovi, s ktorým sa v byte stretol, však polícia neverí a naopak, podozrieva z vraždy práve Kimbla. Šokovaný lekár je odsúdený na smrť... Spolu s ďalšími väzňami sa vezie v autobuse, a keď sa dvaja z nich pokúsia o útek, dopravný prostriedok vybočí z cesty a prevráti sa na železničnú trať. Kimble, ktorému šofér sníme putá, aby mohol pomôcť zranenému dozorcovi, utečie. Na miesto nehody dorazí tím agentov FBI, vedený agentom Samuelom Gerardom (Tommy Lee Jones). Ten sa okamžite vydá po stopách utečenca. Stretnú sa v tuneli kanalizácie, kde sa Kimble snaží detektíva presvedčiť o svojej nevine. Gerardovi je to však jedno - jeho úlohou je chytiť väzňa na úteku a nie ho súdiť. Lekárovi sa podarí opäť uniknúť a dostať sa do Chicaga, kde sa pustí do pátrania po skutočnom vrahovi. Zistí si v nemocnici, aký druh protézy páchateľ nosí a vytipuje si päť mužov, z ktorých jeden by mohol byť hľadaným zločincom. Gerard je lekárovi v pätách a čoskoro pochopí, že Kimble neúnavne hľadá jednorukého muža. Ale napriek tomu ho neprestane prenasledovať. Richard si začína uvedomovať, že prípad je omnoho zložitejší, ako sa spočiatku zdalo. Dostáva sa na stopu nebezpečného podvodu, do ktorého je zapletený i jeden z jeho blízkych priateľov... (TV Markíza)

verbal_cohle

Premise nespravedlivě odsouzeného, který se snaží z vězení/na útěku dokázat svoji nevinu není nic nového. Přestože od začátku režie podsouvá Fordovu nevinnu, divák se o ní opravdu přesvědčí až po více než půl hodině filmu. U tohoto typu filmu musí být všem jasné, že to Ford dokáže. V pozdější fázi filmu se dá bohužel i odhadnout, kdo vraždu zosnoval. Tudíž na ději tento film netáhl. Snímek ale velmi chytře zvolil cestu absolutního napětí a perfektního navozování pocitu závodu mezi FBI a doktorem. I přes předvídatelnost se ale Davisovi pořád daří držet napětí na vysoké úrovni; především díky precizním střihům mezi hajným (T. L. Jones) a hnanou zvěří (Ford). Plus za policajtskou mluvu, která působila velmi realisticky. ()

fajntomas

Poslední skvělý film s Fordem, pak už je to děda a do akce se nehodí. I tady už hraje trochu bezradného ňoumu, což mu sluší. Napínavý thriller, líbí se mi i postava TL Jonese, kdy pochybuje o jeho vině, podobně jako v ¨Dvojí obvinění¨. 88% ()

Monika95

Úplná pecka, napnutá jsem byla jak malý gatě celej film,a že jsem se na konci dočkala spravedlnosti, filmu připisuje plusové body. :) ()

GrooteLulu

Geniální film, který byl ve své době megahitem. Dr. Kimble je superhrdina, který musí uniknout neméně houževnatému agentu Gerhardovi před křeslem smrti a přitom najít vraha své manželky. Nezbývá mu nic jiného. Scéna nehody s autobusem je legendární a byla dokonce parodizována i v The Simpsons. Ústřední motiv od Howarda mě vždycky pohladí na duši. Jednoruký nemá šanci. ()

mistr97

Uprchlík po právu patří k nejoceňovanějším thrillerům. Od pozvolného začátku graduje napětí až do nečekaných výšin. Děj není zbytečně složitý, a přesto je jednoduše geniální. Navíc překvapuje tím, jak moc je přesvědčivý. Díky tomu nutí diváka pozorně sledovat postupné rozkrývání celého příběhu. Pochvalu samozřejmě zaslouží Harrison Ford a Tommy Lee Jones, jejichž výkony jen podtrhují kvality filmu. ()

Aceboris

Tentokrát Indiana Jones v úlohe akčného hrdinu, musí očistiť svoje meno a dokázať, že nie je vrahom svojej manželky. Aj napriek tomu , že som to videl minimálne 10x som i to opäť pustil ako podmaz , nakoľko vo už poznám od A po Z. Výborný , film , výborne herecké obsadenie , výborná hudba a samozrejme výborný dej. Škoda , že v dnešnej dobe sa už nič takéto poriadne netočí . Za mňa 8/10 verím tomu , že len málo užívateľov ČSFD tento film nevidelo, ale ak sa niekto náhodou nájde vrelo odporúčam. ()

Sejkorka

Zlatý fond filmotéky. I když na to člověk kouká potřetí a tudíž zná pointu, děj a akce ho znovu vcucne k úchvatné podívané. DALŠÍ HLÉDNUTÍ 25-10-23 trochu jsem zapomněl podrobnosti konce filmu, i když jsem věděl, že hlavní padouch je doktorský kamarád hlavního hrdiny (Jeroen Krabbé). Skvělý je policajt Sammy v podání Tommy Lee Jonese. I když by to zasloužilo lepší dabing. ()

Gabe

Uprchlík působí v autorské biografii Andrew Davise jako zjevení, chcete-li jako copatá školačka mezi tlupou muklů ve vězeňském autobuse. Tento snímek má úplně vše a to vše má navíc v extra top kvalitě. Honící pes Tommy Lee i prchající a při tom pátrající Harrison, ale i veškeré vedlejší charaktery, jsou parádně napsané a ještě lépe zahrané živé postavy. Scény v tunelech přehrady nebo na schodech policejní stanice jsou ve zlatém žánrovém fondu. A soundtrack Jamese Newtona Howarda je prudce poslouchatelný i bez filmových políček. Klenot 90. let. ()

SLPHR

Jeden z nejlepších akčních filmů co jsem viděl. Nejenže má skvělý příběh (což je u akčních filmů výjimka) má i skvělé herecké výkony od Harrisona Forda, který je skvělý ve většině svých filmů, až po Tomma Lee Jonese. Skvělou atmosféru potrhuje hudba Jamese Newtona Howarda, která je jako vždy skvělá. ()

CSGoddess

Film sem viděla opakovaně a líbil se mi. Hlavně kvůli vychytralýmu šerifovi Jonesovi kterého jen tak někdo nepřechčije. Stejně jako mě. Naopak Ford se mi od jisté doby zhnusil jako herec i jako člověk a měl by kurva být vděčný za to že si vrznul ve Star Wars protože by si jinak nezahrál ani v tomhle filmu a jim podobných. Ovšem příběh a ostatní postavy stojí za to. Takže mezi thrillery to patří k tomu nejlepšímu co bylo natočeno. ()

mamabubo

Trochu zklamání, děj je tak moc nevěrohodný, jen aby příběh mohl plynout, že mě to místy až iritovalo. Ačkoli víme, "jak moc je Kimble inteligentní" - ano, víc než Nichols i Gerard - ani s horou štěstí by se mu reálně nemohlo podařit to, co ve filmu. Je to sice jen fikce, nicméně tady to moc tlouklo do očí. Jinak snímek šlape moc pěkně, Tommy Lee Jones je perfektní. ()

Richard768

Navrhujem zmeniť názov na Posledný akčný kardiochirurg. To sa len tak nevidí. Svižné tempo, akcia, napätie, ... Až na tú spústu "náhod" pod ruku. Napríklad, že sa do telefónneho slúchadla dostane hlásenie o stanici z vnútra obďaleč prechádzajúceho vlaku. Ale to už tak býva, keď sa chce. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (viac)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (viac)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (viac)