Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

Slartibarkfast

Zde se nám nabízí typický příklad toho, kdy prostředky dalece předčí myšlenku. Natočeno je to skutečně kvalitně a dramaticky, ale nápad se tu jaksi vytratil mezi řádky. Původně chtěl asi autor naznačit bezvýchodnost a prázdnotu situace, ve které se ocitá prakticky kažká americká rodinka z předměstí. Poukázat na nudný a neplnohodnotný život, který tu jaksi protéká mezi prsty. Dát ale do hlavní role mentálně narušenou ženu a nevyzrálého floutka, kteří neví co s životem, je osudová a pro mne nepochopitelná chyba. Obraz typické americké šťastné rodiny se tu deformuje na obrys čehosi, co sotva můžeme nazvat příkladem nebo šablonou. Pak tu asi pro mnohé nastává pocit odcizení a už sotva prožíváme či soucítíme s hlavními postavami. Pro mne spíše nudné drama, co se minulo účinkem. 65% ()

Němi

Podobnost s Americkou krásou je očividná, jenže tam kde kraloval Spacey, se tady zmítá bezradný DiCaprio (myšleno na postavy, ne herectví). Mendes se navíc silně opakuje. To důležité se odehrává v bouřící se duši Kate Winslet, která sice není vedlejší postavou filmu, ale není ani hlavní. A to je problém, který mi braní jinak mistrovskému snímku dát nejvyšší ohodnocení. Proč se pozornost soustredí na Lea, když ve vývoji příběhu dělá statistu postavě, kterou nemůže jeho životní pohled uspokojit a která žene děj? Snažil jsem se pochopit smysl toho zaměření, ale nenašel ho. O nutně tragickém rozpadu vztahu lidí s různě vysokým prahem rezignovanosti film vypraví se suverením přehledem, ale je to ta zbytečnost určitých motivů, která mu brání stát se špičkou "ve svém oboru". Když se tehdy Burton s Taylorovou báli Virginie Woolfové, nebylo o čem pochybovat, tady si lze jen domýšlet motivy (a tím scény), kterým zbytečně zabírají místo např. kolegové z práce (přitom jejich smysl pro film se od druhé scény opakuje). Nutno řict, že o maximalní zahlazení některých děr se témeř se 100% úspěchem starají herci. Z Winslet občas až běhá mráz po zádech a člověk neví, jestli ji má milovat, nebo nenávidět. Zaslouzí oboje. Mou nejhlubší poklonu ale má Michael Shannon, který pro film z hlediska vedlejší role udělal v mých očích to, co Ledgerův Joker pro Temného rytíře (samozřejmě úměrně přínosem k délce minirole). Jeho psychicky nevyrovnaný, přesto možná nejnormálnější člověk z celého osazenstva, je ohromující! ____ Škoda té repetivnosti motivů a postupů z minulých filmů, Mendes má na víc. To samé platí i pro neměnou hudbu Thomase Newmana. ()

Tomco

Abnormálne depresívna záležitosť. Až mám miestami pocit, že som to ani nechcel vidieť. Toto je život. V celej jeho kráse. Prvotriedna filmárčina po ktorej potrebujem istý čas na predýchanie. 90% ()

Slarque

Film, který často působí dojmem, že se v něm nic neděje. Stejně jako manželství Wheelerových – navenek klídek, piánko (ano, hudba Thomase Newmana je výborná), ale pod povrchem to vře. A je ukázkou Mendesova mistrovství, že to divák cítí i v těch klidných scénách. Když se Leonardo a Kate do sebe pustí a předvedou další ze svých zuřivých hádek, tak to má zase ve filmu málokdy vídanou intenzitu. Jakkoli oba podávají perfektní herecké výkony, nejsou tu sami a co se týká obsazení, není v něm jediné slabší místo. Což nejlépe využil Michael Shannon, jehož oscarová nominace byla rozhodně zasloužená (90%). ()

LoLaa

Naprosto ohromující výkony Kate a Lea a skvělá režie Sama Mendese... Mimo jiné také dokonale vybarvená atmosféra nefungující americké rodiny v letech minulých a výborné hudební pozadí.. Nemám co dodat, takhle podle mě má vypadat drama! ()

iamek

Od filmu jsem asi čekal strašně moc. Spojení Mendes + DiCaprio + Winslet je moc lákavé, ale film mě vůbec nepřesvědčil. Snímek je až příliš chladný a to mu podle mého názoru moc neprospívá. Aspoň, že soundtrack za něco stál. Zklamání. ()

FrodoF

Nejlepší vztahový film za hodně dlouhou dobu. Divím se, že nepobral více oscarových nominací. Tohle poválečné období je pro vztahové filmy opravdu vynikající, protože většina lidí nechtěla vidět žádné problémy, všechno bylo (alespoň v těch filmech) hrozně cukrkandlové a dokonalé a jediný kdo nakonec ve filmu říká, co si opravdu myslí před cizími lidmi je pacient psychiatrické léčebny (který v podání opravdu nemá chybu) Shannona nemá chybu a přesto, že ve filmu se objevuje jenom ve dvou scénách, tak si svou oscarovou nominaci plně zaslouží. Vůbec jsou tu herci skvělý, Winsletová a DiCaprio hrají tak dobře, že si na Titanic ani nevzpomenete a i ostatní, kteří mají vážně málo prostoru do filmu dokonale zapadají. Dokonce se mi to líbilo možná o něco víc než Americká krása (alespoň co se na ní pamatuju, už je to dlouho co jsem to viděl), Mendes tu totiž mnohem méně exhibuje a snaží se především sloužit příběhu a psychologii postav, která je opravdu propracovaná do nejmenších detailů. ()

Chrustyn

Sam Mendes se po "Americké kráse" opět vrací k podobnému tématu rodiny znuděné (možná až zhnusené) stereotypem svého života. Ze současnosti se vydává do 50. let a představuje nám mladou rodinu Wheelerových v podání osvědčené dvojice Winslet a DiCaprio. Film rozhodně nemá výrazné chyby a čiší z něj ona "oskarovost" ale i když je film bezchybný, plný skvělých herců a některých povedených scén, nemůžu mu dát plný počet, protože jsem se jednoduše nudil a ten stereotyp, který prožívají hlavní postavy se z filmu přenesl i na mě a v pozdějších fázích jsem si začal uvědomovat, že to je tak trochu o ničem nebo spíše o tom samém. ()

dopitak

Kolega Bart to netrefil přesně- "Skvěle natočené drama, stojící JEN na hereckých výkonech a emocích." Jinak se tam ale lautr h***o děje. Ó ano, hudba mě též zaujala. A to vysoké hodnocení je za Lea, jehož herectví prostě nemá chybu, a kdo by o tom pochyboval, toho znovu odkážu k filmu Co žere Gilberta Grapea. ()

marhoul

Po první projekci jsem byla zaskočená sílou dramatu a nevěděla jsem si pořádně rady, co s tím. Po projekci letošní slova už nacházím a říkám si: tohle přece nemůže nikdy nikdo zahrát! To bylo skutečné! Leo a Kate jsou nesmírně talentovaní lidé a věřím, že i v soukromí se mají velice rádi. Strhující film. Až na dřeň! Dále byl fantastický Michael Shannon! Přeji mu velkou, krásnou roli! ()

mcb

Hustá látka, volné zpracování. Je to jak instantní káva. Víte, že bude stejná jak minule. A tak to udělal i Mendes, který se už tématem mezilidských vztahů zabývá potřetí. Poprvné satiricky a vtipně, podruhé už trochu drsněji, teď depresivně. Dva manželé se snaží utéct stereotypnímu životu na americkém předměstí. Bílý domeček, auto, zahrada, dvě poskakující děti, přívětiví sousedé, co víc si přát. Ale i v takovémto prostředí vzniká příběh dvou zhýralých lidí, kteří si mysleli, že mají všechno, ale nemají nic. Za nebělavými stěnami domků se totiž skrývájí tiché domácnosti, které se už svůj upadající vztah a každodení rutinu snaží oživit. Chtějí utéct ven nebo dovnitř? Mendes vám na to odpověď nedá, ale nechá vás až po nos zavaleného v tíživém manželském soužití, které je až příliš realistické a boří všechny mýty o Americkém snu, který všeobecně hlásá půlka Ameriky. Druhá půlka může jen nevěřícně koukat, že se to až nepříjemně přibližuje realitě. Být o trochu starší a manželstvím poznamenaný, určitě by mě tyto etudy zasáhly více do hloubky. ()

heyda

Herecké galapředstavení DiCapria s Winsletovou. Tam, kde běžné romantické snímky končí, tento začíná a rozvádí skvělý příběh okolo snu o novém, svobodnějším a lepším životě. V některých pasážích až skoro mrazí, jak se oba herci předhánějí v hereckých dovednostech. Co bych ale vyzdvihl je především téma filmu o tom, jak funguje manželství, pokud se tříští životní názory. Film se mi velmi líbil, ale do dokonalosti mu tentokrát nic neschází, nýbrž přebývá (mělo to skončit dřív než skončilo - posledních 5 minut trochu kazí emoční dopad). 80% ()

jojinecko

Film o ľudských pohodlných automatizmoch, snívaní vs. realite, láske, hľadaní seba samého vs. životných cieľov... a nádeji, ktorá vraj umiera posledná- ale aj tak umiera... Tak trochu Virginia Wolf revival, ale len v jemných náznakoch a vôbec to nemyslím negatívne. Kate Winslet a Leo "stáledetskátvár" DiCaprio sú brilantní!!! Myšlienka "oficiálne uznaný blázon po 37. elektrošokoch nám všetkým povie pravdu o živote" bola v rámci filozofie pochopiteľná a pekná, prevedenie a celkové vyznenie tak trochu kŕčovité - toť jediná moja výhrada... ()

Stanislaus

Poměrně obyčejné téma (ne)spokojeného manželství, které je však tak grandiózně podáno, že je neobyčejné. Skvělé herecké výkony Kate, Lea a (pro mě celkem neznámého) Michaela Shannona. Příjemná hudební stránka, naprosto dokonalé kostýmy a zcela překvapivý konec. Lahůdka. Sam Mendes opět potvrdil, že pod jeho taktovkou vznikají skvělé filmy. ()

sharky

55% - zatím nejslabší Mendesův film. Jediné, co mě po skončení napadlo, bylo, že je dobře, že Jack zahynul na palubě Titanicu, protože jestli by jeho pohádka s Rose měla pokračovat takovouhle manželskou krizí, tak zlatý utonutí. Film je adaptací knihy ze 60. let, která už tenkrát nebyla příliš čtenářsky úspěšná (i když se na sklonku milenia dostala do žebříčku 100 nejvýznamějších anglicky psaných knih). Podle mě už dneska nemá její soudobá adaptace příliš co nabídnout. Scénář nenabízí víc, než spousta omletých klišé. Možná by bylo zajímavé naroubování na současnost, ale film je časově zařazen do doby vzniku knihy. Navíc na 2 hodiny filmu je děje zoufale málo. Sam Mendes je po vizuální stránce výborný režisér, jeho obrazové vychytávky a zejména propojení obrazu a hudby je technicky výborné, ale průměrný scénář to do hvězdných výšin nevytáhne. Stejně tak jako skvělí herci (ruku na srdce, leonardo se do té role ani moc nehodí, i když hraje dobře). Nějak mě to emotivně vůbec nevtáhlo, film je příliš chladný, po dvaceti minutách hádaky jsem naprosto emočně otupěl a bylo mi ukradené co zažívají postavy, tím film ztrácí veškerou atraktivitu. Navíc celý snímek je vlastně jedna dvouhodinová manželská hádka a to není na tu délku dostatečně atraktivní. Mám pocit, že to ani není moc Mendesova vina a na téhle látce by si vylámal zuby i mistr mezlidských dramat Mike Nichols. ()

Flego

Podotýkam, že tá posledná hviezdička bola za posledných 20 minút... Strhujúca dráma vzorových manželov kedysi z päťdesiatych rokov strieda silné chvílky so slabšími, ale je to presne ako v živote. Raz je búrka, inokedy pokoj. Zrejme si viacej filmového pôžitku užijú diváci v strednom veku, ktorých už tlačí k zemi stereotyp v manželskom živote a v hlavách sa im vynára otázka čo ďalej... Leonardo DiCaprio už dávno nie je romantický chlapec z Titanicu a spolupráca so Scorsesem mu evidentne pomohla v kariére. Kate Winslet ( partnerka Sama Mendesa ) sa minimálne za posledné dva filmy ( Predčítač ) stáva herečkou par excellance. Obaja svojími výkonmi nútia diváka k premýšľaniu, sú neuveriteľne uveriteľní. To slnečné ráno na konci filmu ma mrazilo na chrbte, lebo som vedel, že nič nie je v poriadku... ()

Jinny

Sam Mendes si chytře zvolil dobu padesátých let, kdyby se totiž příběh odehrával v současnosti, byla by podobnost s Americkou krásou příliš zjevná. Nemůžu si ale pomoct, ale připadá mi, že zatímco svou prvotinu natočil Mendes se zjevnou chutí, u Nouzového východu je cítit akademická odtažitost. Chybí jakýkoliv náznak humoru, zato hádky ústředního dua jsou podivuhodně realisticky kruté. ()

poz3n

...,,Spousta lidí v téhle prázdnotě žije, ale chce to opravdu odvahu ji i vidět."... Tak tohle téma se mi dotýká opravdu hodně. Nekonečný rozhodování mezi životníma jistotama nebo opravdovým životem, který budete žít a ne přežívat. ()

honajz

Kate Winslet a Leonardo DiCaprio opět spolu aneb Co by se stalo, kdyby se ti dva z Titaniku skutečně vzali? :-) A pak se vzájemně začali sobě odcizovat? Těžké sociální a tragické drama o odcizení manželů, kteří se sice milovali, ale nedokázali si to říct. A když už si to dokázali říct, bylo pozdě... Ano, takto se dá shrnout celý příběh filmu. Samozřejmě jsou tu různé peripetie, které k onomu tragickému konci vedou - ona herečka, která musí hrát v podřadném divadle, jeho společenský vzestup, ona musí zůstat doma s dětmi, hádky, výčitky, nenávist... Zkrátka život lidí, kteří nedokážou vyjít ze svých ulit a vyjít vstříc jeden tomu druhému. Ztráta odvahy snít. Deprese, vycházející z pocitu nicoty a malomyslnosti, proti nimž ale nikdo nebojuje, jen se propadá dál. A depresivní je celý film, nejdepresivnější závěr... Jestli byla Americká krása svým způsobem také depresivní, obsahovala oproti tomu alespoň pár pozitivních postav a pozitivních nálad i okamžiků. Nouzový východ je neředěná depka, kde je všechno špatně, všichni jsou špatní, a ti, co se tváří jako vaši kamarádi, vás nakonec hodí přes palubovku (o tu jim totiž jde víc). Možná pár takových lidí, kteří házejí flintu do žita při prvním náznaku neúspěchu, je víc. Nejsem z toho těsta. Možná existují životy, kde vás stíhá jenom depka. Já si myslím, že v každém životě každého člověka se dají najít světlé chvíle. Také filmařsky je snímek pojat maximálně depresivně - zdlouhavé a pomalé záběry, dialogy, minimální střih. Skoro žádná hudba s výjimkou úvodního setkání v baru. Když tak přemýšlím, jaké asi bylo poselství tohoto filmu, tak asi "pojďme si hodit mašli". Možná to pan režisér považuje na "nouzový východ" a jestli bude smýšlet takhle depresivně, možná tak brzy sám skončí. ()

Roman.Ticka

Nevím co se tady řešilo, ale navrhuji toto. Já vám dám ještě větší hangár! Původní rezidenční "domeček" se zahradou, lesíkem a nedalekou pláží vyměnit za panelákový 1+1 s výhledem na horu odpadků a toxických splodin z nedaleké továrny. Znuděné zamindrákové uřvané věčně podmračené asexuální April vyměnit chlapa z módního žurnálu za týdenního trenkáče se slušivým předporodním pupíkem a voňavým odérem... Frankovy starostlivé věty - "Jak jsi se dnes měla, Chci tě udělat šťastnou, O čem si budeme povídat" nahradit lepšími - "Podej mi pivo, Kde je to žrádlo, Nepřepínej mi hokej". No a pokud si do pasu upraví příjmení na Lakatošovi, tak mají velkou naději projít v Paříži úspěšně imigračním a nastartovat hvězdnou kariéru. Ale že ztratí iluzi o zákonité všednosti manželství, např. cestou parníkem, si mohou nechat zdát ještě příštích 100 let. Jedna * elektrošokovému matematikovi, další * Leovi. ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)