Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

pufina

DiCaprio&Winslet nezklamali, i když mi příjde, že se zde Leo docela přiživuje na dokonalém výkonu Kate. Upřímně musím říct, že prvních 30 minut jsem jen otráveně koukala, poprvé jsem to nevydržela a vypla jsem to - druhý pokus už vyšel a děj ubíhal jako voda. Jakmile se přehoupla první část, neodtrhla jsem zrak. Jednoduchý reálný příběh, který nabízí tolik k zamyšlení.. ()

pakobylka

Frustrovaná žena v domácnosti se za určitých okolností může stát časovanou bombou - může představovat daleko zásadnější problém nežli mírně otrávený muž, kterého trochu nebaví jeho nespokojená žena a silně nebaví jeho neperspektivní práce ... ruku na srdce, kolika lidem se poštěstí najít si zábavné a zároveň dobře placené zaměstnání ? Leonardo DiCaprio a Kate Winslet se znovu ocitli na jedné lodi - na lodi, která je zdánlivě v ideálním stavu, přesto povážlivě nabírá vodu. S tím drobným rozdílem, že tentokrát záleží jenom a pouze na nich, jestli se jejich nestabilní bárka potopí. Palčivá touha po změně a znovunalezení smyslu života, promítnutá do zidealizovaného snu o Paříži, se dostává do tvrdého střetu s přízemní realitou, reprezentovanou zaběhnutým stereotypem spojeným s životními jistotami - a nouzový východ není k nalezení. Za naprosto přirozeně zachycenou emocionální smršť velice jasných 5* ()

zette

Ne, ze bych v zivote nikdy necitil dusevni prazdnotu a neumel se vcitit do role manzelskeho paru, dej me ale nijak vice nezasahnul. Prvni 2/3 se toho moc nestane a zaver uz je zase predvidatelny. Nechapu, za co byl tento film nominovany na Oscara v kostymech a vyprave, ta byla hodne minimalisticka... Nejvetsi duvod, proc tento film videt, tak u me urcite kvuli skvelym hereckym vykonum. ()

gabin(a)

Ach ty vztahy! Tyhle filmy můžu mít ráda jen jako komedie, jak už tu někdo psal o Válce Roseových. Často zmiňovaná (a výborná) Americká krása je podle mě o něčem trochu jiném - rozhodující roli hraje nedorozumění, náhoda, to že je někdo ve špatnou dobu na špatném místě. Takové filmy mám zase naopak ráda. Tady jsem měla problém s problémem hlavní "hrdinky" , asi jsem tak hloupá nebo přízemní nebo slepice nebo všechno, že osudovou rozervanost nebohé paničky, která má chudák dvě krásné zdravé děti a vůbec všechno (i Lea:-) jen ne svobodu (????) nedokážu pochopit. Celou dobu si pak říkám, co by kurňa dělala na místě lidí, kteří mají opravdu problémy a vůbec si za ně nemůžou?! Herecké výkony můžou být sebelepší a kamera a výprava nevímjaké, vůbec mě to nebere, pro mě je důležité "sdělení"..... ()

Juto

Leonardo DiCaprio a Kate Winslet hrajú manželov a ich postavy sú stavané do značných kontrastov (zatiaľ, čo jednému je v predmestskom prostredí pohodlne, druhý hľadá únik), ktoré otriasajú ich manželstvo v základoch. Dočkáte sa dvoch veľkých, mrazivo autentických hádok. 9/10 ()

c.tucker

Ve filmu je vidět klasická Mendesova tvorba. Film je vyspupňovaný až k hořkému konci na předměstí v pěkném bílém domku. Michael Shannon sehrál senzačního chlápka, který přesně ví o čem mluví a neschovává se za stupidní americkou přetvářku, jenže on je to blázen. To je lahoda, když se ve filmu kouří a když se kouří a pije v těhotenství to je tuplem radosti na Starém bělidle. ()

Maty85

Podstata filmu je mi sice jasná, ale tak o velký comeback DiCapria a Winslet se rozhodně nejedná. Jde spíše jen o suchou a poměrně nezáživnou "povídačku" od začátku do konce. Nějaký výrazný drama či romantiku sem ve filmu ani nezanamenal a to je velice bledý...... čekal sem zkátka víc ()

chemopren

Skvela drama, so skvelymi Kate Winslet a Leonardom DiCapriom, ktore mu to podla mna ide lepsie v dramach ako akcnych filmoch :) Tento film mi aspon nieco dal : radsej sa neozenim ako by som mal skoncit neako takto :DDD 4* ()

BoXBe

Nouzový východ zní v hlavě po závěrečných titulcích ještě notnou chvíli. Nálada na bodu mrazu, díváte se na sebe s partnerkou a přemýšlíte, který kousek z vašeho vztahu byl právě odhalen v syrové nahotě. Možná pak hledíte chvíli z okna a říkáte si, že to ani nemuselo být o partnerském vztahu, ale o individualitách, o každém z nás, o každodenních stereotypech a o odříkání v zájmu toho co v nás živí konvence a tradiční hodnoty. Jak často jsme sžírání smysluplností našeho zaměstnání, opodstatněnosti ranního vstávání, hygieny, oblékání, slušného pozdravu, oběda, večeře, úklidu, konverzací na téma chladného počasí....? Sam Mendes natočil neodlehčený film a začal přesně tam, kde končí většina romantických filmů. Ve světě odpovědnosti vůči svému partnerovi, svému zaměstnání, svým dětem a svému životu. Někdy nepopsatelně zoufalí z toho, že nás nikdo nechápe, někdy v euforii, že jsme našli to co opravdu hledáme....ale....jak dlouho nám to vlastně vydrží....? Za otázky, za neklid a za hloubavou a depresivní atmosféru Samu Mendesovi děkuji, Kate WInslet s DiCapriem tleskám a opět obdivuji schopnost americké kinematografie každý rok vypustit do světa tolik zajímavých profesionálně natočených snímků. Sice bych neřekl, že je Nouzový východ kdovíjak dokonalý film, ale atmosféru uměl vyvolat opravdu hutnou. ()

Eviator

Tentokrát si nás nechal Sam Mendes pomaleji naporcovat a pak při druhé návštěvě matematického šílence zmáčkl spoušť. Další velice emotivní snímek na který jen tak nezapomenu. ()

Mamie

Bylo skvělé zase vidět Kate a Lea společně na plátně. Film určitě skvělý, konec dojemný, nevím co víc tady k tomu napsat. ()

emo

Fantasticky realistická a mrazivá dráma s najlepšími hereckými výkonmi za posledné roky. Skutočným a neodpustiteľným hriechom akadémie je nepremená nominácia Michaela Shannona. Filmový skvost. ()

Riley

Tak se Rose s Jackem přeci jen po letech zase setkali, akorát jejich život není vůbec takový jak si ho na lodi vysnili. Rose nejezdí na koni a neplive jako muž, místo toho je z ní docela znuděná manželka, která žije obyčejným, nudným a povrchním životem a Jacka zdá se, už ani moc nemiluje. Jack má zaměstnání, které nenávidí a Rose podvádí atd.. Ajajaj :)) Né dost srandiček, oba to zvládli skvěle, ta Kate mě začíná opravdu dost překvapovat, téma bylo skvělý - něco, co se děje běžně, jen se o tom moc nemluví řekla bych. Celý film mi přišlo, že oba se chovaj hrozně a oba maj pravdu. Ten konec mě ale zklamal, protože mi to celou dobu přišlo hrozně realistický a běžný a pak zase amící to vyřešej, tak jak to řeší jen to nejmenší procento lidí...proč zas nemít něco extra, že? Nejlepší scéna,když ji Frank neboli Leonardo, řekne, že ji podváděl s tou holkou a ona se prá proč! A celkově super dialogy. ()

KajusaK

No já teda nevím, na můj vkus strašně dlouho trvalo, než se začalo něco dít, a v postatě mě to bavilo až na konci u rozuzlení. 3* jen za perfektní konec, Leonarda a Kate, skvělou hudbu a prostředí. ()

Aquarius

Manželstvo je krehká inštitúcia. Pri sledovaní som si viackrát spomenul na Kto sa bojí Virginie Woolfovej. Pekná hudba a kamera. Úchvatné herecké výkony, okrem hlavnej dvojice ma dostali aj David Harbour a Michael Shannon. Emocionálna pecka a možno Mendesov najlepší film. ()

czejny

Jak sleduji komentáře k tomuto filmu, je nezbytné v první větě všem sdělit, jestli je nový snímek Sama Mendese lepší než Americká krása. No dobrá. Pro mne určitě. Ačkoliv mě Americká krása uchvátila, díky té malé nadsázce v pohledu na americkou kulturu mi zanikla režisérova nadílka citlivosti. V Nouzovém východu je režisérem divákova mysl. Mendes vybrousil všechny již známé metody a díky nim vypráví příběh bez užití jediného slova či záběru navíc. Nechává na divákovi, aby si vytvořil spojitosti mezi postavami, aby si určil kudy se ubíral směr mezi jednotlivými časovými úseky. Navíc Mendes opět pracuje se symbolikou, která nenápadně splývá se zažloutle melancholickými filtry podzimních kulis amerického předměstí. Titanikový pár působí harmonicky i kontrastně zároveň jako slunce zalité krví zapadající za obzor. Obzvláště Kate a ten její místy až duchařský výraz způsobil, že jsem se začal cítit provinile kvůli tomu, že jim při jejich situaci nedokáži nijak pomoct. Nouzový východ je zkrátka Mendesův nejvyspělejší film, který je vybroušený do posledního detailu. Je to ten typ filmu, který nezapříčiní euforické nadšení po závěrečných titulcích, ale hlodá ve vás ještě pěkně dlouho. Ve mně ještě dlouho hlodat bude a jsem za to rád. Nouzovým východem z tohoto díla budiž vzdát se při sledování veškerých emocí, leč právě bez nich by nebyl tento snímek tak jedinečný. ()

SeanLSD

Sam Mendes sa po rokoch vrátil presne tam, kde začal a udrel tvrdo a nemilosrdne. Nijaká pomocná ručička humoru či fantázie AMERICKEJ KRÁSY, len šedivá a surová skutočnosť. ( Hoci mnohí z nás - nie "blázni", ktorí chcú mať vždy všetko inak a rodinný život na idylickom predmestí im príde ako najčernejšia depresia - by v situácií Wheelerovcov plesali radosťou. ) Po ešte dlhšej dobe sa stretli aj Kate a Leo a precítene predviedli, ako by mohla pokračovať ich romanca z TITANICU. Tam, kde všetko vyzerá byť dokonalé, ukázali, ako sa rúcajú ilúzie a ako sa ich človek pokúša zaplátať, nahradiť novými alebo ako sa rozpúšťa v prispôsobení sa, prázdnote a beznadeji. Vždy ma štval ten fantázijný ideál romantickej lásky, ktorý končí na samom svojom začiatku a ktorý nám Hollywood podsúva takmer vždy, keď je to len trochu možné a infikuje ním ľudstvo ako vírus. Ale vidieť realistické pokračovanie veľkej lásky spracované umelecky majstrom Mendesom v brilantnej adaptácií výborného románu, podporeného intímnou, no nestrannou Deakinsovou kamerou a minimalistickou, avšak monumentalizujúcou hudbou Thomasa Newmana... - to mi na nálade rozhodne nepridalo. Krásne dielo, ale mojim obľúbeným sa nestane, na to som si až príliš bolestne vedomý jeho nebezpečnej blízkosti ku realite. April napokon svoj únikový východ našla, hoci si ho tak iste nepredstavovala a ja len dúfam, že keď sa svojim životom priblížím tomu jej, nebude to ten jediný, ktorý bude naporúdzi… Keď jej príbeh veľkého sklamania zo života a lásky a všetkých tých predstavovaných krásnych potencialít skončil, potreboval som pokoj a ticho... - A dlho, hodne dlho civieť do prázdna. ()

reky

USA - 50. léta minulého století - doba, kdy zpočátku hlavním cílem žen bylo mít manžela, děti a dům, doba stereotypního života středních vrstev v sateletních městečkách a jasného rozdělení rolí (muž v zaměstnání, žena v domácnosti), v případě žen však postupná ztráta identity a touha po změně. To vše film ukazuje velice dobře a lví podíl na tom má DiCaprio a hlavně vynikající Kate Winslet, za zmínku stojí i výborná režie Mendese a citlivý hudební doprovod. Snímek rozhodně stojí za zhlédnutí, ale nevzal mě tolik jako předchozí Mendesova díla. ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)