Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiálny text distribútora)

MickeyStuma

Hrdina protinacistického odboje a velitel skupiny ´Silver A‘ Alfréd Bartoš jako arogantní sexuální mašina? Jestli to byl pokus o vnesení romance mezi Alfrédem Bartošem a Táňou Hladíkovou, tak tedy hodně blbý. Doslova se jedná nejen o zesměšnění této osoby, ale přímo i o jeho zneuctění. Čím si to zasloužil? Jiří Strach celý příběh pojal pro ČT pochopitelně zcela televizně a nutno uznat, že po režijní stránce odvedl kus poctivé práce. Ale co ten scénář? Co to tam jsou za nesmysly? Co se týče hereckých výkonů, nelze nikomu nic upřít. Atmosféra je spíše hodně jednoduchá bez sebemenšího napětí či nějaké ponurosti. O akci se dá hovořit až na konci celého dějství, ale to viditelně jen z nutnosti, neboť bez toho by to už skutečně nešlo. Bez té romance to jinak není nijak špatný příběh, ale zasloužil by se ještě daleko více zpracovat. Obsahuje spoustu zbytečně natahovaných sekvencí a naopak mnoho věcí není dotaženo do konce. Zbytečná je i tak dlouhá stopáž, což vedlo k rozdělení na dva díly. Těžko říci proč tohle vlastně vzniklo. Všichni účastníci operace ´Silver A´ si zaslouží daleko lepší film. ()

Kakho-oto

Opravdu historici tento film tak strašně sepsuli? V kulturně-historické revue Dějiny a současnost byl tento dvoudílný TV výtvor spíš chválen než haněn... Narozdíl od seriálu Tři králové, který byl specialisty na dané období rozcupován. Osobně se mně Operace Silver A velice líbí, velkou kaňkou je necitelné zobrazení Alfréda Bartoše, který je zde opravdu zobrazen jako bezcitné hovado. Těžko věřit, že takový byl ve skutečnosti. V jednotlivostech se film liší od historického příběhu, ale jako celek působí film poměrně věrohodně. Trochu mně vadilo neustálé hraní písničky Slunečnice. Herecké výkony byly na výborné úrovni, mně osobně překvapil hlavně Viktor Preiss v roli nacistického vyšetřovatele. Nicméně na pět hvězdiček to pro mě není, ale na silné čtyři ano. dodatek z 23. 9. 2009: povyšuji film na pět hvězdiček, je opravdu výborný. dodatek z 23. 4. 2011: Někteří historici film skutečně hodně zkritizovali, jmenovitě Jaroslav Čvančara a Vojtěch Šustek. dodatek z 26. 12. 2014: Stačí si přečíst fundovanou knihu Hana a Václav Krupkovi pod koly dějin od Jiřího Kotyka a zjistíte, že těch pikantností okolo výsadku je mnohem více. Alfréd Bartoš odmítl svou někdejší snoubenku Věru Junkovou, jež se poté pokusila otrávit. Bartoš ji proto zkusil namluvit Jiřímu Potůčkovi, který se do Věry opravdu zamiloval a ona do něho. Potůček od té doby silně neuznával Bartošovu autoritu, což byl průšvih, když šlo o velitele výsadku. Hana Krupková v průběhu výslechu na Stb o intimních stycích se Schultzem vypověděla: Styk ze strany Schultzeho nelze přímo říci, že by byl násilný, jelikož já v tom rovněž viděla možnost jisté úlevy v našem potrestání. Kniha se zabývá i osobami, jež po válce označovaly Krupkovi za kolaboranty a dokonce zcela nesmyslně jako viníky zkázy obce Ležáky. Jeden z nich (Rudolf Vařečka) byl bývalý přítel Hany Krupkové... Kniha, nepříliš velká rozsahem textu, je velice zajímavá a nevyhýbá se detailům, které by někteří fundovaní historikové vůbec nezmiňovali. Jiří Kotyk má moje velké sympatie za tohle dílo o dvou mladých hrdinech, které semlela doba obou totalit, přesto zřejmě za svůj život neudělali nic vyloženě špatného, naopak si sami prožili své. ()

bolf!k

prvni dil je spis na 3 a pul ale druhej 5* me uplne dostal......realita z toho jen cisila a behem zaverecne pulhodinky jsem se nemohl zbavit neprijemneho mrazeni na zadech......bravo reziseru strachovi ktery dokazal v chudych pomerech ceskeho filmu natocit takovyhle film ktery nam priblizuje a to opravdu podrobne jak zivot za protektoratu vypadal. ()

Véronique

Vynikající český válečný film s téměř dokonalým hereckým obsazením. Sledovat tento kousek bylo pro mě více než potěšení. Tvůrcům se podařilo vkusně vytvořit dobový kolorit se vším všudy. Děj nepostrádá lehkost ani romantiku, ale hlavně napětí vypointované v ten správný okamžik. Více takových filmů!!! ()

Joeey

Jde o velmi dobře natočený televizní film, který si 4* určitě zaslouží. Co se týče herců, líbil se mi výkon Davida Švehlíka a Kláry Issové, naopak mě úplně nepřesvědčila Tatiana Vilhelmová a Jiří Dvořák. Děkuji účastníkům diskuse za odkazy na texty týkající se kontroverze, která tento snímek provází. ()

VerenaLord

Klobouk dolů, na film jsem byla rozhodnutá kouknout až po dlouhém rozmýšlení, převažovala u mě obava, že film nebude mít hlavní body přesné se skutečností. Ale opak byl pravdou, je vidět velká snaha zajistit co největší věrohodnost, dokonce mě překvapilo, že i románek parašutisty s vdanou mladou paní byl podložen historickými záznamy. Musím říct, že jsem mile překvapená z výsledku. ()

Ozzy2

Gratulace Jirkovi Strachovi,že neváhal zbourat gloriolu kolem hrdinů odboje a ukázal je,jací byli doopravdy. Kdo se touto tematikou zabývá,jistě mu dá za pravdu. Oni i ti odbojáři byli jen obyčejní lidé,kteří měli své chyby.Za pět,pane Strachu.(hvězdiček) ()

Patriot.X

Tohle mohlo být natočeno opravdu jen u nás. Jiné národy se snaží ve filmech ukázat své válečné hrdiny v co nejlepším světle a hlavně se tyto filmy věnují válečné činnosti svých hrdinů. Válečné filmy by měly být především o válce. Už ten termín válečný film lecos naznačuje. Tady je ovšem na prvním místě milostný život Alfréda Bartoše, který je navíc zobrazen jako vrcholně nesympatický hejsek, krerého především zajímá jak ojet manželky svých kolegů z odboje a na válku si vzpomene jen občas. Pokud by se film jmenoval Milostná dobrodružství Alfréda Bartoše, pravděpodobně bych ho odměnil vysokým hodnocením. Ale jmenuje se Operace Silver A a pokud vím byl, skutečnými účastníky odboje přijat velmi špatně. ()

E lan

Výborné herecké výkony, strhující atmosféra válečné doby a ne úplně kladní hrdinové v podání velmi vhodných herců (především Dvořák je vynikající, Trojan je klasika). I hudba dodává filmu na konci velmi smutnou atmosféru a skvěle navozuje vzpomínky na bezstarostné období před pomocí parašutistům. ()

MeaCulpa

Nechápu proč naši distributoři posílají do kin sračky jako Crashroad, Poslední plavky apod. a tenhle skvost nechají hnít na pokraji zájmu v televizi. Tohle si zaslouží velký plátno. ()

Inozuka

Hodně netradiční pohled na odboj za Druhé světové války, který ale vůbec nemusí být až tak nereálný. Autoři se drží dobových faktů a přikrášlují pouze minimálně. Samozřejmě, že pohled na všechny zúčastněné současnou optikou není asi příjemný všem, který si pod pojmem hrdina představují asexuální černobílou figurku myslící jen a pouze na blaho vlasti. Jistá míra fabulace je pochopitelně i zde, něco je filmově zjednodušené a vyzkratkované, ale jinak je film dost odvážně hozenou rukavicí české národní ikonografii. Možná by se dalo vytknout, že Operace Silver A možná až moc tlačí na onu milostnou - osobní rovinu a méně se zaobírá samotnou odbojovou činností, ale budiž, nejedná se o žádnou historickou rekonstrukci, ale především o filmové drama. A jako takové působí v závěrečné třetině doslova devastujícím dojmem... ()

markotter

Díky Strachu, že se nebojíš vstoupit na tenký led a ukázat historii taky z trochu jiné stránky. Nijak neshazuju význam odboje, ale všichni víme, že ne všichni jsou vysloveně bílý nebo černý. A tady je to podaný moc hezky. Druhá část se mi líbila víc - byla akčnější a víc z ní mrazilo. Ale jako celek rozhodně český nadprůměr. ()

Luxocculta

Přes níže uvedené výhrady k tomu, jak byla vykreslena postava Bartoše, musím zvýšit alespoň na 4*. Výborná tísnivá atmosféra a skvělé herecké výkony nám dnes umožňují alespoň částečně pocítit strach a dusivou tíhu té doby. *** Už když jsem film viděl kdysi poprvé, tak mě nadchl a příjemně překvapil. Skvělí herci, dobrý scénář, sympatická kamera, příjemná hudba a velmi pěkně vykreslená dobová atmosféra. Jediné, co film sráží, je téměř výhradně negativní podání Bartoše. Strach má buď naprosto přesné informace, díky kterým s jistotou ví, že Bartoš byl skutečně především nevděčný floutek, kterého vysloveně baví nebrat ohledy na lidi kolem sebe a hrát si s jejich životy, nebo si charakter postavy domyslel a udělat to způsobem, kterým kopl do Bartošovy památky. Jasně, Bartoš se nejspíš uměl chovat nezodpovědně a z určitého úhlu pohledu jako hovado, ale může si Strach zpětně, skrz soudobou optiku, dovolit takovým způsobem soudit a představovat veřejnosti právě někoho, jako je Bartoš? Pokud Strach s jistotou neví, jaký Bartoš byl (což pravděpodobně neví), pak to, že Bartošovu odvahu, hrdinství, vlastenectví, obětavost a kladné hodnoty obecně zásadně upozadí a vykreslí ho spíš jako amorálního, nezodpovědného a bezohledného frajírka, nelze považovat za (umělecky) smělý nebo dokonce odvážný pohled na historii, ale spíš za projev nevděčné kanibalské neúcty, za kterou by se měl setsakra stydět a dát si pořádných pár facek. 2 ** dolů za to, že snaha zbavit hrdiny hávu andělské čistoty a ukázat je více jako obyčejné lidské bytosti, se nakonec nezastavuje u jejich lidskosti (která je prostě komplikovaná), ale končí opačným zjednodušením, kdy se z některých stala monstra nebo rovnou ďáblové. ()

bearmeedek

Označení válečný film i úvodní fotografie jsou trochu zavádějící. Jde spíš o vztahové drama z protektorátu, sledující osudy dalších účastníků výsadku, kteří se podíleli na přípravě atentátu v Praze. Děj se odehrává v Pardubicích, ve společnosti "lépe postavených" českých odbojářů. Jednoznačně tu dominuje výkon Kláry Issové. Kamera, lokality, hudba, to vše pro televizní film velmi nadstandardní. Už z tohoto důvodu hodnocení trochu nadsazuji do maxima. ()

lakart

Veliký televizní počin, který by se směle mohl vysílat jako celovečerní film v kinech. Škoda. Doufám, že Strach dostane jednou velikou produkci, nepočítám Anděla páně. Tento film je filmařsky sakra dobře natočený, není mu co do technické stránky vytknout. Dokonce bych velmi vyzdvihl obsazení, kde i v malých rolích hrají opravdoví velikáni. Problém nastává když se zaměříme na celkový příběh. Na to, o jak zásadní události se jednalo, je vše trochu upozaděno a více prostoru dostává milostný příběh. Ten bych vynechal a více soustředil na samotné události, které mě zajímaly více. Chyběla tomu také dynamika a gradace děje. Kdyby to bylo o půlhodiny kratší, myslím, že by to filmu prospělo. I tak se ale jedná o veliký český film, který si v dějinách svoje místo jistě najde. 80% ()

st3f0o

Tú milosrdnú tretiu kvôli záveru, ale inak ako celok trestuhodne ploché a príliš telenovelistické pričom samotná operácia Silver A hrá druhé husle. ()