Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

GCorsini

Film jsem viděl jako malý a jsem strašně moc a moc rád, že jsem se na něj po uplynutí té správné doby koukl znova. Příběh je naprosto fenomenální. Jen málo filmů ze mě při sledování udělá tvora co jen zírá s otevřenou pusou a neschopností polykat, natož dýchat. Nikdy neříkám, že tenhle film je nejlepší,ale s hrdostí křičím "tenhle film je jeden z těch nejlepších!!" SMEKÁM ()

Pecos

Krásný příběh o přátelství, který je postaven na kvalitním scénáři a přesvědčivých hereckých výkonech, zejména tedy hlavních protagonistů. Zajímavá a smutná byla scéna propuštěného vězně Brookse, který se snažil zapojit do běžného života, ale nevyrovnal se s tím a oběsil se, neboť strávil poměrnou část svého života ve vězení, které považoval za svůj domov. Vždyť když se dozvěděl o tom, že ho podmínečně propustili a bude volný, chtěl podříznout Heiwooda, jen proto, aby i nadále mohl zůstat ve vězení... Na závěr bych chtěla pozitivně ohodnotit provedení kvalitního českého dabingu. ()

D1705

Prvá je za Freemana a iných, druhá za posledných 10 minút, 3 za emóciu, 4 za réžiu a 5, tá za Stephena Kinga. Je to, alebo sa mi to aspoň zdá neobvykle pre človeka ako S.King písať takéto knihy. Nič nadprirodzené, ale to čo sa dialo v Shawshanku nadprirodzené bolo. Otrasne otrasné. Nie je lepšie tých ľudí zabiť hneď, alebo majú takto brutálne trpieť? Morgan Freeman ukázal svojú absolútnu filmovú dokonalosť opäť, opäť nám ukázal aký pán herec on je.Úlohou odsúdeného Reda, ktorý celé takmer polstoročie sedel za osudovú chybu a na staré kolená sa dostane z basy tak krutej, aby našiel niekoho, koho mal rád, drása srdce, drása. T.Robbins, ktorého nepoznám, ale jeho meno mi už bude dobre známe za úlohu nespravodlivo odsúdeného Andyho je dokonalá. Ten človek trpel 17 rokov nespravodlivo, to je spravodlivosť dočerta? B.Guton úlohu kresťanského diabla zvládol úžasne to je výkon hodný OSCARA a iní, ktorí filmu dodávali krásu a výnimočnosť, nedbajúc na vulgarizmy, ktoré mi vadili. F.Darabont vybral dva najcitlivejšie romány S.Kráľa, naozajstného Kinga hororového neba, aby zaútočil na vysoko, a podarilo sa mi. OSCARY sú nespravodlivé, že nedostal tento film OSCARA. Nebudem ho porovnávať s Forrest Gump, ale krása. S.King, kráľ hororu ako ho poznáme dokázal, že je spisovateľ. ()

avalonek

Vidět jsem to nechtěla,ale nakonec jsem se nechala přemluvit.A to co mě čekalo mi vyrazilo dech.Příběh o naději,velkém přátelství a nevzdávaní se byl úžasný a já se nezmohla za celý film ani na slovo.Takže nakonec nelituji.. ()

Emanuela

Originálny príbeh z prostredia americkej väznice štyridsiatych, a teda povojnových rokov.Herecké výkony a ich absolútna profesionalita, to je veľkým plus pre tento film. Megafilmový zážitok o nádeji a priateľstve.Úžasný koniec s Morganom dokazuje, aká krása a sila dokáže byť v jednoduchosti. ()

KuceraJohny

O tomhle filmu se dá říct jedno je opravdu dokonalý. Film je tak neskutečně emoční. Za celou stopáž filmu není ani sekunda kdy by jste se nudily. Film vás donutí přemýšlet a herecké výkony ani nemluvě. Morgan Freeman i Tim Robbins vám svými výstupy přirostou k srdci. Je to opravdu veledílo. ()

Pokri

Filmová dokonalosť vo všetkých detailoch. Slová sú zbytočné, treba si to vychutnať plnými dúškami a kochať sa majstrovstvom Darabonta a kompletného hereckého ansámblu. ()

Royaldell

'' Get busy livin' or get busy dyin' '' Nádhernější příběh,který je přitom tak prostý,byste hledali velmi těžko,možná byste ho ani nenašli..Ono se k tomu vlastně nedá napsat nic jiného než že mi zkátka vyrazil dech a přiznávám se,probrečela jsem to od půlky až do konce.. ()

Skylwalker42

První shlédnutí? Nezapomenutelné. Hluboce mě tento nádherný snímek dostal. Výborná režie, dobře nasnímé záběry - přitom nic převratného, ale ta geniální jednoduchost. Ta je navíc pevně podepřený velmi dobrým a propracovaným scénářem a kvalitními hereckými výkony. A pro Brookse jsem ukápl slzu :-( A když mohu tak emočně prožívát osudy postav ve snímku, tak to asi vypovídá, že je to právem VELKÝ film. ()

KraLuban

Vím, že je tenhle film jeden z kultovních...ale nevím proč. Mám ho opravdu rád, viděl jsem ho několikrát a přesto si nemyslím, že je to taková pecka. Je to skvělý film, o naději a nezlomné víře, o krutosti vězení a o odvaze a rozhodně stojí za podívání, mockrát. Přesto, 4*. ()

Sashmen13

Občas si člověk položí otázku, proč je tenhle film the best. 1 nejlepší? 2 nejoblíbenější? Co dělá tohle dílo tím nejlepším mezi všemi? Můj názor, tenhle film je jak život sám. V tomhle filmu, tam jsou lidé, náhody, plány, naděje... Co víc by člověk mohl od života chtít? ()

Michalsafr

Tohle je film, který ukazuje genialitu svého tvůrce v dobách, kdy se ještě o něco snažil. Darabont tímhle dílem položil svůj pomník světové kinematografii. ()

Tezuka

Tento film jsem si právem nechal jako poslední ze všech 20 top zdejších filmů, i když jsem jej kdysi dávno už viděl. Jedná se o moje 600. hodnocení na tomto webu a právoplatně si zaslouží plnou škálu na stupnici. Na celý tento film se strašně krásně dívá. Vůbec nenudí a vtáhne vás to do děje tak, že máte pocit, jako byste tam byli s nimi a sdíleli s nimi svůj život. Role Andyho byla nabídnuta primárně Tomu Hanksovi, který však upřednostnil Forresta Gumpa. Bylo by neskutečně kdyby měl Tom hlavní roli ve všech 3 nejlepších filmech. Nepochybně by tu roli zahrál skvěle, ale řekl bych, že Tim Robbins tomu dal něco, co by tomu asi Tom nedokázal dát. Myslím tím jedinečnost, protože tohle byla Timova jediná výrazná životní role a on do toho šel na plný plyn i s nitrem, aby si ho po tomhle lidi sakra pamatovali jako toho statečného nevinného vězně Andyho Dufresna. Kdežto Tom se proslavil v tolika filmech, že by se z toho potom stala jen jakási součástka jeho bohaté filmové kariéry. Ostatně Andyho do češtiny daboval Tomův dabér Vladimír Dlouhý, takže se u toho můžeme cítit jako bychom je tam měli oba. Pochvala míří i na Morgana Freemana, který byl vskutku vynikající jako vždy, a ten závěr byl prostě třešnička na dortu. Martin Luther, když hájil svoje reformy, kdysi před císařem řekl: "Zde stojím a nemohu jinak". Já teď říkám: "Zde hodnotím 5* a nemohu jinak". Zlatá devadesátá léta. Strašně mi to všechno dnes chybí. ()

IronDragon

JEDEN Z NEJLEPŠÍCH FILMŮ VŠECH DOB!!! Absolutně geniální dílo po všech stránkách a rozhodně nejemocionálnější film, jaký jsem kdy viděl. První zhlédnutí tohohle veledíla je pro mě dodnes nezapomenutelným zážitkem. Nemá cenu vypisovat konkrétní výkony osob jak ze štábu, tak z herců, protože všichni do jednoho odvedli svou práci na 100%. Výsledkem je pak tenhle doslova dokonalý film, kterému by byl úplný hřích dát jakékoliv jiné hodnocení, než právě 100%. (Chápu, film měl tu smůlu, že vyšel zrovna ve "filmový rok 1994", ale stejně bych těm akademickejm jelitům, co tomuhle skvostu neudělili ani jednoho Oscara, nejradši napařil dva doživotní tresty v Shawshanku!) HODNOCENÍ: 100% ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)