Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

Kejt.lin

Neuvěřitelně silný příběh. Dokonale vystižené emoce, výborní herci a prostředí. Tento film patří k nejlepším vůbec a ten kdo ho viděl, ví proč. Ani snad největší necita nemůže dovolit alespoň jedné slze, aby neukápla. Filmu jsem strašně věřila, divák se cítí být součástí dění. A udržet diváka v pozornosti po celou dobu trvání filmu je opravdu náročné. F. Darabont to zvládl naprosto impozantně. Myslím, že v životě není nic krásnějšího než opravdové přátelství, které dokáže překonat spousty překážek. A pokud vám film umožní cítit a vnímat ten pocit i z obyčejného plátna či obrazovky, tak potom si asi nemusím klást otázku ,,Kolik hvězdiček si tento snímek zaslouží?,, ()

Itar

TOP100 || Film naprosto pro každého. Věk, orientace ani rasa nerozhoduje. S citem natočený příběh o jednom velice trpělivém muži a jeho kladívku. Sice taktéž přepálený, co se hodnocení týče, ale stejně jako u Forresta Gumpa prostě nelze jít pod pět. ()

David661

Důkaz, že vynikající filmy jdou točit i bez Toma Hankse :D - vynikající film, ke kterému jsem přistupoval stim, že když se všem líbí, tak mě se určitě líbit nebude a stanu se tak jakýmsi "zrádcem národa", opak je pravdou a je to fakt supr film ()

Teabag

Soudím, že podle dalších komentářů se právě dopouštím kacířství, ale proč tolik povyku? The Shawshank Redemption je dobrý film, to jistě, ale proč je "nejlepším" filmem na ČSFD, to netuším. Tim Robbins i Morgan Freeman byli naprosto skvělí a film na mě velmi dobře fungoval, ale to The Green Mile víc, řekl bych. Nechci takhle od boku tvrdit, co by mělo být označeno za "nejlepší film všech dob". Jen vím, že The Shawshank Redemption to pro mě není, přestože se mi velmi líbil, a proto ani nedám 5*, abych tuhle "aviváž" :) trochu vyvážil. ()

Rendiss

Tak jsem se konečně taky dostal k "nejlepšímu" filmu. Mě zase tak výtečnej nepřipadal, ano je tam spousta skvělých věcí, kterým se nedá nic vytknout, průběh výbornej, herci bombový. Jenže můj styl to neni, proto jsem se na něj taky odhodlával tak dlouho. Dal bych 4 hvězdy, jenže už vidím jak mě tady někdo hlásí, tak dávám i tu pátou. ()

Xavi6

Co dadat? Prostě nejlepší film ze všech. Kdo by o tomhle filmu tvrdil, že je to špína či něco jiného, tak ten ať jde za roh a naliská si tam. Tenhle film prostě obsahuje vše co by měl dobrý film obsahovat a ještě má mnoho navíc. Je jen škoda, že zde nepřijali role herci Hanks, Pitt a Cruis, bylo by to alespoň o trochu zajímavější a možná ještě lepší, ale už takhle je to dokonalý! ()

Darth Maul

To nie je obyčajný film... Je to niečo ako životná filozofia. /// "Pamätaj Red, nádej je dobrá vec, možno tá úplne najlepšia. A dobrá vec nikdy nezomrie." ()

Warle

Od srdce zahrané role, skvělá kamera, skvělá atmosféra, ultimátní příběh a scénář, Tim Robbins a Morgan Freeman ()

Marrty3

Jako už tady píší všichni přede mnou,film Vás opravdu položí na kolena. Něco takového bych si přál aby se natočilo alespoň jednou za 3 roky. Do filmu se mi dlouhou dobu nechtělo,ale po jeho shlédnutí jsem litoval,že jsem tak dlouho čekal. Ale vědět co mě čeká,budu dál odolávat,protože tohle je opravdu filmový skvost ! Čekal jsem hodně,ale tohle opravdu ne ! Famózně vystižené vězeňské prostředí,ač často velmi klidné. A v závěru filmu myslím,že větší překvapení už asi nemohlo přijít. DOKONALOST ! ! ! ()

tterez

Vždy, když tenhle film vidím, naplní mě neskutečným pocitem zadostiučinění. Andyho nezdolná naděje a víra v život mi prostě dodávají energii. Tohle je také jeden z mála happyendů, co tam sedí jak prďka na nočníku. Podle mě dokonale emotivní film, kde nepostrádám ani ťuk. 100% ()

Hanes88

Film, který je od začátku do konce více než famózní. Tim Robbins ve své životní roli a úžasný Morgan Freeman - no u něj jsem si prostě na fantastické výkony už zvykl. Ostatních rolí se herci chopili taktéž skvěle. Děj mě na konci úplně nadchnul a právem má tento film takové hodnocení (95%). Za mě dávám jedině 100%. ()

Dyas

Velkolepé drama z vězení - Překrásný film, který mě pokaždé dojme svou skvělou a krásnou atmosférou, lidskostí a dokonalým přátelstvím. Tim Robbins s Morganem Freemanem dokázali ze sebe vydat to nejlepší. Opravdu dokonalý film! ()

J*A*M*A*L

Prostě BEST!!!!Nevím co můžu k tomuto filmu dodat vyčíst tomu prostě nic nemůžu protože to je ten nejvíc nejlepší film na světě a já jen tomuto filmu můžu dát.Je to vážně smutný a dojemný snímek s nakonec dost smutným, ale za to krásným koncem.Franku Darabontovi se povedlo natočit nejlepší film na celém světě a opět od Stephena Kinga.Kinga se můžou číst krásné a dojemné věci a já jsem v životě neviděl krásnější a dojemnější a smutnější film než právě Shawshank Redemption.Frank Darabont alias specialista na krásné, smutné a dojemné filmy z vězeňského prostředí dokázal natočit nejlepší film na světě a ne jen pro mě, protože je to vážně ten nejlepší film na světě.Stephen King může být hrdý.Teď fakt lituji že na ČSFD není větší počet hvězdiček na hodnocení, protože jen tento film si to vážně zaslouží.///Hodnocení ******101%///..... viděno 2x ()

cepice

Úžasný film! Nebude chtít odejít od obrazovky, příběh budete hltat! Začátek je drsnější, pak se pobyt ve vězení stává pohodovější a nakonec ... bum! Nechte se překvapit. Dokonalý příběh, krásně propracovaný, smysluplný. Dobří herci. Co si více přát. Hezké dialogy, prostě paráda. MUSÍTE VIDĚT! ()

Lefty86

Výborný vyprávěný příběh neprávem odsouzeného Andyho Duffersena, film je celou dobu na jednom místě, ve vězení Shawshank ale vůbec to neotravuje a vynikající konec který prozrazovat nebudu, přišli by jste o všechno :-D ()

kri.tino

Kúzelník Frank Darabont našiel dvojprúdovú jednosmerku, ktorá spája komerčné, masové s umením. Vedľa cesty stojí tabuľa: Víta vás mestečko Jackpot. (Na onej tabuli je ešte dole maličkým písmom dopísané: Aj tak to má kdesi drobný, háčik..) ()

Paldiny

Popravde si ani neviem predstaviť, že by mohla byť predloha ešte lepšia. Najväčším zločinom v ten rok aj tak bolo, že sa nemohlo udeľovať viac Oscarov. ()

buzzwoody

Takto bych definoval vynikající film. Emotivních, smutných, krutých, negativních 19 let ve vězení (a že jich mělo být ještě mnohem víc), které si Andy odpykal přesto, že byl nevinný, by bylo pro kdekoho strašlivých. Postupem času je ale tato osůbka proměnila v poměrně pozitivní místo (od odchodu Baggse a jeho sestřiček), které zůstávalo místy pozitivní i přes tu všechnu negativitu. Spolu se Zelenou mílí a Forrestem Gumpem Svatá filmová trojice. Zelená míle by však zřejmě nebyla tak skvělá, kdyby se nakonec povedlo Johna ušetřit, přesto že lidem nyní láme srdce, když jde na popravu, ale kdyby se Red na konci Shawshanku nepotkal s Andym, bylo by to pěkně na hovno. Nicméně díky tomu, že k tomu došlo, vznikl nejemotivnější šťastný konec ever. ()

Terezinka198 odpad!

Už se nemohu dočkat, kolik lidí mi zase bude psát a přikazovat mi, abych změnila své hodnocení. Máte smůlu! Tento film jsem viděla minimálně dvakrát (poprvé ze zvědavosti, podruhé z donucení). Ani jednou mě neoslovil, spíše mě to znechutilo. Takové zajímavé téma to mohlo být, kdyby to někdo nepodělal. PS: Už se nemohu dočkat na nenávistné zprávy. Sem s nimi, alespoň se pobavím. :) ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)