Kanibali

• Česko Kanibalové (viac)

Příběh, který vám bude vyprávět tento film, se skutečně stal. Do pralesů Jižní Ameriky odjíždí čtyřčlenná skupina mladých reportérů, aby natočili unikátní záběry s domorodci, kteří se ještě nesetkali s bílým člověkem. Podaří se jim nalézt kmen údajných lidojedů, kteří však o bílé návštěvníky nejeví přílišný zájem. Mladí reportéři se je proto pokusí vyrušit z jejich poklidného života. Tento film je nevhodný pro osoby mladší 18 let, protože obsahuje autentické záběry kanibalských orgií, které se tehdy opravdu odehrály. (Vapet Production)

maxxxim

Určite by som tento film nezaradil do žánru horor, možno amatérsky spracovaný dokument, ale určite nie horor. V priebehu deja sa nevyskytne ani jedna "strašidelná" scéna, či záber. Teraz sa pokúsim racionálne odôvodniť moje vcelku vysoké hodnotenie. Keď som narazil na tento film v československej databáze a videl som percentil tunajšími užívateľmi jemu prisúdený, hovorím si ďalšia "sračka" z hlbín duše psychicky nevyrovnaného človeka, ak nie človeka trpiaceho nejakou perverznou úchylkou. Následne som si prečítal pár komentov od ľudí, ktorý sa neváhali podeliť o svoje dojmy, emócie, či zážitky z neho prameniace. Kontroverzia, ktorá z ich textov priam sršala, ma donútila obstarať si toto viacerými užívateľmi zatracované dielo. Už samotný názov mi pripadá nevhodný až trápny. Poďme k samotnému deju. Film začína ako každý iný, avšak tvorcovia sa prvej chyby dopúšťajú hneď v úvode. Onou mýlkou je hudobný doprovod (slovo doprovod som použil zámerne, hoci dnes sa používa jeho modernejší ekvivalent v podobe soundtracku, o ktorom nemôže byť počas celého snímku ani reč) v podobe talianskej filharmónie na Stradivariho dňoch v Padove. Dalo by sa povedať, že hudba je vystrihnutá priam z nejakej svadobnej veselice, ak nie zo súťaže začiatočníkoch drum'n'bass. Čo sa týka primárnych hrdinov filmu, teda štvorice mladých "reportétov" pravdepodobne sa minuli povolaniu, keďže majú sklony k sadizmu, vedel by som si ich lepšie predstaviť ako členov Einsatzgruppe D, alebo SS Totenkopf. Keďže neváhajú publiku pripomenúť udalosti z Bielej Cerkvy, Mizoča, či Mogileva. Celkom zbytočné zábery sú nasledujúce: Korytnačka, Pavúk, Had, Opica. Neviem, čo presne malo byť ich poslaním, veď predsa takmer každý má skúsenosť s nejakým tým usmrteným zvieraťom. Možno, že autori chceli len navodiť atmosféru, no mohli sa o to pokúsiť pútavejším spôsobom a nie zakaždým zamerať objektív kamery na symetrické polovice oných živočíchov. Banda reportérov sa správa necivilizovane, čoho dôsledkom je ich užitočné spracovanie miestnym mäsokombinátom. Film by som určite nepovažoval za memento ich osobám, ale za poučný materiál. Do vzájomnej konfrontácia sa dostávajú dva druhy ľudskej primitívnosti. Tá pôvodná pudová víťazí nad primitívnosťou nevynútenou rozmarnou. Niekomu film určite príde brutálny až nekontrolovateľne prehnaný, ale brutalita s akou sú prevádzané scény domorodých ľudožrútoch pramenia z ich prirodzenosti a nemožno v nich hľadať nejaký narušený zámer. Predsa omnoho vyspelejšie cicilizácie ako Mayovia, Aztékovia, či Nemci robili s ľudskými bytosťami veci ďaleko brutálnejšie a zbytočnejšie.Tu ide iba o normálny spôsob života, ktorý ustrnul na určitom stupni, ktorý sa civilizovanému svetu zdá ukrutný. V konečnom dôsledku poslúžili hrdinovia ako poživeň, no mohli pochodiť ináč, keby sa nesprávali ako sa správali. Zoberme v úvahu, že domorodci nešli na Manhattan a neboli to oni, kto by páchal genocídu bez akéhokoľvek dôvodu. Samozrejme film nie je určený slabším povahám, ale ak zvládnete Saw 1,2,3,...87, tak sa nemáte čoho báť. Predsa televízne stanice ako JoJ, Nova a podobne nás na to pripravujú každý deň, čoho dôsledkom je naše otupené vnímanie a citlivosť. Takže no problem. () (menej) (viac)

markuc

Vetsi kravinu uy jsem dlouho nevidel - totalne me stvala hudba,coz byly asi dva samply,ktere se ve smicce opakovely porad dokola. Krute zabery jeste film nedelaji,to mel spis vzniknout dokument s autentickymi zabery. ()

kumpi odpad!

Ještě se mi nestalo abych film po půl hodině vypnul a to už jsem viděl dost dobrý krávoviny :D. Podzěji jsem si řekl, že to přece nemůže být tak strašný a dokoukal jsem ho a to byla chyba...Obrázky porcování lidí mi zvedaly kufr, ale pořád jsem si řikal, že je to jenom jako :))...ovšem po naporcování živé želvy apod. zvěrstvech na živých tvorech ve mě vzbudily otázku zda-li tento "horor", je jak už zde hodně lidí psalo poučný a nebo spíše zvrhlé dílo zvrhlého režiserá. Pro mě druhá varianta. Zároveň v tomto článku naposled používám slovo "zvěrstvo", protože takových věcí a hlavně z těchto důvodů zvířata snad nejsou schopni, proč je tedy urážet!....No ale teď k filmu...v celku ožehavé téma podkreslené zajímavou hudební kulisou nezachránilo herecké výkony a nápady. Možná i za jednu hvězdu ale proč dávám odpad je snad jasné z úvodu mého komentáře ;)....Každopádně o tomto filmu se bude jistě ještě dlouho mluvit a to je již 30 let po jeho natočení...aspoň to se této filmové výpravě z Itálie povedlo! ()

Sfinkter

Pokus o hrubý naturalismus v 80. letech. Z mého pohledu opravdu pouze pokus, protože nějakým odporem nad autentičností jsem netrpěl snad ani při jedné scéně. Kanibalistické filmy jako subžánr exploitation filmů nemají mnoho zástupců, natož zástupců kvalitních. Cannibal Holocaust je asi nejznámější, i přesto se dá hovořit téměř o braku. Lidé jsou zhnuseni, protože se dívají tváří tvář své jednoduchosti. Primitivita západního světa je o to horší, protože se skrývá za závojem pokroku a etiky - spousta lidí tu odsuzuje zabíjení zvířat ve filmu - ano, určitě nikdo se nebude rozplývat nad manifestací utrpení bezbranného tvora, ale většina zdejších pokrytců dokouká Kanibaly, napíše komentář o hrůze zabíjení zvířat, zaklapne laptop a půjde na dobře ochucený gyros, který však vážení také nevznikl úplně bezbolestně. Já se ke své primitivnosti v tomto ohledu alespoň přiznávám. ()

A.L.E.S.

Ani vůbec nevím, proč jsem to hodnotil. Dá se tomu dát buď pět hvězdiček nebo odpad. Něco tak odporného a zvráceného jsem ještě neviděl a těžko uvěřit, že tohle je dnešní svět. Ačkoliv pokud se podívám kamkoliv, lidé na světě nejsou jiní, jen to prostě dělají jinak. Tak, až se člověku zastavuje dech. ()

PavelR

Scénář v určitých pasážích snad uhozenější už být nemohl - tohle měli být dokumentaristi, kteří prošli válečnými konflikty, místy kam civilizovaný člověk jen tak nevstoupil a mnoha dalšími krizovými momenty? Se svým přístupem by nepřežili ani první týden "v práci".Ale v určitých momentech na mě film působil docela snesitelně. Ne snad, že bych uvěřil jeho autenticitě, spíš na mě zapůsobil jako hororová fikce. Kupodivu účinkovala i ta romantická hudba a při násilných scénách zvuky, které jako by ohlašovaly návštěvu z vesmíru.Každopádně si režisér mohl odpustit závěrečnou moralitku o tom, kdo jsou tu vlastně kanibalové. ()

_DAVE_

Kanibalove jsou trochu na zpusob "Zahady Blair Witch", ale o dost horsi, trochu na zpusob typickych "beckovych" hororu let osmdesatych. Ale hlavne je to troufam si rict pokus o sadisticke porno zabalene tak, aby to jako sadisticky sexualne orientovany film nevypadalo. Korunu tomu vsemu Deodato nasadil tim, ze nechal ve svem filmu bez jakychkoli triku zcela skutecne vrazdit opravdova zvirata, za to by se mel myslim stydet. A nejspise se i stydel, precist si o tom muzete tady a sekci "zajimavosti". Pred dvaceti lety to asi lidi sokovalo, ale dnes vam garantuji ze to pusobi spise jako fekalni komedie. ()

T-pack

No, co o tomto filmu asi říct. Bylo to nechutné... a to tak, že dost. Při pitvě želvy si navíc člověk uvědomí, že vyvražďování lidí (při dobré vůli) asi pravé není, ale ta zvířata to asi schytala. Co se filmu upřít nedá, je autenticita. A tak, i přes všechny morální či etické bloky, dávám čtyři hvězdy, protože tento film dlouho nezapomenu a určitě ve mě něco nechal (i když mě spíš rychle vyprázdnil). ()

Jazzzz

Nevím a nechápu proč je tento film tak špatně hodnocen. Nebo možná trochu chápu - dost lidí si z filmu nedokážě nic vzít, protože už je to pro ně pouhý film, který obsahuje hodně moc brutální až nechutných scén. Ale když se nad tímto filmem trochu zamyslíte - ono by to prostě bez těch brutalit nešlo... Jde o to, že tento film navozuje dosti surovou atmosféru divočiny - ke které ale takové věci, které vy považujete za brutální normálně patří... Zabít želvu - ano je to nechutné a dost želv je chráněných kuli tomu, že byli kuli jídlu loveni... Stejně tak jako civilizovaní lidé vybíjeli kolonie tuleňu kuli kožešinám z jejich mláďat. Tenhle svět není nijak krásný - války a tohle všechno - vy jenom děláte že to nevidíte! A proč odsuzovat flm za to, že ukáže trochu extrémnější otevřenější pohled na věc? Kdyby šlo o pouhé brutality taky bych byl asi zhnusen mnohem víc, ale tenhle film navozuje přes postupné zabijéní živočichů jakýsi pocit, že v té divočině to je normální... Divochové jsou opravdoví divochové - ale jejich rituály a přístupy k věci jsou dány dlouholetou tradicí v divočině a jakýmsi divošským náboženstvím - je to pro ně normální - stejně jako u nás se upalovalo v dobách inkvizice za čarodějnictví - tak tam mají své specifické postupy a přístupy - možná trochu brutální, ale pro ně normální... A do toho pak příjdou civilizovaní lidé - kteří se chovají mnohem hůř než ty divoši - z jejich chování jsem byl zhnusen tak moc - že jejich konec mě ani moc nemrzel... A jak někdo píše že se cítil provinile z toho, že se dívá na takový hnus, tak já sem se citil provinile za to, že jsem členem civilizované společnosti, která se stálo chová hůř než divoši a pouze před tím zavírá oči a hraje si na něco mnohem lepšího... ()

gjjm

Geniální, jedinečné, dechberoucí dílo, autorský film a ultimativní sebevyjádření Ruggera Deodata, který mezi regisseury dvacátého století došel v jistém směru nejdál. Evropští "novináři" přijíždí do Amazonie ve snaze natočit dokument o kanibalských kmenech. Jenže se nechovají právě tak, jak by se na jemné a civilisované gentlemen and gentlewoman slušelo... Mezi spoustou krve, vražd a znásilnění klade film závažné otázky a snaží se na ně odpovědět: Má jedna kultura právo morálně a aestheticky hodnotit druhou? Mohou se vůbec dvě kultury navzájem pochopit? Má nějakou cenu a je morálně správné je násilně (doslova násilně) spojovat? A je vůbec morální o někom něco vypovídat, někoho pro něco soudit? Neplatí spíše biblické (tj. vycházející ještě z původního, nezdegenerovaného, předlogického a mythického stádia lidského myšlení - a právě na kontrastu mezi původním, předevropským myšlením, a prapodivně vyabstrahovaným novoeuroamerickým, je film postaven): nesuďte, abyste sami nebyli souzeni? To je jedna myšlenková rovina filmu. Druhá je jí podobná a rovněž by se dala vyjádřit biblickým citátem: co je to pravda? A co je to pravda ve filmu? Co je to realismus, hyperrealismus a pseudorealismus? Podle čeho můžeme pravdivost filmu posuzovat? A kdo vlastně má právoposuzovat? A kdo má vlastně právo pravdu sdělovat- je to tak jednoduché, samozřejmé a tak všespasitelné, jak nám připadá? Není to všechno spíš děsivě vratké a relativní? Film o mnoha podobách kanibalství, především o kanibalství informačním, krutá, zoufalá a krvavá kritika naší evropské arogance, která se nám může děsivě vymstít, nové světlo do odvěkých problémů evropské civilisace... Skvělá kamera, důvtipný scénář, geniální a neskutečně ostře ironická Ortolaniho hudba, slušní herci, především výborná Francesca Ciardi(ová), v jejíž postavě se základní morální konflikt filmu prolíná nejrozporuplněji (scéna, kdy protestuje proti znásilnění domorodé ženy, je díky ní naprosto fascinující) a která jej také herecky zvládla nejlépe. Vynikající krvavé scény snad ani chválit nemusím (ostatně, jaký by mělo smysl je chválit, mají-li za cíl vyvolat odpor; chvála by musela být pro regisseura spíše urážkou, a to já nechci, an si ho nesmírně vážím), po této stránce se film stal zcela oprávněně legendou. A volta mi chiedo chi sono i veri cannibali? P. S. Viděno dvakrát v české trapně sestříhané verzi a dvakrát v originální italské. ()

Kubaso

Na jednu stranu působivé drama o střetu dvou kultur, slušné herecké výkony, zdánlivě nesouvisející (a výborná) hudba a obrovská dávka autenticity. Na straně druhé samoúčelné násilí na lidech (hrané) a na zvířatech (bohužel skutečné). Právě masakrování zvířat je největším kamenem úrazu snímku. Například scéna s želvou je skutečně tak ubohá, jak tu mnozí zmiňují, a ani nijak nesouvisí se zbytkem filmu. Hledat v tom skrytý význam je nesmysl. Nabízí se mnohem prozaičtější a pro pochopení filmu klíčové vysvětlení - režisér se zbytkem štábu nejsou o nic menší prasata než hlavní "hrdinové". Tím pádem se celé poselství ukazuje jen jako alibismus jeho tvůrců a jinak kupodivu dobře natočená story degraduje na exhibicionistickou ubohost. Jakýmkoliv hodnocením bych ale nevyhnutelně ukřivdil buď tomuto nebo jiným, lepším i horším filmům. Jako horor "Kanibalové" totiž fungují dokonale. ()

pago odpad!

Jeden z najslabších filmov v histórii. Nebyť tých detailne vykreslených nechutností, mal by tento film, hlavne po hereckej a režisérskej stránke (a to si nemôžem odpustiť narážku na fajnovú muzičku), úroveň priemerného porna. Ako ďaleko sa dá ešte zájsť? Sme naozaj tak skazení, že musíme vidieť všetko a umožniť tak úchylom ako je Ruggero Deodato, aby naďalej zarábali na ľudskej slabosti? Kde sa posúva toto kvázi umenie takmer 30 rokov po natočení tejto nechutnosti. Snáď už len film z prostredia pedofilov (so všetkým, čo k tomu patrí) by túto úbohosť tromfol. ()

nevermore

No, řeknu jen tolik, že jsem to dokoukal celé a opravdu nechápu toho borca na konci (alias kameramana), když mu zaživa likvidují kolegy-kámoše a von si to v klídku točí...to už by ho snad nemohl pak těšit honorář, který by dostal, kdyby náhodou přežil, což je nelogický a i usvědčující celý film (mimo jiné) z připravenosti..To mě šokovalo na celým filmu snad nejvíc... ()

drake31

Kontroverzné, brutálne, nechutné, zvrátené a mnoho podobných ekvivalentov vystihujú presne obsah tohto filmu. Rozhodne to nie je pre každého a sám som mal problém to dopozerať so zdravým rozumom a nechať obsah žalúdka na správnom mieste. Jeden z tých filmových zážitkov ktoré už viac nemusím vidieť. ()

Ichabod

Blbé, technicky nedokonalé a autentické asi jako Blair witch project.Nudil jsem se.Film by měl šokovat, ale snaží se o to až moc, takže na mne nezafungoval. Je to prostě o ničem,handycam sice vylepšuje "atmosféru", ale když naprosto stupidně vyběhne domorodkyně na louku a tři naši...ehm...hrdinové se na ní "vystřídají" a vše se točí a skončí to pěti nahými lidmi v blátě tak je jasné, že asi se nedívám na reálné video, ale na porno pro ty největší perverzáky. Scény typu : "Vy jste neviděli to nejhorší, jdeme se na ta zvěrstva ještě dokoukat" mne rozesmáli...a to asi nebyl účel...no alespoň tam hraje pohodová hudba ať se děje co se děje :) ()

Zemřel režisér Ruggero Deodato

Zemřel režisér Ruggero Deodato

29.12.2022

V jednom z posledních dnů roku přichází smutné zprávy pro fanoušky evropské žánrové kinematografie, ve věku třiaosmdesáti let totiž v Římě zemřel kultovní italský režisér a scenárista Ruggero Deodato… (viac)