Zväčšenina

• Česko Zvětšenina (viac)

Hlavným hrdinom príbehu je módny fotograf Thomas – bohatý, úspešný a sebavedomý. Jedného dňa ide bezcieľne do opusteného parku a v ňom fotí, bez konkrétneho zámeru, až sa do jeho zreteľa dostane milenecký pár. Žena z fotografií od neho žiada negatívy, keď ju odmietne, navštívi ho následne aj v jeho ateliéri a ponúka svoje telo výmenou za nafotené snímky. Thomas tuší, že zachytil niečo viac ako horúce objatia. Zväčší ich a zistí, čo sa v skutočnosti v parku udialo. (ASFK)

HarryBlock

Thomas je prehnane sebavedomí až arogantný človek, ktorý svet vníma veľmi povrchne a je z toho znudený. Keď odhalí pokus o vraždu a začne sa v ňom vŕtať, začína si náhle uvedomovať nejednoznačnosť reality(stal sa zločin? Alebo to celé videl iba on? Jednoznačné dôkazy ani iní svedkovia okrem neho neexistujú) a jej možnú interpretovateľnosť. Jediný chabý dôkaz, ktorý mu nakoniec ostane je zašumená zväčšenina (možno) mŕtvoly v parku, ktorú jeho kamarátka(tajná láska?) prirovná k jednému z obrazov jej priateľa maliara a tak sa z povrchného módneho fotografa stáva akýsi umelec, ktorý začína chápať nejednoznačnosť sveta a príjima ju(hodí naspäť neexistujúcu loptičku, pretože ak niečomu veria viacerí už to nie je výmysel, ale realita). ()

F.W.Colqhoun

What's so important about my bloody pictures? Výsek z života hyper-povrchního fotografa Thomase, který se poprvé v životě propadá za obraz v totálním filmu Michelangela Antonioniho. Nedozvíme se toho spoustu - v životě obrazů to nehraje roli a ve světě 'za obrazem' je to běžné. Nedozvíme se ani to, jaké následky zkušenost zanechá na Thomasově kariéře. Kdo chce fotografa, který hledí za obraz? Následující množina obsahuje prvky, které v tomto filmu nejsou dokonalé: (  ). Snad jen ten tenisový míček... I thought you were supposed to be in Paris. (...) I am in Paris. ///// Get rid of that bag. It's diabolical. ()

Bouřňák

Rozhodně mě to nezklamalo. Naopak jsem byl příjemně překvapen, protože jsem čekal něco úplně jiného. Zvláštní mix několika filmových žánrů, který díky svému pomalému a rozvláčnému "ději" chvilkami trošičku skoronudí. ()

Mleako

Po řemeslné stránce tomu není moc co vytknout, ale je to tak strašně utahané a ve finále vlastně o ničem díky závěrečné "pointě". ()

Piškotka

I když pro mě ve své podstatě nepochopitelné, zato mě naprosto dostalo fascinující zachycení oné doby a chladného britského ducha. Retro ze světa velkoformátových fotografií a tmavých komor. Nějaká mrtvola mi přišla jako vedlejší, pozornost se jí věnovala až ke konci. Hlavní hrdina, ač nenápadný, leč vynalézavý trhač ženských duší a těl. Ten okamžik hrátek s mladými děvčaty byl roztomilý. Tak razantně se chtěly fotit, až je překvapila jejich vlastní nahota. ()

Jorge-Z

Fotograf, žijící bezstarostným životem, jezdící Rolls-Roysem, bydlící v Londýně. To všechno vypadá skvěle, jenže po celý film jsem se neubránil pocitu že se vlastně nic neděje. A když už to mělo někam se pohnout, zůstal film stát. Mě osobně film neoslovil, pop art není něco čemu bych holdoval. ()

IvoB

Pocit nudy, překvapení, napětí a nakonec rozčarování – asi takové pocity jsem při sledování zažíval. Nechci ten film úplně odsoudit – po filmařské stránce má co nabídnout – ale opravdu mi to připadá jako nuda a docela promrhaná příležitost. Tohle holt docenit nedokážu. ()

Paldiny

Film Zväčšenina sa vymyká snáď všetkému čo od nej čakáte, preto ten poplach medzi žánrami. No z môjho pohľadu nejde ani o thriller, drámu a už vôbec nie mysteriózny film, snímka mala byť zrejme kriminálkou, v akej sa renomovaný fotograf nedobrovoľne ocitá. Teda bola ňou iba občas a ten zvyšný čas sa nedialo nič a tu vidím problém. Vo filme sú asi zo dva kotúče zbytočného materiálu, kedy si hlavná postava kupuje v starožitníctve vrtuľu od lietadla, provokuje párik nadržaných stredoškoláčok, absolvuje koncert s mŕtvejším publikom než tým aké som raz zažil v Partizánskom na Twinskách a miesto vyvrcholenia stojí pri plote a sleduje tenis dvoch mímov. Tí sa spoločne s ďalšími pomaľovanými objavili už na začiatku, no ani na konci som zmysel ich výskytu nepochopil. Film mal zrejme zrkadliť dobu a pohladiť nejednu umeleckú dušu. Lenže pri nekonečne dlhých, bezdialógových scénach som sa dostával do hypnózy a síce film dopozeral, netuším či vôbec dospel k záveru. Prečo potom dve hviezdy? Námet mi prišiel zaujímavý a hlavná postava mala správne arogantnú povahu, inak tma. ()

cmenda

Dost netradičně pojatý film , kdy nevíte co si o kom máte myslet a nakonec přijde trochu zklamaní a říkáte si to je jako všechno , celkově však film není špatně udělaný jen může diváka zklamat. ()

Ixbalanke

Závěrečná scéna vyysvětluje celý film. Společnost a lidé okolo nás zahrnují do určitých sociálních her. Záleží jen na nás, zda se necháme vtáhnout do těchto her. Hry během filmu: vražda v parku (hrdina je vtažen do cizí hry), nečekaný příchod dvou dívek... ()

jasiska

Keby nebolo tej nehoráznej mizogýnie, tak by to bol krásne natočený film so zaujímavou myšlienkou. Takto som bola taká znechutená, že som sa len tak-tak udržala, aby som to dopozerala. ()

mota

Extravagantní pohled do života bohémského fotografa 60. let, který mohl dopadnout vraha. Jak mi taktně naznačil kamarád, nejsem na tenhle snímek dostatečně inteligentní :) a opravdu jsem ho taky vůbec nepochopil. ()

tot

Je složité vystihnout čím přesně mne Zvětšenina oslovila. Hl. postava fotografa Thomase prochází v průběhu jednoho dne pop-artovým Londýnem 60tých let, který mi příjde zvláštně sympatický a uchvacující (móda,hudba,životní styl,mentalita). Postava Thomase trochu arogantního, talentovaného fotografa, jeho postupné propadávání onomu tajemství zvětšeniny je zachyceno poutavě a zamyšleně. Thomasova zvláštní posedlost uměním a jeho (pop-art?) dokonalostí. Zamyšlený, dvojznačný a otevřený konec mne naprosto dostal. A zvětšeninu chápu tedy jako úvahu nad životem a duchem dané doby. ()

Ontos

"Zfleku" nejsem schopný zhodnotit, jak častá podobná přímá polarizace bývá, ale velice mě zaujaly dva poměrně protichůdné interpretace (hlavně závěru) Zvětšeniny. Víceméně se shodují přinejmenším do (troufám si říct) Heideggerovského bodu prozření ("nalezení" onoho aspektu dané fotografie), před nímž žil fotograf v podstatě bohémský život, aniž by jej nějak reflektoval. Následuje snaha odhalit tajemství fotografie (jako média, které pracuje s iluzí a omezenou/řízenou perspektivou), tedy hledání něčeho za prostou realitou, kterou dennodenně vnímáme. Interpretace se rozchází ve fotografově konečném zjištění: jedna říká, že nalezl duchovno, uvědomil si, že míček existuje, i když ho není vidět. Já se kloním k tezi říkající, že fotograf si po nenalezení žádného důkazu uvědomil, že žádný není, svět je jen vyprázdněná realita do níž vkládáme významy jen my. Sleduje hru mimů (už není co víc říct) a hází jim míček, který nejen nevidí, ale není - po tomto zvětšení se jen bezvýznamně usměje a odchází. ()

Nethar

Zvláštní atmosféra, celková nálada, chápu, že tento film je vysoce hodnocen - ono je to velmi takové umělecké, artové, nezávislé. A vlastně se tam skoro nic nestane. Respektive to, co se stane, by jiný film zvládl ukázat za 5 minut. ()

LBsmoke

ujde to, ale vykašlal bych se na básnění o životě a vůbec.. prostě co se nesympatickému týpkovi (stereotypně zobrazenému umělci) nestane, když neví co by a se poflakuje.. ()

AveSive

Blow-Up je nápadne originálny, pretože spája dve technológie, fotografiu a kino a čiernobiely a farebný formát do vzájomného dialógu. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

Ingmar Bergman a Michelangelo Antonioni

Ingmar Bergman a Michelangelo Antonioni

02.08.2007

Před několika dny média informovala o úmrtí obou filmových velikánů. Oba byli nepřehlédnutelnými persónami světového filmu a jejich stopa, kterou zanechali dalším generacím, je až příliš hluboká,… (viac)