Zväčšenina

• Česko Zvětšenina (viac)

Hlavným hrdinom príbehu je módny fotograf Thomas – bohatý, úspešný a sebavedomý. Jedného dňa ide bezcieľne do opusteného parku a v ňom fotí, bez konkrétneho zámeru, až sa do jeho zreteľa dostane milenecký pár. Žena z fotografií od neho žiada negatívy, keď ju odmietne, navštívi ho následne aj v jeho ateliéri a ponúka svoje telo výmenou za nafotené snímky. Thomas tuší, že zachytil niečo viac ako horúce objatia. Zväčší ich a zistí, čo sa v skutočnosti v parku udialo. (ASFK)

Delmondo

Koukal jsem na to s asi 12 babama který tomu ani za mák nerozuměli a svými připomínkami k filmu mě nehorázně srali. Jestli někdo čeká klasickej whodunit tak spláče nad vejdělkem, protože chtít detektivku od Antonioniho je totiž blbost. On totiž maestro ukazuje Londýn v 60tkách v reálu, tudíž hlavní hrdina je nevyrovnanej, všude samí pastelový barvy, marijánka, nahotinky atd. Pak teprve přichází na řadu ta drobná krimi zápletička podobná Blow-outu kde zvukař Travolťák zachytil vraždu na magneťák zde v Blow-upu zas fotograf Hemmings vraždu zvěčnil foťákem. Od tud pochází i nejlepší část filmu, a to když fotku zvětšuje a při tom na ni objeví vraha i mrtvolu. O fotky a negativy nakonec přijde a tak film vyplyne do konce bez nějakého vyřešení. Antonioniho dobrá práce já od něj mám ale radši Zatmění. ()

hufnagel

Pamätám sa,že film som videl začiatkom 70-tych rokov v kine Praha v Bratislave,kam sa po revolúcii v 1969,vozili celkom kvalitné filmy zo západu a prebiehal pritom simultánny dabing jedným človekom sediacim priamo v hľadisku z mikrofónom. Pre mňa to bol vtedy šok,lebo predstavoval veľmi živé stelesnenie kultúry ktorá nám bola vtedy nedosažiteľná.Naša socialistická tlač potom tento film zatracovala ako najhoršíu ukážku úpadku kapitalizmu. ()

sahier

Tento film nazývam filmom ticha ....pokoj a napätie, ktoré vyžaruje , minimum jazykového prejavu, príbeh založený na kamere a strihu. V hlavnej úlohe fotografa je David Hemmings, niekto napísal v komentároch , že predstavuje arogatného fotografa. Ja si myslím že predstavuje skôr správne sebavedomého fotografa , ktorý si je vedomý svojho nadania. V podstate je to jedno . Film Blow up svojim spôsobom je jedinečné dielo, s veľmi jednoduchým príbehom , ktorý je ale natočený tak , že sa divák sa pri jeho sledovaní nenudí , ba práve naopak je v napätí a v očakávaní čo bude ďalej. O to väčším prekvapením je , keď k rozuzleniu príbehu nepríde, ale končí do stratena....bol tam niekto skutočne zavraždený ? Je na zväčšenine mŕtvy muž? ()

zigy

Přes 80% na čsfd?????? Bando inťoušů a pokrytců!!! Tak mi vysvětlete tu závěrečnou scénu......Thriller, jehož konec spočívá v pinkání mimů přes síť, kdy přestane jet zvuk......tak to fakt nedávám, resp. dal jsem to jen díky krásným 60tkovým modelkám a vytřeštěnému Hemmingsovi, kterej furt vypadá, že na něco skandálního přišel, ale samozřejmě nepřijde vůbec na nic. Dialogy minimální a děj by se dal smrsknout na dvacet minut! ()

Radek273

Možná klasika a dobový skvost, ale dnes pouze dlouhý, tichem natáhnutý snímek, který sice má jakousi dějovou linku, která jakštakš udrží divákovu pozornost a naláká dokonce jeho zvědavost, nicméně v celkovém pohledu jde o nic neříkající bezvýsledné dílo, plné otazníků a mnohdy nudných pasáží. Nic víc. ()

Saxos

Saudek by uronil slzu. Ne nad kvalitou snímku, ale tyhle anorektické fotomodelky s lehce zvětšenými bradavkami, by ho fakt nebrali. ()

buchannon odpad!

Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie? To sotva. Jeden z nejhorších "filmů" světové kinematografie. Naprosto bez jakéhokoliv děje a naprosto o hovně. Podobně "kvalitní dílo" jako Sex, lži a video nebo Lovec jelenů. Výstřel z roku 1981 je o nekonečno procent lepší. Takto hodnotím proto, abych trochu srovnal celkové hodnocení, které je naprosto nepřiměřené. Jediné pozitivní jsou ty ženské, i tak ale odpad! Už dávno jsem zjistil, že čím větší sračka!!!, tím lépe je hodnocena (nejen) místními pozéry. ()

meda2016

Upřímných 69%. Je to o tom, že jsem nikdy neporozumněl tomu, proč je film tak oslavovaný. Třeba u něj ani nejde o procenta. Pro mne je epizodický a ač jsou ony dobré, celek mne nevzrušil tím, že je to TA ZVĚTŠENINA. Je vlastně obyčejný do té chvíle, než si v něm to své najdeš. Tady jsem si našel jen bezmoc reporážního fotografa (on je zde víc, i umělecký a nájemný i svobodný) před neuchopitelnou absolutní mocí neznáma. Je pro ty, kteří o filmu přemýšlejí i po jeho shlédnutí déle než 10 minut. Ale u tohoto vám zůstanou ty prázdné ruce a pro něj (fotografa) poznání, že důležité lidi buď ztratil nebo události právě minul. ((Davide, R.I.P.)) ()

Kosi..

Buď tenhle fim nesmírně zestárnul a v podstatě dnes už nemá moc co říct, nebo nedokážu ocenit umění! Tipuju spíš to druhý :) ()

brasek

Vážení! Povedzme si pravdu, filmu chýba iba máličko aby z toho bola absolútna blbosť! Žiadna dráma, ani thriller ani mystérium v príbehu. Prakticky to nemá ani hlavu ani pätu ak si odmyslíme art poňatie filmovej výpovede, ktorej aj tak nikto nerozumie. ()

fooggyy7

Pamatuji si tu dobu. Lidi chodili z kina úplně hotoví. Něco nevídaného se stalo. Film protkaný sexem, hulením, minisukněma (dneska chodí ženy v teplákách). Nechápu že to tenkrát cenzura vůbec pustila. Ten film těžko může pochopit, kdo to nezažil ()

PTuranyi

Silne artový film, ktorý vo mne vyvolal zmiešané pocity. Na jednej strane má príbeh extravagantného fotografa objaviaceho mŕtvolu na zábere získanom náhodne za ošemetných okolností ponúka dosť príležitostí na silnú dramatickú hru. Žiaľ režisér s produkciou to dotiahol na úroveň študentského filmu. Na filme je vidieť intuitívna metóda režiséra Michelangela Antonioniho, pretože postavy jednajú častokrát iracionálne a nezmyselne. Napriek tomu herci odvádzajú dobrú prácu aj keď ich režisér núti "myslieť žalúdkom" a pohybovať sa mĺkvymi priestormi, kde je jedinou zvukovou kulisou v lepšom prípade šum lístia alebo len zvuk vlastných krokov. Pritom sa rozohráva množstvo scén, ktoré nikam nevedú a pre príbeh nemajú žiadny význam. Paradoxne tak má najväčší zmysel záverečný tenisový zápas mímov, do ktorého sa fotograf Thomas zapojí a hoci hrajú s imaginárnou loptičkou, po Thomasovom hodení loptičky je počuť jej zvuk. Z príbehu o neuchopiteľnosti objektívnej reality tak zostal príbeh o neschopnosti hlavného hrdinu a hlavne režiséra. 50% ()

Ywo

Velmi sugestivny film. Tajomny a na svoju dobu velmi moderne natoceny. Svojou silnou atmosferou mi pripomina Lynchov Modry zamat. Skvela hudba a pekne baby. ()

Hane

Celý tenhle film jsem viděl jen jednou v životě a úplně mě dostal! A to v kině Mír u nás v Opavě ve filmovém klubu. Opravdu silný zážitek! Nesmíme se na něj koukat z pohledu té třetí osoby, coby divák, ale spíše jako přímo ta postava. A to se potom okamžitě vžijete. A taky radím z vlastní zkušenosti, nekoukejte na Zvětšeninu pod vlivem jakékoli drogy! Vnímání a ty pocity hlavní postavy jsou tak přesně popsány, že není důležité se jakkoliv posilňovat! Hihi… no ehm… kde jsem to skončil? Jo už vím… no zkrátka tohle je opravdové dílo! Tenhle film je unikátní už jen tím, že nemá žádného konkurenta. Kde jinde jsou popsány pocity člověka, který na vlastní oči spatří zlý, nezákonný a absolutně neslučitelný čin s „vyspělou civilizací“ jakým je vražda a přitom to nemůže jakkoliv dokázat a je vlastně zahnán svým vlastním zájmem a věděním do slepé uličky?! A věřím, že rok natočení 1966 není zrovna atraktivní pro „novodobého“ diváka, ale říkám vám všem, koukněte a uvidíte sami. Může se vám zdát první polovina jakkoliv podivná a nudná, ale ta myšlenka a ty pocity jsou unikátní. Blow-Up bych zařadil do střední až vyšší divácké náročnosti, ale přitom je to tak prosté…! Mě to oslovilo neskutečně! ()

novocestna

Těžko popsat (nebo snad i zjistit!),proč je pro mě tento (víc než) film živoucí krása.Baví mě pocit,že ho nikdy pořádně nepoznám,že se dotýká podobně složité životní reality.Nemusím ho chápat abych ho milovala,neumím říct proč vlastně je to pro mě nejkrásnější film,možná proto,že otevírá nové cesty.Možná proto,že za každým,tak neskutečně zvláštním způsobem natočeným záběrem,se skrývá myšlenka...Mám dojem,že ten,kdo ho neshlédne,se dost ochuzuje o zážitek,který může přijít jednou za život.A nejen filmový... ()

galil

Nechápu, co je na tomto filmu tak přelomového, že se řadí mezi nejdůležitější díla filmové historie. Já v něm vidím pouze dobře natočené zobrazaní jistého umělce z již zašlé generace. 70% ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

Ingmar Bergman a Michelangelo Antonioni

Ingmar Bergman a Michelangelo Antonioni

02.08.2007

Před několika dny média informovala o úmrtí obou filmových velikánů. Oba byli nepřehlédnutelnými persónami světového filmu a jejich stopa, kterou zanechali dalším generacím, je až příliš hluboká,… (viac)