Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiálny text distribútora)

agassi68

Snaha o všeobsiahnutie je odkázaná na nezdar. Stalo sa aj v tomto prípade. Buď urobím obrazovo vizuálne dielo na spôsob Baraky alebo drámu o rodine s otcom, ktorý má generálske maniere. Dohromady to na mňa pôsobilo rušivo, k čomu sa pridávali neustále zábery na detail milujúcej matky, o ktorej sme to všetci vedeli od začiatku. Galaxie boli nádherné, dinosauri neviem na čo, Brad Pitt a synovia skvelí, príbeh o ničom, spracovanie zdĺhavé a priznajme si aj nudné. Sklamanie.. ()

Fridecka

Velmi emotivní film jehož sdělení přichází převážně v obrazech za doprovodu krásné hudby. Je to jakási rekapitulace či obraz života současně s nadhledem hodným ptačí perspektivy a současně v detailech. Právě to zobrazení detailů, které dohromady tvoří život je úchvatné. Z těch malých okamžiků, ze kterých je poskládán život. Dílo lze vnímat jako pohled do duše, do samotné podstaty života, kdy zůstává dostatek prostoru k přemýšlení. Dosud žádný film/nebo si právě nevzpomínám/ na mne neudělal takový hluboký dojem a nedokázal vyvolat takové možství emocí a otázek. Film plyne jako sen a myslím, že dokáže vnímavým lidem přenést rozmanité emoce, které jsou lidské rase vlastní. Dokonce bych řekla, že slovy popisovat tento film je jen naškodu. Po dlouhé době mi nestačí pět hvězdiček a dala bych více. ()

BOURQUE

Z vizuálnej a hudobnej stránky majstrovské dielo! Pre úplný pokoj mojej duši je druhé premietane samozrejmosťou. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

REP_ReZeNT

Tento film je pro mě největším letošním filmovým zážitkem, nikdy v životě jsem nic takového neviděl. Nechce se mi věřit, že tak velký film dokázal stvořit člověk, možná to byl sám Bůh.  Je to nádherná filmová koláž kde se prolínají lidské osudy, jejich pocity a jejich emoce,  a to vše velmi potichu, ale jasně. Film dotažený na jedničku od začátku do konce, nádherná hudba, díky které mi mrazilo v zádech,  neuvěřitelné záběry kamery na vše kolem nás, stačí se rozhlédnout .. sledujte tu krásu kolem nás. Díky filmu jsem dokázal být na několika místech najednou, byl jsem na tolika místech najednou, že bych o tom mohl vyprávět, jako bych to zažil na vlastní kůži.. Příběh o hledání smyslu života,  lidských vztazích, nenávisti a těžkých chvílích proplétán barvitými chvílemi štěstí, radosti, nadějě a nakonec i vítězství. Příběh o touze, o víře a její síle. Uvědomil jsem si velikost vesmíru, jeho moc, uvědomil jsem si že jsem. ()

S.Dedalus

Malick jako vždy uchvacuje, dojímá a hlavně nechává zamyslet. Zde k tomu slouží i dlouhé poetické scény, bez kterých by divák jinak nemohl nechat pracovat mozkové závity. Famózní. ()

Kulda24

Naprostá kinematografická harmonie. Tohle je přesně důvod proč koukám na filmy. Na jedné straně stojí lidé, pro které byl tento film prázdným vyprávěním, které jim nic nepřineslo. Na straně druhé stojíme my, lidé pro které to bylo dech beroucí. Snímek, který vypráví čistě a bez zábran o životě a jen o životě. O světle, které se snažíme a měli bychom každý den najít. O otázkách dospívání, dilematech atd.. Scény natočené Lubezkim jsou krásné a trochu mě i mrzí, že jsem neviděl tu verzi s 189 minutami, protože jsem si každý záběr užíval a těch klasických 139 minut mi uběhlo velice svižně. Můžeme být rádi, že nám Malick nabídl takovýto typ filmu, protože zas tak moc jich na světě není. 85% ()

Nikkilee

Cinematografie je tu absolutně božská! Mám ráda Brada, Jessicu, dinosaury i filozofování nad životem, ALE....zbytek mi nějak unikl. Nejenže mě to nebavilo, možná to bylo na mě moc artisty, ale příběh mě minul. Přišlo mi to jako plácání krásných obrazů jen tak do prázdna. Takže já nemůžu víc, než ** ()

-soch-

Ohromujúci zážitok, ktorý Malick vyskladal z neuveriteľných pohľadov na našu matičku Zem, osudy americkej rodiny v 50.rokoch a Seana Penna uzamknutého medzi múrmi spomienok a modernej architektúry. Po projekcii som mal v sebe zaujímavú zmes pocitov. Treba vidieť. (ArtFilmFest 2011) ()

levente

Poezie. Klišé. Amerika. Zdeněk Hajný. Překrásná Jessica Chastain. Nadutost. Jednoduchost. Víc zatím dohromady nedám. Musím se na to podívat opětovně. Je to zvláštní film a i přes tu nepřízeň, kterou dali diváci v kině najevo, si myslím, že za shlédnutí stojí. Už jen kvůli naprosto ojedinělému zpracování dětské mysli dvanáctiletého kluka. Všechen ten zmatek, pravidla, čistá láska, čistá nenávist... Už je kvůli tomu Strom života nejde zatratit, protože to v jiném snímku nenajdete. V žádném jiném (KV 2011) A po osmi letech... Nejzajímavějším prvkem filmu jsou jednotlivé životní situace, ve kterých se otec rodiny rozhodl vychovávat své syny způsobem, který je má vést k cílevědomosti, píli i k tomu, že nezdary patří k životu. Zvolená metoda je mylná, namísto psychického a fyzického růstu dětí, vidíme jejich odcizení, zmatenost, růst toho, co je špatné. Zlo ve výchově vytváří zlo v dětech. Přijde mi, že není nic důležitějšího, než výchova dětí a zároveň jsou stejné situace ve výchově místem, ve kterém lze tisíckrát fatálně chybovat. Obrazy filmu jsou Amerikou padesátých let, krásné stromy a klukovské party a oči hlavního hrdiny, krása a tragédie, kam se podíváš. Rozumím tomu nízkému hodnocení, které tu film má, není to milé a spořádané vypravování, na které jsme z tisíců filmů zvyklí. Nedodržuje se tu základní koncept. Malick ukazuje scény z života takové, jaké opravdu jsou. Někdy se mu to povede více, někdy méně, ale pořád to ukazuje lépe, než kdokoliv jiný... ()

mutace odpad!

UPOZOZNĚNÍ!!! V tomto komentáři se autor neudržel a použil sprostá slova. Film, který má nepochybně obrovské, nebojím se říci megalomanské umělecké ambice, leč zcela bezdůvodně. Kořeny onoho stromu života jsou zapuštěny daleko v minulosti, v dobách velkého třesku. Tudíž se nedivte, že po jeho cestě vzhůru narazíte na dinosaura, ale o toho tu nejde, jedná se o příběh despotického otce a jeho rodiny, kterýžto poté, co dostal padáka se změní k dobrému, jo a také jim zahyne jeden syn, ale o toho tu také nejde, nejde tu ani o toho despotického otce. Myslím, že jádro celého filmu je v biblických sračkách, které se na vás z plátna řinou nebývalou měrou. Po 10 min. si příjdete až po uši v hovnech. Poměr děje vůči již zmíněným sračkám činí asi 10:90 %. Ještě nikdy jsem neviděl tak houfně opouštět promítací sál. Myslím, že kdyby promítali jen černé plátno, tak to nemohlo být ani z poloviny taková nuda. ()

MatyTroy

Musím říct, že tohle byl asi nejnáročnější a nejzmatenější film, co jsem za poslední dobu viděl. Myslim, že i Mulholland drive mi dával větší smysl. Celý to bylo takový zvláštní. Nevim jestli to bylo hodně dobrý nebo slabej průměr, ale ke konci už jsem se modlil o titulky, protože jsem u toho usínal. Asi určitě stojí za podívání díky dobrý hudbě, slušný efekty, který tam teda lítaj vždycky jak se komu zamane a samozřejmě Pitt jako herec nezklamal. Takže dávám 3 hvězdy a třeba to ještě při další shlídnutí přehodnotim :-). ()

dANIELKaB

Dlho som vahala medzi 3-4 hviezdami. Film ma po svojej ideovej stranke celkom sklamal - dalsi pseudoduchovny film, ktory sa na moj vkus az prilis inspiruje "krestanstvom". Zaciatok, kde matka "rozmlouva" s Bohom - tak ta ma dohanala do zurivosti... ALE - po obrazovej a zvukovej stranke je ten film spraveny tak nadherne sugestivne, ze s kludnym svedomim tam tie styri hviezdy dat musim. Zimomriavky, dojatie, pochopenie, emocie - to vsetko tam bolo. ()

candy_daze

Strom života je dílo mimo všechny kategorie. Nevím, jestli se dá podle všeobecných definic vůbec nazvat filmem, protože postrádá jeho základní strukturu a aspekty. Nemám ráda samoúčelnost, ale co se týče Stromu života, jedná se o samoúčelnost vizuálně nádhernou a dechberoucí. Rozhodně nepatřím mezi ty, kteří litují těch dvou hodin života strávených u téhle Malickovy nekonvenčnosti. Vcelku mě mrzí, že jsem to prošvihla v kině ()

gp_one

POZOR SPOILER!!: Naprosto uchvamcamcující zážitek! Měli jste někdy psychowalkman? Pokud ano, nemusíte Strom života vůbec vidět, dejte si dávku z walkmanu a řekněte si, že je to to samé. Pokud ne, kupte si raději ten psychowalkman, můžete se jím nechat užírat mnohem déle než 139 minut. Jenom nezapomeňte nasednout v čas na kometu. Hálelůjá. -- Jedna hvězda za Dvořákovu Vltavu a za scénu se psem, který pije z louže. ()

PEZ

Tazka zalezitost, pre minimum divakov. Tak to citim ja, mozno sa mylim. Celkove hodnotenie mi vsak dava za pravdu. Na druhu stranu nespocetny pocet cien na festivaloch (napr. hlavna cena v Cannes) ukazuje, ze nieco na tom filme je (ak nezaujal iba jednu porotu, ale viac ako 20 porot). V konecnom dosledku ale nejde o hodnotenia, ci festivalove ceny, ale o to ako sa vas film dotkne. A u mna to vyslo. Nie je to dokonaly film, ale veci v nom na mna zaposobili silno, najma v druhej polovici. Je velmi dolezite, ci ste zazili situacie, ktore sa tu riesia, resp. take, ktore sa vam vyjavia pri pozerani, a ci radi nad tym obcas rozmyslate. Tento film je o zivote, o jeho krasach, ale i tragediach a pyta sa, ci existuje Boh, ak ano kym je a ci sme prenho podstatni (z hladiska vesmiru sme koniec-koncov nepodstatni, no nie?). Ale nakoniec je to cele o otazkach bytia a o tom co nas definuje ("Mother", "Father"). Z formalneho hladiska spicka - kamera famozna, herecke vykony perfektne, Brad Pitt a Jessica Chastain maximalne presvedcivi. Takmer Oscarovy Alexandre Desplat (zatial 4 nominacie na Oscara) vytvoril velmi vhodnu hudbu, avsak nemala na mna az taky vplyv ako napriklad soundtrack k Fontane. Niektore pasaze vsak potesili (napr. Vltava). The Tree of Life nie je film na oddych, ale na zamyslenie a kontemplaciu. 9/10 ()

Rizek75

No já nevím no... Začátek a konec celkem dobrý, supr obrázky (vše co se točí kolem vesmíru, "nicoty", nekonečna, života, mě tak nějak fascinuje). To se tvůrcům povedlo. Co jsem příliš nestrávil, byl děj v záblescích o jedné americké rodině, despotickém otci (Bradu Pittovi), klasický příběh skoro-ale moooc dlouhý a nezajímavý. Kdyby celý film naladil na první část, bylo by to celkem dobrý. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

46. ročník MFF Karlovy Vary

46. ročník MFF Karlovy Vary

19.06.2011

Od 1.7. do 9.7. se v Karlových Varech uskuteční nejvýznamnější filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě. Festival představí 178 celovečerních filmů, převážná většina z nich bude mít… (viac)