Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

Pepinec

Dokonalost sama. Vy, co se donekonečna oháníte slabým příběhem či nevýraznou hudbou, uznejte alespoň na chvíli, že James Cameron namíchal koktejl přesně v takovém poměru, aby se člověk mohl plně soustředit na to nejdůležitější - a sice na vizuální orgie prvního řádu. Zcela jiste bude jednou toto dílo označováno v učebnicích za milník světové kinematografie z počátku jednadvacátého století. Ptáte se, proč jsem tedy nedal plné hodnocení? Inu, to máte jednoduché. Mně samotná obrazová dokonalost nestačí. I když uznávám její kvalitu i to, že nemá konkurenci, potřebuji oslovení mé duše. A Avatar ke mně nikterak nepromluvil. Nebyl to natolik silný příběh, nebyl podpořený dostatečně kvalitní hudbou, film mě nedonutil k zamyšlení. Sice jsem se téměř tři hodiny skvěle bavil a užíval si krásu Pandory, avšak po závěrečných titulcích jsem nepociťoval to něco, co vám nedovolí vstát ze sedačky. Plně doufám, že podobný pocit chyběl i lidem, kteří rozhodují o udílení Oscarů a nepřidělí proto nejlepší režii Jamesovi Cameronovi. Je pravdou, že bez něj by Avatar nebyl a že by si jednou James zasloužil ocenění za celoživotní přínos kinematografii. Ale nejlepší režie letošního roku? Za animované sci-fi? Ne ne, stejně tak mi nesedí nominace na nejlepší kameru, výpravu a zvukové efekty. Všeobecně si myslím, že je kolem Avataru až moc velký humbuk. A James Cameron si někde za rohem spokojeně mne ruce, poněvadž tohle se mu setsakramensky povedlo! :-) ()

Jhershaw

Během filmu jsem si kladl několik otázek a došel k několika postřehům. Dovolili Jamesovi natáčet na Pandoře, nebo za něj natáčeli Na'Viové? Protože Avatar vypadá úžasně, jako nic předtím. Má Neytiri bradavky? Savec to prý není. Půjde na Avatar Václav Klaus? Protože to je nejdražší zelená agitka na modrou planetu. Napsal Cameron záměrně takto jednoduchý archetypální příběh, aby nerušil od fascinovaného sledování Pandory? Nechává si nějaký promyšlenější zajímavější námět na další film? Atakdále. Dechberoucí podívaná, s důrazem na slovo podívaná. Jako komplexní film Avatar přecijen trochu selhává. Ale co, letošní Top 10 to určitě bude, 90 % ()

KlárkaS

Asi nejlepší pohádka, co jsem kdy viděla. A scéna, kdy Neytiri drží v náručí lidského Jakea se řadí mezi TOP 5 nejdojemnějších scén. ()

DaliX

Avatar je výborný a dychberúci. Po druhej projekcií, konkrétne v kine musím prehlásiť, že zážitok bol oveľa intenzívnejší:) Ale k filmu. Pri pozeraní som mal pocit, že to nie je nič nové, zápletka ako v nejakom Vinetouovi, skrátka, Apači sú kultúra Navi a belosi, teda ľudia ich chcú zabiť kvôli zlatu, v tomto prípade to bolo niečo iné. Ďalšia možná vec, ktorá ma napadla, len čo sa Jake prebral vo svojom Avatarovi, bol Matrix, jednoducho mi napadlo, že to až taký úžasný film asi nebude ako to každý popisuje. No len čo sa Jake vyberie a stratí sa v lese a vlastne to všetko, ako ho medzi seba prijmú je neskutočné a úžasné, rovnako ako aj akcia, ktorá je skvelo nakrútená, hudba výborná a príbeh je možno predvídateľný (aspoň niekde) ale Cameron z toho dokázal urobiť komplexný dej, ktorý sám osebe funguje na výbornú a nejaké zrovnávanie si myslím nie je potrebné. Jasné, každý si to hneď zrovná ale to predsa neznamená, že je ten film neoriginálny, ako tú mnohí píšu. Osobne si myslím, že zrovnať si to dokáže každý blbec, lebo snáď v každom možnom zábere je cítiť podobnosť nejakého iného filmu. Ja sám som to urobil, tiež mi prišlo na um kopa filmov a Cameron určite vedel do čoho ide ale jednoducho si treba uvedomiť o čom ten film vlastne je, čo nám ponúka a aké silné dojmy si z neho divák po dopozeraní odnáša. A to je myslím v tomto prípade to najdôležitejšie. Uptade:Tak som videl rozšírenú verziu filmu a musím sa priznať, že rozhodne stála za to. Nielenže sa veľa vecí objasnilo ale aj vďaka alternatívnemu začiatku máme šancu pochopiť, čo hlavnú postavu vedie. Takisto aj dychberúci lov na Ikranoch alebo smrť jednej zásadnej postavy na konci (mimochodom asi najemotívnejšia scéna z filmu) mi vyrazili dych. Môj názor to na Avatar ale nezmenilo. Stále je to film, ktorého úspech ťaží prevažne z revolučných CGI a 3D ale aj napriek tomu je pre mňa niečím neskutočným a vždy ho zhltnem ako malinu. ()

Big Bear

Můj první celovečerní 3D film pominu-li dokumenty IMAX. Už jen toto by hodně ovlivnilo mé hodnocení. Ať si kdo chce co chce tvrdí o plochosti děje atd.. tohoto blockbusteru, seděl jsem v kině s otevřenou pusou celé ty tři hodiny a užíval si krás flóry a fauny Pandory i bitevních scén v závěru. Cameron je prostě machr a vždy je o krok napřed. Nadávejte si někteří jak chcete, ale tak to prostě je. A to poselství filmu je taky jasné. * * * * * ()

JohnnyD

Dej je síce predvídateľný a ešte o trošku viac rozťahaný, ale tie efekty sú niečo nevídané. Odteraz sa budú digitálne efekty datovať na tie pred Avatarom a tie po ňom. Prvý krát po filmovom plátne kráčajú digitálne bytosti, ktoré vyzerajú ako skutočné. Navyše Cameron posunul i 3D film. Ten sa nestáva lacnou atrakciou z lunaparku, ale dopĺňa 2D film o hĺbku, kontrast a detaily a vytvára nadpozemský celok. A nielen efekty, ten úžasný svet, toľká kreativita a tie emócie. Brilantný film. 90% PS: Humankind sucks! ()

Boogeyman

Není to sice v žádném ohledu nic revolučního, v polovině jsem se skoro až nudil, ale ve výsledku a díky závěrečné bombastické bitvě jednoznačně vynikající. ()

Nin

Přijde mi, že Cameron je tak dětinský, že Spielberg je oproti němu beznadějný cynik. V Terminátorovi 2 si užil svůj sen mít svýho kamaráda robota a tady dává naplno průchod svému snu o tom zkamarádit se s indiánským kmenem a ukázat jim, že i bílej může být dobrej a může sbalit hezkou indiánku. Plus by se určitě daly najít i nějaké jiné fetiše. Každopádně "grafika" mě nijak nenadchla - To není ani zdaleka věc, která by mě dokázala nějak výjimečně u filmu zaujmout. Mám rád, když kvalitní triky slouží příběhu (District 9, Star Trek), ale že bych si chtěl jen sednout a užívat si pohled na nějakej 3D barevnej svět, to fakt ne... Takže mi zbyl jen nic moc příběh a překvapivě nezajímavé postavy. Občas to sice pěkně šlape a na druhou stranu drobných nápadů je ve filmu taky více než pár, ale vzhledem k neuvěřitelně přepálené délce nemůžu jinak... (5/10) ()

Rover

OMG! Až vystřízlivím, něco napíšu - vystřízlivěl jsem, film viděl podruhé a nadšení ochablo, snižuji hodnocení (i když možná za to může i extrémně nepohodlné 3D v Cinestaru - nesrovnatelné s Palace Cinemas)... HUDBA: James Horner - ano, jsou tam i docela podařené momenty (motivy z modré planety/měsíce), ale jinak neskutečně špatné. Nechápu. Super moderní film a "oni" tam střihnou orchestrální burácení. Navíc tak neoriginální, jak jen filmová hudba může být. Korunku trapnosti pak nasadí závěrečný song (hnus!) ()

Ducharme

Ano, jak už bylo asi tisíckrát řečeno, Avatar (nebo snad "Avatár" dle naprosto otřesného českého dabingu?) je v 3D povedený. Ale to je bohužel asi tak vše... Hudba je nečekaně tuctová, místy snad dokonce neoriginální a naprosto zaniká v Cameronových vizuálních orgiích. Herecky je to také nezajímavý průměr, v případě Stephena Langa spíš dokonce podprůměr - celý film jsem měla chuť hodit po něm tonikem a vymazat ho tím z plátna. V kotli výskajících fanoušků ("Už je to tady!" "Jé...." "Všichni ticho, Avatár začíná!" apod.) se však projevil můj pud sebezáchovy. Postavy postrádají jakoukoli hloubku. Ač se Cameron snaží navodit jakýsi dojem pro člověka (nebešťana) takřka neuchopitelného spojení s přírodou užívaje k tomu scény trpících a slzících Na'vi, postavy zůstávají jen líbivými figurkami bez charakteru a osobnosti, jejichž smrt nemá šanci divákem pohnout. Úplně nejhorší na celém tomto povrchním a k divákovi naprosto sobeckém výkřiku jsou však dialogy. I béčkový film z válečného prostředí by se za ně mohl stydět! Jeden dementní žvást střídá druhý. Člověk si říká, že hůř už snad být nemůže, ale ono se bohužel vždy ukáže, že stále ještě může. Rozhodovala jsem se mezi * a **, ale fakt, že si Cameron svého diváka nejspíš představuje jako tupce, kterému je třeba vše dětsky vysvětlovat a kterého opije rohlíkem, přikláním se k *. Film roku... ()

Madsbender

Typický Cameron - priekopnícky v (takmer) všetkých ohľadoch. Časové odstupy a opakovania jedine pomáhajú vystupovať vnútornej štruktúre z hmly prvotných projekcií do popredia. Oháňanie sa prevahou audiovizuálneho „obalu“ (čo je samo osebe absurdné, keďže práve obraz a zvuk sú najzákladnejším prvkom dialógu medzi filmom a divákom, respektíve v globálnejšom ponímaní medzi akýmkoľvek audiovizuálnym umením a jeho recipientom) v duchu zastaralých koncepcií striktne rozsekávajúcich film na obsah a formu, a teda ideu a techniku (ktorý to rozpor samotný film na niekoľkých úrovniach tematizuje) poukazuje zo všetkého najviac na neaktuálnosť názorov istých skupín divákov. Pritom je Avatar komplexným a mnohostranne interpretovateľným rozprávaním, ktoré napriek zdanlivým povrchným snahám o epickosť (v zmysle extrémnej dejovosti) ukrýva kryštalický intímny príbeh, tak charakteristický pre Cameronove vrcholné zárezy. Niekedy by som sa mal pokúsiť o dlhší komentár._____POZNÁMKA: K dnešnému dňu videné 7x. 100% P.S.: Filmom, ktorý zachádza ešte omnoho ďalej a konštruuje premyslenejší fikčný mikrovesmír založený na problematizácii rozporu fikcie a reality, technológie a filozofie, pokroku a ľudskosti, materializmu a duchovna, konštrukcii a dekonštrukcii, a pritom ukazuje zbytočnosť kontaktného príbehu v odcudzujúcom sa uniformnom postmodernom svete bitového toku a nekonečných stĺpcov a riadkov binárnych číslic je nadčasový futuristický dizajnový skvost TRON: Legacy. ()

Hromino

A šup po mně kamenem! Pěkné 3D, nádherná výprava, skvělý efekty. A tím výčet pozitiv končí - čili skalní fandové, teď mě můžete pořádně dobít za to hříšné hodnocení, který jsem tomu dal. Jasně - v kině se na to hezky dívá, to jo. I já vůl jsem po bezprostředním návratu z kina hodnotil afektovaně 4*. Pak jsem si uvědomil - za co si ty čtyři hvězdy vlastně film zasloužil? Fakt nesnáším takové ty těžce moralistické filmy, kde vás jejich poselství silně bije skoro každou chvíli do očí a dalo by se říct, že se jedná o jakýsi brainwashing. To, že jsem údajně měl fandit při závěrečné bitvě nějakým modrým CGI křovákům jenom proto, že uměj lítat na okřídlené zvířeně a střílet z luku, jsem zjistil až po návratu z kina a po sdělení si dojmů z přáteli. Když jsem na to šel do kina, byl to dokonce 4. nejlepší film. Nicméně zdá se, že už lidé z toho boomu začínají střízlivět a momentálních 83% je toho příkladem. Ve dvojrozměru totiž vyniká nuda, prázdnota a závislost na vizuální stránce ještě daleko více. I když nerad hodnotím subjektivně, tady si to zkrátka nemůžu odpustit a ty dvě hvězdy dám. ()

sheen

Cameron je zpět a v takovém stylu v jakém ho ještě neznáme. Vytvořil si svůj krásně barevný, dokonale fungující svět v kterém bych s radostí poletoval jako hlavní hrdina. Celý ten svět tak krásně hýří všemi různými barvami, že si ho nejde nezamilovat. Výpravná pohádka pro všechny věkové kategorie, která se prostě musí prožít (na druhou stranu možná mírně zklame až moc průhledný průběh filmu v některých částech) . Bohužel jsem byl nucen shlédnout 2D a k tomu ještě v CZ, doufám, že budu mít možnost vidět toto vele dílko v 3D, tam budou pocity ještě emotivnější. ()

hippyman

na tohle se prostě vyplatilo být do 03h vzhůru! dechberoucí, fascinující podívaná, o které bych tak rád napsal spoustu věcí, nicméně místo mozku mám po 4h spánku zeleninu, tedy můj komentář nebude Avataru sahat ani po špičku ocasu... snad jediné dva zápory - přílišná pohádkovost, kterou ale změkčilé duše uvítají a normální lidé odpustí, a český dabing, za nějž samozřejmě tvůrci nemohou... co na tom, že mi u snímku nabíhaly desítky filmů, kde jsem již něco podobného viděl... grandióznost Pána Prstenů, romantičnost Titanicu, akce Terminátora, dobrodružnost Indiana Jonese, vesmírnost Vetřelců, vědecká fantazie Matrixu, odhodlání Posledního Mohykána... ale jako celek prostě standing ovations, Pane Scénáristo/Režisére! doporučuji ve 3D a vezměte si s sebou radši plíny, kdybyste se z toho modrého opojení posrali. 90% (3D, 17.12.2009, 235. hodnocení) ()

Silas

Dabing je výbornej, 3D slouží příběhu a ne naopak, romatika funguje v místech, kde má. První let by se klidně mohl rovnat scéně na přídi Titanicu. Je to fajn, uteče to, ale neposral sem se z toho. ()

Ketri

Vzhledem k množství komentářů si to tu tak píšu pro sebe, bych nezapomněla myšlénku. Ten film mě naprosto uchvátil svou vizuální a technickou stránkou. Dočetla jsem se zde u někoho v komentáři, že Cameron psal ten příběh 6 let (jen tak pro zajímavost Kim Ki-duk "spíchnul" scénář k 3-iron za měsíc, ale zde lze asi těžko porovnávat). No myslím, že měl ještě tak rok přidat. Základ příběhu byl bezvadný (nikoliv originální, ale to už se dnes povede málokdy - létajicí hory mi dost připomínaly krajinu z animáku Lovci draků a myšlenky propojení celé přírody - to je časté téma japonských anime), ale některé poznámky účastníků a agitační proslovy obou stran mi fakt kazily jinak nezapomenutelný zážitek. Také mne mrzelo, že si autor víc nepohrál nejen s jiným vzhledem Na´vi (ten byl skvělý), ale i s odlišnými gesty, zvyky a rituály. Přišlo mi, že jsou ti nebožáci až příliš podobní lidem i chováním (viz Tsu'tey). Naštěstí to dobré ve filmu převážilo a já odcházela z kina z pocitem ukřivdění - proč jsem se nenarodila na Pandoře, ale tady ... lidstvu už prostě není pomoci... Howgh ()

Rosomak

Avatar není tak megalomanský epos, jak by to z médií mohlo vypadat. Rozhodně tedy ne v tom měřítku, v jakém jsme na to zvyklí u běžných blockbusterů. Jde vlastně o velmi intimní příběh, jehož rozmáchlost nedefinují záběry epických bitev a povrchně vlezlých panoramat Pandory, ale bezpočet detailů a promyšlenost tohoto "nového světa" s nimiž je ukazován. Nejvíce fascinující je uvěřitelné prostředí planety (téměř kompletně CGI), které se mi na konci filmu vůbec nechtělo opouštět - je to prostě dokonale fungující fikční svět. Škoda jen za některé scénáristické "boty" jako jsou nemotivované příchody a odchody postav (samozřejmě se zužitkovává především obrazově-prostorová dramaturgie namísto té logicko-narativní) a příliš malý prostor pro vykreslení všech postav. Osobně bych tomu dal klidně i pětihodinovou stopáž, současný čas trvající něco přes dvě hodinky mi přišel jak chvilička... :) S ultimátním hodnocením počkám až uvidím 3D projekci s originálním zvukem. _ _ _ Tak na pětihvězdičkové hodnocení musím jít už po druhé projekci v IMAXU, ve kterém to byl naprosto ultimátní zážitek!!! ()

Pilda17

Nejlepší sci-fi všech dob, James Cameron vytvořil něco neuvěřitelného. Velkolepý svět s naprosto dokonalou přírodou, která je neobvykle krásná (Pandora). Avatar je emočně velmi silný a o dost působivější než kde jaká romantická "hovadina". Nejvíc fascinující je to, že se snadno vžijete do role herce a i do celého filmu. Avatar vás prostě vtáhne a v žádném případě nepustí od sebe. Tento svět je opravdový a vše v něm vypadá velmi reálným způsobem. Digitální efekty, atmosféra, herecké výkony a mnoho dalšího funguje ve všech směrech. Je zřetelně vidět, že si James Cameron nechal záležet a Avatara udělal srdcem. Tak nějak jsem to cítil já, poněvadž to co Cameron vytvořil dokáže fascinovat. Film, který má přes 160 minut (to není zrovna málo) mi přišel jako třicetiminutový krátkometrážní. Konec jsem v žádném případě nechtěl a z kina se mi vůbec, ale vůbec nechtělo. Pokud má člověk takové pocity nelze dát nic jiného než 5*, poněvadž to bych odporoval sám sobě. Určitě hodně napomohly i 3D efekty, které nebyly špatné. Ale i tak vím, že Avatar není bez chyby a pár věcí se samozřejmě zkritizovat dá (typický příběh bez žádného momentu překvapení), ale proč bych hledal chyby, když ho vidím dokonalý a to co vidím za klady mi zápory zkazit nemohou... 10/10 = 100% ()

Stegr

80% - Trochu mě mrzí, že jsem film neviděl 3D. Musí to být opravdu něco, když už ve 2D jsem se rozplýval nad těmi neskutečnými digitálními efekty, které se přede mnou na plátně zjevovaly. I když je fantazie Jamese Camerona jako nevysychající studnice, v jejíž hlubině by se kdekdo utopil, tak mě na druhou stranu mrzí, že hlavní zápletka Avatara se pro mě stala tak čitelnou, lehce předvídatelnou a ničím nevybočující, až mě to zklamalo... ()

Deimos

KINO/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 10/10 Efekty 10/10/// +kde začít s plusy?, Sam Warthington opět přesvědčil, Pandora je úžasná, James Cameron je bůh, vše je dokonalé, technologicky a obrazové nepřekonatelné -originalitu v příběhu by člověk těžko pohledal/// AVATAR uspěl! A to na celé čáře. Tam kde se James Cameron nepokoušel o revoluci (příběh), tam to není na škodu. Příběh pochopí i ten kdo půjde do kina na svůj první film. Vše už tu bylo, ale nikdy ne v tak dokonalém a správně fungujícím příběhu, kde nic nechybí. Cameron se zřejmě podíval na můj oblíbený film Tanec s vlky a můj nejoblíbenější film Poslední samuraj a převedl oba do moderní pohádkové verze. Avatar bude přepisovat filmové dějiny a nejen je. ČSFD je toho důkazem a dokonce můj kocour dostal nové jméno. Říkejte mu Avatar :-) Jak tady sice uvedl uživatel verbst ohledně 3D. Taky jsem měl pocit že už jsem viděl lepší. To ovšem neznamená, že s nebo bez 3D je svět Pandory o něco horší, pořád je to to nejkrásnější místo ve vesmíru. Rasu Na´Vi si určitě oblíbíte a budete jim zaručeně fandit. Poslední hodina patří k tomu nejúžasnějšímu a nejkrásnějšímu co nám filmový svět dokáže nabídnout. Avatar dlouho nebude překonán protože po dlouhých letech divák zažije v kině revoluci./// Celkem 98%/// Podruhé viděno na 3D Blu-ray 7.11.2012 ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)