Chtěli zažít romantické dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Ale romantika se v průběhu cesty vytratila. A místo ní přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho.  Režisér Brad Anderson se představil publiku především pozoruhodným mysteriózním thrillerem Mechanik s Christianem Balem. A v roce 2008 pak opustil televizní studia, pro něž momentálně pracuje především, a zamířil do království celovečerních atmosférických psychologických thrillerů, které se rozhodně nehodí pro nikoho, kdo trpí fobií z vlaků. Děj jeho napínavého snímku Transsibiřský expres se totiž odehrává právě na kolejích. A ne na ledasjakých.
Jak název napovídá, arénou příběhu se stane Transsibiřská magistrála, po níž se přepravuje milenecký pár, který se tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodl zpestřit si cestu z Číny domů. Cílem Jessie a Roye je Moskva a letiště Šeremetěvo, odkud už zanedlouho odstartuje letadlo do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začíná být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž krom dalšího, značně podivného páru nastupuje také ruský detektiv Grinko, který zde pátrá po drogách. A právě dvojice Američanů, které hrají Emily Mortimerová a Woody Harrelson, se stane terčem jeho zájmu a posléze i teroru. Teroru, kterému lze jen těžko uniknout, protože všude kolem vlaku je pouze pustina, kde číhá smrt. V roli šíleného despotického ruského vyšetřovatele přichází famózní držitel Oscara Ben Kingsley. (oficiálny text distribútora)

JimmyII

Má to moc pěknou atmosféru, docela slušný příběh a je to kvalitně natočené, ale něco tomu prostě chybí. Místy je děj příliš vykonstruovaný, jinde se věci dějí až náhodou. Ruská policie je zase klasicky dovedená až za hranici únosnosti a párek američanů zase žasne, jak je to vůbec možné. Ale místy jsem se vážně bavil, cítil jsem napětí a byl jsem zvědavý, jak to celé dopadne. Lehký nadprůměr v žánru, ale od Andersona bych čekal víc. ()

Sonnik

Arrive on time. Obyčejný, lehce předvídatelný thriller, který z šedi vyzdvihuje jen a pouze prostředí transibiřské magistrály a jména herců. Bohužel pouze jejich jéma. Scénář nedává nikomu z nich možnost se projevit a přímo zabíjí všechny včetně Woodyho a Bena, u kterých mě to mrzelo nejvíc. I když občas se zdá, že by se mohlo stát něco nečekáného nebo zajímavého, tak to stejně během pár minut upadne do šedi průměru. "You wanna truth about America? Take a book. You wanna know truth about Russia. Take a shovel." ()

anglanek

To byla jizda jizd )) Me když je doma v zime klada tak spim v ponožkách Woody beha v -30 po lese bos ve flanelove kosilce,ale ok i to beru ...jen me,ale nejak uteklo kam během jizdy zmizelo 20 plnejch vagonu lidi .. ()

Antek

Zdánlivě je všechno v pořádku: Anderson si hraje se symboly přesně tak, jak to má rád. Jenomže tenhle vlak naraží do jedné velké zdi, a tou je absence příběhu. Místo audiovizuální lahůdky složené z odkazů na Hitchcocka (jak sliboval i Roger Ebert ve ve své recenzi) jsem se dočkal podivně prázdného slepence epizod, z nichž některé vyšumí do ztracena. Anderson vypráví evropským způsobem (tzn. nedejbože, aby z toho byl klasický thriller), za což mu sice patří uznání za odvahu, ale to je asi tak všechno (pro ty, co lační napětí, doporučuji De Palmovy vychytávky či Zemeckisův pokus o jakousi antologii "to nejlepší z Hitche"). Škoda, Anderson je talent a na tenhle snímek jsem se velice těšil (už jenom z mé lásky k uzavřeným prostorům a tajemnému dění). Ta pravá thrillerová jízda se rozjíždí až v poslední třetině (společně s originálním záběrem "na konec vlaku"), ale to už je tahle mašinka skoro v cíli a blíží se konečná stanice. Zkrátka moc pozdě pro napětí chtivé pasažéry ... ()

zdenny

V obsahu se píše, že "...přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho". No a právě ve druhé polovině, kdy B. Kingsley nastoupil na scénu, zabředl film do průměru. První půle, kdy se dva páry navzájem seznamují a poznávají, byla opravdu taková tajemná. Člověk nevěděl, kdy a co přijde, co se stane. Působivá atmosféra především díky charismatickému Eduardu Noriegovi. Jako protipól mu stála skvělá Emily Mortimer se svým milým, bezstarostným (Američanem) Woodym Harrelsonem. Tato pasáž mě opravdu bavila určitě na čtyři hvězdy. Uvážíme-li, kde se děj odehrával... A nemyslím tím vlak, nýbrž zeměpisné zasazení. Ve druhé polovině má film už rychlý a klasický spád. Takže jediné, co stálo za to byla nemožnost zbavení se matrjošek. Dle mého soudu totiž v Rusku a dalších pro turisty kritických zemích má soudný člověk neustále oprávněný strach z velké kriminality a řekl bych i paranoidní pocit, že ho neustále někdo sleduje. Navíc, když před nedávnem mluvil se zarputilým, komunistickým kriminalistou, kterého nejprimárnější úkol je dopadnout pašeráky drog. Taky bych se bál ten batoh jen tak nazdařbůh vyhodit. Z jedoucího vlaku asi jo, ale to by musela jít otevřít okna, že? Ten závěr s tím mučením byl celkem trapný. Ikdyž dokážu si představit, že spravedlnost, jak ji známe ze západních zemí, není doménou Ruska a jiných divokých zemí. Stejně jako práva lidí proti policejnímu systému. Co se týče mě, já bych do toho vlaku nikdy nenasedl. V Číně (když už bych tam musel) na letiště a co nejdříve směr USA. Shrnuto: Herecké výkony velmi dobré, druhá část filmu mě zklamala. Myslel jsem totiž, že půjde skutečně o ryzí psychický teror. ()

Danny F.

Jednoduchý, klasický, předvídatelný. Posledních 20 minut se zdálo že se film pěkně rozjede, na pár minut tak skoro bylo, poté děj sjel do vyjetých kolejí a opět šlo o obyčejný film. 35% ()

lucascus

Možná film trochu přeceňuji, ale ta nádherná zasněžená scenérie je prostě úchvatná, a příběh odehrávající se z velké části pouze ve vlaku mě taky dostal. ()

fabecc1222

Název je podle mě dosti matoucí, jelikož o samotný expres tu opravdu moc nejde. Chyběla mi tu nějaká větší atmosféra onoho cestování v mrazivém prostředí. V druhé půlce, kdy z děje vypadne Mara to pak jde kvalitou postupně dolu, a občas to spadne do prostředí nějakého akčňáku z 80. let. ()

Guzo

Čekal jsem o úroveň lepší film, ale přesto neni Transsiberian špatný.. Hezké lokace, hezké fotky hlavní hrdinky, jistá autentičnost díky "neprofesionální" kameře i herecké výkony nejsou vyloženě špatné. Ale (a narážim tu na to znova) to nelogické jednání hlavních postav mi už vyloženě leze krkem. Nebudu radši zmiňovat víc, nerad bych kazil někomu dojem z filmu, ale asi se fakt nedočkam něčeho, kde by se lidé v zoufalých situacích chovali jako lidé v zoufalých situacích ;-) ()

liuk

Dálavanská země nikoho, odvyprávěcných jen klíčových pár dní, všechny postavy se schovávají před všemi, všichni jdou po všech, drahé polovičky vůbec netuší, že se něco děje. To tu nedávno bylo - Transsiberian mi opravdu docela připomínal Tahle země není pro starý, kde se také všechny postavy musely spoléhat jen samy na sebe, jenom v Transsiberian si to neuvědomují hned na začátku své cesty o život. Je sice fakt, že ta je dost dlouhá, ale táhne se "jen" tak, jak se táhne týdenní cesta ve vlaku. Ta je navíc zpestřena potkáváním vyřazených sovětských vlaků na starých nádražích, potkáváním básníků s gulagovým tetováním atp. A když se konečně rozvrhnou karty, tak to zase frčí napětím skoro pořád. Jenom škoda, že pak nějaká ta událost se stala mimo záběr, aby se o ní pak hned mluvilo. Tenhle postup seděl do Starochů víc. ()

Autogram

Jazda ruským vlakom je viac adrenalínová ako tým naším, ale možno teraz po zavedení bezplatného cestovania sa to zmení. Prvá polovica filmu je nudná idylka a až v druhej sa niečo deje. Ani mrazivá sibírska zima to ale nevytrhne a len záverečné objasnenie, ako sa naozaj veci majú, je zaujímavé, no to je už definitívny koniec zbytočného filmu. ()

MI-380

Těžko stravitelná nepříjemná ruská jízda s narůstajícím napětím, která v závěru zrychluje do těžko uvěřitelného béčkového amerického finále: 60% (1804 hodnotících, 63%). ()

DeLaMorte

Solidní thriller s mrazivou atmosférou sibiře.Líbí se mi ono ruské pojetí filmu včetně řeči a vodky.Zápletka s drogovími dealery na mě působila spíše jako druhořadá část filmu vnímal jsem spíše onu atmosféru cestování Sibiří a skvělé herecké výkony! ()

ZkuKol

Jako jo, transsibiřská magistrála, Rusko a jeho sibiřská zima dokážou být zajimavé lokace, ale fakt, že první hodinu se nic neděje a pak je to dosti hloupé (když už se něco konečně děje), to nezastře. Woody je dobrý herec, ale má smůlu, že jak dostane hlavní roli, je to něco takto a podobně mdlého. Emily též umí hrát, ale scénáře nejspíš vybírá losem a tak za zmínku stojí jen Ben Kingsley, jenž svým ksichtem uhraje takovéhle postavy levou zadní. Film neví čím chce být, chvíli rozebírá manželství a jeho strasti, chvíli kočovný život, pohrává si s nevěrou a a pak najednou skočí do thrilleru (a ne moc dobrého). Hudba je taková nic-moc (až na ruský folklór) a kamera podává slušný civilní výkon v ruské zimě. Za zmínku opravdu stojí jen "akční" první večer ve vlaku, ze kterého opravdu čiší Rusko široko daleko (ano možná schématicky, ale hezky). Jinak je to jen vcelku hloupý a nezajímavý film, jako jeden z mnoha, kde Kingsley plýtvá svým talentem... 30% ()

FIBO

Psychologické orgie toho nejvyššího kalibru. Divákovi je doslova zabráněno držet si přirozený odstup a je nucen po lžičkách hltat to, co mu režisér naservíruje (což se málokdy stává). Pravda, scénář není dokonalý, ke konci filmu trochu upadá logičnost věci a divák možná nechápe, na druhou stranu, lepší filmovou učebnici psychologie asi jen tak nenajdete. Herci snad ani nehrajou, ti to skutečně prožívají. Ben Kingsley naprosto bravurně ztvárňuje ruského policejního detektiva, kterého potkat ve vlaku ČD, tak bych asi vyskočil za jízdy z okna. Opět tu máme důkaz, že i film s několika herci a několika interiéry dokáže přebít vysokorozpočtové trháky. A nakonec asi jenom tolik - neničte démony, protože pak by odešli i andělé. ()

sedm.1

Transsibiřský expres je dlouhá vleklá nuda.Naprosto nepovedený thriller,bez zajímavé zápletky,s nulovou gradací děje a hloupým vyvrcholením.Celé se to táhne jak týden před výplatou,je to bez spádu a za celou dobu tu snad není výraznějšího momentu.Emily Mortimer se pak sice snaží,ale jak Harrelson,tak především Kingsley jsou fakt nezáživní a tak je fajn,že alespoň na Kate Maru je velmi pěkný pohled :).Co je ovšem největším hříchem autorů Transsibiřského expresu,je nulové využití prostředí ve prospěch atmosféry.Nekonečné koleje,lesy,mráz,sníh,nehostinné prostředí,to vše se dalo parádně využít k natočení vážně mrazivě atmosférického thrilleru.Ale prakticky zde z toho není použito nic,takže kdyby se ta celá naivní báchorka odehrávala v jakémkoliv jiném vlaku na jakékoliv jiné trati,účinek by byl jednoduše stejný.Velká škoda,sibiřské prostředí a její podmínky mohly být trumfem v rukávě.No nic.Transsibiřský expres je zkrátka nevýrazný thriller,kde chybí jak atmosféra,tak moment překvapení,prostě jde jen o přímočarou jízdu,která dokáže tak akorát uspat. ()

Lukoboss

Nakonec dávám 3*, protože přece jenom ta první půlka filmu byla fakt dobrá. Vůbec ten zajímavej nápad o cestování Transsibiřškou magistrálou má něco do sebe a je neotřelej. Jenže od chvíle, resp. scény u rozbořenýho kostela se začne postava E. Mortimer chovat jako totální ultrapiča, což jsem vůbec nepochopil - krom toho, že jí vlastně celá ta cesta přišla nudná a nezáživná. Tam mně naskakovaly otázky jako: "Proč ho praštila tolikrát? Najednou jí hráblo?" A následně: "To není schopná zahodit batoh, aby se toho zbavila? Proč lhala, že ti dva jeli dál? Mohla přece říct, že vystoupili, pobyli tam s nima a pak tam ti druzí zůstali, zatímco oni odjeli." Toto byly momenty, který jsem fakt nedokázal pobrat a jakýmsi vrcholem pak byla scéna se "zkráceným" vlakem a útěk z bývalýho hangáru. To jako chtělo velký koule něco takovýho vymyslet a natočit ("Podej mi tu trubku, ať to můžu urazit!" A ona mu podá takovej pidikamínek, kterým on zámek urazí na první pokus. :D fuuuuuck. No, ehm, nebýt silnější první poloviny, šel bych nekompromisně na dvě hvězdy. ()