Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

Ferry

První díl z Pacificu za mnou a můžu se jen s chutí těšit na pokračování, Bratrstvo sice začínalo - vtipněji/akčněji a tak nějak stmelilo tu bandu ještě před válkou, ale tady na to nebyl čas, ten bude až v dalších dílech, které určitě budou díl od dílu akčnější a akčnější. ()

gogos

Jak byl první díl špatný, tak je druhý úžasný. Naplno dosahuje kvalit Bratrstva neohrožených a jestli se v tempu, nastoleném v druhém díle, udrží, 4* budou zasloužené. Nicméně, po dvou dílech se jasně nabízí srovnání s Bratstvem. Na postavy se zvyká trochu déle, chybí mi citáty, prostřihy s veterány a prostě prvky, které dělali Bratrstvo neohrožených bezkonkurenčním válečným seriálem. The Pacific drží kvalitní příběhovou linii, skvěle natočené akční scény a luxusně zpracovanou dějepiseckou kapitolu... Uvidíme, jak to bude dál .... 3.DÍL stál za houby... 50 minut nudy v austrálii mě absolutně znechutilo. Bylo sice fajn vidět, jak se žilo mezi misema apod, avšak to stačilo dát jako 10-15 minutovou sekvenci a ne celý díl... 4.DÍL byl zase o trochu lepší, dostaneme se na několik ostrovů, poznáme, že největším soupeřem nebyl japonec, ale příroda, počasí a lidská psychika... Zajímavý pohled na válku, přesto je druhý díl zatím nejlepším, v téměř polovině seriálu se musím odhodlat ke snížení o jednu hvězdu... Bratrstvo se tak vzdaluje víc a víc... 5.DÍL ... pokračuje vzestupná kvalita, Sledge přichází do Pacifiku, zabydluje se mezi ostatníma a pak sledujeme krutou a nelítostnou bitvu, i když k naší smůle, docela zběsile natočenou... 6. a 7. DÍL mohou směle konkurovat Bratrstvu... vynikající atmosféra, bombastické efekty, síla války na vás přímo dýchá... paráda, doufám, že bude pokračovat vzetupná kvalita druhé poloviny seriálu 8. a 9. DÍL trošku zpočátku zvolněné tempo, které se opět rázem přehupuje do pomézních bitev. Osmička je první díl z "pozadí" války, který má hlavu a patu. Objevil jsem kouzlo Pacifiku a těším se na finále. Pokud se kvalita ponese v duchů druhé poloviny seriálu, budu muset zauvažovat o přidání čtvrté hvězdy... ()

Žralok

Mladší a slabší bráška Bratrstva neohrožených. Stejní tvůrci. Opět autentický seriál založen na vyprávění a knihách účastníků. Tentokrát sledujeme osudy 3 amerických mariňáků, účastníků bojů v Tichomoří proti Japoncům. Jsou to Eugene Sledge, jež po válce napsal vynikající knihu ,,Se starou Gardou na Peleliu a Okinawě." Byl příslušník obsluhy minometu. A bojoval na ostrovech Peleliu a Okinawa. Dále Robert Leckie, autor autobiografické knihy ,,Helma místo polštáře". Účastník bitev na ostrovech Guadalcanal, Glouster a Peleliu. a Nakonec John Basilone. Držitel Medaile cti (nejvyšší ocenění) a účastník bojů o ostrovy Guadalcanal a Iwo Jima. Ačkoliv je tento seriál slabší než předchůdce tak mu zdatně sekunduje. ()

rt12

Kdepak druhé ,,Bratrstvo neohrožených" se nekonalo. *** dávám jen z úcty k těm, kteří v Pacifiku opravdu bojovali. ()

Thomassi

Na tento seriál s produkce Hanks + Spielberg jsem čekal strašně dlouho, vlastně od doby, co vypluly na povrch první zprávy, a to je už nějaký ten rok zpátky. Po Bratrstvu neohrožených jsem čekal další řežbu z druhé světové. Ale zde odbočuji na jinou cestu, na cestu The Pacific. Proto nebudu srovnávat tyto dvě záležitosti a myslím si, že srovnání ani není na místě. Jde totiž o úplně jiné bojiště, jinou strategii a hlavně jiného nepřítele. Válka proti Japonskému císařství se prostě vedla naprosto rozdílně než válka v Evropě. Je to příběh tří vojáků 1. námořní divize USA, Roberta Leckieho, Eugena Sledge a Johna Basilonea. Provede nás po tichomořských bojích od Guadalcanalu v roce 1942, přes velké bitvy až po kapitulaci Japonska v roce 1945. Teď ale k prvnímu dílu...... 1. (Guadalcanal/Leckie - Režie: Tim Van Patten). Vynikajíci. Vojáci se chvilku ohřejou ve Státech a pak hned šupem do první bitvy na Guadalcanal. Klidné vylodění, "procházka" po ostrově a první bitka v Zátoce Aligátorů byla naprosto geniální (9/10)....... 2. (Guadalcanal/Basilone - Režie: David Nutter). A je to tady. Ve druhém díle se ocitáme už ve válce až po uši. Odehrává se v říjnu 1942 a zaměřuje se na obranu letiště na Guadalcanalu. Hordy Japonců se valí na smrt, neuvěřitelně natočeno (10/10)...... 3. (Melbourne - Režie: Jeremy Podeswa). Třetí díl se odehrává v klidnem tempu v Austrálii. Více se věnuje postavám, hlavně pak Robertu Leckiem, který prožije románek s místní dívkou. Hlavní ale je, že se s postavami konečně krásně seznámíme. Tempo sice trochu upadlo, ale myslím si, že právě teď příjde ta pravá řežba (8/10)...... 4. (Gloucester/Pavuvu/Banika - Režie: Graham Yost). Čtvrtý díl je rozdělený na dvě části a věnuje se hlavně Robertu Leckiemu. Ta první se odehrává na Cape Gloucester na Nové Guineji a je skutečně působivá. Opravdové peklo v džungli v podobě nekonečných dešťů. Bohužel ta druhá půle, odehrávající se na Pavuvu, je překvapivě nudná a podle mě asi zbytečná (8/10)..... 5. (Peleliu Landing - Režie: Carl Franklin). Olalá. Válka dorazila. Zatím jednoznačně nejlepší díl. Eugene Sledge dorazil k mariňákům a hned je vržen do krvavé bitvy o Peleliu. Dech beroucí vylodění, tankový boj, výborná kamera a dokonce i sex. Začínám se už docela dobře orientovat v postách (10/10)...... 6. (Peleliu Airfield - Režie: Tony To). Tam, kde skončil předchozí díl, tento navazuje. Naprosto úchvatné a ještě lepší, než minulý díl. Bitva o letiště na Peleliu v nekompromisním podání Tonyho To, protože z 99% se celý díl odehrává na válečné linii. Krásně nám to graduje (10/10)...... 7. (Peleliu Hills - Režie: Tim Van Patten). Poslední díl trilogie popisující bitvu o ostrov Peleliu, tentokrát z prostředí pohoří Umurbrogol. Naprosto frustrující díl, dokazující, že válka je pěkná svině, protože dokáže rozhodit i ty nejdrsnější vojáky. Nezapomenutelná scéna, kdy se podíváme Japoncům doslova do tváře a také scéna "příroda volá". Prostě další výborný díl (10/10)...... 8. (Iwo Jima - Režie: Jeremy Podeswa & David Nutter). Díl, který se zabývá pouze Johnem Basilonem. Ten do teď měl minimálně prostoru a taková epizoda v celém konceptu scházela. Provede nás přes výcvik bažantů a jeho svatbu až po vylodění na Iwo Jimě, kde nakonec John padl. Po předchozích dílech se to trošku uklidnilo, ale scény z Iwo Jimy jsou dechberoucí. Možná jen škoda, že samotné bitvě je věnováno pouze deset minut (9/10)...... 9. (Okinawa - Režie: Tim Van Patten). No kurva ty vole. Nejlepší díl celé série a dost možná převyšuje i všechny díly Bratrstva. Eugene Sledge zažívá tvrdé boje na japonské půdě. Špatné počasí, ještě více nasraní Japonci a hnus války. Ukazuje taktéž destrukci člověka, protože toto je opravdové peklo (10/10)...... 10. (Home - Režie: Jeremy Podeswa). Poslední díl krásně vykresluje atmosféru, kdy se mariňáci vrací domů. Válka je minulostí, ale vzpomínky zůstávají. A někdy je to hodně těžké (10/10)...... Teď ale k hodnocení jako celku. Je to úplně jiné než Bratrstvo neohrožených, ale stejně působivé. Musí se to vidět zaráz, a ne po jednom díle každý týden. Potom to všechno do sebe zapadne a výjde z toho válečný seriál o bojích v Pacifiku, který se (alespoň u mě) rovná Bratrstvu a v některých částech ho i převyšuje. V Pacifiku se prostě válčilo jinak a proto seriál popisuje i traumata vojáků a další problémy, které se v Tichomoří vyskytovaly ve vetším měřítku než v Evropě. Konec konců, Pacifik byl pro Ameriku záležitostí odplaty za Pearl Harbor a byl pro většinu Američanů jako bojiště číslo jedna. Nám skutečně je bližší válka proti Německu. Co se týče obsahu jednotlivých epizod, myslím si, že byly krásně rozložené, aby pokryly celý konflikt. Byl zde vlažnější začátek, ale postupně to gradovalo, protože opravdu krvavé boje přišly až v roce 1944. Naopak v Bratrstvu jsme vletěli hned do těžkých bojů a v posledních dílech se už moc neválčilo. I zde, na začátku každého dílu, se dozvíme něco od skutečných mariňáků, ovšem co mě zaujalo, bylo historické pozadí, které nás uvedlo hlasem Toma Hankse a archivními záběry do toho, co nás v jednotlivých dílech čeká. Všechno toto uceluje výborné intro s hudbou Hanse Zimmera a další skladby pánů Geoffa Zanellyho a Blaka Neelyho...... A na závěr něco pro ty, kteří to odsuzují. Pokud někdo čekal, že se budou v každém díle vojáci řezat o sto šet, tak jak už jsem tady četl někde, nechť si zahrají Call of Duty, v tomto případě World at War. A taky by mě zajímalo, co byste říkali, kdyby byl natočen The Pacific jako první a Bratrstvo až poté. Myslím si, že by to byl stejný problém, protože když je něco poprvé, samozřejmě je to to nejlepší a další rádoby pokračování stojí za prd. Tím ale nechci říct, že The Pacific je pokračováním, je to úplně jiný koncept, ovšem dosahující stejných kvalit. Pro mě jednoznačně 100%. A ještě jedna věc. Proč to tady hodnotíte po prvních dílech, dáte 2* a napíšete, že se na to koukat už nebudete. Právě tito inteligenti drží tento skvělý seriál nehorázně dole. Aspoň teda nehodnoťte..... Dodatek k 15.1.2011: Viděno celé během dvou dnů a musím říct, že takhle je to potřeba vidět, celé najednou. K postavám jsem si vytvořil ještě větší a lepší vztah než předtím a vše je to prostě úžasné. Tady ani těch 5* nestačí, klidně bych tomu prásknul i 8 hvězd. () (menej) (viac)

MATADOR

Technicky na velmi nadstandartní úrovni, úvodní znělka si Vás také získá. Tyto dva důležité aspekty jsou jedinou podobou mezi Bratrstvem neohrožených a Pacifikem. Protože se jinak jedná o něco úplně jiného, spíše takové válečné drama s minimem akce. Ale bez akce se nejedná o válečný film, tedy alespoň pro mě. Na každé dva díly připadá jedna akce, přitom ty úplně první jsou za absolutní tmy, takže válečná atmosféra jde sice cítit, ale nic z ní nemáte. Místo toho zde máte díly věnované zamilování se, civilním záležitostem a s hrdiny, tak nemáte prakticky žádnou šanci se ztotožnit. Bratrstvo neohrožených mělo tu sílu v tom, že dokázalo zaujmout a citově zasáhnout diváka a ještě měl divák tu možnost užít si vynikajícíh bitev. Ale to od Pacifiku neočekávejte, tohle je něco absolutně jiného, ale i přesto vynikající nadstandart. ()

Hadža

Tak vetsinou jsem ztracel prehled kdo je kdo a kde.Nez jsem se zorientoval ,uz byli mrtvy,nebo valecne nepouzitelni. Prehnana reklamni kampan,po ktere muselo zakonite dojit k vystrizliveni.Vizualne slusne ,ale zadny zazrak. ()

Helo

Rozpačitý první 4 epizody, kterým se nedaří pořádně vystavět a odvyprávět to, co je třeba. Kvůli nim jsem to tenkrát ani nedokoukal - a jaká to byla chyba! Od vylodění na Peleliu se z toho totiž stane totální náser, kterej strhne jak vyobrazením bojů, tak postupně gradující atmosférou naprostý bezmoci, absurdity války, jejích následků, ale i občasným černým vojáckým humorem. ()

FilmFan24

Steven Spielberg a Tom Hanks opět spojili svoje síly a produkovali výpravný seriál z období tuhých bojů v Pacifiku během II. světové války "The Pacific". Hlavní hrdinové jsou vrženi přímo do válečné vřavy a postupně se představují. Dobře obsazené, výborně natočené! ()

reqiuem

Po 10ti poctivě odkoukaných dílech není snadný vyslovit konečnej verdikt, páč dobře zvládnutý pasáže, střídaj ty hodně slabý a tak to vypadá, že se na jednom díle každejch 5 minut vystřídaj všichni rejžové. Rozdíly jsou ale natolik markantní, že prostě nemůžu jít vejš nebo níž. (/Každopádně seriál se jmenuje Pacific a při tom je mnohdy větší pozornost kladena na románky v záloze).//Roztříštěnej seriál ()

cineman

Vábivý a silný nástup v prvním a dramaticky tísnivý konec v posledním dílu doplňuje řemeslně výborná osmička epizod, které bohužel nedokázaly zahrát na moji strunu téměř nic intenzivního. Možná i jako mnoho Američanů nemám k vražedným bojům v tichomoří žádný vztah. Nicméně jako překážku k silnému filmovému zážitku to nevidím. Duo Spielberg & Hanks tu potvrdilo své kvality u válečných scén, které jsou úchvatné, napínavé a brutální (na seriálové poměry nevídané). Kde však pánové zklamali, to jsou postavy a podání příběhu. Tady se mladšímu bratříčkovi Bratrstvu neohrožených rovnat nemohou. ()

hunty

Jako milovníku Band of Brothers mi tam chybí výckvik, ale zase Pacifik je poměrně odlišná stránka války, tak se ještě nechám překvapit. Zatím mě to ale nechává chladným, první díl ještě nestačil vtáhnout... /// 2. díl již rozhodně lepší, ale pořád to není tak osobní, jak bych si přál. S BoB už musím přestat porovnávat, jinak si to pořádně neužiju. /// 3. díl bonding... sice bez akce, ale velmi slušně představen alespoň Leckie a těším se na příští díl víc a víc. /// 4. díl mě zabavil dostatečně, ale třeba nechápu sekvence výcviku. Jinak rozčlenit tu časovou osu, zaměřit se dopodrobna na skupinu na počátku seriálu a provázet nás boj po boji by bylo příjemnější. Ty akce jsou fakt jen o tom, nabrat grupu japonců a strčit je před kulomet, bylo to tak, ale trošku to oživit (jako Leckie na konci průzkumu) by neuškodilo. /// 5.6.díl akční podívaná, kdy časem už i zamrazí. Ten novej mladej mě dost baví a věřím, že se tam udrží. seriál zatím stoupá na kvalitě. /// 10.díl A já myslel, že se v Praze nanejvíc na otočku objevilo pár americkejch vozů, ne že tu vysedávali v lesích a ukořisťovali náckovský vlajky, ale třeba má Hanks lepší informace něž já... ()

TominoLa

Zatím jsem neviděl žádný díl, ale chystám se. Zatím sleduji jen Vaše komentáře. Musím se přiznat, že nechápu jak tu někdo může dát 3* a po dvou dílech a zabalit to. Já beru 3* ještě jako dobré hodnocení. Pobavilo mě to. Asi tu někdo honí co nejvíce hodnocení. :)) ()

grogodil

Je smutné skonšatovanie, že sa človek s niektorými postavami konečne zžije a vytvorí si k nim nejaký ten vzťah až v posledných dvoch dieloch. Rovnako smutný je detail, že v záverečnej rekapitulácii mien som si uvedomil, že tri štvrtiny vymenovanej osádky ostanú pre mňa len prázdnymi, nič pripomínajúcimi tvárami ku ktorým si už ani teraz nepriradím mená, či nebodaj nejakú konkrétnu scénu. Jediným výraznejším, no osamoteným vojakom v zornom poli diváka sa ku koncu stáva snáď už len Snafu. Čo však seriálu chýbalo najviac, tak určite schopnosť pohltiť, vtiahnuť diváka do deja a preniesť na neho emócie a atmosféru (totálne nefunkčná 4. časť). To fungovalo snáď len v bezchybnom predposlednom dieli, zvyšok viac, alebo menej doplácal na prílišnú rozkúskovanosť, ktorá miestami naozaj neznesiteľne rušila a brzdila tempo (neskutočne zvrzaná 8.časť). Okrem toho, akcia (aj keď občas vyzerá naozaj výpravne) sama o sebe je natočená rovnako s akýmsi chladným odstupom, že všetok ten hurhaj človek sleduje nezaujato a bez nejakého výraznejšieho vzrušenia. V porovnaní so starším bračekom je Pacifik "prieser", no ako vojnový hodinový prídel raz do týždňa to občas padlo celkom fajn. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)