Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

brano82

Pre mňa opäť skvelý vojnový seriál, odohravajúci sa tentokrát na ostrovoch v Tichom oceáne, kde americké jednotky bojujú proti japoncom. Tentokrát z pohľadu troch hlavných postáv. Skvelý seriál, možno nie taký dobrý ako je Bratrstvo neohrožených ale i tak je na čo pozerať. ()

Allgreen

Určite som sa dokázal viac vcítiť do pocitov a prežitkov amerických mariňákov v The Pacific ako s paragánmi v Európe v Band of Brothers. Bitky pôsobia naozaj reálnejším dojmom, že za postup američania skutočne draho platili. Japonci sú tu vykreslení naozaj fanaticky odhodlaní bojovať a padnúť za Cisára. Pekná bodka v poslednom diele na záver, kde sa tváre hercov zmenia v tváre ich skutočných vzorov aj s krátkym popisom ich osudov............................................................................. "From the Halls of Montezuma To the shores of Tripoli; We fight our country's battles In the air, on land, and sea; First to fight for right and freedom And to keep our honor clean; We are proud to claim the title Of United States Marine. Our flag's unfurled to every breeze From dawn to setting sun; We have fought in every clime and place Where we could take a gun; In the snow of far-off Northern lands And in sunny tropic scenes, You will find us always on the job The United States Marines. Here's health to you and to our Corps Which we are proud to serve; In many a strife we've fought for life And never lost our nerve. If the Army and the Navy Ever look on Heaven's scenes, They will find the streets are guarded By United States Marines." ()

Dvorik

Po 1.dile opravdu nuda. 1.dil BoB nam skvele predstavil partu, ukazal vycvik. Co tady? Nejakej blbe uspechanej zacatek, nudne chozeni v dzungli, nesmyslne nabihajici Japoncici na strely. Proc proboha takove hodnoceni? ()

huasca odpad!

Sleduje to i nějaká žena? Můj muž odešel na fotbal a nechal to tu nahrávat, to bude V O T R A V A, Tolik postřílenejch, jakoby nestačilo, že kluk tady střílí doma z dělbuchu ( nějaká hra ..), zatím se to od hry moc neliší... A ta protivná americká spravedlnost a kecy. Vždyt v dnešní době už to není moderní - kdyby byla nějaká válka, tak nejde o vlastenectví, ale o dohodnuté provokace zbrojařských koncernů, aby měli odbyt. Taky postrašit válkou se těm nahoře hodí - at už to jsou Cínani, Arabi, Američani..,tak mi vadí se dívat na nějaké pohádky o vlastenectví. 3. díl - na něm bylo vidět, jak je to celé ideově slabé - nasládlé jak růžová ordinace, vlastenecky propagandistické jak žena za pultem a ten kostelní sex - při něm dbají místo vzrušení jen aby byli co nejvíc omotaní prostěradly, aby nebylo nic vidět. Jak dojemná pokrytecká slušnáckost, když v jinejch dílech se rozprskávají hlavy. Je to strašně starobní. Normálně by voják přijdoucí z válečné vřavy snad pár dní spal v kuse, chlastal, mluvil sprostě a souložil. Zkrátka by byl trochu vyprahlý a ne jak z nedělní školy. ()

brasek

Zmiešané pocity... Očakával som, že "The Pacific" nebude podobne robený ako "Band of Brothers", aby nikto nepoukazoval, že aha "Bratia v Pacifiku". Momentálne môžem smelo povedať, že škoda toho! Prvé tri diely, pre mňa osobná katastrofa... nechápavo krútim hlavou. Niektoré ďalšie časti naberajú dych a hovorím sláva, iné sú nudnejšie ako pokazený začiatok a celé je to kŕčovité, nijaké... ako keby filmári hľadali stratenú niť príbehu a chceli z každého niečo a nakoniec žiadna sláva. Nezvládnuté rozprávanie o troch hlavných postavách. Ich dejové línie sa prelínajú kŕčovite respektívne v niektorých momentoch nijako. Tento seriál veľmi zaostáva za svojím starším bratom Band of Brothers a sám o sebe je ťažkopádny, miestami nudný a nevťahuje diváka do deja... resp. ani nemôže, kedže je podávaný svojským románovým spôsobom. ()

gresa

hodně lidí Pacific přirovnává k Bratrstvu neohrožených.. já ne, atmosféra, ztotožnění se s představiteli, to bylo u bratrstva výborné ale u Pacifiku to vůbec nefunguje, je moc anonymní. sice se na to celkem hezky kouká po vizuální stránce, ale dát nejdůležitější bitvě v tichomoří sotva 10 minut v naprosté tmě a milostnému románku celý 50ti minutový díl.. to je na mě trochu moc :-( ale znělka se těm klukům ušatým hollywoodským opravdu povedla :-) možná na to kouknu, až budou hotové všechny díly - pro teď je pro mě Pacifik mrtvý seriál.. ()

whale

Velmi pěkný seriál. Rozjezd je trochu pomalejší než v seriálu Bratrstvo neohrožených, ale určitě se to rozjede. :-) ()

damdamh

Nemůžu dát víc. Ze seriálu nečiší jediná emoce, která by mě připoutala k hrdinům. Při závěrečné rekapitulaci kdo je kdo, jsem věděl u tří postav, že se v celém seriálu někde objevili. Celková nepřehlednost a nevyváženost je cítit z celého seriálu jako celku. Navíc mě překvapuje, že i po formální stránce, co se týče nepřehlednosti, seriál na několika místech selhává, což u kapacit Spielberg-Hanks je na podiv... Uvažoval jsem nad třemi hvězdami, seriál není tak špatný, ale s přihlédnutím k tvůrčímu týmu, vysokým očekáváním a rozpočtu si více než dvě * nezaslouží... ()

Ajay

Rozhodně patří mezi zdařilé, sice nedosáhl na úroveň Band of Brothers, a to díky nevyrovnanosti jednotlivých dílů (jsou tu i slabší, no). Ale celkově vzato převládají kladné části!! ()

elgordo

Porovnaniu s BoB som sa nevyhol a tým pádom to najvyššie hodnotenie nemôže byť. Zo začiatku sa to rozbiehalo dosť pomaly, stred bol asi najlepší a potom to zase stratilo na dynamike. Ale myslím, že vojna v Pacifiku sa do 10 častí nedá vtesnať a hlavne, keď sú z toho 3 časti skoro úplne nebojové. Kým si človek zvykol a zžil sa s jednotlivými hrdinami, tak sa vojna aj skončila. Záverečné opísanie jednotlivých postáv a ich reálneho života bolo veľmi pekné a vydarené. Čakal som od toho viac, ale márne. ()

Pepe1783

Po prvních několika dílech jsem byl docela zklamaný, ale jako celek působí celá serie velice mocným dojmem a dokonce bych řekl, že Pacific překonal v mnoha ohledech Band of Brothers. ()

superzurda

Remarque v Tichomoří, to mě napadlo, když jsem sledoval poslední díl této svérázné série. Musím přiznat, že jsem čekal druhé Bratrstvo a to se tu moc nedělo. Příběh se zabývá hodnotou lidského života v těch nejsurovějších podmínkách. Nutno dodat, že každý zasažený na mě působil jakoby zasáhli mě. Bohužel mi však některé příběhy přišly příliš vyumělkované a hlavně chtěné. To je největší zápor tohoto seriálu a bohužel moc velký. ()

Branicky

Původně jsem chtěl dát pouze **** a to díky srovnání s Band of Brothers, které se logicky vnucuje. V tomto duelu The Pacific skutečně prohrává a platí mnohé argumenty uvedené v komentářích ostatních fandů žánru válečného filmu. Nakonec jsem si to rozmyslel a dávám *****, protože při pohledu z širší perspektivy tohoto žánru, se i přes různé chyby a slabosti stále jedná o dobrý a kvalitní počin. ()

FEAR99

Ty nejlepší někdy nejvíc zklamou. Málokdo mohl tušit, že zrovna páni Spielberg a Hanks udělají něco, co jejich bratříčkovi neboli Bratrsvu neohrožených nesahá ani po kotníky. O katastrofu se nejedná, přesto na největší příčky si tentokrát The Pacific může nechat zajít leda tak chuť. Ale popořadě, PART ONE: Vlažný rozjezd údajně nejdražšího miniseriálu v dějinách. Postavy jsem si po 1. dílu nezapamatoval, jejich jména už vůbec ne. Celé to působí tak roztěkaně a zvhledem k očekávání se jedná o zklamání. Technicky vše v pořádku, akce v noci ujde. Doufám že další díly přinesou zlepšení. Ten první za moc nestál. P.S.: Aspoň to má dokonalou znělku - 5/10. PART TWO: O něco málo lepší než první díl. Ale pořád žádný zázrak. Stále největší problém mám s postavami ke kterým si nemůžu vybudovat žádný vztah. Druhý díl tak zachraňuje akční část, která je delší a lepší než v prvním díle. Bohužel se zase odehrává v noci což na kvalitě taky moc nepřidá - 6/10. PART THREE: Návštěva Melbourne seriálu neprospěla. Jedna vtipná scéna a zbytek jen nuda, nuda, šeď. Trojka tak patří k jednomu z nejhorších dílů, kteří nemají v takovém projektu co dělat. A postavy mě jsou i po neakčním dílu velmi ukradené - 3/10. PART FOUR: Zoufalý díl. Snaha o psychologickou stránku se totálně nepovedla a na to jaké se v tomto díle dějí věci, to postrádá atmosféru a vidím zde všechny znaky rutinérství. Přechod zpět do džungle nepomohl, akce je málo a odehrává se zas a znovu v noci. Dokonce i za mohutného deště a tak nejde nic vidět. Druhá část s psychologickou léčebnou už lze považovat jen jako špatný vtip. Pro mě na stejné a možná horší úrovni než 3. díl. The Pacific se stává definitivně zklamáním - 2/10. PART FIVE: Tak že by to přeci jenom šlo? Příchod nových postav vlil do seriálu novou krev a snad poprvé se mě stalo, že by mě díl utekl velmi rychle. Eugene Sledge se jako nová hlavní postava zatím moc neprojevuje, ale takový Merriel Shelton alias Snafu si mě získal ihned. Konečně postava, která mě baví a zajímá. Vylodění na pláži je jen třešničkou na dortu, který se tentokrát velmi povedl. Peníze jdou vidět a akce s perfektní kamerou stojí za to - 8/10. PART SIX: Nejlepší díl. Oproti první půlce seriálu neskutečné zlepšení. Moc se toho nenamluví a spíš se jedná. Velmi akční díl, který svou kvalitou dokáže připomenout ty nejlepší díly z Bratrstva. Velká pochvala. Z napětím očekávám další díly - 9/10. PART SEVEN: Závěrečná část na ostrově Peleliu se taktéž povedla. Předchozí dva díly sice neatakuje, i tak zabaví a rychle uteče. Směs akce a psychologie funguje a Sledgehammer a Snafu válí (spíš ten Snafu). 7/10. PART EIGHT: John Basilone alias pro mě nejmíň oblíbená hlavní postava v seriálu se vrací na scénu. Čekal jsem bitevní díl o Iwo Jimu. Dostal jsem románek, který se oné slavné bitvě věnuje jen posledních 10 minut. I přesto fajn díl. One man show Johna Basilona mě v posledních minutách dostala a nakonec i on u mě prošel. 7/10. PART NINE: Nejvíc psychologický díl, kde největší prostor dostává má nejoblíbenější postava Snafu. První půlka je skvělá, konec moc nevyšel. Proměna Eugena Sledga na mě moc nezapůsobila. Přesto spokojenost. 8/10. PART TEN: Škoda přeškoda, že zrovna desátý díl a to návrat domů postrádá něco, co by seriál vyšvihlo nahoru. Díl uteče rychle, ale nezanechá žádný pocit a jako zakončení seriálu se tento díl jeví jako nedostačující. Konečná zjištění jak to dopadlo s postavami je však super a to jsem si jako jediné v posledním dílu vážně užil - 6/10. A to je vše. V celkovém hodnocení je celý seriál na 3*. Počáteční zklámání vystřídali díly, které jistě stáli za podívání. The Pacific doporučuju, nečekejte však druhé Bratrstvo. Je dost možné, že byste odcházeli zklamáni. U mě spokojenost, ale stále ze sebe nemůžu dostat pocit, že to mohlo a hlavně mělo být lepší. () (menej) (viac)

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)