Pacifik

• USA The Pacific
USA, 2010, 8 h 32 min (Minutáž: 47–59 min)

James Badge Dale, Joseph Mazzello, Jon Seda, Ashton Holmes, Rami Malek, Josh Helman, Keith Nobbs, Martin McCann, Jacob Pitts, Brendan Fletcher, Tom Budge (viac)

8. prosince 1941, jen 24 hodin po překvapivém útoku Japonska na námořní základnu v Pearl Harboru, vydal Kongres formální vyhlášení války proti japonskému impériu. Napětí mezi Japonskem a USA narůstalo po celé desetiletí, kdy Japonci rozšiřovali své dobyté území o značnou Díl území Číny a Jihovýchodní Asie. Bombardování Pearl Harboru vyústilo v oficiální vstup Spojených států do II. světové války, kterou již třetím rokem spojenci - Spojené království, Sovětský svaz, Čína, Kanada a Austrálie - vedli proti Japonsku, Německu a Itálii.

Armádní náborová místa se prakticky přes noc naplnila tisíci Američany, kteří se spěchali zapsat do armádních sil. Mnozí z nich si zvolili námořnictvo, jehož počty se během šesti měsíců následujících po útoku na Pearl Harbor navýšili více než třikrát.

Minisérie televizní stanice HBO „Band of Brothers“ (Bratrstvo neohrožených) sledovalo zkušenosti jedné posádky armádních výsadkářů na evropské bojové scéně. PACIFIC se zaměřuje na válku vedenou na druhém konci světa, v Tichém oceánu a na jeho ostrovech, včetně Filipín, Nizozemské Východní Indie, Nové Guinei a Šalamounových ostrovů. Miniseriál sleduje propletený příběhy tří mužů z 1. námořní divize: pěchotní divize, přezdívaná „The Old Breed“ (Stará garda), jelikož byla nejstarší a největší divizí, která se aktivně podílela na službě námořnictvu USA. 1. námořní divize byla za podpory svých kamarádů z námořnictva, vzdušné obrany a armády, v první linii mnoha nejtěžších tažení války v Pacifiku.
Vojín 1. třídy (PFC) Robert Leckie, jehož ztvárnil James Badge Dale, vyrostl ve městě Rutherford, státě New Jersey, jako jeden z osmi dětí. Ve věku 16 let se začal věnovat profesionální kariéře sportovního zápasníka za deník Bergen Evening Record. Leckie, jemuž kamarádi v armádě přisoudili přezdívku „Luckie“ (Štístko) byl jedním z těch, kteří se k námořnictvu dali těsně po útoku na Pearl Harbor. Sloužil jako kulometčík u posádky H, 2. praporu, 1. námořního regimentu, 1. námořní divize.

Četař John Basilone (Jon Seda) vyrostl v městě Raritan, státě New Jersey jako jedno z deseti dětí italských přistěhovalců. V roce 1934, když mu bylo 18, se Basilone dal odvést do armády USA a po tři roky sloužil na Filipínách, kde se stal šampionem v boxu. Po krátkém návratu do New Jersey, se v roce 1940 Basilone přidal k námořnictvu a stal se kulometčíkem u posádky C, 1. praporu, 7. regimentu, 1. námořní divize a později přešel k posádce B, 1. praporu, 27. námořnímu regimentu, 5. námořní divize.
Vojín 1. třídy (PFC) Eugene B. Sledge (v podání Joe Mazzella) se narodil do privilegované rodiny v městě Mobile, státě Alabama a jako takový měl na obou stranách rodiny příbuzné, kteří bojovali za Konfederaci. Sledge byl synem lékaře, který sloužil v armádě za I. světové války. 18 let dovršil pouhý měsíc před tím, než USA do války vstoupilo, ale jeho odvodu bránila srdeční zdravotní komplikace a do armády tak vstoupil až v prosinci roku 1942. Přestože jeho rodina usilovala, aby se vyškolil na důstojníka, Sledge se nakonec k armádě připojil jako řadový voják a sloužil u posádky K, 3. praporu, 5. námořního regimentu, 1. námořní divize jako minometník.

V časovém prostoru 10 hodin nám PACIFIK nabízí neohrožený náhled „pod helmu“ zkušeností těchto mužů a jejich spolubratří v boji, z nichž se každý nachází v situaci, kdy bojuje o svůj život na vzdálených úlomcích pevniny, o nichž nikdy před tím neslyšel – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jima, Okinawa. Extrémní strádání ve vysilujícím podnebí a boj proti brutálnímu nepříteli, který raději zemře, než aby se vzdal, přivádí tyto námořníky na pokraj lidskosti. PACIFIK znázorňuje bitvy v rovině fyzické, psychické i emoční a zamýšlí se nad skutečnou cenou, již lidé ve válce platí. (HBO Europe)

V.Silver

Po druhém shlédnutí přidávám jednu hvězdičku, přece jenom to není tak strašné. Přesto na "Band of Brothers" nedotahuje ani příběhem, ani kamerou, ani efekty, ani hudbou a už vůbec ne postavami. Teď, když jsem to viděl podruhé, začal jsem se trošku v postavách konečně orientovat, ale že by mi byly nějak sympatické, to se zrovna říct nedá. Škoda, podobně jako Kód Navajo zůstává i The Pacific někde na půli cesty k zobrazení a vykreslení skutečných hrůz války proti takovému nepříteli, jakým byli Japonci. ()

Kosmik 1

K hlavním hrdinům této válečné minisérie jsem nezískal takový vztah, jako k Bratrstvu neohrožených. Ono se to nemůže takhle srovnávat, ale stejně to člověku nedá. Strašně těžko se přijímá fakt, že je věnováno více času sledováním popíjejících vojáků v Austrálii s pár milostnými příběhy a strašně málo bojům, které ve skutečnosti trvaly hodně dlouho. Když už na boje dojde, tak jsou ve tmě a příliš krátké na to, aby si člověk dokázal představit, jaké to muselo pro ty vojáky být. Těžko se můžu vcítit do situace bojů, které trvají přinejlepším deset minut. A často se bohužel dostavuje i nuda. Zatím mám shlédnuto 6 dílů, tak třeba to pak bude lepší, uvidíme... 65% EDIT 3.5.2014: Přidávám jednu hvězdu navíc a koupil jsem si i knížku, tak jsem na ni zvědav. Každopádně furt si myslím, že na Bratrstvo neohrožených tenhle seriál nemá. 75% Poslední EDIT 13.5.2014: Musím mírně přehodnotit všechny mnou původní ukvapené hodnocení. Po přečtení knihy E.B.Sledge a po znovushlédnutí celé minisérie musím dát jednoznačně plný počet. Líbí se mi, že se tvůrci snažili dodržovat fakta kolem postavy Sledgehammera a v podstatě do puntíku (až na pár drobností) je neměnit. Zároveň po přečtení knihy člověku dojdou další fakta a pochopí lépe různé situace (ať už přímo z boje, nebo i mimo něj) a dialogy mezi mariňáky. Nakonec nebýt asi pouze jednoho dílu, který mi tu vyloženě nesedl (Melbourne), tak bych už neměl co vytknout. Takhle bych raději místo tohoto dílu uvítal více bojů z Okinawy (na které už nezbylo příliš prostoru) nebo více zobrazit situaci kolem častých přesunů, popřípadě dalších drobností (potíže s kraby, hnijící kokosy), nebo také dát více prostoru dalším důležitým postavám (např. Haney). Pět hvězd si ale tento válečný mini seriál přesto zaslouží. 90% ()

drackula

Porovnávaniu s BoB sa Pacific nevyhne a samozrejme v ňom nemá absolútne šancu. Pacific strieda kvalitné momenty s priemernými, trochu krivká výstavba deja a dianie poriadne zatlačí na pílu až v závere. Napriek tomu, že oproti BoB je Pacific slabší príbuzný, ide o kvalitný vojnový seriál, ktorý som si aj napriek značnej nevyrovnanosti užil. ()

VooDoom

1.Díl--- Bratrstvo jsem ještě neviděl, takže nedokážu posoudit s jiným seriálem, ale čekal jsem velkou propagandu USA. Prozatím 3,5* Uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet. 2.Díl---Mám z toho dobrý pocit, zatím 3,5*. 3.Díl---Ano, ano, staré známé city a hořké slzy na závěr.Poklidný díl, po kterém by mohla začít pořádná řežba... 4.Díl---Docela jsem se do vojáků vcítil, ale stále mi tam chybí ta akce... ()

Kangaxx

Prvá časť ušla, skvelá práca kamery, zoznamovanie s charaktermi. V druhej časti silný patriocizmus, kde veterán opisuje neuveriteľný tlak Japoncov, Amíci vraj ani nespali - avšak v seriáli jedia broskyne, chytajú bronz a popíjajú vínko...potom akcia v noci (už druhýkrát - asi bolo treba šetriť na efektoch), v ktorej Japoncom niekto vybral mozog a tak behali v klanoch pred guľomet a nechali si zvyšovať váhu olovom. Neuveriteľne nerálne stvárnenie boja, so scénami typu odvážny Američan ide odtláčať telá šikmáčov, čo už absolvovali umelé zvýšenie váhy, celé impérium po ňom strieľa a nikto ho netrafí, guľometné hniezdo sa snažia Japončíci namiesto granátu alebo guliek eliminovať vyčerpaním munície, prípadne udusením guľometčíka vlastnými telami, absencia vodného chladenia amerických guľometov a podobné nezmysly. Proste jeden Amík odpráši 200 šikmých kým ho sejmú. Navyše chýba charakteristický znak Band of Brothers - každá časť tam mala vlastnú myšlienku, tu ide o nesúvislé vykreslenie hrdinstiev USA, bez charizmatických hercov... Uvidím aké budú ďalšie časti, zatiaľ to vyzerá ako lacnejšia napodobenina staršieho brata... Edit : hodnotenie platí do štvrtej časti, v 5., 6. a 7. akoby sa tvorcovia spamätali a dali fanúšikom presne to, čo sa od seriálu čakalo na začiatku - mix akcie, psychológie a realizmu. ()

Fox85

Nelze se vyhnout srovnání s Bratrstvem, to prostě není možný. V Bratrstvu jsme sledovali celou dobu jednu skupinku vojáků, jak putujou z výcvikového tábora do Evropy. V Pacifiku jsme se s výcvikem setkali až v tuším osmém díle. Taky jsme tu mohli sledovat pár vojáků, ale bohužel nebyli ze stejné skupinky, což znamenalo, že se často mezi jedotlivými díly přeskakovalo i mezi jednotlivými postavami. Další srovnání - vojáci v Bratrstvu (tedy spíše herci) se mi líbili, v Pacifiku mi... no... prostě tak moc nepadli do noty (Leckie mi nesed už skoro od začátku, Basilone se mihnul na Guadalcanalu a pak byl skoro furt ve státech, aspoň že to potom trochu zachránil příchod Sledge). Možná kdyby seriál sledoval osudy jedné roty (třeba roty K s Eugenem Sledgem) a nebylo věnováno tolik dílů "mimo válku" (Austrálie byla celkem zbytečná a díl s Leckiem v nemocnici taky), dosáhl by seriál na vyšší hodnocení (ode mne). ()

Linkyc

Po prvních dílech jsem si myslel, že mě seriál vůbec nechytne. Dost povídání, city, zase povídání a málo válčení. Ale postupem času jak se Pacific rozjížděl jsem tomu všemu přišel na chuť. Od Bratrstva se jeho bratříček Pacific dost liší. Boj na tichomořských ostrovech je znázorněn tak, jak si myslím, že dříve mohl probíhat. Jsou zde krvelační Japonci a jejich odhodlání bránit za každou cenu svoje císařství. Také Američané jsou zde znázorněni jako ne zrovna hodný národ. Asi jsem vyrostl a nechci už jenom krev a zabíjení. Pacific nabízí víc, mimochodem efekty, vizuální zpracování a herci za tu podívanou stojí. Hudba v podání H. Zimmera jako vždy na výbornou. ()

tommmy89

Ku seriálu som prišiel náhodou, ani som o ňom nevedel. Nakoľko som veľký fanúšik histórie a vojnového prostredia prišiel som si na svoje. Tak isto ako vo filme Band of Brothers prišli chvílky nudné, akčné ale i tie melancholické, hlavne v poslednej časti Home. Vždy ma dostane to, ako sa vojaci vracajú domov z bojiska, no taktiež ma prinúti k rôznym zamysleniam. 10 dielny seriál "The Pacific" sa nedá ale porovnať so seriálom "BoB" i keď oba robili T. Hanks a S. Spielberg. Niečo tomu chýbalo - kvapka reality. Zo začiatku mi to dávalo poriadné zauchá ale postupne som si to už ani neuvedomoval. Tu boli nasadený celkom "amatérsky" herci, čo je ale škoda, lebo vojna v Pacifiku je vážne "skvelá" téma (skvelá ako pre koho, pre tích čo tam bojovali to bola trieska do zadku). Chcem len skrátka povedať, že som si seriál užil, hlavne tie posledné časti a zase raz som o niečo múdrejší a mám viacej chuti čerpať nové a nové informácie o vojnovom prostredí. Niekedy je totiž dobre spravený film lepší než encyklopédia. Umocňuje svoje čaro a empatie. 4* Dal by som 5 ale BoB nepredbehli ani zďaleka :( ()

Norfice

Perfektní seriál, sice o něco slabší než "Bratrstvo neohrožených", ale pořád je to pro mě jeden z nejlepších seriálů o 2.sv válce. Nechápu slabé hodnocení některých uživatelů. Myslím, že čtveřice režisérů odvedla dokonalou práci. Jsem rád, že jsem se mohl na tento desetidílný seriál podívat a jsem přesvědčen, že to nebylo naposled! Opravdu klobouk dolů před všemi co se na tomto a Bratrstvu neohrožených podíleli. ()

Maynard.

Prozatím si nedovolím hvězdičkovat, páč mám za sebou teprve první díl... Ale musím říct, že se už moc těším na další. Narozdíl od "Bratrstva" se hned hlavní hrdinové vylodí na tichomořském ostrově. Takže žádné dlouhé přípravy na den "D". Způsob, jakým je tento seriál natočen je dost "překvapivě" stejný jako u Bratrstva, takže naprosto reálný a dokonalý... Přiznám se, že zatím mi postavy nic neříkají, ale jde jen o to počkat si na další díly. Každopádně jsem zcela přesvědčen, že to bude stejně kvalitní seriál jako již tolikrát zmiňované bratrstvo. Ještě připojím takovou svojí malou úvahu : Při střílení v noci, by podle mě kulky rozhodně nesvítily jako nějaký lasery, no ale kdyby nesvítily, tak bychom je jen slyšeli a z filmového zážitku by nic nebylo. No ale, v opravdové válce kulky přece nesvítily, takže vlastně ty svítící kulky ubírají na reálnosti. Nevím jak nejlépe z toho ven... No, ještěže já nemám svítící kulky :o))_____2.Díl: Stále nemastné, neslané. Večerní nepřehledná bitky mi tento pocit z těla rozhodně vyhnat nemůže. Už by se to mohlo pomaličku více rozjet. Zatím za Bratrstvem silně pokulhává. Toť prozatím vše, nějak se mi v sobě nepodařila najít ta správná nálada na další díly. Ponechám to jako koment bez hvězdiček :o) 11.12.2023 Tak a mám to souknutý, 13 let po tomm, co sem taady psal tyhle bláboly :o). Postavy i přestřelky pecka, válka v tichomoří v přímým přenosu. Nedokážu si představit, jak strašný to muselo být...Brr ()

Reanimated

Geniální opening, samotná náplň je však po třech epizodách zatím dost nevyvážená. Jo a to intermezzo v Melbourne nebylo vůbec špatné. (WILL BE UPDATED) ()

KR4T4S

Hodnotit budu až po všech dílech. 6.4.2010 Po 4. díle mám hodně rozpačité pocity: Pacific je pěkně natočený. Pěkně natočený je každý díl, ale každý díl vypadá stejně. S Bratrstvem bych to srovnávat neměl, ale nejen díky podobnému tvůrčímu týmu a tématu prostě musím. Tam vypadal každý díl v podstatě jinak, ale přesto paradoxně svou jinakostí zapadaly do sebe. Tady máme tři hlavní charaktery a po 4 partech bych každou postavu charakterizoval tak dvěma přídavnými jmény. Podle prozatimního ztvárnění mi válka v Pacifiku vyznívá jako procházka růžovým sadem oproti bojům v Evropě (viz tuším 6.díl BoB - Bastogne - tomu říkám peklo!). Třeba ve 4.díle veteráni vzpomínají jakým psychickým a fyzickým peklem byla hlavně džungle. Čekal jsem docela depresivní díl, jenže ono nic. Skoro proslunněné dny brodících se vojáků v bahně na pěkných mýtinkách, bez jakékoliv deprese, tlaku nebo atmosféry, ze záběrů s deštěm taky zrovna nijak velkou radost nemám, nato jak tam údajně strašně pršelo až se lilo... Prostě použití třeba nějakých tmavých filtrů nebo jiných prostředků filmu by snad trochu pomohlo. Takhle to vypadá strašně učesaně. Celkově mám pocit, že je tam toho hodně, ale přitom strašně málo a trochu bez hloubky. Akce tam moc není, což mi opravdu moc nevadí, ale zase na druhou stranu je to válečný seriál sakra...! Dám tomu ještě 6 šancí a třeba mi nakonec tvůrci vytřou zrak. Zatím 60% hlavně za skvělý obraz/zvukový prožitek. Po 8.díle: stále nic moc. Všichni se tu Významně smutně tváří (a to i na věci které se už opakují několikrát) a někdy je to Významné tváření na Ntou, protože jen tak se přece dá vyjádřit, jak je to hrozně bolestivé nechutné depresivní peklo, že? Tady se vojáci nonstop tváří tak smutně tak zdevastovaně. Někdy je méně více (teď to směřuju k těm smutným tvářím...). Patos za patosem. Když už sem našel svou jakžtakž sympatickou postavu, skončí po několika dílech. ________ Po tragickém nedomrlém 10.díle 18.5.2010: 45% ()

slovan1

Zde je velmi těžké nesrovnávat s Bratrstvem neohrožených. The Pacific mi přišel méně akční. Bitvy, které byly ve válce v tichomoří, pro vývoj 2. sv. války stěžejní, jsou zde dle mého, odfláknuté. Samozřejmě, že výjevy z bitev jsou nadprůměrné, ale chybí mi zde nějaký díl, který by se určité bitvě věnoval více. Jako další negativum bych viděl boje, které se velmi často odehrávají v noci, jako by tvůrci chtěli ušetřit nebo nevím... Bratrstvo bylo syrové, reálně, člověk vše doslova hltal a věřil. Zde bitvy, ikdyž nadprůměrné, pro mě spíš zklamání. Oproti BoB se mi ale líbily jednotlivé příběhy postav (né že by BoB pokulhávalo... :-) ). Tahle psycholigická stránka mě docela bavila a šlo vidět, že herci umí perfektně vystihnout pocity z bojišť. Je to hrozné, co si kdysi ti lidé museli zařít. Každopádně je jen dobře, že vznikají takové seriály. Škoda jen, že tenhle s nižší kvalitou oproti svému předchůdci. ()

LuciusWlk

Tady je asi největší problém, že Bratrstvo nastavilo laťku hodně vysoko. A teď se očekávalo ještě víc. Jenže, tvůrci šli trochu jinou cestou a to málokdo skousne. Je to celé trochu o něčem jiném. Jiné prostředí,jiný nepřítel, jiný druh války, více o pocitech, postavách. Válka v Pacifiku byla úplně něco jiného, než tvrdě kontaktní boj v Evropě. Je zde méně akce, více omáčky kolem, ale pořád jde mezi seriály o smetánku. Já nejsem proti a nechci nic vytýkat. Nemusím přece koukat na to, co už zde bylo, jen v jiném prostředí. Jednoduše, sakra dobrá práce! ()

fox171cz

Ačkoliv mi připadalo, že seriál je hrozně krátký a mohl být ještě o pár dílu delší a seznámit nás s hrdiny ještě více, jsem si to užil. Bylo super, že se celý seriál neodehrával jen na bitevním poli a vzal nás i do chvíli, kdy chlapci přijeli po bojích domů jako hrdinové a čekali, než se zase nalodí do další bitvy. Hodně jsem jejich osudy prožíval společně s nimi. Líbilo se mi to moc, ale určitě by zde bylo co zlepšovat a nebylo by toho málo. Neupomenu ani epickou hudbu, kterou film nabízí. Nic jsem od seriálu nečekal a proto jsem byl výsledkem spokojen. 83% ()

kenkaku

Z roku 2012: ** O dost méně povedený bráška Bratrstva neohrožených. Neskutečně rozvleklé a nudné s příliš mnoho užvaněnými momenty podporující fakt, že seriál už znovu vidět nemusím :(. A je to o to smutnější, jak moc mám tematiku WWII rád... Z roku 2022: *** Tak jsem se po deseti letech rozhodl dát sérii druhou šanci. Tentokrát jsem vzal hodnocení podrobněji (viz hodnocení u každé epizody) optikou o deset let staršího diváka. série si polepšila, i když ne výrazně. Může za to brutální nevyváženost epizod, hloupě dimenzované rozložení děje do historických milníků a neschopnost charaktery efektivně “prodat”. Více u jednotlivých epizod. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

17.01.2011

Tak jako každý rok, i letos, nám hollywoodští zahraniční novináři připravili nejedno (ne)příjemné překvapení. Pod letošním moderátorským vedením Rickyho Gervaise se stal neúspěšnějším filmem The… (viac)