V 17. storočí sa dvaja jezuitskí mnísi vydávajú do zeme vychádzajúceho slnka šíriť kresťanskú vieru. Netušia, že do Japonska prichádzajú práve uprostred krvavého prenasledovania a vraždenia kresťanov. (Magic Box)

IvanJan

Úprimne som bol v očakávaní, nakoľko príbeh bol pre mňa zaujímavý, Mám rád témy ohľadom kresťanstva a ich "krížových výprav". V zásade ma príbeh a pointa nesklamala ale neuveriteľne sa to tiahlo...veľmi ma bavili Japonský herci - celkom ma prekvapili - boli naozaj presvedčivý...nakoniec však tempo, ktorým sa to tiahlo bolo tak nudné, že to pokazilo celý dojem. ()

Indio

Komentař napsala Ant a ja z toho filmu mam uplně stejny pocity- Dokonale neosobně osobní film, který mě vůbec emočně nevtáhnul... bohužel utrpení Jezuitských knězů zmítaných věčných dilematem, jestli věřit či nevěřit, je mi cizí. Na druhou stranu sledovat Scorseseho filmy včetně Silence je jako sledovat mistra malíře při práci se štětcem. Tři hodiny dokonalé režie, kamery a střihu. Vždycky ocením střih, který si je vědom, jak důležité je, nechat scénu dýchat. Několik scén je skutečně dechberoucích zvláště ve spojení se zvukem, který tak důmyslně pracuje s tichem. Adam Driver and Andrew Garfield byli výborní. Ačkoli Garfieldův otec Rodrigues leze tou svou oddaností víře občas až na nervy. Tenhle film nefunguje jako zábava na dlouhé odpoledne, je to spíš jako jít na výtvarnou exhibici a tři hodiny se učit a kochat. Bohužel tahle neschopnost dívka strhnout je to, co Silence podlamuje nohy. "Pray, Father Rodrigues. But pray with your eyes open." ()

Tobias_Sin

Ano, je to dlouhé, ale na druhou stranu takový film potřebuje dostatek prostoru pro sdělení své myšlenky. Jako člověk, kterého víra vždy fascinovala, mě tento snímek velmi zaujal. Zároveň jsem od něho dost očekával, jelikož ho režíroval mistr M. Scorsese. Film je skutečně hlubokým zážitkem, s výbornou scenérií, dobrými herci, méně výraznou hudbou, zajímavými dialogy a přemítáním o víře samotné. Velmi pěkné, velmi hluboké. ()

Keti

Mlčení je spíš obraz, než film. Scorsese maluje existenciální otázky, ale nedává odpovědi. A to je skvělé, jako obraz promlouvá ke každému jinak, tak tento film nutí hledat odpovědi v sobě. Nebo také zjistit, že některé odpovědi nejsou a mlčení je odpovědí samotnou. Určitě to není film pro všechny, mnohým bude připadat zbytečný. Pro mě je za 4 a půl. Půl hvězdičky dolů za hlavního hrdinu, bohužel, na mě působil tak nějak exaltovaně (když má člověk za sebou tři roky - podle knížky - bouřlivé cesty do Japonska, čekala bych ve výrazu už trochu víc realismu :-) ) a za to, že byl film až moc "upovídaný", někdy bych emoce prožila opravdu raději bez komentáře hlavní postavy. Zajímalo by mne, zda v té době bylo opravdu to, že někdo podlehl po takovém psychickém nebo fyzickém mučení, bráno jako tak těžko uvěřitelný fakt (začátek filmu, kdy dva jezuité nemohou uvěřit podlehnutí otce Ferreiry). ()

Tomas_313

Téměř 3 hodiny polemiky nad tím, zda bůh existuje, a jestli ano, proč dopustí taková muka. Scorsese má jasnou vizi a realizuje jí s chirurgickou přesností, každý záběr a myšlenka mají své opodstatnění. Díky detailnímu zpracování a délce je nutností divákovo konstantní soustředění, což se chvílemi stává neuskutečnitelným cílem. Těžko snímku z hlediska jednotlivých činností něco vytýkat - režie, scénář, kamera, herecké výkony, to vše odpovídá zlatému standardu Scorseseho velkofilmů, i přesto chvílemi není na co se dívat. Právě vypiplanost, důraz na postupnou proměnu a s tím spojené prohlubující se pochyby spějí k uspávající nudě a zároveň k hlubokomyslnému hloubání, poměr závisí na zaujetí diváka vůči danému tématu. Nezpochybnitelným kladem je objektivnost, některé scény nabízí více interpretací, samotné vyprávění si udržuje odstup a nepřiklání se k žádné víře. Mlčení věrně odráží japonskou kulturu, povedeně staví do opozice odlišné civilizace a způsoby myšlení. I přes komplikovanost problematiky se tvůrci snaží o přijatelný, otevřený přístup, nezachází ke složitějším, čistě filosofickým otázkám, ale zabývají se elementárním jádrem a přirozeným smýšlením každého věřícího. Během sledování jsem častokrát pociťoval nesnesitelnou nudu, přesto jsem byl na několik dní zasažen a donucen k zamyšlení. 80% ()

mirasul

Na nový film Martina Scorsese jsem se těšil s jistým napětím. Román japonského křesťana Šúsaku Endó jsem četl nedávno a pamatuji si, že několik dní jsem pak na něj nemohl přestat myslet. Je to skvěle vystavěný příběh, kde je vše na správném místě, jehož přesah mě zasáhl. Bohužel film pro mě v tomto případě naprosto zklamal a dojem z románu naprosto rozcupoval. Jedním z kladů románu je perfektní postupné gradování děje až do nepříčetnosti. Scénář nepochopitelně všechna odhalení z poloviny knihy vyplácá v první scéně, načež se objeví neuvěřitelně načesaný hezounek, který nás pak až do konce filmu nedokáže přesvědčit, že je oním nadšeným jezuitou. Celý děj filmu je naprosto bez napětí, naopak se vleče v nekonečných bezcílných žvanírnách. To, co by naopak správně mělo působit jako ubíjející nuda, totiž pobyt obou Padres v chýši, je šup šup za námi, hoši už se procházejí venku, jako by nic, při popravě na břehu moře jsou naši dva přihlížející nesmyslně blízko, a další nesmysly. Vše je korunováno tím, že celé Japonsko zřejmě ovládá základy portugalštiny, čímž celý koncept střetu kultur padá. Jezuité samozřejmě ovládali perfektně jazyk hostitelské země, a nečekali, že se všichni jen třesou, jak si s nima procvičí slovíčka! Garfieldovi jsem musel dát za pravdu, když se stupidně tlemil na svůj obraz ve vodě - tenhle casting se fakt nepovedl! Škoda, že se role obou kněží neobrátily, Adam Driver by v hlavní roli působil nesrovnatelně lépe. Zatímco v románu čekáme s napětím, kdo je komisař Inoue, tady ve filmu ho spatříme hned jako skoro prvního padoucha na scéně (jakkoliv sympaticky ztvárněného). Stejně je to s otcem Ferreirou: co mě má na jeho osudu ještě zajímat, když nám jej tvůrci odhalili hned na začátku, stejně jako onu zlomovou strategii?! A nakonec i ten závěr je vlasně tak žalostně slabý, nevýrazný, zapomenutelný (v románu je naopak silný, fascinující). Jako hlavní postava románu v průběhu děje vykrystalizuje otravný Kučidžiro. Ve filmu je to vlastně celkem bezvýznamná postava. Nechápu! Celé je to postavené na hlavu a já jsem hluboce zklamán. Naštěstí knihu mi nikdo nevezme. ()

Ekdahl

Popisný, bez substance. Doufal jsem, že to nebude jen o tom, jak se misionáři někde válej v bahně a jak si je po asijsku podávaj. No, takže je to o tom, jak se válej v bahně a jak si je po asijsku podávaj. Myšlenky v podstatě žádný, jen slepá víra. To je ale bezcenná věc, takovej buddhismus je stokrát cennější, neb to nejni iracionální víra, ale myšlenkovej systém. - Mimochodem: co je to za drzost, nasáčkovat se do cizí civilizace/kultury a cpát místním svoje přesvědčení? Vyjebali s nimi poprávu... P.S. Nabízí se srovnání s Bergmanovým Mlčením, do jistý míry tematicky spřízněným filmem. Anebo s "legendou o velkém inkvizitorovi" z Bratrů Karamazových... Oproti těmhle věcem je Scorseseho výtvor dutá nádoba. Scorsese tvoří filmy o podivných, nesympatických lidech (boxer, bankéř z Wall Street, teď křesťanský misionáři...), ale dřív tak činil aspoň na řemeslně vysoký úrovni. Tady není ani to. ()

marzzy

"Mám se modlit jen k mlčení?" Andrew Garfield se mi u Zrození hrdiny vůbec nelíbil, hlavně jeho neustále otevřená udivující ústa, ale tady je přesnej. Liam Neeson klasika, to se ani nemusíme bavit. Rozhodně se to nedá vidět vcelku! Já to sledoval během tří dnů a doporučuju tuhle variantu, svým způsobem je tenhle film jako kniha. Přestanete se dívat po určité kapitole a navazujete na další. Celý je to velmi nepříjemný, nekomfortní, jak by řekli moderní lidé. Hlavně ale nutící přemýšlet o tom, co je člověk schopen obětovat pro víru. Víru v cokoliv - tady je to ukázáno v podobě Boha. Nakonec všichni podlehnou. Něco jako parafráze na Orwella v 1984, že když si početnější skupina usmyslí, tak zlomí jakýhokoliv člověka, ať odolává sebelíp. Otázky směřují k Bohu, k jeho mlčení, když se dějí nespravedlnosti. Prostředí je krutě krásný, dlouhý záběry, minimum hudby, příroda. Plynule nenucený. Martin Scorsese podle mýho názoru natočil film, kterým si splnil svoje přání a nehleděl tolik na diváka. Což je rozhodně správný, na rozdíl třeba od Star Wars, který se točí na přání. Snímek ve mně zanechal stopu ještě několik dní po něm. Není samozřejmě pro každýho, ale na Oscarem neměl být přehlíženej. Celkově víc podobných "úvah" a míň mainstreamových komiksových filmů. ()

doMchek

Ak prežijete úvodné kresťanské porno uvidíte, ako SPOILER nekompromisne, s vtipom a v budhistickom duchu Japonsko naučilo misionárov po kostole hvízdať. ()

DavidAAAA odpad!

Bohužel velkým omylem puštěný film, který jsem nebyl schopný dokoukat. Vybral jsem si ho podle námětu, který mi přišel dobrý, ale nevšiml jsem si jména režiséra. Scorsese je z čehokoli schopný udělat utahaný téměř tříhodinový film, kde děj vhodný tak na hodinu je proložen ohromným množstvím nekoukatelné pseudoumělecké vaty.. A tak je tomu i zde, zdlouhavé a takřka o ničem. ()

TenKratofil

Velmi zajímavý film, z velmi zajímavé doby a velmi neprobádané téma. Je tu až (velmi) moc velmi. Film, který by měl působit na emoce a lidské vnímaní a určitou rozpolcenost mezi čistým úmyslem mnichů šířit své myšlenky (bez nadsázky a ironie) a mezi normálními japonci, kteří nechtějí konvertovat, chtějí si zachovat své tradiční náboženství k čemuž je ponouká tehdejší vrchnost a duchovenstvo. Myšlenky, které se ve filmu objevují, nejsou špatné ve skutečnosti jsou velmi filosofické a poutavé. Problém je, že to zajímavé se skryje pod hromadou mučení a mlčení. Od názvu Mlčení bych měl nejspíš ticho čekat, ale že bude i ticho a ne jen, že postavy budou mlčet. To bylo docela už moc. Ticho bylo v podstatě nonstop. A konec byl velmi logický, předvídatelný a tichý. A. Garfield se mi s každým filmem líbí víc a víc. Liam Nesson v své roli mentora je prostě tak zkušený, že nejde aby ji nezahrál. Silný, těžký a těžko uchopitelný a složitě pochopitelný film přesto si myslím, že má svou hodnotu daleko větší, než většina povrchních filmů. 65% z pohledu povrchního diváka s pozérskou maskou. 85% za člověka co se nechal unést brutalitou a mírumilovností snímku. ()

Regig

Je to taková vleklá nuda. Jedno z mála pozitiva celého filmu je ukázka kdy víra která celá staletí byla utlačovatelem se stane sama utlačovaným. ()

stret

Tak tento film si každý musí rozobrať sám a nájde v ňom to, na čo je citlivá jeho optika. Nemá význam brať vážne akékoľvek hodnotenia, lebo každé hodnotenie je práve o optike hodnotiteľa. Za mňa, Scorsese ukorigoval svoju príslušnosť ku kresťanstvu, a zachoval si prinajmenšom čiastočnú objektivitu. Nie je to vulgárne ako "Posledné utrpenie Krista" ani bežný oslavný svatý film. Scorsese v tomto filme kladie závažné otázky pre kresťanstvo samé, stavia ho neraz do svetla naivity až pýchy (či už vedome alebo nevedome), a občas poskytuje, v diskusii s inkvizítorom, zaujímavé názorové pohľady. Scorsese na problém japonského poňatia budhizmu, ktorý je (budhizmus ako taký) v odmietaní násilia extrémnejší a jednoznačnejší ako kresťanstvo - odpovedá nenápadne a nedostatočne len odkazom na japonské špecifikum. ()

floppy4

Ťažký chlebíček a poriadne dlhý, ale zrežírovaný tak mega, že zainteresovaného diváka podnieti premýšľať nad kresťanstvom, synkretizmom, new age a podobne. Toto nie je film pre masy a pre tých čo hľadajú skôr entertainment filmové zážitky. Martin Scorsese je ale majster svojho remesla a robí to neskutočne dobre, pracuje do detailov a vytvára nielen skvelý príbeh. Záverečné titulky bez hudby, iba so zvukmi prírody zanechali vo mne filmový zážitok aký som už dlho nezažil. ()

Tempter

Nějak mi uniklo, co tím téměř tří hodinovým vyprávěním chtěl film říct. Myslím, že to uniklo i samotným tvůrcům. Dá se na to koukat, ale nic zvláštního se tentokráte ve filmových dějinách neudálo. ()

maxi_tom

Tento hĺbavý kúsok mi (ne)prekvapivo sadol. Páči sa mi, že Scorsese ukázal popkorňákom prostredník a natočil si svoje filozofické dielko. O technickej precíznosti sa baviť ani nemusíme, tá je samozrejmosťou. Škoda len, že Neeson nepobudol pred kamerou trochu dlhšie a stopáž predsa len mohla byť o čosi kratšia 4*(7/10) ()

Ferguson

Co Vám budu povídat, nejradši bych tomu máznul 2*, ale je to přecejenom Scorsese, tak předpokládám, že mi uteklo něco velice podstatného. Protože jestli ne, tak film je obsahově ničem (pokud to neměla být "bohapustá" propagace nepropagovatelného - středověkého šíření křesťanství) a formálně to také není takový úlet jak tady ostatní píšou (Agguirovi to nesahá po kotníky). ()

SNCIS

"Náš Otec, Padre Juan, říkal, že až zemřeme, půjdeme do Paraíso - Do Ráje. Není lepší zemřít? Paraíso je o tolik lepší než tady. Nikdo nehladoví, není nemocný. Žádné daně, žádná těžká práce. Všichni budeme sjednoceni s Bohem." Kylo Ren, bejvalý Spider-man a Liam Neeson, společně káží slovo Boží. Je to klidné, takže žádné rychlé střihy. "To je v pořádku... Šlápni na mně... Rozumím tvé bolesti... Narodil jsem se do tohoto světa, abych sdílel lidskou bolest. Nesl jsem tento kříž, za tvou bolest. Tvůj život je teď se mnou." Přemýšlíte o tom, co vidíte a cítíte s hlavní postavou. Je to hrozně emotivní a silný film. Film o víře... O, tom jaké má v sobě víra hodnoty. Považuji to za mistrovské dílo. - 100%. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

O Zlaté glóby se letos popere i Deadpool

O Zlaté glóby se letos popere i Deadpool

12.12.2016

La La Land vs. Místo u moře vs. Moonlight. Letošní rvačka o ceny má jasné favority a potvrdily je i nominace na Zlaté glóby. Mnohé překvapily hned dva zářezy pro Deadpoola, totální absence naopak… (viac)