Llewelyn Moss na poľovačke náhodou narazil na následky vyrovnávanie účtov medzi drogovými zločincami. Medzi mŕtvymi telami ležali dva milióny dolárov. Moss neodolal pokušeniu, nález si privlastnil a rozpútal tak štvanicu, v ktorej sa do úlohy lovnej zveri dostal on sám. Na stope mu je psychopatický profesionálny vrah, ktorý sa nezastaví pred ničím. (STV)

Psema

Ethan s Joelem mě vyloženě nezklamali, ale "na zadek" jsem se z jejich "terminátořího béčka" rozhodně neposadil. Scénář je tááákhle průměrně napsaný a těží pouze z výborné režie a geniálních výkonů Brolina s Bardemem. Tváří v tvář Oscarovi za nejlepší film se musím chtě nechtě znechuceně ušklíbat. Nenudil jsem se ani trochu, 90 minut filmu jsem hltal vteřinu po vtěřině, obraz po obrazu, ale ten závěr mi doslova a do písmene zkazil večer. Alibistický střih, prahnoucí po divákově vlastní interpretaci událostí, mě od prvního použití iritoval, totálně zabitá linie s Brolinem jakbysmet a ten konec je vysloveně WTF. Chápu, že budou někteří Zemi, která není pro starý bránit a chválit, ale já si stojím za tím, že je to nijak zvlášť napsaná kriminálka, která má kliku v tom, že úvodní hodina a půl nemá v rámci režie a hereckých výkonů chybu. Na "nejlepší film roku" je to trochu málo. 7/10 ()

Brouk

Maso... maso... a zas maso... úchvaná podívaná... Bravo Joshi, Tommy, Javiere a Woody a všem ostatním... Komentář? Ne! Sednout a dívat!!! ()

TeeAge

Fakt som sa snažil nájsť ten uhol pohľadu, ktorý zaručuje oscarovú zábavu. Bohužial sa mi to nepodarilo, a tak som videl len pospájanie zasrane dlhých strihov, ktoré síce boli krásne, mali aj ducha, napätie jak hrom, no presakujúcu váhu smerom ku mne nie. ()

Aluska88

Tahle země není pro starý je z tvorby bratří Coenů film, který na mě zapůsobil nejvíce. Asi jejich stylu i tvorbě začínám přicházet na chuť:) Libové obsazení "těžkých borců." Od Joshe Brolina, přes Tommyho Lee Jonese, až po Woodyho Harrelsona. Tím nejtěžším kalibrem je však jasně Javier Bardem. Jeho postava s komolným jménem Anton Chigurh je přesně tím geniálním typem charakteru, který by si zasloužil samostatný film jen o své osobě. Se svými černými vlasy, ulízlým účesem, specifickými zvyky a jedinečnými rysy osobnosti je "Bossem" tohoto filmu. Očekávala jsem však, že v závěru dojde k nějaké velkolepé finální konfrontaci Llewelyna a Antona. Také "vyřazení" Joshe Brolina ze hry mi přišlo příliš brzké a nečekané. Stejně jako mi docela scházelo, aby situace, k níž došlo, byla nějak zaznamenána v ději. Jen vidíme, co se stalo, ale nevíme jak. Zde má zřejmě nastoupit představivost diváka, ale já bych raději uvítala plné dějové nasazení:) Závěr filmu je také "očištěn" od nějakých zvratů či překvapení. Ale vůbec, co bych pořád remcala, že:) Dostalo se mi silného a kvalitního filmařského zážitku, jehož vnímání zpracování, scén i závěru záleží na vkusu jednotlivce. ()

genetique

Po rozdaní sošiek som si vravel, že ak nejaký thriller o masovom vrahovi dostane štyri a jednu dokonca za "najlepší film", nemôže to byť predsa zlé. A ani nebolo. Bolo to úplne bombastické, pretože Coeni to roztočili vo veľkom. Tentoraz žiadne pomalé rozjazdy, na čele s Bardemom sa pustili rovno na vec a hneď z prvej dostane divák poriadnu cez hubu. Po nastolení kvalitnej zápletky nastupuje do rany perfektne rozohraná man-to-man partia násilia s diabolsky hrajúcimi nielen Bardemom ale aj Brolinom. Tommy Lee a Woody len tak sekundujú do počtu aby sa nepovedalo. Novými nápadmi to tu vrie, tlmič na brokovnicu, minca, tlaková pištoľ, to všetko je už teraz zaryté v mojich filmových zážitkoch. A čierne uštipačný coenovský humor na seba nenechá dlho čakať a vždy sa trafil presne tam, kde sa mal. Takže ak niekomu sadlo viac 'Fargo', chápem nižšie hodnotenia, ale ja som sa tým filmom ešte akosi neskamarátil, takže tento je z nich pre mňa absolútny víťaz. Akurát by ma zaujímalo, čo sa stalo s tými drogami. Btw, keď som prišiel z kina domov a nevedel som po tme trafiť kľúčom do zámku, hneď som si spomenul na inteligentné otváranie dverí à la Chigurh. 100%. ()

mysicka

ohromná koncentrace drsňáků na americko-mexické hranici.. a já si tady slintám blahem, páč je to další z příběhů, který mě uzemnil do sedačky a nenechal ani na chvíli vydechnout.. a tak by to přeci mělo být.. oskar v těch nejlepších rukou..:) a kdybych věděla, jak to mají coenovci udělat lépe a radostněji a aby to nebylo tak "vyčpělé", tak tady nesedim na prdeli, nekritizuju a jdu ven točit..;-)) ()

maxi6

...........Hodne vody proteklo v potoce za celou tu dobu, co se vsude natlachalo a vrabci nastebetaly o tomto zazraku........pres veskerou snahu a trpelivost, abych neprisel ani o minutku celeho deje mi pri zaverecnych titulcich spadla celist a jen mi neslo na rozum, kde jsou ty stare coenovic kousky, vylomeniny a jejich vylozene typicky humor ? Inu, v me topce zustanou nadale a ja budu pevne verit tomu, ze jejich dalsi film na tom bude o neco lepe............ ()

StarsFan

"Vždycky jsem si myslel, že až zestárnu, vstoupí do mého života Bůh. A nepřišel. Neviním ho z toho. Kdybych jím byl já, měl bych na sebe stejný názor jako má on." Ještě ve mně ani pořádně nedozněl odkaz Amerického gangstera a už jsem v kině narazila na další film, který budu zjevně ještě dlouho vynášet do nebes. Nějakým zázrakem navíc v obou filmech hraje Josh Brolin a pokud říkám, že hraje, myslím tím, že předvádí jeden z vůbec nejzajímavějších charakterů. Až si říkám, že si na jeho projekty budu muset v nejbližší době dávat pozor - tenhle chlap má momentálně velkou šanci dotáhnout to do mojí top10 nejoblíbenějších herců. Ale zpátky k filmu. No Country For Old Men je, i na Coeny, lehce ojedinělým počinem, černočerný humor tu nahradilo filosofické rozjímání a dlouhé záběry bez jediného slova, které střídají na první pohled nic neříkající podobně dlouhé dialogy. Několik minut strávíte zobrazením poslední etapy života naprosto nevýznamných lidí, pak dojde k důležitému zvratu a ten se na plátně odbude za několik sekund nebo je úplně přeskočen. Zůstává tak jen tísnivá atmosféra téměř bez jakéhokoliv hudebního doprovodu, kde blažený klid přeruší výstřel ze zbraně, poklidnou jízdu nečekaná autonehoda, místo očekávané přestřelky přijde rozjímání nad sny a stářím. Až mi to lehce připomnělo Čechova, pro kterého je nedějovost, atmosféra společnosti či konec bez významného zvratu celkem typický. A podobně jako Čechov, i tenhle film bude po letech lidmi ještě oceněn na víc než na 78%. Aspoň si to myslím. ()

3DD!3

Tomu říkám odvaha natočit celý film bez hudby. Zajímavé ale je, že mi to vůbec nevadilo. Coenovic bratři jinak rozehráli klasickou hru na kočku a na myš, přičemž kočka má vzduchovou pistoli (úžasný nápad mimochodem) a myš brokovnici naládovanou stanovýma kolíkama. Atmosféra je budována přímo geniálně a vsuvky na filozofujícího Tommy Lee Jonese dodávaly příběhu ten správný šmrnc. Oskaři pro Bardema a oba režiséry jsou rozhodně na místě. U toho za nejlepší film jsem sice trochu překvapený, ale je fajn, že zlatou sošku dostal zase jednou tenhle typ filmu. Trochu slabších 5*. ()

Arachneuss

Film, který stojí jen na Bardemovi a Brolinovi. Největší slabinu vidím v jeho logice. Pokud najdete několik tisíc dolarů na místě, kde zemřelo deset chlápků, tak je asi jen tak jednoduše nevezmete a nezačnete prchat před nájemným zabijákem. Tohle asi autor nedomyslel. ()

kitano

Smrst filmarskej tvorivosti, originality a skvelych hereckych vykonov....napriek tomu ma to vsak akosi nechalo chladnym. Mozno preto, ze som tomu vsetkemu akosi nemohol a ani nechcel uverit. Pozriem si to urcite znovu, ale tak skoro to neplanujem. (7/10) ()

Kaka

Naprosto jiný a originální snímek. Konečně se Coenovci přestali patlat s trapně drsnými komediemi, které mne tak zoufale nebavily a nudily a natočili tvrdý snímek bez humoru s atmosférou která by se dala krájet a akčními scénami, které by mohly být ve filmové učebnici. Bez jediného zpomaleného záběru, absolutně nepředvídatelné, syrové, brutální, opravdové a výborné. Jediné co mi vadilo byla story s prapodivným policistou Tommym Lee Jonesem. Jeho hořekování nad starými časy které se nikdy nevrátí mi jaksi moc nesedělo k tvrdému příběhu o dvou drsňácích, soupeřících o pořádný balík peněz. ()

Spiker01

Luxus. Můj první zářez u Coenových a zřejmě jsem si ho vyplejtval na to nejlepší. Něco tak remeslně dokonalého a citlivě zpracovaného se jen tak nevidí. Vždycky jsem věděl, že na těch dvou něco je, ale způsob, jakým si poradili s touto látkou je jednoduše obdivuhodný. A samozřejmě si k tomu vybrali skvělé obsazení, např Javier Bardem stvořil takřka kultovní postavu zabijáka s neobvyklou zbraní...95% ()

Lavran

Půvabné zadaptování už tak velmi kvalitní literární předlohy (doporučuji!), na kterém mne děsí jen téměř absolutní absence klasicky vnímatelné hudby - Carter Burwell pracuje s téměř nepostřehnutelnými ambientními ruchy. Abych řekl pravdu, nemám v podstatě nic, co bych mohl po formální i obsahové stránce vytknout. Záběry ladně přecházejí jeden do druhého v plynulých uhrančivých sekvencích, kamera je precizní a perfektně navozuje dojem parného a dusivého prostředí blízko hranic Mexika i vně, uzvučení je dostatečně kvalitní a atmosférické, pozvolné až hypnotické tempo dovoluje si celý snímek přímo labužnicky vychutnat, herecké obsazení sedí také dokonale (to je ostatně přímo geniální) a důležitý přesah zůstal zachován v plné míře. Z mého pohledu se Akademie trefila do černého. Nejlepší coenovka by far. ()

akisha

Mít to lepší konec, dám 5*. A stejně jde většina "honoráře" na účet Javiera Bardema a jeho šílené kreace. Už moc moc dlouho neukapávalo z nějaké postavy na plátně tolik mrazivého charizma. Bardemův nemluvný zabiják s divnou pistolí, démonickým pohledem a nekompromisnost, s jakou to kosí, je to hlavní, co člověka na filmu zaujme. Ani Jones, Brolin nebo Harrelson nehrají špatně, ale Bardem si to krade pro sebe, to všechno v nepříjemně temné atmosféře pouštního Texasu. ()

Eddard

Na to, že film nemusí vždy končit v tradičním slova smyslu - tedy nějakým smysluplným vyústěním s určitou pointou a vyůčtováním dobrých a špatných skutků už by měl být dnešní divák připraven. Poněkud netypičtější už je, otevírat v naraci tak veledůležité trhliny a nejevit nejmenší snahu je aspoň symbolicky zamáznout. A možná vůbec nejzvláštnější na Téhle zemi je vztah, který si divák od začátku vytvoří k jedné z nejzvrácenějších a v jistém smyslu nejzlejších postav filmového plátna (alespoň) poslední doby, Antonu Chigurhovi. Tahle děsivá emoční ambivalence hravě zadupe tu, kterou cítíme jako diváci humanitně založeného masového vraha Dextra Morgana. Zlatý glób pro Bardema je z tohohle pohledu nanejvýš adekvátní. Pro uplné docenění filmu bych potřeboval ještě jednu projekci, abych lépe pobral úlohu a význam postavy Tommy Lee Jonese, která mi malinko utekla. Každopádně velice silný, velice neotřelý a velice novocoenovský zážitek... 80% ()

Falko

BAFTA Awards - 3: Rezia / Herec vo vedl. ulohe - Javier Bardem / Kamera + 6 nominacii: Najlepsi film / Herec vo vedl. ulohe - Tommy Lee Jones / Herecka vo vedl. ulohe - Kelly Macdonald / Adaptovany scenar / Strih / Zvuk _______ Na bratov Coenovcov som zvyknuty asi skor na cierny humor, ale tento film bol tak temny a napinavy, ze som pomaly pochyboval, ze to natocili oni :-) Dej bol sice jednoduchy, ale naslo sa tu par chvil, ktore mi boli trosku nejasne, ale to asi aj kvoli tomu, ze som film videl v nemcine alebo som sa nedokazal stopercentne sustredit. Javier Bardem si svojho Oscara urcite zasluzil, pretoze maloktoremu hercovi sa podari zahrat postavu tak demonicky, ze ide z neho skutocny strach a vdaka nemu sa drzi cely film a pritom nemusi hrat takmer ziadna hudba. Je to sice kvalitny thriller, ale ako najlepsi film roka by som ho nebral. _____ Josh Brolin - (Llewelyn Moss) +++ Javier Bardem - (Anton Chigurgh) +++ Tommy Lee Jones - (Serif Ed Tom Bell) +++ Woody Harrelson - (Carson Wells) +++ Kelly Macdonald - (Carla Jean Moss) +++ Garret Dillahunt - (Deputy Wendell) +++ Tess Harper - (Loretta Bell) +++ Produkcia: Ethan Coen, Joel Coen +++ ()

castor

Ze všech stran nás atakovaly pochvalné ohlasy. Zcela oprávněně, i když nepatrné rezervy tam přeci jenom byly. Texaský thriller, kinofily milovaného sourozeneckého dua, je přinejmenším návratem (tak trochu) ke kořenům a na vrchol jako při starém dobrém Fargu. Tentokrát jde o jedno drogové nedorozumění aneb náhodně nalezené dva miliony dolarů prostě vždycky budou někomu chybět a ten je zarputile bude chtít zpátky. A při tomhle pronásledování zařve slušná řádka nevinných lidí… První desítky minut, to je čirá radost. Je to jiné, je to atmosférické, je to syrové, je to opravdové. Z psychopatického zabijáka, minimalistického Javiera Bardema s šíleným účesem, prosvítá neuvěřitelná soustředěnost na svěřenou roli, do dlouhých pasáží odehraných prakticky beze slov se hodí stejně jako živořící samotář Josh Brolin, který konečně dokazuje, co v něm dřímá za talent. I Kelly Macdonald s ohledem na svěřený prostor neméně potěšila. A Coeni? Po shlédnutí drsného (přitlačit se bezpochyby dalo ještě víc) příběhu z osmdesátých let, po jehož odvyprávění zrudne texaská země krví, si člověk v hlavě promítne tu obří stopu, kterou tihle bratři ve filmovém průmyslu za téměř čtvrtstoletí zanechali. Znovu perlí bravurními dialogy i několika chytrými nápady, přesto příběh mohl být přeci jenom silnější, stejně tak bych uvítal víc absurdních momentů, příjemného mrazení v zádech i méně loudavosti. S tím oscarovým haló každopádně problém nemám, i když letos jsem od všech kritikou do nebes vynášených filmů čekal (prozatím) víc. Takže zůstává rozluštit hádanku, jestli to celé spasí P. T. Anderson nebo komediální Juno. ()

viperblade

Další z filmů, jehož pověst je větší, než on sám. Dobře natočeno, ale prostě nevyužitý potenciál a celková nuda mě vedou k tomuhle hodnocení. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014