Ľadová smrť

• Česko Ledová smrt (viac)

Partia snowboardistov sa vyberie za pôžitkami do vysokohorskej oblasti. Po zranení jedného z nich sú nútení vyhľadať pomoc - a jediným útočiskom sa zdá byť horská chata v jednej z dolín. Tá je opustená a bez funkčného telefónu, zato s poriadnou zásobou alkoholu a množstvom prázdnych izieb. Niekto alebo niečo sa však v chate predsa len ukrýva. A prvú obeť delí od smrti iba krátky okamih. Kratší ako švihnutie horolozeckým krompáčom... (Nick Tow)

Nick Tow

Teenagerské slashery nikdy nebola moja šálka kávy a ani Fritt vilt vo mne nebudil nijaké očakávania. Siahol som po ňom len vďaka "exotickosti" : na rozdiel od metalistov toho horrorvý fanúšik o dianí v Škandinávii až tak veľa netuší... A dobre som urobil. Na jednej strane sa síce Fritt vilt drží žánrovej šablóny zubami nechtami bez štipky inovácie. Všetko to ale robí tak akosi inak a lepšie, ako sme zvyknutí najmä pri jeho amerických bratríčkoch, ktorí občas bolia viac než zásek kosou do zátylku, či mačetou do rozkroku. Vysokohorská scenéria samozrejme duplikuje pocit odrezanosti od sveta a mrazí doslova aj v prenesenom zmysle slova. Atmosféra teda funguje, herci sú civilní, na počudovanie sympatickí a tak im vlastne držíme palce /pri iných slasheroch by som si naopak prial, aby sa protagonisti porúčali do pekiel tou najhoršou možnou smrťou už počas úvodných titulkov/. Milovníkov krvavých fontániek možno naštve, že prvá smrť na seba nechá stráááášne dlho čakať, milovníkov logiky sa pre zmenu párkrát bude chcieť zmocniť mŕtvica. Napriek tomu ide o príjemný, určite nadštandardný horror, kdesi medzi troma a štyrmi hviezdičkami. ()

corpsy

Mrazivé severské prekvapenie. Síce by divák nenašiel originalitu ani pod mikroskopom, ale má to hutnú atmosféru a nemá toľko nesympatických charakterov ktorých by ste vy sami odkrúhli, ako je to vo väčšine slasherov. Tentoraz sa podarilo forme opraviť nulový obsah. ()

sidzej

Severská kinematografia rulez. Najlepší slasher za posledné roky s precíznou réžiou, strihom, kompozíciou záberov a skvelou hudbou. O príbehu nemôže byť samozrejme reč ale od filmu takéhoto žánrového zaradenia to snáď ani nikto nečaká. Za normálnych okolností by som dal 3* no pôsobivá záverečná pointa ma prinútila tomuto filmu v hodnotení trocha prilepšiť. ()

Astaroth12

Hned poviem velmi štýlový moderný horor,nič nové pod slnkom,ale aj tak som spokojný.Pekná krajina,silná dorazná hudba adrenalinove dobrodružstvo,robi z tejto snímky viac než len obýčajný slashar,na ktorý hned po pozreti zabudnete.Tu by to nemalo hrozit.Ked prišli do toho chatoveho komplexu začalo to mat silnu atmosferu,lebo som netušil odkadial može niekto vybehnut a tak som stále bol v napati čo sa tam ešte udeje.Bol tam slabši rozjazd ale postupne to film dohnal svojim krompáčovým gore štýlom.Tých vrážd tu nie je až tak vela,ale nevadilo to,lebo film si vypomáhal stále silnejucim napatim a aj atmosferou.Postavy mi neboli nejako prijemne a tie ich dialogy mi pripadali velmi uhladene.A ten záver bol rýchli,zdrvujuci a konečný. ()

jarkolar

Miluju horory v horském prostředí, protože pro mě jako nelyžaře a milovníka tepla a léta je to umocňující faktor. Horský hotel a jeho okolí je hezké sledovat, i když se zrovna nic důležitého neděje. Skupina je sestavená z uvěřitelných a sympatických postav, což zas tak časté není. Co mě ale zaujalo nejvíc, je vrah, jehož provedení se mi trefilo přesně do chutě a šel z něj fakt respekt. Dvoumetrovej týpek zahalenej v kožešině a s krompáčem ... no nenadělejte si do kalhot ;). ()

ledzepfan

Díky řemeslnému zpracování lehce nadprůměrný ale jinak-ve své podstatě-naprosto tuctový slasher...Postavy jsou víceméně sympatické (já jim fandil), logika je úplně mimo(ale v rámci žánru žádný extrém), norština je pro mé ucho příjemný jazyk, vraždící zmrd je takový obrovský Jirka Schmitzer s ksichtem pocákaným inkoustem.........Jinak-Norsko vypadá jako super země, kde je pořád sníh ale přitom tak teplo, že můžete všude běhat jen v tričku-paráda. ()

Korbitch

Jason Frostheese alias big guy with mattock. Atmosféra mě nijak nepohltila, postavy mi nic neříkaly, vraždy nejsou vidět, ale je to poctivá práce a miluju hory a horory :-), takže tři shurikeny dám. Navíc to bohužel není, protože jsou tam až často wtf momenty typu, zavřít se před psychopatem s krumpáčem v kumbále, který se otevírá ven, takže to nemůžete ani zabarikádovat nebo běžíte kuchyní a nesáhnete ani pro nůž. ()

TomX2

Občas tu sú nejaké scenáristické chyby, občas postavy spravia nejakú hlúposť a občas sa hlavná hrdinka len tak, znenazdajky potkne, ale nič to nemení na tom, že je to celkom zábavný, svižne natočený film. O vraždy nie je núdza, napätie a adrenalín je tiež prítomný a poteší dokonca aj mrazivá hororová atmosféra, ktorá býva v podobnom type filmoch veľmi vzácna. Na herecké obsadenie sa tiež dalo pozerať a hudba je tiež tak akurát, takže ja som spokojný. Severania proste s atmosférou narábať vedia a tento film je príjemným ukážkovým materiálom. ()

mysiak

Ľadová smrť mal byť pôvodne obyčajný priemerný tupý horor..ale na môj veru, Nóri sa vytiahli, vytasili kúsok strachu, špetku krvi a akcie..a vytvorili dosť dobrý horor, nadpriemerne dobre natočený, bál som sa, nevedel som sa odtrhnúť..skvelé ()

blackrain

Už i Norové se rozhodli svým mladým trošku zatopit. Nachystali si k tomu všechny potřebné atributy, mezi nimi samozřejmě nechybí opuštěný barák a jistá osoba, která se bude ohánět třeba krumpáčem. Konec mě překvapil. Čekala jsem, že bude vraždit někdo úplně jiný. ()

Thomassi

No tak tzv. horory - vyvražďovačky z prostředí zavátých hor mám rád. A když se k tomu přidá také fakt, že to není americká slátanina tohoto typu (i když i ty se sem tam povedou), ale natočil to chlapík z Norska, působí to na mě tak nějak jinak, lépe. Už Mrtvý sníh na mě zapůsobil, takže jsem se na tento snímek těšil. Parta kamarádů si vyjede na výlet sjet hory na snowboardu. Jeden z nich si ale zlomí nohu, a tak jsou všichni nuceni přenocovat v místním starém hotelu, kde od roku 1975 nikdo nebyl. Ale přece se jeden člověk najde, který zde žije. Pak už vše jde tak, jako obvykle. Jeden mrtvej, druhej, třetí... Prostě mě zaujalo, že je to neamerický, napínavý a svižný. ()

Bones!

Čistě shoda náhod zapříčinila, že jsem si mohl užít půlnoční projekci tohoto filmu. Scénář typického představitele "vyvražďovačky" mě nikterak osobně nepohoršuje, když se k tomu navíc přidá trochu atypické prostředí norské horské krajiny s podle mě dobře zvoleným "místem činu". Pár slušných lekaček a nenapodobitelná atmosféra nočních projekcí ve Varech, tak to dohromady způsobí, že navzdory ne zrovna povedenému konci a faktu, že zabiják je prakticky jasný od začátku, přidám jednu hvězdičku oddělující tento film od průměrných 3* ()

AlistairMir

Parta kluků a holek zjistí jak to dopadá, když si na snowboardu kámoš zláme haxnu. To se pak musí na noc uchýlit do starého opuštěného hotelu a říkat si jakej to je pech. Ještě větší pech ale je, když zjistí , že v hotelu kromě nich přebývá asi tak dvoumetrový, celkem statný dacan, který se s nima nehodlá vůbec bavit a radši je rovnou přetáhne krumpáčem, kterej z nějakého neznámého důvodu nedá z ruky. Možná je vzteklej kvůli tomu mateřskému znamínku co má přes půl držky každopádně se rozhodl, že bandě opravdu zkazí den. Horor se může pochlubit sympatickým výběrem kladných postav, respekt budícím vrahounem, hezkou scenérií a hotelem, plným tmavých zákoutí vhodných k lekačce. Hudba je pěkně zlověstná, vraždy i když nejsou moc krvavé tak se mi líbily a pořád se něco děje, takže nemáte čas se nudit. Pro mě nejlepší norský horor co jsem viděl. ()

Trevor

Nórsky Michael Myers v kombinácii s Victorom Crowleyom priniesol presne to, čo človek od filmov v štýle Pach krvi či Hory majú oči očakáva, nebolo tam nič naviac čo by prekvapilo, rovnako však nič čo by filmu chýbalo. Pri týchto filmoch dokážem úplne vypnúť a nepodrobím ich žiadnej hlbšej analýze, skrátka si užijem slasher v celej svojej paráde. ()

Dubro

Áno, áno, takto prevedený slasher môžem v každej polohe. Sedmo, ležmo, v podrepe, v podpore ležmo za rukami a možno aj v stojke. Viem aj kotúľ vpred a niekedy aj vzad. Dobre, niekto namietne, že námet je otrepaný a starší ako hnedé uhlie a že na podobné filmy zízal ešte aj sám Ján Hus tesne pred tým, ako z neho spravili neúspešného kozmonauta. No mne je to jedno vážení, ja som sa bavil a to skvele. Dopo ručujem. ()

Eldrick

Norsko nemá jen pošahaný blackmetalisty vypalující kostely a Breivika, má taky vlastního yettiho! Živoří úplně sám chudák v 30 let opuštěnym lyžarskym středisku v horách a dostal z toho takovou depku, že krumpáčem odkrágloval každou norskou ukňouranou mrdku, která navštívila jeho luxusní příbytek. Asi jsem čekal něco víc intelechtuanálního, když už jde o evropskej biják. Ale ono se jede v amerických klišé mezích. ()

kagemush

Nejlepší filmová horrorová vykrádačka, slepenec klišé,nelogičností a blábolů, co jsem kdy viděl.(jako ohromný klad /a kumšt scénáristy a režiséra/ beru ,že mi naprosto vyjímečně byla smrt většiny zůčastněných líto,/na rozdíl od všech možných US vyvražďovaček,kdy si v půlce filmu přeju ,ať jsou již všichni co nejdřív tuhý a já můžu jít spát/, a atmosféru to mělo! Mrazivou.) ()

Svensk Filmindustri mění vedení

Svensk Filmindustri mění vedení

24.04.2014

Michael Fleischer, generální ředitel SF Film v Dánsku, a Guttorm Peterson, SF Norge v Norsku, ohlásili po více než deseti letech své působnosti ve Svensk Filmindustri svůj odchod. Fleischer u… (viac)