Ľadová smrť

• Česko Ledová smrt (viac)

Partia snowboardistov sa vyberie za pôžitkami do vysokohorskej oblasti. Po zranení jedného z nich sú nútení vyhľadať pomoc - a jediným útočiskom sa zdá byť horská chata v jednej z dolín. Tá je opustená a bez funkčného telefónu, zato s poriadnou zásobou alkoholu a množstvom prázdnych izieb. Niekto alebo niečo sa však v chate predsa len ukrýva. A prvú obeť delí od smrti iba krátky okamih. Kratší ako švihnutie horolozeckým krompáčom... (Nick Tow)

sniper18

Je to dosť dobrý horor z Nórskej produkcie. Má výborný príbeh, ktorý sa od ostatných vyvraždovačiek prakticky v ničom nelíši, čo ale určite nie je nevýhodou, pretože tu aj tak nie je originálny príbeh potrebný. Tento film nepatrí medzi tie typy, kde je neustála akcia, ale skôr vsádza na postupné budovanie atmosféry a neustály prísun napätia a darí sa mu to skvelo. Určite potešia aj úvodné titulky v štýle Pach krvi, kde sa ukazuje, že v tej oblasti zmizlo veľa ľudí. Herecké obsadenie je veľmi dobré, samozrejme nie je známe, ale všetci odviedli presvedčivý výkon a zase po veľmi dlhej dobe som hlavním hrdinom fandil, čo je vo vyvraždovačkách veľmi zriedkavým javom. So zabijakom som tiež veľmi spokojný, síce ho väčšinu času moc dobre nevidno, ale aj tak má rešpektu na rozdávanie. Zabití tu moc nie je a ani jedno nie je moc zapamätateľné, ale poteší aspoń moje obľúbené zlomenie väzov. Celý film sa odohráva v nádhernom prostredí zasnežených hôr a hlavne na chate a aj preto tu výborne funguje pocit vzdialenia od civilizácie, kde záchrana nepríde. A je tu aj na horor až moc dobrá hudba. Tento film je pre mńa veľmi milým prekvapením, v ktorom síce moc nezaujmú typy zabitia, ale inak po všetkých stránkach vyhráva nad väčšinou podobných filmov. Objektívna kvalita filmu- 73%, film sa páči mne na 77%. ()

genetique

Partia teenagerov vyberie niekam na spoločný výlet, väčšinou na nejaké poriadne odľahlé miesto, kilometre vzdialené od živej duše, kde obyčajne nie je signál. Takýto začiatok by sedel k tisícom dnešným horrorom, tento začína na milimeter presne. Podstatné je, že aj keď sa na prvý pohľad toto všetko zdá klišé, Dáni to inteligentne a reálne zhrnuli do prvých pätnástich minút. Potom sa plánovaná idylka lusknutím prsta zmení na luxusnú porciu napätia, ktorá zvyšuje porciu mrazivej atmosféry až do konca. Nervy som mal fixne na pokraji kolapsu, miestami ma tak striaslo, akoby do mňa niekto pustil plnú šťavu elektriky na elektrickom kresle. Hodnotím možno trošku nadnesene, každopádne musím vyjadriť spokojnosť so stopercentnou absenciou pocitu klišé, originalitou mrazivých scén, výberom hudby a záverom. No a úplným prekvapením bolo zvládnutie (u mňa v horrorových filmoch) zlomových momentov, medzi ktoré zaraďujem iritujúce výlevy plaču hlavných predstaviteliek, zakopnutie v existenčných momentoch atď. Maximálna spokojnosť. 90%. ()

Eliott

Opět to šlo a fungovalo, ale nenašel jsem ve filmu nic zvláštního. Lehký nadprůměr a za týden už si na film ani nevzpomenu. ()

akisha

Čekala jsem víc. Nakonec jsem dostala jen klasickou vyvražďovačku z hor s vrahounem s krumpáčem. Taky se mi líbí, jak je vždycky někde ve strašidelném domě pokoj se spoustou novinových výstřižků, aby se hrdinové mohli pěkně pohodlně dozvědět, o co jde. A začínám si všímat, že otupělost hlavních postav vůči zjevnému nebezpečí je snad nějaký zvyk těhle norských či jiných severských napínáků. Takže po tom, co objeví sklep plný věcí zabitých turistů a podezřelé výstřižky z novin, se tomu akorát zasmějou. Nikdo z herců mě výrazně nezaujal, leč ani nevadil. Pár scén ale dobrých a vrah se krumpáčem oháněl s chutí, navíc atmosféra (tradičně) velmi dobře zvládnutá. Celkově slabší nadprůměr. ()

castor

Atmosféra!! To je to, co zdobí tenhle film. Norský hororový zástupce si to kráčí od první minuty suverénním tempem a s tvůrčí jistotou sobě vlastní - prvních čtyřicet, padesát minut je dokonale mrazivých. A dostatečně úderných. Druhá polovina horského masakru už polevuje na atraktivitě, napětí nahrazují ostré zvuky. Neobjevný děj (žádný dějový zvrat), kterak se bandička teenagerů po nešťastném zranění jednoho z nich ubytuje v opuštěné horské chatě, žene dopředu slušná herecká sestava v čele s Ingrid Bolsø Berdal (ta se vrací i v pokračování) a výborný soundtrack!! *** až ****.. je to na vás!! ()

Faustka

Norové s drtivou důrazností zaútočili na vjemy, které jsou každému z nás vlastní, proto zažijete, třeskutě-zimniční atmosféru, řezavé zvuky, které se zatínají bez ustání do hlavy s nelítostnou přesností, mučivě-sílící hudbu. Krvavá brutalita, spíš jen dokresluje zakořeněnou zlovůli tohoto místa, kde si dávno zavátá křivda vybírá svou daň. ()

Davies182

Když už snaha o nápaditý horůrek ve stylu amerických vyvražďovaček, pak tu mělo být více nechutných scén! Jedna otevřená zlomenina je sice fajn, ale když ji posléze kazí podivné záběry na marmeládové kaluže krve, není to prostě ono. Amerika rozmazlila svět hororových fanoušků svou explicitností, a jak teď někde není, působí hned všechno jaksi nevinně - občas jsem měl pocit, že sleduju norské Sněženky a machry. Vidno, že byl film koncipován spíše jako adrenalinový thriller, ale trocha toho gore by se zde určitě neztratila. Po řemeslné stránce až na výbornou hudbu lepší průměr. ()

petero

Myslím si že tvrdenie že toto je stokrát omletý príbeh len v inom prostredí s nelogickým počínaním postáv nie je opodstatnené. Prečo? Mám strach že dostať sa do podobnej situácie, niekto by si počínal úplne logicky. O čo tu ide? Ide o atmosféru (aj vás zvykne štvať, že v tej tme nie je ani prd vidno – tak tu sa to nestane) so správnou hudbou ktorú si aj všimnete a oceníte svoju novú reprosústavu, sympatické postavy aby som už konečne nefandil len vrahovi nech to majú čím skôr za sebou, zručnosť režiséra – nie každý dokáže budovať strach aj za bieleho dňa, neopozerané prostredie ktoré je naozaj krásne a zároveň nehostinné a drsné, tajomného vraha a kvalitné spracovanie – predsa len tých béčkových brakov je viac než dosť. Všetky tieto aspekty spĺňa dostatočne a tak mi jednoducho vychádza dobrý horor, ktorý ma vtiahol bez problémov do deja, čo sa často nevidí. ()

Ony

Podle mě je to téměř dokonalá kombinace (nijak zvlášť originálního) horroru, komedie a sračky. Chvála masturbace, panoramata, řešení s lepidlem (kdo viděl, ví, co myslím), tajemný hotel, mrazivý smích ze sklepa, spousta okolností vycucaných z prstu... Pointa došla i mně celkem s předstihem, tzn. normálnímu člověku to asi bylo jasné od začátku. Přes některé nedostatky ze svého hodnocení neslevím. Bavila jsem se jako málokdy, přiznávám i trochu toho děsu a hudební doprovod - to je kapitola sama pro sebe. A závěrečné titulky zvedly celý film ještě o třídu výš. ()

Xmilden

Norové ukazují světu, že horor není jen dvacet povinných lekaček, jako tomu bývá v hollywoodské produkci. První polovina filmu je přímo ukázková v budování napětí. Člověk netuší co jej vlastně čeká, alespoň já, protože jsem si nepřečetl ani obsah filmu a opět se mi to vyplatilo. Krompáč není sice kdovíjaký impozantní nástroj, ale na horské chatě někde v Norsku svou práci bohatě zastane. Mrtvoly nám ve druhé polovině začnou přibývat a můj pocit je že režisér dělá vše opačně než na co sem byl doteď zvyklý. Tudíž zlosin když se blíží tak je slyšet, jedná se o normálně smrtelného jedince, oběti jednají v daných mezích reálně. Budu se těšit na druhý díl! 60% ()

-bad-mad-wolf-

Bohapustá rutina, která má naprosto identické schéma například s (horším) Pachem krve či (lepším) Wolf Creekem. Abych to fofrem shrnul: Fritt Vilt má k dobru atmosférické prostředí hor zahalených do slušivého modrozeleného filtru, zručný střih, přijatelně se chovající sympatické postavy a místy slušné napětí (zejména první vražda). Nohy podráží krutá neoriginalita a přemíra klišé (závěr), stejně jako gigantický WTF faktor - opět tu máme oblast, v níž se ztrácejí pravděpodobně desítky lidí a přesto nikoho nikdy nenapadlo prohledat opuštěný hotel, ačkoliv je zjevně jedinou budovou v okolí a jsou v něm nepříliš důmyslně ukryté tuny věcí po obětech... ()

darkrobyk

Podle řady hodnocení bych očekával severskou bombu, nakonec to byla jen bombička se závěrečným slušivým pšoukem. Průměrná vyvražďovačka plná horrorových klišé - bleskově se míhající postava jako šmouha přes obraz za obligátního svistu (kdysi účinné, dnes obehrané), ve dveřích se jistě neobjeví očekávaný zabiják, ale někdo nastrčený, pro pomoc se nedá dojít, psychopat zabiják měl pohnuté dětství a pohřešovaných 111 lyžařů? to snad ani ne.... Nevadí mi kopírování celé řady podobných horrorů (Pátek 13, Texaský masakr, Valentýnská pomsta ...s krumpáčem...), ale že místo mrazivé atmosféry (která se snad uprostřed ledu a sněhu nabízí) se staví na pár lekačkách. Osobně mám tyhle slashery rád, ale tady se šetřilo strašením i gore. Škoda.... ()

Hrabka

Velmi povedený horor, který těží z bezvadného prostředí opuštěného hotelu vysoko v zasněžených horách. Atmosféra je hodně dlouho velmi dobrá, bohužel konec není úplně nejlépe vymyšlen a zpracován. Norové u mě dostali po hororu "Temné lesy" druhou šanci a tentokrát to dopadlo mnohem lépe. Dobrá vyvražďovačka, pro fanoušky tohoto žánru můžu jen doporučit. 75% ()

paascha

nečekal jsem nic a co jsem čekal, toho se mi dostalo vrchovatě! Snad jen za ten sníh a že to pro změnu nebylo made in USA dám 2*, ale kdyby to bylo z USA, jede to rovnou do odpadků. Ale těm drzejm spratkům jsem to z duše přál:-)))))) ()

TedGeorge

Film točenej pro mě. Parta relativně sympatických přátel mířících do neobydlené horské oblasti za zimními radovánkami. Klasicky se něco pokazí a tak musí vzít zavděk přenocováním na opuštěné zimní chatě. Ano, je to předvídatelné až to bolí. Ale pro mě je zimní horor něco podobného fantasy s draky pro Ravenhorna. Makes me horny... ()

Madsbender

Tak čistokrvnú žánrovku so všetkými neodmysliteľnými kladmi a zápormi som dávno nevidel. Dokonalé prenesenie princípov z príručky do nórskych vrchov. Čo viac od toho chcieť? Dokonca to má aj sympatických hercov a hrdinov. 80% ()

Ketri

Povedený horor se vším tak jak má být. Standardní příběh, zpracovaný snad už na všechny způsoby, zde neuhýbá z hlavní osy. Je jen zasazen do úžasné severské depresivní "barevnosti" (rozuměj odstíny šedi) a do objektu z ještě depresivnějších sedmdesátých let minulého století. Drsné severské prostředí je podtrženo akční hudbou a zvukovými efekty, které zanechají hlubokou stopu na vaší nervové soustavě. ()

Svensk Filmindustri mění vedení

Svensk Filmindustri mění vedení

24.04.2014

Michael Fleischer, generální ředitel SF Film v Dánsku, a Guttorm Peterson, SF Norge v Norsku, ohlásili po více než deseti letech své působnosti ve Svensk Filmindustri svůj odchod. Fleischer u… (viac)